TAPIT: 18 fyzických tlačítek pro jakýkoli “dotykáč”

tapit_ico

Patříte do generace “starších a pokročilých,” která ještě pamatuje “tlačítkové telefony,” na nichž se dalo psát bez dívání? Pak vás možná osloví TAPIT – obal s 18 fyzickými tlačítky pro jakýkoli dotekový telefon s Androidem.

TAPIT: 18 fyzických tlačítek pro jakýkoli „dotykáč“ TAPIT: 18 fyzických tlačítek pro jakýkoli „dotykáč“

Podívejme se nejprve na samotnou podstatu. TAPIT přináší způsob, jak používat chytrý telefon ve “snadném režimu” bez nutnosti sledování zrakem. Budete moci ovládat nejen samotný smartphone, ale například i domácí spotřebiče, televizi a další aplikace a zařízení.

Technické detaily obalu Technické detaily obalu

Jedná se obal s tlačítky z průhledného pružného materiálu, která překrývají obrazovku. Dotekový displej využívají jak k zobrazování, tak i k zachycování stisků, čímž do značné míry napodobují klasická fyzická tlačítka. Pro volání, psaní zpráv či spuštění nějaké aplikace tak uživatel může použít výhod skutečných tlačítek, aniž by se to zásadněji projevilo na hmotnosti či tloušťce zařízení.

Tapit Kickstarter New Video

Tapit Kickstarter New Video

Kromě komfortu blížícího se mechanické klávesnici také TAPIT chrání samotné zařízení. Je totiž proveden v podobě otevíratelného obalu a díky magnetům drží na svém místě, i když telefon spadne. Kromě toho tím, že budete místo obrazovky používat tato tlačítka, snížíte riziko poškrábání či zašpinění skleněné plochy.

Obal chrání telefon a usnadňuje práci s ním Obal chrání telefon a usnadňuje práci s ním

Jak TAPIT funguje?

Jak již zaznělo, ve své podstatě se jedná o otevírací obal na telefon. Jeho přední strana je však z průhledné elastické hmoty, která je vytvarovaná do tvaru tlačítek. Je poměrně logické, že s fyzickými tlačítky můžete díky hmatu pracovat i bez dívání, což se o běžné dotekové obrazovce říci nedá. Z grafiky také vyplývá, že součástí rozhraní by měla být klasická klávesnice 3×4, na které se písmenka psala opakovaným stiskem jednotlivých kláves. O této metodě dodnes mnoho uživatelů básní jako o nejlepším a nejrychlejším způsobu psaní.

Prostředí se mění v závislosti na otevření obalu Prostředí se mění v závislosti na otevření obalu

Když je kryt zavřený, obrazovka slouží k zobrazování grafiky alternativního rozhraní a zachytávání stisků. TAPIT launcher také sleduje, když kryt otevřete, aby následně zobrazil standardní prostředí OS Android.

Tady máme animovanou rozborku Tady máme animovanou rozborku

Kromě zobrazování grafiky při zavřeném krytu a obnovení původního prostředí při otevření bude launcher umět také:

  • Telefonování – hlasové hovory, posílání SMS zpráv, správa kontaktů a hovorů.
  • 18 nastavitelných fyzických tlačítek jako zámek obrazovky. Jedním stiskem lze spustit jakoukoli aplikaci, kterou si zvolíte v nastavení. Můžete tak bez dívání třeba aktivovat svítilnu, spustit foťák, nebo zahájit hovor.
  • Ovládání podporovaných aplikací – fyzická tlačítka jsou ideální v kombinaci s aplikacemi pro ovládání domácích spotřebičů či komunikačními nástroji. Autoři chtějí poskytnout vývojářům nástroje a otevření API, s jejichž pomocí mohou implementovat podporu TAPIT do svých produktů. API poskytuje veškeré zdroje potřebné pro rychlý vývoj aplikací, včetně různých klávesnic a šablon. Podrobnější informace získáte na oficiální stránce pro vývojáře.
TAPIT launcher TAPIT launcher

Pomocí některého z osmnácti tlačítek uživatel může:

  • Rychle vytáčet své oblíbené kontakty.
  • Spustit libovolnou aplikaci – dálkové ovládání, komunikační program a další.
  • Provádět rychlá nastavení jako je vypnutí/zapnutí Wi-Fi, Bluetooth, LED blesku, nastavení tichého režimu a další, aniž by musel procházet složité nabídky.
  • Ovládat chytrou domácnost – otevírat dveře, zapínat vytápění, nechat si uvařit kávu. Jakékoli zařízení, které lze ovládat z aplikace na smartphonu může být ovládáno také z TAPIT.
Co můžete na tlačítka nadefinovat? Co můžete na tlačítka nadefinovat?

Kde a za kolik TAPIT pořídit?

Autoři projektu zatím sbírají finanční prostředky na zahájení výroby na crowdfundingovém serveru Kickstarter. Za příspěvek ve výši 35 eur (asi 950 Kč) získáte jeden kus obalu TAPIT, dva kusy pak pořídíte za 69 eur (cca1870 Kč). Příjemnou zprávou je, že poštovné je zdarma. Tato cenová nabídka však platí jen na omezený počet kusů, takže máte-li zájem, doporučujeme dlouho neváhat. Pět dní před koncem kampaně se povedlo vybrat přes 19 tisíc eur z požadovaných 20 tisíc, pokud vše klapne, budou první kusy odesílány v říjnu tohoto roku.

Nabídka pro investory/sponzory Nabídka pro investory/sponzory

Obal TAPIT je určen pro širokou škálu zařízení – aktuálně jsou podporovány Samsung Galaxy S5, S6, S6 Edge S7 a S7 Edge. V plánu je ale podpora dalších modelů a dokonce i jiných operačních systémů.

Další informace o tomto nesporně zajímavém projektu můžete najít na oficiálních webových stránkách.

Zdroj: kickstarter.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (4)