Menu

Jak na Androidu udělat snímek obrazovky?

Jak-na-Androidu-udělat-snímek-obrazovky

Důvodů, proč byste mohli potřebovat udělat snímek obrazovky, může být celá řada. Například pokud se chcete podělit o svůj úspěch ve hře, ukázat někomu, s čím máte potíže, nebo třeba když hodláte sepsat nějaký návod, jako je například tento článek.

Jak tedy na to? Hned na začátek můžeme konstatovat, že je to velice prosté a většina z vás pravděpodobně základní postup zná. Našim cílem je tedy poučit začátečníky a těm zkušenějším alespoň ukázat možné nuance, se kterými přicházejí někteří výrobci.

Obecný způsob, jak udělat snímek obrazovky

Základní postupy, jak udělat snímek obrazovky, jsou dva. Přinejmenším jeden by měl fungovat na každém telefonu či tabletu s Androidem:

  1. Stiskněte současně hardwarové tlačítka pro vypnutí/zapnutí zařízení a pro snížení hlasitosti. Tato varianta je o něco častější – najdete ji například na referenčních telefonech Google Nexus a Pixel.
  2. Stiskněte současně hardwarové tlačítka pro vypnutí/zapnutí zařízení a tlačítko Domů. S touto variantou se pochopitelně setkáte jen v případech, kdy dané zařízení nemá domovské tlačítko v softwarové podobě na obrazovce. S tímto řešením se často setkáte na telefonech Samsung s domovským tlačítkem (pro Samsungy bez tohoto tlačítka funguje postup číslo 1), případně u telefonů HTC s kapacitním tlačítkem Domů.

Když se vám povede obě tlačítka stisknout správně, obrazovka následně zpravidla “problikne” (či provede jiný grafický efekt), případně se ozve zvuk závěrky či jiný signál, oznamující, že byl pořízen snímek obrazovky. U některých zařízení se pak zobrazí dialogové okno, častěji pak je v notifikacích oznámení, že byl udělán snímek (časté jsou v tomto případě prvky pro jeho sdílení, editaci či smazání). A tím jsme si vlastně probrali dvě základní a nejčastější možnosti pořízení takzvaného “screenshotu”.

Další možnosti pořízení snímku obrazovky

Podívejme se v bodech i na další možnosti pořízení snímku obrazovky.

  • U některých telefonů je součástí nabídky pro vypnutí také volba pro uložení obsahu obrazovky do obrázku. Stačí tedy dlouze podržet tlačítko pro vypnutí/zapnutí zařízení a podívat se, zda je v nabídce kromě vypnutí a poměrně častého restartu možnost pořízení snímku obrazovky. Pokud ano, může to být v určitých situacích komfortnější cesta než stisk kombinace dvou tlačítek. Často tuto možnost najdete na telefonech Sony.
  • Majitelé zařízení značky Samsung si mohou aktivovat alternativní způsob pořizování snímku obrazovky horizontálním přejetím hranou dlaně po displeji. Je to návykové, rychlé a po krátkém nácviku i spolehlivé.
  • Také mobily OnePlus nabízejí zajímavou alternativu, kterou využijete, pokud potřebujete udělat snímek obrazovky jednou rukou. Stačí si v nastavení v sekci Gesta aktivovat volbu Snímek obrazovky třemi prsty. Pro pořízení “screenshotu” pak stačí vertikálně přejet třemi prsty po displeji.
  • U zařízení Samsung dodávaných se stylusem S Pen (např. série Galaxy Note) můžete k pořízení snímku obrazovky použít samotný stylus. Stačí vytáhnout S Pen a spustit Air Command (pokud se nespustí automaticky), kde vyberete položku pro zachycení obrazovky. Obvykle bude pořízený obrázek okamžitě poté otevřen pro úpravy.
  • K pořizování snímků lze také použít aplikace třetích stran. V Obchodě Play je jich na výběr opravdu mnoho, nicméně doporučujeme důkladně sledovat požadavky na oprávnění. Mnohé z nich nabízejí jako přidanou hodnotu jednodušší ovládání, širší možnosti nastavení (například volbu cílové složky) a pokročilejší schopnosti editace snímků. Počítejte ale s tím, že těmto programům budete muset povolit přístup k dění na obrazovce, což sebou nese určitá potenciální rizika. Volte tedy nástroje od ověřených vývojářů.

Jak můžete vidět, zachycení obsahu obrazovky na Androidu je snadné. Pomocí snímků obrazovky pak můžete snadno sdílet to, co se odehrává ve vašem telefonu a tabletu.

Pořizujete snímky obrazovky? Jakým způsobem to děláte na vašem telefonu?
 

Komentáře

Raso_megyessi

Rosty 0

25.8.2017 15:53

dvojťuk po displeji s hánkom ukazováka :)

Aidamos

25.8.2017 20:14

Mám Honor 7, dělám to dvojťukem kloubem prstu, případně lze nastavit rychlé tlačítko, a to jde pak screenshot udělat rychle jedním jeho stiskem.

Tc

tc48 0

25.8.2017 23:23

v MIUI je screenshot potažením 3 prstama.

Sagitarius

sagitarius64 0

27.8.2017 9:36

Stáhnu horní lištu a tapnu na “Snímek obrazovky”.
Další článek bude: Jak na Androidu spustit aplikaci, ne?

jirkar93

27.8.2017 21:32

Oukitel K6000 Plus – gesto 3 prsty dolů jako na OnePlus

SkyblockJeSuper

SkyblockJeSuper 4

29.8.2017 7:55

sagitarius64 Přesně

Vojtch_vokoun

Vojtěch Vokoun 0

21.9.2017 22:16

Samsung Gakaxy S3 měla moc užitečné gesto přejetím dlaní po obrazovce. Bylo to jednoduché a fungovalo to. Na A3 gesto neni a když je na něj člověk zvyklý, mrzí ho, že ho v novějším telefonu nemá. Tak jako tak je to dle mého nejlepší řešení.

RSS (komentáře k článku)