Menu

Převod textu na řeč konečně podporuje češtinu i v offline režimu

Převod textu na řeč od Googlu, již nějaký ten pátek funguje i v češtině. Nicméně pokud jste jej chtěli použít v offline režimu, tak jste měli smůlu. Po nové aktualizaci to už ale neplatí, Google TTS se dá používat kdykoliv a kdekoliv.

Převod textu na řeč umí nově česky i bez pomoci internetu

Před několika dny přišla do Google TTS aktualizace s číslovkou 3.11, chyběl u ní ale seznam změn. Nyní ale přišla menší aktualizace 3.11.12, u které už jsme mohli vidět seznam novinek. Kromě podpory češtiny, se přidala také ukrajinština, bengálština, khmerština, nepálština a sinhálština.

Vylepšena byla také kvalita hlasu. Dále přibyla možnost vybrat si intonaci hlasu u několika jazyků, práce s čísly se dá také upravit (prozatím jen u angličtiny). Pokud si chcete novinku vyzkoušet, tak nejrychlejší možností je stáhnout si aplikaci Google překladač, nainstalovat si jazykový balíček pro Českou republiku, vypnout v telefonu internet a vyzkoušet si nový hlas.

Google Text-to-Speech
Google Text-to-Speech
Developer: Google LLC
Price: Free

Pokud se vám ještě automaticky nestáhla aktualizace z Google Play a nechce se vám čekat, tak můžete použít APK soubor například z APKMirror.com.

Při jakých příležitostech používáte převod textu na řeč?

Zdroj: androidpolice.com.

 

Komentáře

kubfaf

z aplikace
11.4.2017 16:30

No, není zcela totožný

Tomato4

Tomato4 -1

11.4.2017 17:51

Na tohle jsem čekal už alespoň rok… Projíždím si facebook a najednou narazim na tohle… div jsem málem nespadl ze židle… Konečně už nebudu muset používat externí TTS – mají příšerný zvuk. :)

Tomogo

Tomogo 8

11.4.2017 18:00

Bezva zpráva… SVOX už je out.

plejtvak

z aplikace
11.4.2017 18:03

Konečně, nedávnou jsem si koupil nový mobil a při pokusu o instalaci češtiny do SVOXu to furt hází chybovy hlášky. Takhle už se na svox můžu vykašlat.

jis20

11.4.2017 20:43

@kubfaf: Souhlasím, vůbec není totožný.
Nový offline TTS český hlas má 16 MB.
Offline balíček pro Google překladač má však 27 MB.
No a s kvalitou online českého hlasu se nedají srovnávat, online hlas mám naposlouchaný z BT headsetu dostatečně a když jsem včera poprvé slyšel nový offline TTS hlas, tak jsem málem zaplakal.
Doufejme, že je to zatím jen nějaká beta, kterou ještě vylepší.

Daevis

David TrlicaRedaktor 47

11.4.2017 20:48

Máte pravdu, při psaní zprávy jsem offline TTS vyzkoušel jen krátce. Nyní jsem to vyzkoušel důkladněji a rozdíl tam je.

Mazec

11.4.2017 20:54

Na co se ten převod textu na hlas da využít?
Kdysi jsem měl Svox a Ivetu + plus aplikaci která mi hlásila “volá Ti……..”, nebo “prisla ti sms od…. ” což je spíš taková machrovinka ale v praxi k ničemu.
Takže na co to využijete…..?

jis20

11.4.2017 22:32

@David Trlica: Nejlépe lze offline a online české TTS hlasy mezi sebou porovnávat v Taskeru pomocí příkazu SAY a parametru Network takto
– pro offline režim nezaškrtnuto
– pro online režim zaškrtnuto
viz http://tasker.dinglisch.net/userguide/en/help/ah_say.html

@Mazec: Pořiď si BT headset a pak využiješ TTS naplno. Nemusíš vyndavat mobil z kapsy, ani ho nemusíš mít u sebe a přesto máš přehled o každé notifikaci z vybraných aplikací, emailu, SMS, hovoru, události, čase, baterii, odjezdu MHD, počasí, námraze, aktualizacích aplikací, hangoutech,… Nikoho tím nerušíš a nehraješ si pořád s mobilem. Vše si naprogramuješ v Taskeru s pomocí pluginu Notification listener.
https://postimg.org/image/4j5ziqec3/
https://postimg.org/image/e7jxzhucj/

Miquel

z aplikace
12.4.2017 8:56

Ted jsem aktualizoval prevod a spustil bez netu prekladac. NIC. Chce to internet. Kde muze byt problem? Mam S7.

Radeg

radeg 33

12.4.2017 13:46

@Miquel:
“…spustil bez netu prekladac. NIC. Chce to internet. Kde muze byt problem? ”
Překládač?
Pak nemáš stažený slovník.

komiroslav81

13.4.2017 12:50

Využití i Voice notify
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.pilot51.voicenotify
či česká verze
https://uloz.to/!meDDKwYuP/voicenotify-cz-verze-apk

Oznámí hlasem to co si nastavíte – např. aplikace stažena, aplikace nainstalována …….

Michalrada

Michal Rada 0

14.4.2017 15:38

Zdravím všechny. Jak už pro SA nepíšu tak jsem to sem nedal. – Nicméně, překvapím vás, hlas opravdu totožný je! Pouze není tak komprimován, tedy má celý výškový rozsah jak by měl být. Navíc je tak trochu zaoblenější, tedy ty jednotlivé fonémy a vzoky jsou skládány tak, aby se to nemuselo nějak extra vypočítávat. Dokonce pro přirozenost a kvalitu hlasu byla ta online varianta i lepší, ale tohle je offline což má nepochybně obrovské výhody. Přesto jsem při poslechu celých 44KHz hlasu zamáčkl slzu dojetí.

jis20

15.4.2017 14:33

@Michal Rada: Díky za doplnění, nemuselo to být z předchozích příspěvků zřejmé. Ano, hlas jako takový je ve všech třech případech (online a offline TTS a překladač) namluven stejnou mluvčí, nepochybně vychází ze stejného základu, ale ta šílená komprese offline hlasu ho alespoň pro mě naprosto zabíjí. Ještě, že si v Taskeru mohu vybrat, zda použiji offline, nebo online hlas.

Opravdu stojí za to, porovnat si online a offline český hlas v Taskeru mezi sebou. Ten offline je díky kompresi přebuzený, přemodulovaný, zkreslený a zní mi, jako kdyby se mluvilo do nějaké trubky.

Dva jednoduché skripty pro porovnání hlasů:

Počítání v cyklu (2)

A1: Anchor
A2: For [ Variable:%item Items:1:10 ]
A3: Say [ Text:%item Engine:Voice:default:default Stream:3 Pitch:5 Speed:5 Respect Audio Focus:Off Network:Off Continue Task Immediately:Off ]
A4: Say [ Text:%item Engine:Voice:default:default Stream:3 Pitch:5 Speed:5 Respect Audio Focus:Off Network:On Continue Task Immediately:Off ]
A5: End For
A6: Goto [ Type:Action Label Number:1 Label:test ]

Náhodná čísla (6)

A1: Anchor
A2: Variable Randomize [ Name:%rnd Min:0 Max:1000 ]
A3: Flash [ Text:%rnd Long:Off ]
A4: Say [ Text:%rnd Engine:Voice:default:default Stream:3 Pitch:5 Speed:5 Respect Audio Focus:Off Network:Off Continue Task Immediately:Off ]
A5: Say [ Text:%rnd Engine:Voice:default:default Stream:3 Pitch:5 Speed:5 Respect Audio Focus:Off Network:On Continue Task Immediately:Off ]
A6: Goto [ Type:Action Label Number:1 Label:start ]

AleshM

18.4.2017 19:34

Nový offline hlas pro češtinu od Goiglu, velmi pozdě, ale přece. Je tragický. Co na to říct?

SVOX už neni udržovabý a nevyvíjí se, proto může být problém s instalací hlasu.

Dá se použít Vocalizér. Ten má hlasy Iveta a Zuzana. Ta je ve 2 kvalitách. TTS balíček má 45 mega v deoiverzi, hlasy se dají kouput okolo 110 a 130 korun, pidle toho který. Pak můžete vyzkoušet nebo koupit hlas Eliška od Acapely za 110 Kč. Používám a spokojenost. Ještě myslím existuje hlas Jakub.

Jasně, platí se to, ale je to o dost kvalitnější a poslechovější syntéza. Všecky hlasy, co jsem psal. Na knížky, když se mi nechce číst, sice znatelně strojový přednes, třeba číslovky to skloňuje ještě všelijak, ale proti Google hlasu pořát paráda. A pořát klobouk dolu, i když ty hlasy mimo Google mají své chyby.

A nebo neplatit a počkat 2 nebo 3 roky, až to Google vylepší do použitelné pidoby. Pochybuju, že to bude dřív. Do té doby zůstanu s Eliškou.

jis20

15.6.2017 15:52

Ode dneška mi v taskeru nefunguje online český Google hlas, tedy Say s com.google.android.tts:ces-cze jako Engine:Voice a Network option = ON. Funguje mi pouze offline hlas (Network option = OFF). Může to někdo potvrdit?

jis20

15.6.2017 17:43

Odpovím si sám: Kamarád mi to na svém mobilu otestoval a tuto chybu potvrdil. Tak jsem zase nainstaloval Elišku od Acapelly.

jis20

16.6.2017 16:28

Tak už to opravili, protože dnes online český Google hlas zase funguje.

RSS (komentáře k článku)