Google TTS má nový český hlas a stojí za to

Google TTS nahledovy obrazek

Google TTS má nové “umělé hlasy” a postupně sjednocuje svoje hlasové technologie. Nový je i český hlas, i když pouze jako online řešení. Technologie Google TTS slouží k převodu textu na řeč. Jedná se tedy o umělý hlas, který v telefonu i v počítači najde hodně použití. Čtení zpráv, navigace, hlasová asistentka, vyslovování v překladači, oznamování hodin apod.

Google vypouští postupně nové hlasy a hlavně svoje hlasové technologie sjednocuje. Dosud tak nebylo nic neobvyklého, že jiným hlasem “mluvil” překladač, jiným navigace v mapách a ještě jiný bylo možno nastavit jako hlas v systému Android. To Google postupně sjednocuje a dodává nové hlasy. Mezi nové hlasy patří i čeština, kde je nově příjemný jemný ženský hlas. Řešení je pouze online, takže pro správnou funkci vyžaduje připojení k internetu, hlasová data jsou generována a skládána vzdálené na serverech Google. To znamená, že vám hlas ukrajuje z vašich mobilních dat nebo Wi-Fi, ale datová náročnost je slabá. S hodinou intenzivního používání se dostanete tak cca na 10 megabajtů, což není moc. A kdo je na Wi-Fi, nemusí to řešit vůbec.

Speech Services by Google
Speech Services by Google

Hlas je příjemný a milý a od minulého “chrchláku” je to obrovský posun dopředu. Příjemné je i to, že se s tímhle jediným českým hlasem budete setkávat ve všech technologiích Google, a tak si na něj rychle zvyknete.

Jako každý nový hlas i tenhle má zatím ještě svoje mouchy. Doslova úsměvná je třeba chyba ve vyslovování českých forem slova “Android” (viz ukázka), ale kvalitou hravě předčí minulé verze všech českých hlasů v Google. Tento hlas si Google dotvářel sám, dosud používal hodně hlasy třetích stran. Protože má Google nad novými hlasy skoro absolutní kontrolu, můžeme se těšit na zlepšování kvality a použitelnosti. Jediným problémem tak zůstává nutnost připojení k internetu.

 

Porovnání starého a nového Google TTS hlasu v češtině

obdoba starší verzi českého Google TTS

 

a takto mluví nový značně vylepšený Google TTS v češtině

 

Pokud si chcete hlas vyzkoušet ve svém zařízení, stačí jej nastavit v nastavení přístupnosti v položce “Převod textu na řeč”, kde zaškrtnete “Převod textu na řeč Google” a pak si nějakou aplikací necháte něco vyslovit. Pro mnohé z vás může být ale rychlejší alternativou jak nový hlas vyzkoušet, nainstalovat si Google Translate. Do příslušného políčka napsat text v češtině a kliknout na ikonku repráčku.

Google Translate
Google Translate

Pokud nemáte Android a přesto chcete hlas zkusit, existují dva triky, jak se k němu dostat. V online překladači Google si napište nějaký text v češtině a klikněte na tlačítko “Přečíst výslovnost” či “Vyslovit”. Některé programy, jako je třeba textový editor Balabolka umožňují nechat si přes hlasové API vygenerovat MP3 soubor s přečteným libovolným textem.

VYZKOUŠÍTE NOVÝ HLAS? LÍBÍ SE VÁM?

Michal Rada
O Autorovi - Michal Rada

Je odborníkem v oblasti e-governmentu a využívání informačních technologií ve veřejných službách na národní i evropské úrovni. Je také architektem EG. Kromě toho se věnuje… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (31)