Po letech růstu klesly Samsungu v posledním čtvrtletí zisky – má se čeho bát?

Samsung – 2K a 4K cover

Sázka na Samsung byla v posledních nejistých letech jistotou, ale jak to vypadá, nic nemůže růst do nekonečna. Data jsou o to zajímavější, že pokles byl zaznamenán ve čtvrtém čtvrtletí (Q4), které bývá pro většinu podniků nejlepším ze všech, díky předvánoční nákupní horečce. Jistě, jihokorejský gigant stále vydělává spousty peněz a prodeje/příjmy některých divizí dokonce rostly, zisky ale nikoliv.

samsung-logo

  • Příjmy: 55,13 miliard dolarů (nárust oproti Q3 o 0,3%)
  • Provozní zisk: 7,13 miliard dolarů (pokles oproti Q3 o 18%)
  • Příjmy mobilní divize : 31,52 miliard dolarů (pokles oproti Q3 o 9%)
  • Provozní zisk mobilní divize: 5,09 miliard dolarů (pokles oproti Q3 o 18%)

Pravděpodobně mi dáte za pravdu, že téměř pětinový pokles není zanedbatelný. Jediné divize, kterým se ve čtvrtém čtvrtletí dařilo lépe než v tom předchozím, jsou spotřební elektronika (televize apod.) a polovodiče (procesory, paměti RAM apod.). I když dáme tyto dvě divize dohromady, dosahují pouze dvou třetin velikosti mobilního segmentu.

Jeden z mnoha konceptů Samsungu Galaxy S5 Jeden z mnoha konceptů Samsungu Galaxy S5

Co se tedy se zisky stalo? Podle Samsungu poptávka po mobilech i tabletech rostla (jak byste před Vánoci čekali), výrazně ale rostly i náklady. Vysoké náklady na marketing a spousta jednorázových investic udělaly z nejvýdělečnějšího čtvrtletí roku méně výdělečné. Pro rok 2014 Samsung očekává další přiostření konkurenčního boje mezi jednotlivými výrobci, což mu pravděpodobně neumožní maximalizovat zisk způsobem, jakým by si přál. Jihokorejský gigant s tím chce bojovat pomocí diverzifikace svých high-end a mid-end zařízení a přesně tak zacílit na potřeby zákazníka. Chce se zaměřit na vyspělé i rozvojové trhy, stejně jako uvést několik nových tabletů.

Vrátí se Samsung k růstu? 

Zdroj: Samsung

Matěj Machytka
O Autorovi - Matěj Machytka

Akční a věčně pozitivní člověk, studující svůj vysněný obor - marketingovou komunikaci a PR. Ujíždím na elektronické hudbě, zajímám se o DJing a jsem pravidelným… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)