Mobil místo platební karty: ano, či ne? (Hlasovačka)

Mobil-místo-platební-karty-ano,-či-ne

Platební karty jsou dnes prakticky nedílnou součástí našich životů. Jen v Česku bylo vydáno více než 11 milionů karet, takže z čistě statistického pohledu má kartu úplně každý, včetně kojenců. Rapidní nástup zaznamenaly především karty bezkontaktní, které si získaly oblibu především díky snadnému a rychlému použití. Kudy se bude vývoj v tomto segmentu ubírat dál? Unifikované plastové kartičky o rozměrech 85,60 × 53,98 mm by mohly nahradit chytré telefony. Zatím to ale poněkud drhne, proto jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze rozhodli zmapovat situaci.

Platební karty jsou nedílnou součástí našich životů Platební karty jsou nedílnou součástí našich životů

Nahradí mobily platební karty?

Na otázku z nadpisu není úplně jednoduchá odpověď. Zásadní brzdou je prozatím poněkud liknavý přístup bankovních ústavů. Přesto již mobilní bezkontaktní platby fungují. Jak? Na to jsme našli odpověď na webu jednoho z vydavatelů – společnosti Visa: “Mobilní bezkontaktní platby Visa fungují na stejném principu jako platby bezkontaktní kartou. Stačí k platebnímu terminálu, který přijímá bezkontaktní platby, přiložit kompatibilní chytrý telefon, počkat na potvrzení a máte zaplaceno.”

Ke komunikaci mezi platební kartou a terminálem je používána technologie NFC. Vyzkoušet si ji můžete i doma – bude vám stačit mobilní telefon s NFC a bezkontaktní platební karta. Když si nainstalujete aplikaci Credit Card Reader NFC (EMV), budete se moci podívat, jaké informace karta obsahuje.

Mobil používá stejnou technologii jako karta Mobil používá stejnou technologii jako karta

První podmínkou pro to, abyste mohli místo karty platit telefon, je podpora NFC. Tou již dnes disponuje drtivá většina smartphonů, chybí jen v těch nejlevnějších “hloupých” mobilech. Původně byly schopnosti platební karty implementovány do SIM karty. Pokud jste tedy chtěli platit mobilem, museli jste si u operátora požádat o nahrání karty na SIM. Složitá dohadování s operátory a dělení se o zisky z plateb měla roku 2015 vyřešit technologie HCE (Host Card Emulation). Ta umožnila uložení karty přímo do zařízení, což je z pohledu klienta i banky samotné jednodušší a levnější řešení.

Jaké jsou vyhlídky?

V roce 2016 nabízely placení mobilem jen Fio banka, ČSOB a Komerční banka. Letos se chtějí přidat další – důvodem je stále rostoucí podpora NFC v chytrých telefonech. Dočkat by se měli klienti Air Bank, Equa bank, mBank a Monety. V blíže neupřesněném horizontu se chtějí přidat i Raiffeisenbank, UniCredit Bank a největší česká banka Česká spořitelna.

Platba telefonem (autor: Vodafone Medien) Platba telefonem (autor: Vodafone Medien)

Zatím jsou platby mobilním telefonem realizovány pomocí aplikace vydané bankou (např. ČSOB NaNákupy či Mobilní banka od Komerční banky). Univerzálním řešením, nezávislým na bankovním ústavu, však má být Android Pay od Googlu, které již používá Fio banka (oprava resp. doplnění od čtenáře: “V roce 2016 měla Fio pilotní projekt na platby mobilem přes SIM kartu. Ten již ukončila a v budoucnu chce mít platby mobilem přes HCE. Neplánuje na to vyvíjet svou vlastní aplikaci, ale čeká, až na trh přijde univerzální řešení v podobě Android Pay.”) Je tedy evidentní, že možnost nahrazení platební karty telefonem je na obzoru. Není otázkou zda, ale kdy se tak stane.

Výhody a nevýhody

Samozřejmě je nutné brát v úvahu jak klady, tak i zápory tohoto způsobu placení. Pokusili jsme se nastínit alespoň několik z nich.

Výhody:

  • Pokud sebou všude nosíte telefon, budete mít po ruce i platební kartu.
  • Jednoduchost použití – stačí přiložit telefon k terminálu.
  • Možnost dalšího využití zařízení – například pro slevové kartičky obchodníků.
  • Rychlá kontrola transakce přes mobilní bankovní aplikaci.
  • Ukládání a archivace účtenek (pokud to bude podporovat aplikace).
  • Možnost dalšího stupně zabezpečení např. v podobě zámku obrazovky.

Nevýhody:

  • V případě zcizení telefonu přijdete i o platební kartu.
  • Pokud se telefon porouchá a bude muset do servisu, přijdete i o kartu.

Mobil místo platební karty: ano, či ne?

Pro účely této ankety si možné odpovědi rozdělíme na ty, jejichž bankovní ústav již platby mobilem podporuje, a ty, kteří zatím musejí čekat.

V komentářích se můžete podělit o své názory na placení mobilním telefonem. Jaké vidíte výhody a nevýhody? Pokud již tento způsob placení využíváte, jaké jsou vaše zkušenosti?

Hlasovačka z minulého týdne

Minulý týden jsme se v rámci cyklu Víkendová hlasovačka a diskuze ptali, zda máte rootnutý telefon. Ačkoli se naše čtenářská obec v posledních letech hodně rozšířila a zdaleka již nečítá jen geeky a nadšence, je zastoupení těch, kteří mají rootnutý systém, poměrně vysoký – konkrétně celých 35 %, tedy o něco více než třetina z celkového počtu respondentů.

Hlasovačka z minulého týdne Hlasovačka z minulého týdne

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (26)