Jak lze mobilem číst bezkontaktní platební karty?

Jak-lze-mobilem-číst-bezkontaktní-platební-karty

Napadla vás někdy otázka, zda lze pomocí mobilního telefonu s Androidem číst bezkontaktní platební karty? V tomto článku vám ukážeme, co všechno umí mobil z takové karty vyčíst. Stačí k tomu aplikace Credit Card Reader NFC (EMV), kterou jsme pro účely testování zvolili z prostého důvodu: nevyžaduje oprávnění pro připojení k Internetu, takže nehrozí, že by získaná data někam odeslala. Navíc je open source – její zdrojové kódy jsou k dispozici na Githubu, kde si je může každý stáhnout a zkontrolovat, zda aplikace nedělá ještě něco jiného, než deklaruje.

Pokud budete experimentovat s podobnými aplikacemi, vždy dávejte velký pozor na to, jaká oprávnění požadují! Ačkoli přes NFC nelze načíst všechny údaje, které jsou nezbytné například k nakupování po Internetu, je na místě velká opatrnost!

Co dokáže telefon vyčíst z bezkontaktní platební karty? Co dokáže telefon vyčíst z bezkontaktní platební karty?

Co aplikace Credit Card Reader NFC (EMV) slibuje?

V Obchodě Play se dočtete, že aplikace umí číst veřejně dostupná data z platebních karet s NFC čipem, které jsou v souladu s normou EMV. Sám autor vydává své dílko za analytický nástroj a upozorňuje, že u některých nových karet nejsou v zájmu ochrany osobních údajů k dispozici informace o emitentovi a historie transakcí. Aplikace slouží pouze k načtení dat – není možné takto získané informace použít k platbě ani jakkoli upravovat.

Co dokáže telefon vyčíst z bezkontaktní platební karty?

Po instalaci stačí na telefonu aktivovat NFC (pokud není zapnuté, aplikace vás upozorní) a spustit aplikaci Credit Card Reader NFC. Platební kartu pak přiložte k zadní straně telefonu co nejblíže k anténě NFC (pokud nevíte, kde NFC je, pokuste se kartou přejíždět po zadní straně zařízení). Jakmile se ozve zvuk, typický pro spojení s NFC zařízením, načte aplikace kartu a zobrazí zjištěná data.

Na kartě Card Detail je to v první řadě ve formě obrázku číslo karty, měsíc a rok platnosti a vydavatel. Níže pak najdete Card AID, identifikující nejen vydavatele, ale i typ karty (kreditní/debetní). Následují informace o aplikaci karty a jejím typu, dozvíte se tu také, kolikrát můžete zadat chybně PIN, než bude karta zablokována. Níže jsou pak další údaje, týkající se bezkontaktní platební karty.

Zajímavá je sekce Transactions, kde jsou (zjevně jen určité) transakce. V našem případě se zde ukazovaly transakce provedené na samoobslužné čerpací stanici, konkrétně blokované částky. Žádné jiné operace, přestože byly provedeny bezkontaktně, zde k vidění nebyly. Na jiné platební kartě byla historie transakcí očividně bohatší, přesto ani v tomto případě zde nebyly všechny provedené operace.

V poslední sekci Log jsou pro laika nesrozumitelné záznamy, které lze rozluštit až po zakoupení placené verze respektive obdarování autora přes nákup v aplikaci za cenu od 80 Kč. Pak byste z těchto záznamů měli vyčíst údaje o transakcích, jako jsou datum, typ, měna, kód terminálu a další údaje.

Resumé

Jak je vidět, načíst data z bezkontaktní platební karty není žádný problém. Díky použité technologii se mobilní telefon s kartou bez problémů domluví. Na jedné straně je tato aplikace užitečná k tomu, že se majitel karty může podívat na to, jaké informace poskytuje například obchodníkovi. Další užitečnou funkcí může být otestování peněženky – pokud nechcete, aby vaši kartu tímto způsobem načetl někdo nepovolaný například z kapsy, tašky či kabelky, zkuste, zda ji zvládnete načíst mobilem. Svým způsobem je to ale i ukázka, jak dnešní karty fungují a nakolik použitá technologie splňuje bezpečnostní standardy.

Aplikace Credit Card Reader NFC (EMV) zaznamenala během tří let v Obchodě Play přes milion stažení a má průměrnou známku 4,1. Necelé 3 MB velký soubor můžete použít na zařízeních s Androidem 4.0.3 a novějším.

Credit Card Reader NFC (EMV)
Credit Card Reader NFC (EMV)

Zkoušeli jste někdy mobilem číst bezkontaktní platební karty?

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)