TOPlist

„Pošleš mi číslo účtu?“ bude minulostí. V Česku brzy odešleme platby na telefonní číslo

platby telefonem
  • Platby v České republice budou ještě jednodušší
  • Ještě letos se má spustit nová služba Platby na kontakt
  • Zapojí se do ní většina českých bank

Česká republika příští rok zažije tak trochu revoluci v posílání plateb na cizí účet. Ty bude totiž možné realizovat s nebývalou snadností, a to sice pouze za pomocí znalosti telefonního čísla majitele bankovního účtu. Česká národní banka představila novou službu zvanou Platby na Kontakt, díky které odpadne nutnost diktování/posílání čísla účtu, případně skenování QR kódu.

Tradiční způsob zadávání čísla účtu při platbách bude dle oficiální tiskové zprávy minulostí. Díky novému registru, který spojuje čísla účtů s mobilními čísly majitelů, stačí k provedení platby pouze telefonní číslo příjemce. Zjednodušeně řečeno, namísto komplikovaného zadávání dlouhého čísla účtu při internetovém nebo mobilním bankovnictví budete moci jednoduše zadat číslo mobilního telefonu, na které bude platba odeslána. Kromě pohodlí se eliminuje také riziko zadání špatné číslice při vyťukávání čísla účtu.

air-bank-novinky-2023-aplikace-my-air-virtualni-karty-platby-na-kontakt

Platby na kontakt nejsou jedinou inovací, kterou platební styky zažívají. Již od roku 2018 si získaly stále větší oblibu okamžité platby, které umožňují převést peníze mezi libovolnými účty během několika vteřin. V zahraničí jsou tyto služby velice populární. Například ve Švédsku se nazývá Swish, něco podobného nalezneme i u tamějších sousedů v Dánsku, konkrétně službu MobilePay.

Do projektu se zapojí většina velkých bank, namátkově stojí za zmínku Air Bank (která novinku oznámila na začátku letošního roku), UniCredit, Fio banka, ČSOB, Raiffeisenbank nebo Komerční banka. Novinka se už takřka rok testuje, k ostrému spuštění by mělo dle dostupných informací dojít na podzim letošního roku.

Oceníte platby na telefonní číslo?

Zdroj: ČNB, Novinky

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)