Platby mobilem se v Evropě šíří. Android Pay je nyní v Belgii, letos se dočkáme i my

Platby mobilem – náhleďák

Android Pay zřejmě netřeba dlouze představovat. Již z názvu vyplývá, že se jedná o službu pro platby mobilem s Androidem. Loni tato služba zavítala do Evropy poprvé. Nejprve do Británie a Irska, na sklonku roku pak i do sousedního Polska. Nyní se této službě otevírá i byrokratická Belgie, která se tak stává celkem desátou zemí na světě, ve které je možné platit mobilem s touto nativní Androidí službou.

Platby mobilem i v Belgii? Android Pay řekl své ano

Belgičané tak již nyní mohou platit svým smartphonem na více než 85.000 prodejních místech. Mezi ty patří například řetězce jako Quick, H&M, Carefour, McDonnald’s, Media Markt a mnoho dalších. Podporovány jsou samozřejmě i další služby, kde nemusíte platit přímo, jako třeba Uber, TransferWise, Touchnote nebo třeba Deliveroo.

Platby mobilem – služby fungující v Belgii

Aby mohli Belgičané platit mobilem, musí mít účet a platební kartu jedné z podporovaných bank. Těmi jsou BNP Paribas, Fintro, Hello!Bank, CBC, KBC a KBC Brussels.

Platby mobilem – fungující banky v Belgii

A my zase nic. Nebo, že by snad ano?

Vždy, když je řeč (nejen) o mobilních platbách, Češi se ptají, kdy se to dostane k nim. A my tušíme, že by to mělo být již letos. Udělali jsme totiž takový malý průzkum napříč bankami, ptali se jak situace kolem mobilních plateb vypadá a z odpovědí, které se nám dostalo jsme udělali jednoduchý závěr.

Ptali jsme se tedy, zda banky hodlají nasadit platby pomocí NFC, pokud ano, tak jakým způsobem a kdy bychom se toho měli dočkat. Odpovědi, které jsme dostali byly většinou jen hodně stručné. Banky mBank, Equa Bank, AirBank a Moneta již ohlásily platby mobilem oficiálně. Termín? Během letošního roku. Například Equa Bank již začala podnikat první právní kroky a svým klientům rozeslala nové znění Všeobecných obchodních podmínek, ve kterých zmiňuje novou aplikaci, uživatelský účet s nastavitelnou fotkou uživatele, zabezpečení pomocí otisku prstu apod. Možná tedy bude mezi těmito bankami první.

Platby mobilem by mohly přijít ještě letos

Raiffeisenbank nám odpověděla taktéž pozitivně. Platby mobilem skrze NFC chystají, termín ale zatím zveřejnit nemohou. A ve stejném duchu zněla i odpověď od České Spořitelny.

Na platbách mobilním telefonem pracujeme. Jsme si vědomi toho, že se NFC platby stávají budoucím trendem a nechceme si nechat ujet vlak. Termín nasazení do provozu vám ale v tuto chvíli sdělit nemůžeme.

Další oslovené banky, jako například Sberbank, Unicredit Bank nebo Poštovní Spořitelna (Era) nám dosud neodpověděly. Pokud bychom od nich v dohledné době odpověď obdrželi, článek aktualizujeme.

Jaké řešení se v ČR prosazuje?

Banky, které nám odpověděly pracují většinou na nových aplikacích. Některé chtějí zcela přepracovat aplikaci mobilního bankovnictví, aby tato jedna aplikace uměla zároveň zpracovávat platby mobilem skrze NFC. Jiné banky zřejmě plánují vlastní aplikaci pro mobilní platby, čili se vydají podobnou cestou, jako loni ČSOB. Díky tomu, že výrobci platebních karet u nás v minulosti hodně laborovali, bude možné nahrát svou platební kartu do aplikací třetích stran. Pokud se tedy MasterCard rozhodne, že do své aplikace Masterpass přidá podporu NFC, mělo by být možné do aplikace nahrát kartu kterékoli banky a platit dále mobilem. A to dokonce bez ohledu na výrobce karty, protože aplikace Masterpass umí pracovat i s kartami Visa. A stejně tak by tomu mohlo být v případě Android Pay. Aby vše fungovalo, stačilo by, kdyby Google uvolnil aplikaci. Nemusel by řešit byrokracii, ani jednat s bankami. Vše by během letošního roku mělo být připravené.

Těšíte se, až to přijde? Budete zkoušet platit mobilem? Nebo si budete nejprve muset obstarat smartphone s NFC?

Zdroje: androidcentral.com, android.com.

Daniel Macho
O Autorovi - Daniel Macho

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (21)