Menu

Android Pay oficiálně v Česku: Už dnes fungují platby telefonem

Android Pay je konečně u nás. Česko se dnes dočkalo zařazení k zemím, ve kterých funguje platba pomocí Android Pay. Jako první se dočkají uživatelé tří bank, čtvrtá se přidá brzy. Rovnou se také oznámili první obchodní řetězce, kde se bude dát platit přes telefon.

Android Pay je v Česku – Obsah článku

Co je to Android Pay?

Na začátek si něco málo povíme o tom, co vlastně Android Pay je. Jde o službu od Googlu pro platby telefonem. Jednoduše řečeno nahrajete si svou kartu do telefonu a následně s telefonem můžete platit na bezkontaktních terminálech. Funguje to na všech telefonech a tabletech s Androidem KitKat 4.4 a vyšším, které podporují technologii NFC.

Jak to v praxi funguje, můžete vidět na videu níže, kde jsme přímo na akci Googlu vyzkoušeli rychlé placení pomocí telefonu. Má to hned několik výhod.

android pay cz placeni mobilem

V první řadě majitelé několika karet od různých bank můžou mít všechny platební karty na jednom místě. Díky tomu, že se karta nahraje do telefonu, se pak dá využít i na dalších místech. A to třeba u aplikací či na Google Play. Pokud máte chytré hodinky s Android Wear a NFC, tak se dá rychle platit jen přiložením hodinek k terminálu.

Další plus je v tom, že čísla karet nejsou v telefonu. Při placení obchodníci nevidí číslo vaší karty, ale pouze virtuální číslo. Čili při ztrátě telefonu není potřeba blokovat kartu, jelikož se k ní nikdo nedostane. Platba funguje i offline. Občas je ale potřeba se připojit k internetu kvůli synchronizaci dat.

Jaké banky podporují Android Pay v Česku?

Podpory nové služby od Googlu se dočkali od začátku celkem tři banky. A to MONETA, mBank a J&T Bank. Na začátku prosince se přidala Komerční banka. To se na první pohled může zdát jako hodně malý počet. Nicméně třeba na Ukrajině se podporuje jedna banka, ve Španělsku celkem tři, Japonsko má dvě a sousední Německo žádnou. Ve výsledku zase na tom tak špatně nejsme.

Funguje to na Mastercard i VISA kartách. Dá se očekávat, že v budoucnu i další banky v Česku nebudou chtít zůstat pozadu a přidají se také. Některé už naopak mají vlastní řešení plateb přes NFC, nebo to plánují do budoucna. Potvrdilo se také, že se brzy objeví na Slovensku, na další detaily si musíme počkat.

Android Pay a české banky:

  • Podporují: MONETA, mBank, J&T Bank, Komerční banka
  • Podpora přijde brzy:
  • Prozatím Android Pay nepodporuje: Equa bank, Air Bank, Banka CREDITAS, Poštovní spořitelna, Česká spořitelna ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Fio Banka

Jaké obchody podporují placení pomocí telefonu Android Pay?

Díky aplikaci Android Pay není potřeba přehazovat v ruce telefon a peněženku. Stačí telefon probudit a přiložit k terminálu. Pokud je platba vyšší než 500 Kč, tak musíte telefon odemknout. Podporuje se platba pro terminály, kde můžete platit bezkontaktní kartou. Pokladnu s podporou placení přes telefon poznáte pomocí jednoho ze symbolů níže. Po celém Česku je více než 144 tisíc míst, kde se dá platit telefonem.

Na hlavním webu této technologie najdete několik obchodů jako je třeba Albert, Billa, H&M, Lidl, McDonald’s anebo Regiojet. Nejedná se o exkluzivní obchody, kde se dá platit přes telefon, jde pouze o partnerské obchody.

Máte nějaké otázky k platbě přes telefon? Ptejte se!

Pokud máte nějaké otázky, na které byste chtěli slyšet přímo odpověď, tak nám prosím napište do komentářů. Ty nejzajímavější vybereme a zeptáme se Googlu či přímo zástupců bank na místě.

Google Pay
Google Pay
Developer: Google LLC
Price: Free

Vyzkoušeli jste již Android Pay? Jaké jsou zatím vaše zkušenosti s aktivací a platbou?

 

Komentáře

Michal Lepíček

14.11.2017 9:50

Přidejte se k anketě/petici, která má za úkol shromáždit lidi, kteří chtějí Android Pay s Airbank. Dá se vyplnit i jako klient jiné banky na podporu Android Pay ve všech bankách.
Za vyplnění předem děkuji :) https://goo.gl/forms/He7XErOd9MOXJou63

Redakce: Díky za nic, premium za mě končí.

Oprst118

14.11.2017 9:55

A na Slovensku kedy?

Rkovac1

rkovac190 0

14.11.2017 10:03

2Michal Lepíček: jdi do pořádné banky! ;-)
2Oprst118: dnes

Daevis

David TrlicaRedaktor 31

14.11.2017 10:06

@Michal Lepíček: Dobrý den, děkujeme za využívání prémiového členství. Názoru prémiových uživatelů si vážíme, nicméně to neznamená, že budeme na jejich přání psát články nebo upravovat podle nich obsah. Děkujeme za pochopení.

@Oprst118: To zatím nedokážeme říct, je ale pravda, že sousední státy, ať už je to Polsko, Ukrajina nebo nově Česko již Android Pay mají, tím by se mohl vyvinout tlak na platby přes telefon na Slovensku.

kalich5

14.11.2017 10:06

Kdy se připojí AirBank, EquaBank a ČSOB. Řešení třeba u ČSOB není stabilní, opakovaně jsem se setkal s problémy a proto tomu nevěřím a nevyužívám to. Doufám, že zmíněné banky na Android Pay přejdou co nejdříve. Bylo by super vědět +/- kdy…

Michal Lepíček

14.11.2017 10:10

David Trlica: Jistě že ne. Ale tady jde o věc k tématu a věta “proti těmto samostaným řešením bojuje i následující petice” je teda ohromný zákrok do článku, to teda uznávám.

Rkovac1

rkovac190 0

14.11.2017 10:18

2Redaktor: SK trh bude dnes
2kalich5: ČSOB si nadále ponechá vlastní peněženku. Neintegruje se do Android Pay. Nemusíš se trápit výběrem hodinek, kterými bys chtěl zaplatit v obchodu ;-)

abraham

14.11.2017 10:19

Zkusil jsem namátku dnes ráno zaplatit v tescu a pustilo mě to, ta podpora u těch společností je myšlena jak? že u nich to na 100% bude fungovat, ale u jiných neni zaručena funkčnost prozatim?

Daevis

David TrlicaRedaktor 31

14.11.2017 10:30

@rkovac190: Máte k tomu nějaké bližší informace? Například stránka supportu Google byla dnes aktualizována o několik zemí, kde se dnes Android Pay spouští.

@abraham Zajímavá informace, zjistíme jak to vlastně s tím seznamem podporovaných obchodů je.

Tidkiuni

tidkiuni 1

14.11.2017 10:38

Android Pay a placení mobilem je asi taková novinka, jako toustovač. Byl jsem roky u fio banky a štval mě, její nulový zájem o novinky pro smartbanking.

Přešel jsem k ČSOB a zhruba půl roku vůbec nevytahuju peněženku a platím jenom mobilem. ČSOB na nákupy. Samozřejmě tam, kde berou bezkontaktní karty. Ještě se mi nestalo, že bych někde nemohl zaplatit mobilem.

Aplikace funguje velmi spolehlivě, zaplatil jsem zatím v 99% a 1% byl pouze fakt, že při větším počtu offline plateb chce banka abyste zaplatili jednou za čas kartou, jako ochrana, takže jsem musel vytáhnout kartu z peněženky. Teď už mám ale data zapnuté pořád a vše je ok. Potvrzení otiskem do i nad 500,-Kč, termiánl již nic nechce. Jenom přiložíte a je zaplaceno.

Pochybuji, že by se ČSOB rychle hrnulo/dalo na nějaký andorid Pay, když má svou velmi povedenou a funkční aplikaci.

Slimaq

Slimaq89 0

14.11.2017 10:44

Dobrý den, chci se zeptat jak je to s podporou pro smart hodinky. Kdy bude k dispozici aplikace android pay pro hodiny jako Samsung s3 frontier… Předem děkuji redakci :)

PlagueCz

14.11.2017 10:45

Jakožto klient Raiffeisenbank nic nečekám, jejich aplikace vypadá jako z roku 2012.
Nicméně čas to vyzkoušet s máminou kartou a nainstalovat Magisk. Spohem SuperSU.

Jirka.S

14.11.2017 10:46

Jak jen vybrané obchody? Vždyť právě kouzlo android pay je v tom, že to prakticky nahrazuje platební kartu a mělo by jít platit všude, kde s klasickou kartou z banky ( samozřejmě za podpory bezkontaktního terminálu)…

Akrubek

14.11.2017 11:03

@Jirka.S Já to tak tedy taky chápu…však např. v Albertu přece nemají zase nějaké jiné terminály…

Daevis

David TrlicaRedaktor 31

14.11.2017 11:06

Aktualizováno o nové informace. Platba funguje na terminálech, kde se dá platit bezkontaktní kartou. Obchody uvedené na oficiálně stránce jsou jen partneři. Nejedná se o exkluzivní prodejce s podporou Android Pay.

Také jsme se dozvěděli náznak Android Pay na Slovensku. Podle Googlu přijde brzy, ale bližší informace zatím nejsou k dispozici.

David Jelínek85

14.11.2017 11:24

Dle testů fungují zatím všechny bezkontaktní terminály, pouze některé starší typy vyžadují při vyžádané dodatečné autorizaci zadat PIN ke kartě na terminálu místo PIN k telefonu či otisku prstu.

mikihans

14.11.2017 11:34

A jak to bude fungovat? V článku ano zmínka. Bez NFC si asi neškrtnu, co?

Radeg

radeg 21

14.11.2017 11:50

@mikihans:
Ano, bez NFC ani ránu.
Je pravda, že v článku by to zmíněno mohlo být.

David Valenta

14.11.2017 11:56

Tak Česká spořitelna mi dává další důvod přejít k jiné bance. Psal jsem jim na Facebook, abych se zeptal, kdy spustí podporu pro Android Pay a odpověď mě opravdu překvapila.. “již od prvních možnosti platby mobilem skrze nfc pracujeme na vlastním řešení. Funkcí Android Pay podporovat nebudeme. Bohužel práce na vlastním řešení trvá déle než jsme čekali, ale spuštění plánujeme na první čtvrtletí příštího roku.” tak mě zajímá jestli nechtějí jít s dobou, nebo mají jen opět špatně informováne a zmatené operátory na fb…

Petr Novotny

14.11.2017 12:10

Vše nastaveno, ok. Mám Monetu, v průběhu nastavování se jako jediná další možnost v aplikaci zobrazilo telefonní číslo banky pro ověření aktivace. Zavolal jsem, ověřili a službu rovnou spustili. Jinak taky používám AirBank a k tý vaší petici… AirBank už dávno pracuje na zprovoznění vlastního řešení platby kartou přes mobil. Bude to dostupný v jejich aplikaci MyAir a ke spuštění dojde už velmi brzy, v rámci několika týdnů. Nebudou tedy podporovat přímo Android Pay, ale platby mobilem umožněné budou.

Michal Lepíček

14.11.2017 12:18

Petr Novotný: ano, my víme.. a přesně proti tomu se snaží petice bojovat. A týdny jsou nepřesný, právě teď jde o měsíce. Mám informaci, že vývojáři My Air !doufají! v začátek příštího roku

Michal Motyčka

14.11.2017 12:23

@Petr Novotny

Ja jsem si rikal, ze AirBank v tomhle asi nezustane pozadu

Petr Novotny

14.11.2017 12:46

Michal Lepíček: To se divim…V platnost vstupují nové podmínky, tuším od 6. prosince 2017, které se týkají hlavně plateb přes mobil. Tak jsem tak nějak doufal, že i v tenhle datum dojde ke spuštění služby. Před pár dny jsem byl na pobočce, kde mi taky potvrdili, že to bude velmi brzo…Na pobočce asi neví to, co ví přímo vývojáři, ale doufám, že žádnej černej scénář se konat nebude. Platby telefonem plus výběry z bankomatu bez karty to bude prostě velká paráda. Petici jsem četl, obavy mi přijdou zbytečný..Aplikaci stejně má v telefonu snad každý, protože přes Android Pay příkaz k úhradě neprovedete, zůstatek nezjistíte, atd. Tak uvidíme… Zatim jsem optimista.

david_jelnek21

14.11.2017 12:56

Výběry z bankomatu zatím v ČR nefungují, “kartu” bankomat akceptuje, ale transakce je zamítnuta karetní asociací (Mastercard, VISA). Musí se s nimi vyjednat, aby tyto transakce povolily.

LP

14.11.2017 13:52

U Komerčky tohle už taky používám přes rok, ale vydávají speciální kartu, která je jen debetní. S tímhle by mohla jít přidat i kreditka a pak to konečně půjde používat pro všechny platby… Jen pozor na velikost telefonu, s Nexus 6 mám občas problém se vejít na terminál ;-)

Michal Lepíček

14.11.2017 14:14

Petr Novotný: No i bez té mé informace bych určitě lidem na pobočce v takových věcech nevěřil. Co se týče data v podmínkách, tak je to prostě jen časová pojistka. Každopádně prostě uvidíme.
Co se týče žádných obav a toho, že My Air má každý (což je právě ten problém): Máte dvě banky a dvě karty. Například z důvodu, že jedna banka je pro osobní účely, druhá pro obchodní (naprosto běžná situace) a platíte oběma pravidelně. Když tedy budete chtít zaplatit skrze NFC budete muset pokaždé lézt do nastavení a nastavit, která aplikace se po přiložení k terminálu použije. Nedej bože zapomenete a bum, s trochou přehánění, máte účet za firemní auto na soukromém účtu.
Ale ano, pokud jste se ve všeříkajících výhodách a nevýhodách v petici nenašel, tak jste šťastný klient a naříkat budou jen ti kolem vás.

Spaidy

Spaidy 0

14.11.2017 17:04

A co věrnostní karty ? Jako třeba Billa ? Karta je uložená ale bude to fungovat když se karty nenačítají přes platební terminál ?

Spaidy

Spaidy 0

14.11.2017 18:12

Tak mě to na Lenovo p2 a Moneta v Bille hází chyba transakce

Petr Figala

14.11.2017 18:29

Spaidy: eeeh, ale tohle je služba na placení, takže předpokládám, že k tomuto účelu aplikace vůbec neslouží… Nebo Vy platíte Billa kartou? :)

czipis12

14.11.2017 20:47

Oneplus 5, rootnutý (SuperSU)

Službu Android Pay na tomto zařízení nelze použít.
Důvodem může být to, že zařízení je odemčeno, má odemknutý bootloader nebo používá vlastní paměť ROM. Google tak nemůže zaručit, že toto zařízení splňuje bezpečnostní standardy pro služby Android Pay.

Andy_S

15.11.2017 6:36

czipis12: Jo, ten root tomu vadi, ale pry to nejak jde – nejaky nastroj “magisk”

snad se redakce nebude zlobit za odkaz na navod: https://www.howtogeek.com/312404/how-to-root-your-android-phone-with-magisk/

czipis12

15.11.2017 7:20

On tomu totiz taky vadi odemknuty bootloader. No nic pro me. Chci mit moznost dat si do telefonu ROM jakou chci ja a delat si v telefonu to co chci ja. Android Pay ozelim a budu platit “po staru” bezkontaktni kartou.

Zdenk_mller

Zdeněk Műller 0

15.11.2017 18:49

Vyzkoušeno v LUDLu. Naprostá paráda.

DogVader

17.11.2017 11:07

No ja nevim. Mam mbank a nfc a platim tim 2 dny. Driv jsem mel platebni samolepku vzadu na tel, pekne pod krytem, nebyla ani videt. Nemusel jsem pri placeni odemykat telefon (ikdyz otiskem je to rychle),nebo mit aktivovane nfc a ani jsem nepotreboval mit nainstalovane android pay. Mozna se k te samolepce zase vratim. Jo jedina vyhoda je, ze pres nfc me to funguje skoro na 10cm od terminalu a samolepka me zabirala tak na 3 cm.

Vespa

Vespa59 0

17.11.2017 11:50

Honor 8, 2 platby, jedna přes poštu (doručovateli) přes 1200,-Kč bez problémů a zadání pinu. Druhá v drogerii, taky super. Dnes jsem byl v Penny a ikdyž jsem s tím mobilem po terminálu chvilku jezdil nic. Když jsem viděl tu frontu a vražedný pohled prodavačky, radši jsem přejel klasicky peněženkou kde mám kartu a bylo to ok. Čím to je, kde je problém, je umístěn čip NFC ve vrchní části telefonu? Jezdit po terminálu, nebo jen přiložit a počkat?

Michal Lepíček

20.11.2017 15:43

Výsledky ankety/petice pro Android Pay s Airbank přístupné na adrese https://goo.gl/7qTwD1. Přidávání je stále aktivní, odkaz naleznete v dokumentu.

Tepn_ech

Štepán Čech -1

26.11.2017 13:34

A pokud používáte Custom ROM a nebo máte odemčený bootloader tak mobilem taky nezaplatite a nevím jak je to s rootem.

Streki

streki 0

21.12.2017 11:31

ČSOB nemá žádnou povedenou aplikaci. Jejich Na nákupy na androidu 8 nefunguje. Je to trapné. Je jasné vidět jak jejich vlastní řešení je neschopné fungovat na nových zařízeních. Podívejte se na Google Play a hodnocení tyhle aplikace. Je to traga. Android Pay je řešení. Ale proč používat Google když naší programátoři to možná do roka doladi.

RSS (komentáře k článku)