Android Pay oficiálně v Česku: Už dnes fungují platby telefonem

android pay

Android Pay je konečně u nás. Česko se dnes dočkalo zařazení k zemím, ve kterých funguje platba pomocí Android Pay. Jako první se dočkají uživatelé tří bank, čtvrtá se přidá brzy. Rovnou se také oznámili první obchodní řetězce, kde se bude dát platit přes telefon.

Android Pay je v Česku – Obsah článku

Co je to Android Pay?

Na začátek si něco málo povíme o tom, co vlastně Android Pay je. Jde o službu od Googlu pro platby telefonem. Jednoduše řečeno nahrajete si svou kartu do telefonu a následně s telefonem můžete platit na bezkontaktních terminálech. Funguje to na všech telefonech a tabletech s Androidem KitKat 4.4 a vyšším, které podporují technologii NFC.

Jak to v praxi funguje, můžete vidět na videu níže, kde jsme přímo na akci Googlu vyzkoušeli rychlé placení pomocí telefonu. Má to hned několik výhod.

android pay cz placeni mobilem

V první řadě majitelé několika karet od různých bank můžou mít všechny platební karty na jednom místě. Díky tomu, že se karta nahraje do telefonu, se pak dá využít i na dalších místech. A to třeba u aplikací či na Google Play. Pokud máte chytré hodinky s Android Wear a NFC, tak se dá rychle platit jen přiložením hodinek k terminálu.

Android Pay je v Česku. Takhle platba telefonem funguje

Android Pay je v Česku. Takhle platba telefonem funguje

Další plus je v tom, že čísla karet nejsou v telefonu. Při placení obchodníci nevidí číslo vaší karty, ale pouze virtuální číslo. Čili při ztrátě telefonu není potřeba blokovat kartu, jelikož se k ní nikdo nedostane. Platba funguje i offline. Občas je ale potřeba se připojit k internetu kvůli synchronizaci dat.

Jaké banky podporují Android Pay v Česku?

Podpory nové služby od Googlu se dočkali od začátku celkem tři banky. A to MONETA, mBank a J&T Bank. Na začátku prosince se přidala Komerční banka. To se na první pohled může zdát jako hodně malý počet. Nicméně třeba na Ukrajině se podporuje jedna banka, ve Španělsku celkem tři, Japonsko má dvě a sousední Německo žádnou. Ve výsledku zase na tom tak špatně nejsme.

Funguje to na Mastercard i VISA kartách. Dá se očekávat, že v budoucnu i další banky v Česku nebudou chtít zůstat pozadu a přidají se také. Některé už naopak mají vlastní řešení plateb přes NFC, nebo to plánují do budoucna. Potvrdilo se také, že se brzy objeví na Slovensku, na další detaily si musíme počkat.

Android Pay a české banky:

  • Podporují: MONETA, mBank, J&T Bank, Komerční banka
  • Podpora přijde brzy:
  • Prozatím Android Pay nepodporuje: Equa bank, Air Bank, Banka CREDITAS, Poštovní spořitelna, Česká spořitelna ČSOB, Raiffeisenbank, UniCredit Bank, Fio Banka

Jaké obchody podporují placení pomocí telefonu Android Pay?

Díky aplikaci Android Pay není potřeba přehazovat v ruce telefon a peněženku. Stačí telefon probudit a přiložit k terminálu. Pokud je platba vyšší než 500 Kč, tak musíte telefon odemknout. Podporuje se platba pro terminály, kde můžete platit bezkontaktní kartou. Pokladnu s podporou placení přes telefon poznáte pomocí jednoho ze symbolů níže. Po celém Česku je více než 144 tisíc míst, kde se dá platit telefonem.

Na hlavním webu této technologie najdete několik obchodů jako je třeba Albert, Billa, H&M, Lidl, McDonald’s anebo Regiojet. Nejedná se o exkluzivní obchody, kde se dá platit přes telefon, jde pouze o partnerské obchody.

Máte nějaké otázky k platbě přes telefon? Ptejte se!

Pokud máte nějaké otázky, na které byste chtěli slyšet přímo odpověď, tak nám prosím napište do komentářů. Ty nejzajímavější vybereme a zeptáme se Googlu či přímo zástupců bank na místě.

Google Wallet
Google Wallet

Vyzkoušeli jste již Android Pay? Jaké jsou zatím vaše zkušenosti s aktivací a platbou?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (38)