Menu

Platby mobilem s NFC konečně přichází do Česka! Už jsme ani nedoufali

Už jsme ani nedoufali, že bychom se letos mohli dočkat placení pouhým mobilem přes NFC, bez nutnosti splnění nesmyslných požadavků na konkrétní banku, operátora a speciální SIM kartu. O to větším překvapením je, že nám dnes dorazila tisková zpráva, ze které se dozvídáme, že ČSOB se chystá vydat aplikaci, která právě platby mobilem skrze NFC umožní.

ČSOB jde na to, platby mobilem v Česku startují

Banka ČSOB v tiskové zprávě slibuje představení nové aplikace pro Android, díky které už její klienti nebudou muset vytahovat kartu z peněženky. Představena má být již 23. června, tedy za necelý týden. ČSOB tím jako první česká banka dělá odvážný krok, který údajně chystala již delší dobu.

Teď ještě budeme všichni potajnu doufat, že tento krok strhne lavinu a české banky se budou moci přetrhnout o to, kdo bude další. Mezi českými uživateli jde totiž o možnost, na kterou již čekají dlouhé roky a dosud jim byla odpírána. Android Pay v Česku je prozatím v tuhle dobu ve hvězdách.

 

Čeští uživatelé již o mobilním placení slyšeli mnohokrát, což dokazuje i veřejný průzkum na serveru Vyplnto.cz. Na druhou stranu ale často vůbec netuší, co je to NFC a jak se dá právě při placení mobilními telefony použít. Snad tedy pomalu přichází čas na všeobecnou osvětu.

Zdroj: tisková zpráva

 

Komentáře

Zigullak

Zigullak 0

z aplikace
17.6.2016 18:45

to až teraz ? na slovensko to prišlo dávno a už to nikto ani nepouziva

Lubik

17.6.2016 18:46

Tak snad to budou mit vychytane tak,ze doufam aby se pred kazdou platbou nemusela spoustet nejaka aplikace,do te se zalogovat a prilozit telefon k terminalu,nez zhasne display a z aplikace se to automaticky vyloguje…tak jak u jejich smartbankingu.

Lubik

17.6.2016 18:47

Protoze na slovensko nedorazily jeste telefony s NFC :-D
Mysleno z legrace ;-)

Lexon

z aplikace
17.6.2016 19:56

A jakou to má výhodu oproti bezkontaktní platební kartě, kterou mám hned po ruce a nemusím hlídat baterku?

Lubik

17.6.2016 21:03

Pro nekoho urcite jo…ja osobne mam stale u sebe telefon.Penezenku s platebni kartou obcas ne…cili pro mne prakticka vec.Samozrejme ze nekomu to jako vyhoda neprijde.

ondrejn26

17.6.2016 21:55

Lexon:Jde taky třeba o to, že zlaté karty se nevydávají (konkrétně třeba čsob-visa) bezkontaktní, takže pro jejich majitele by to význam mít mohlo. Spíš by mě zajímalo, jestli vydají i aplikaci pro tizen (o čemž pochybuji), protože ještě pohodlnější by pro mě bylo platit gear s2..

AleshM

17.6.2016 22:58

Chcípne baterka a nezaplatím. Chtěl bych vidět jedinou výhodu oproti platební kartě s NFC. když mám kartu, nemusím leckde tahat mobil.

A hlavně zas je to uzavřené na ČSOB, takže s jinou bankou mám asi útrum. A i kdyby to šlo s jinou bankou s tím, že jen službu NFC karty v mobilu zajišťuje ČSOB, budu u nich určitě muset mít aspoň běžný účet s nějakým nenulovým zůstatkem a určitým obratem nebo ještě líp rovnou otevřený úvěr, bez ohledu na to, jestli ho potřebuju nebo ho u ČSOB vůbec chci.

LP

17.6.2016 23:18

AleshM: To je jako kdyby si vykřikoval že internetový bankovnictví je strašný, protože ho má každá banka jiný ;) Jasně že to budou mít přes svojí aplikaci, do který si vložíš kartu. Vím o jedné z největších českých bank která představí platby co nevidět a ta bude vydávat buď zvlášť kartu, kterou si do jejich mobilní bankovní aplikace vložíš, nebo si tam dáš už existující.
Argument s baterkou je úplně mimo. Tohle bude jen jako doplněk a příjemná další možnost placení, nikdo ti nesebere plastovou kartu.

Julius

z aplikace
17.6.2016 23:38

Nechápu, že tady polovina lidí řeší baterku…, místo toho, aby se řešilo zda bude potřeba být online. (to může být pro většinu uživatelů s omezenými daty docela problém). Když jí máte na h***no, tak si kupte větší nebo se vraťte ke 3210 a nekupujte smartphone. S mým Lenovem Z2 vydržím v pohodě 1,5 dne a to mu nedám chvíli klidu. :-)

oplaner4

z aplikace
18.6.2016 7:37

bezkontaktní karty to nenahradí

Krusty

Krusty 0

z aplikace
18.6.2016 7:39

Lidi jsou stále více hloupejsi a hloupejsi…

Když NFC platby nejsou tak řvou a když už přijdou vytahují různé nesmyslné argumenty proti..

Občas se divím, že jsme jako druh přežili až sem

Jirka2014

z aplikace
18.6.2016 7:57

Používám platební nálepku a zatím mi vyhovuje. Netuším rozdíl v nfc. ?

ondrej3

z aplikace
18.6.2016 8:23

Krusty: +1

Anty

z aplikace
18.6.2016 8:30

Julius: Internet k platbě potřebovat nebudeš, funguje to úplně stejně jako běžná plastová platební karta a ta taky nepotřebuje internet k platbě (od toho se taky NFC platba občas nazývá offline platba, např. když platíš u automatu na kávu katou, tak se tvoje platba provede offline a je zpracována později)

Anty

z aplikace
18.6.2016 8:32

Krusty: +1
ondrej3: souhlasím ;)

Anty

z aplikace
18.6.2016 8:47

Jirka2014: Platební nálepka je v podstatě nfc karta a dělá to samé, jako telefon v případě nfc platby. Jinými slovy pokud na svém telefonu nemáš nfc, tak si nechej platební nálepku a nfc platbu přes telefon nemusíš nějak řešit, ale pokud máš na svém telefonu podporu nfc, tak předpokládám, že ti platební nálepka překrývá nfc tvého telefonu, což znamená, že nemůžeš nfc na svém telefonu používat a v takovém případě by měla být vhodnější volba platba přes nfc telefonu, tak aby jsi mohl používat nfc svého telefonu (pokud máš na svém telefonu nfc, ale nepoužíváš ho, tak je pro tebe v podstatě jedno, jestli použiješ bezkontaktní platbu přes platební nálepku nebo telefon, ale v případě platební nálepky nezapomeň zkontrolovat, jestli je nfc na telefonu vypnuté, jinak se telefon vždy po odemčení telefonu pokusí navázat komunikaci s platební nálepkou a spotřebuje tak zbytečně trochu elektřiny).
Jestli jsem zde napsal něco nesprávně, tak mě klidně někdo opravte, taky nemusím vědět všechno správně. ;)

carda21

z aplikace
18.6.2016 9:13

Já budu rád když to udělají ale neviděl jsem v článku že by se to vázalo na nějakého operátora což je bomba už se těším až si to vyzkouším.

Sirtekk

Michal Růžička 0

18.6.2016 9:27

No konecne! Na tohle se tesim dlouho, doufam, ze to bude vychytane a bude se s tim pohodlne platit.

Jirka2014

z aplikace
18.6.2016 9:27

Anty díky moc za vysvětlení.

AleshM

18.6.2016 14:02

To LP: Pokud to bude tak, jak říkáte, že službu do mobilu poskytuje ČSOB, ale můžu si tam dát kartu od jiné banky a používat ji bez závislosti na dalších službách ČSOB a nutnosti mít u nich účet nebo úvěr apod., a vedle toho můžu dál používat tu samou platební kartu, jiné banky, co mám v telefonu nahranou, když se mi třeba mobil vybije, tak to je super. V tom případě by mi nevadilo používat framework ČSOB.

Pamatuju si, že takové pkusy s placením s NFC už u nás byly, ale šlo to jen s některými telefony a vpodstatě to byly vesměs partnerské projekty daných operátorů a některých bank. Takže pokud to někdo chtěl, musel mít operátora, plácnu O2 a účet u Spořky, aby tohle mohl využívat. Nebylo to prostě univerzální – můžu mít libovolného operátora, libovolný mobil s NFC a libovolnou banku a půjde to.

Trochu by mi vadilo, kdybych musel udělit při instalaci ČSOB oprávnění posílat do ČSOB údaje o poloze, platební kartě a jejím držiteli, i pokud to neni karta ČSOB a tahat z toho statistiku, o účtu, obratu, zůstatku a informace o tom, kde komu, za co platím a co nakupuju. O což jim určtě půjde, specielně, pokud to budou poskytovat zadarmo. Ale je to banka, tak věřím, že tohle bude za poplatek a tuto nebo podobnou statisitku z toho bude ČSOB tahat stejně.

Pokud je to tak, jak popisuje LP, tak nevidím důvod, proč by něco podobného nemohly nabízet už dávno ostatní banky svým klientům. Vlastně by stačilo, aby to umožňovala bankovní aplikace té dané banky, kterou už většina bank, ne-li všechny, stejně mají, která slouží pro práci s účtem. Stačilo by, aby uměla pracovat s NFC chipem v telefonu a dokázala držet zašifrované údaje o platební kartě, aby se kvůli tomu nemuselo na Internet.

Počkám si, jak bude vypadat řešení ČSOB a ceny a pak počkám, co nabídnou ostatní banky. Snad to nebude trvat.

LP

18.6.2016 14:46

AleshM: Bude to samozřejmě tak, že do aplikace ČSOB půjdou použít karty od ČSOB, do aplikace jiné banky zase karty té jiné banky. V čem je to prosím pěkně nepřijatelné? Stejně tak se nikoho nenapadne podivovat proč v internet. bankovnictví Komerčky může spravovat pouze jejich účet ;) Hlavní je, že to nebude vázáno na operátora, nebo konkrétního výrobce mobilů, to byly hloupé pokusy…

Lexon

z aplikace
18.6.2016 18:58

Já chápu, že tuto službu využije nekdo8kdo nemá bezkontaktní platební kartu. Ale prostě nepochopím v čem je toto dobré pro člověka s onou kartou. Je-li třeba provést platba, tak vytáhnu kartu a přiložím, je-li platba nad 500,- naťukám PIN a je hotovo. S telefonem musím vytáhnout telefon, odemknout telefon, najít a spustit appku, asi odemknout appku heslem, v appce spustit funkci platba NFC (možná ještě zapnout NFC funkci v telefonu) a potom teprve přiložit a platit (a možná potvrdit PIN). A to vše za předpokladu, že mezitím appka nebo telefon neklekne. Mám rád pokroky v techonologiích, ale dle mého jsou NFC platby přežitek a jednoznačně je platební bezkontaktní karta lepší a jednodušší řešení (je-li k dispozici). Možná se stále mýlím, ale vážně v tom nevidím žádnou výhodu a super funkci.

Josef Zahrada

18.6.2016 20:29

Přesně, jak říká Lexon. Přidám snad, že jde o naprostou, přežitou hovadinu. Platební karty naštěstí nečekaly.

Jiří Cejn

18.6.2016 22:13

Platební nálepku jsem hned po týdnu zlikvidoval. Bezkontaktní platební kartu si člověk hlídá podstatně víc než mobil. Proto jsem očekával lepší zabezpečení nálepky, třeba nutnost zadávat PIN při platbě. Tuhle možnost mi ale AirBank nedala. Navíc třeba v Kaufu mi to nálepku stejně nenačetlo.

Jirka2014

z aplikace
19.6.2016 7:33

Jiří cejn. Hlídat kartu víc jak mobil? To vážně nerozumím. Kolikrát jedu někam na rychlo do města a peněženku ani nemám u sebe (bez dokladů) . U mojí banky si nastavuji vše online. Denní platby, týdenní platby. Pin a od jaké částky se má zadávat. Já osobně od 500 Kč když stratím mobil za X tisíc tak už mě 500 nezachrání. Navíc mám kartu pojištěnou za 1300 Kč ročně. Chápu ale že je to věc názoru.

Rumcajs

Rumcajs27 0

19.6.2016 11:35

Skvělé, teď již jen elektronickou občanku a řidičák do mobilu a budu spokojený. Konečně nebudu muset kromě mobilu sebou nic nosit

Lexon

z aplikace
19.6.2016 12:54

Rumcajs27, tak s tím souhlasím, pak bych v platbě přes NFC viděl nějakou rozumnou výhodu a využití.

Petr “DžendysJanda

19.6.2016 19:26

@Lexon: appku spouštět nemusíš, stačí probudit telefon (ani není potřeba odemykat).

Mám přístup k appce jedné, zde již zmíněné nejmenované velké české banky, a musím říci, že je to fakt rychlé a vychytané. Telefon mám v kapse (stejně si buď čtu, pařím ingress nebo poslouchám muziku), stačí probudit, přiložit k terminálu, telefon zavibruje, když je OK a hotovo. Nemusím vůbec vytahovat peněženku. Appka má rovněž widget, takže pokud máte nahráno v telefonu více karet, na widgetu je můžete prstem posouvat. Každopádně jedna je vždy výchozí (dá se nastavit v appce). No těšte se, je fakt na co!

Dieselhans

20.6.2016 10:21

Těším se na to

Lexon

z aplikace
20.6.2016 10:57

Petr “DžendysJenda – Pokud to tedy funguje takto a je to sto procentní (jako že se to třeba někdy nehryzne a vy pak nemusíte někde ve frontě u kasy restartovat appku, nebo telefon), tak by to tedy bylo asi použitelné jako alternativa za bezkontaktní kartu.

Irun66

z aplikace
20.6.2016 13:35

Za mě, těším se na to. Mobil mám pořád s sebou, doklady, karty kolikrát ne. Navíc nejsem zvyklý s sebou nosit velkou / větší hotovost, protože mě o ni děti / žena rádi připravují 😃😃😃

c-alfa58

29.6.2016 10:48

Odzkoušeno – funguje.
Jen pozor na root. Lze ale obejít za pomoci “hide my root”, nebo pokud máte Xposed, tak se mi osvědčil “RootCloak”

RSS (komentáře k článku)