Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015): Poučily se z chyb předchůdce? (recenze)
- Recenze
- Jan Dolejš
- 8.7.2017
- 18
Hodinky Motorola Moto 360 jsou považovány za jakýsi milník v segmentu chytrých hodinek – přinesly totiž konečně stylový design. Do redakce se nám nyní dostala druhá generace. Poučila se z chyb předchůdce?
Rozcestník
Malé, ale podstatné změny
Na první pohled jsou hodinky Motorola Moto 360 (2015) téměř totožné s předešlou generací. Kulatý displej, kovová konstrukce, jedno ovládací tlačítko a senzor osvětlení, který ruší jinak pravidelný ciferník. Hlavní změny jsou dvě – jinak řešené uchycení pásku a pozice ovládacího tlačítka.
Nové uchycení pásku zabrání praskání těla
Pásek u první generace hodinek Motorola Moto 360 vstupuje opticky do těla hodinek, což vypadá velmi dobře. I z vlastní zkušenosti ovšem víme, že toto uchycení není ideální – docházelo k praskání těla. U nové generace se proto Motorola rozhodla pro změnu, která je sice na oko méně lákavá, ale nejspíše ji většina uživatelů ocení.
Univerzální doplněk šatníku
Pokud srovnáme testované hodinky s Huawei Watch, zdají se nám méně formální a univerzálnější. Můžete si je vzít zkrátka kamkoliv. Huawei Watch působí na druhou stranu elegantnějším a luxusnějším dojmem. Tvůrci eliminovali veškeré ostré hrany, se kterými bychom se mohli při nošení setkat. Ke zpracování žádné výhrady nemáme.
Samotný ciferník je obrovský (například ve srovnání s Gear S2 na obrázku níže), Motorola Moto 360 ale existuje i v menší verzi s 42mm ciferníkem. Tloušťka hodinek je totožná s předchozí generací – je vysoká, ale stále menší než u zmiňovaných Huawei Watch. Pocitově jsou hodinky s koženým páskem velmi lehké a na ruce jsme je po troše zvyku skoro necítili.
Ovládací tlačítko se přesouvá
Displej hodinek je kryt tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3, které – stejně jako 1. generace – viditelně vystupuje nad kovové tělo a jeho hrana navíc láme světlo a obraz. To vypadá zvláštně, spouště uživatelů se ale tento fakt líbí. Jen škoda, že kvůli vystouplému sklu se trochu zvyšuje riziko poškrábání.
Ovládací tlačítko slouží k rozsvícení/zhasnutí displeje či návratu na „domácí obrazovku“ v prostředí hodinek. Letošní generace má tlačítko posunuto přibližně o 45° proti směru hodinových ručiček, což vítáme – není sice možná tak efektní, ale rozhodně se lépe ovládá.
Pohodlný pásek a voděodolná konstrukce
Testovaná verze hodinek Motorola Moto 360 (2015) je vybavena koženým páskem, který nepůsobí tolik luxusním dojmem, ale je – podle nás – praktičtější. Celé hodinky jsou totiž lehčí, pohodlnější a snadno si každý může zvolit svou velikost. Nošení hodinek je skutečně pohodlné – i když jsme na ně nebyli zvyklí, po pár hodinách jsme je na ruce skoro necítili. Pochvala. Pokud by vám pásek přeci jen nevyhovoval, lze jej vyměnit za jiný standardní.
Spodní strana nabídne senzor měření srdečního rytmu, což je spíše orientační údaj (alespoň co se přesnosti týče). Hodinky jsou kryty certifikací IP67 – nemusíte se tedy s nimi bát do sprchy, plavání a potápění ale vynechte. Sílu vibrací hodnotíme spíše jako průměrnou. Nabíjecí konektor či piny byste hledali marně, Motorola Moto 360 (2015) opět sází na bezdrátové nabíjení.
Motorola Moto 360 – porovnání generací
Displej: Podívaná, která nezklame
Zatímco hlavní konkurence sází na OLED technologii, Motorola zůstává věrná LCD panelům. Při prvním používání jsme si dokonce nebyli jisti, zda se nejedná o OLED, neboť podání černé barvy je na výborné úrovni. Ciferník má průměr 1,56″ (1,37″ u menší verze), rozlišení činí 360 x 330 pixelů. Jemnost i podání barev je na poměry chytrých hodinek dobré.
Displej lze opět provozovat ve dvou režimech:
- stále aktivní displej: V tomto režimu se displej po několika sekundách, kdy se jej nedotýkáme, přepne do úspornějšího černobílého režimu, ve kterém zobrazuje pouze čas.
- vypínání displeje: Kvůli šetření baterie displej po několika sekundách zcela zhasne.
Všimli jsme si, že je ciferník v úsporném režimu „okousaný“ = obraz je hrubší než v případě první generace. Možná je to daň za šetření baterie. V oblasti displeje je stále senzor světla, který ukrajuje spodní část. Útěchou je snad jen fakt, že je tato část o malý kousek menší než u předchůdce.
Čitelnost na slunci není problémem
Zimní počasí nám sice ostré sluneční paprsky nepřineslo, přesto jsme párkrát otestovali hodiny i na přímém slunci. Výsledek je uspokojivý – v režimu rozsvíceného displeje jsme neměli se čtením žádné problémy. Těší nás, že si hodinky jas řídí samy, a neměli jsme vůbec potřebu jas ručně měnit.
Na povely ruky reagují hodinky přesně a celkově jsme s ovládáním problémy neměli. Funkční je i gesto pro automatické rozsvícení displeje, které mnohdy rozsvítí hodinky nechtěně, ale to je společné pro všechny chytré hodinky na trhu.
Android Wear bez překvapení
Motorola Moto 360 (2015) kráčí ve stejném duchu jako většina konkurence – používá systém Android Wear. Díky tomu je prostředí hodinek stejné jako u desítek jiných modelů a už nás zde nemá co překvapit. Pocity z užívání hodinek tedy můžeme shrnout následovně:
- systém je v angličtině
- prostředí je jednoduché a přehledné
- noví uživatelé si většinou na ovládání a gesta chvíli zvykají
- uživatel dostává notifikace z telefonu (volání, SMS, e-mail, Hangouts, Facebook apod.)
- pomocí hodinek lze ovládat i mobilní telefon (psát SMS, vyhledávat…)
- diktování v češtině funguje velmi dobře
Komunikace s redakčním telefonem Huawei Mate 7 se obešla bez jakýchkoliv problémů – proces spárování byl jednoduchý, spojení poté stabilní. Nedocházelo k samovolnému odpojení, a pokud jsme se od hodinek s telefonem vzdálili, opět se automaticky spojení obnovilo po přiblížení.
Android Wear prostě není rychlík
Na rychlost Android Wear narážíme v každé recenzi – k dokonalosti má totiž stále daleko, a to bohužel i u nejlepších chytrých hodinek na trhu. Čas od času se zkrátka stane, že hodinky vteřinku zaspí. Citelné je to zejména při vstupu do nabídky Nastavení, kde se hodinky téměř pravidelně na vteřinu odmlčí. Stále doufáme, že některá z dalších aktualizací Android Wear zrychlí. Není to sice žádná katastrofa (obzvláště u chytrých hodinek), ale může to být lepší.
Výdrží na jedno nabití dohání konkurenci
První generaci chytrých hodinek Motorola Moto 360 byla vyčítána slabá výdrž na jedno nabití, která často nedosáhla ani na jeden celý den. Druhá generace si polepšila a s klidným svědomím můžeme prohlásit, že při aktivním používání nám hodinky vydržely vždy okolo 1,5 dne (tedy od rána přibližně do poledne druhého dne, v noci byly hodinky vypnuty). V případě mírného šetření a vypnutí stále zapnutého displeje se uživatel dokáže dostat i na 2 dny.
Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) mají ovšem šikovně vyřešené nabíjení, které obecně slabší výdrž chytrých hodinek alespoň částečně smazává. Nabíjí se totiž bezdrátově a nabíječka tvoří velmi šikovný stojánek. Při nabíjení se navíc hodinky změní v užitečné stolní hodiny. Většina uživatelů s chytrými hodinkami na ruce nespí, tak proč je místo na stůl nepokládat do stojánku, kam patří? Nebudou nikde překážet, přes noc se dobijí a navíc slouží i jako noční hodiny. Praktické.
Hardware: nepřekvapí, ale ani nezklame
V útrobách hodinek Motorola Moto 360 (2015) nalezneme komponenty, jakými jsou vybaveny i některé loňské modely. Není zde tedy nic, co by nás překvapilo, na druhou stranu to stále na poměry chytrých hodinek dostačuje. Oproti nejvybavenějším modelům postrádají hodinky od Motoroly například NFC či třeba GPS. Nechybí samozřejmě krokoměr, akcelerometr, senzor okolního světla, měření srdečního rytmu či třeba mikrofon.
[aps_product_features id=“373133″ style=“list“]
Motorola Moto 360 (2015): Chytré hodinky, které u nás nekoupíte
Ačkoliv byly hodinky představeny již na začátku září, na český trh se zatím nedostaly. A oficiálně ani nejspíše nikdy nedostanou, protože Motorola zkrátka v našich končinách mobilní telefony a chytré příslušenství oficiálně neprodává. A kde tedy hodinky Motorola Moto 360 (2015) zakoupit a na kolik to vyjde?
Testovaný kousek pochází z německého obchodu Mediamarkt, kde byl k dostání za cenu 345 euro, tedy přibližně 9300 Kč. To není vůbec malá částka, obzvláště s přihlédnutím k faktu, že konkurenční Huawei Watch jsou jen o pár stovek dražší a k dostání na českém trhu.
Závěr: Povedené, ale drahé a nedostupné
Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) jsou povedené hodinky, které ale na druhou stranu nepřináší nic nového. Elegantní design, výborné zpracování, povedený displej, Android Wear či třeba šikovná nabíječka. To je výborná vizitka, kterou se ale pochlubí i některé starší a levnější modely. Rovněž nevýhody jsme zmiňovali i u konkurence – vysoká cena, výdrž stále „jen“ 1,5 dne či občasné zpomalení systému Android Wear.
Nynější majitelé hodinek Motorola Moto 360 nemají moc důvodů přecházet – design se změnil jen mírně a žádné nové funkce na vás nečekají. Odradí také vyšší cena. Hodinky jsme již mezi sebou srovnávali.
A jak je to ve srovnání s hodinkami Huawei Watch? Oba modely fungují prakticky stejně, stojí rovněž podobně, a tak jediný, ale za to podstatný rozdíl, je design. Rozhodněte se zkrátka pro ten model, který lahodí vašemu oku více.
Závěrečný verdikt: Pokud se vám chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) designově líbí, rozhodně chybu neuděláte. Hodinky fungují přesně tak, jak by uživatel očekával, ale zároveň nepřináší téměř nic navíc. Možná kromě šikovné nabíječky.
Klady
+ Elegantní design a luxusní zpracování.
+ Povedený displej.
+ Pohodlný kožený pásek, který lze vyměnit.
+ V prodeji větší i menší verze.
+ Android Wear.
+ Bezdrátové nabíjení a šikovně vyřešená nabíječka.
+ Automatické řízení jasu.
Zápory
– Vysoká cena a špatná dostupnost.
– Výdrž stále pouze 1,5 – 2 dny na jedno nabití.
– občasné zpomalení prostření Android Wear.
Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi
Komentáře (18)
Přidat komentář