Menu

Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015): Poučily se z chyb předchůdce? (recenze)

Hodinky Motorola Moto 360 jsou považovány za jakýsi milník v segmentu chytrých hodinek – přinesly totiž konečně stylový design. Do redakce se nám nyní dostala druhá generace. Poučila se z chyb předchůdce?

Rozcestník

Malé, ale podstatné změny

Na první pohled jsou hodinky Motorola Moto 360 (2015) téměř totožné s předešlou generací. Kulatý displej, kovová konstrukce, jedno ovládací tlačítko a senzor osvětlení, který ruší jinak pravidelný ciferník. Hlavní změny jsou dvě – jinak řešené uchycení pásku a pozice ovládacího tlačítka.

Nové uchycení pásku zabrání praskání těla

Pásek u první generace hodinek Motorola Moto 360 vstupuje opticky do těla hodinek, což vypadá velmi dobře. I z vlastní zkušenosti ovšem víme, že toto uchycení není ideální – docházelo k praskání těla. U nové generace se proto Motorola rozhodla pro změnu, která je sice na oko méně lákavá, ale nejspíše ji většina uživatelů ocení.

Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, srovnaní s první generací-2 Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, ciferník
Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, uchycení pásku

Univerzální doplněk šatníku

Pokud srovnáme testované hodinky s Huawei Watch, zdají se nám méně formální a univerzálnější. Můžete si je vzít zkrátka kamkoliv. Huawei Watch působí na druhou stranu elegantnějším a luxusnějším dojmem. Tvůrci eliminovali veškeré ostré hrany, se kterými bychom se mohli při nošení setkat. Ke zpracování žádné výhrady nemáme.

Samotný ciferník je obrovský (například ve srovnání s Gear S2 na obrázku níže), Motorola Moto 360 ale existuje i v menší verzi s 42mm ciferníkem. Tloušťka hodinek je totožná s předchozí generací – je vysoká, ale stále menší než u zmiňovaných Huawei Watch. Pocitově jsou hodinky s koženým páskem velmi lehké a na ruce jsme je po troše zvyku skoro necítili.

Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, srovnání Samsung Gear S2 Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, na ruce Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, tloušťka, srovnání 2

Ovládací tlačítko se přesouvá

Displej hodinek je kryt tvrzeným sklem Corning Gorilla Glass 3, které – stejně jako 1. generace – viditelně vystupuje nad kovové tělo a jeho hrana navíc láme světlo a obraz. To vypadá zvláštně, spouště uživatelů se ale tento fakt líbí. Jen škoda, že kvůli vystouplému sklu se trochu zvyšuje riziko poškrábání.

Ovládací tlačítko slouží k rozsvícení/zhasnutí displeje či návratu na “domácí obrazovku” v prostředí hodinek. Letošní generace má tlačítko posunuto přibližně o 45° proti směru hodinových ručiček, což vítáme – není sice možná tak efektní, ale rozhodně se lépe ovládá.

Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, v ruce Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, ovládací tlačítko

Pohodlný pásek a voděodolná konstrukce

Testovaná verze hodinek Motorola Moto 360 (2015) je vybavena koženým páskem, který nepůsobí tolik luxusním dojmem, ale je – podle nás – praktičtější. Celé hodinky jsou totiž lehčí, pohodlnější a snadno si každý může zvolit svou velikost. Nošení hodinek je skutečně pohodlné – i když jsme na ně nebyli zvyklí, po pár hodinách jsme je na ruce skoro necítili. Pochvala. Pokud by vám pásek přeci jen nevyhovoval, lze jej vyměnit za jiný standardní.

Spodní strana nabídne senzor měření srdečního rytmu, což je spíše orientační údaj (alespoň co se přesnosti týče). Hodinky jsou kryty certifikací IP67 – nemusíte se tedy s nimi bát do sprchy, plavání a potápění ale vynechte. Sílu vibrací hodnotíme spíše jako průměrnou. Nabíjecí konektor či piny byste hledali marně, Motorola Moto 360 (2015) opět sází na bezdrátové nabíjení.

Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, zapínání pásku Motorola Moto 360 (2015) - konstrukce, zadní strana

 


Displej: Podívaná, která nezklame

Zatímco hlavní konkurence sází na OLED technologii, Motorola zůstává věrná LCD panelům. Při prvním používání jsme si dokonce nebyli jisti, zda se nejedná o OLED, neboť podání černé barvy je na výborné úrovni. Ciferník má průměr 1,56″ (1,37″ u menší verze), rozlišení činí 360 x 330 pixelů. Jemnost i podání barev je na poměry chytrých hodinek dobré.

Displej lze opět provozovat ve dvou režimech:

 • stále aktivní displej: V tomto režimu se displej po několika sekundách, kdy se jej nedotýkáme, přepne do úspornějšího černobílého režimu, ve kterém zobrazuje pouze čas.
 • vypínání displeje: Kvůli šetření baterie displej po několika sekundách zcela zhasne.

Všimli jsme si, že je ciferník v úsporném režimu “okousaný” = obraz je hrubší než v případě první generace. Možná je to daň za šetření baterie. V oblasti displeje je stále senzor světla, který ukrajuje spodní část. Útěchou je snad jen fakt, že je tato část o malý kousek menší než u předchůdce.

Motorola Moto 360 (2015) - displej, úsporný režim

Čitelnost na slunci není problémem

Zimní počasí nám sice ostré sluneční paprsky nepřineslo, přesto jsme párkrát otestovali hodiny i na přímém slunci. Výsledek je uspokojivý – v režimu rozsvíceného displeje jsme neměli se čtením žádné problémy. Těší nás, že si hodinky jas řídí samy, a neměli jsme vůbec potřebu jas ručně měnit.

Na povely ruky reagují hodinky přesně a celkově jsme s ovládáním problémy neměli. Funkční je i gesto pro automatické rozsvícení displeje, které mnohdy rozsvítí hodinky nechtěně, ale to je společné pro všechny chytré hodinky na trhu.

Motorola Moto 360 (2015) - displej, barvy, jemnost, čitelnost

Android Wear bez překvapení

Motorola Moto 360 (2015) kráčí ve stejném duchu jako většina konkurence – používá systém Android Wear. Díky tomu je prostředí hodinek stejné jako u desítek jiných modelů a už nás zde nemá co překvapit. Pocity z užívání hodinek tedy můžeme shrnout následovně:

 • systém je v angličtině
 • prostředí je jednoduché a přehledné
 • noví uživatelé si většinou na ovládání a gesta chvíli zvykají
 • uživatel dostává notifikace z telefonu (volání, SMS, e-mail, Hangouts, Facebook apod.)
 • pomocí hodinek lze ovládat i mobilní telefon (psát SMS, vyhledávat…)
 • diktování v češtině funguje velmi dobře

Komunikace s redakčním telefonem Huawei Mate 7 se obešla bez jakýchkoliv problémů – proces spárování byl jednoduchý, spojení poté stabilní. Nedocházelo k samovolnému odpojení, a pokud jsme se od hodinek s telefonem vzdálili, opět se automaticky spojení obnovilo po přiblížení.

Android Wear prostě není rychlík

Na rychlost Android Wear narážíme v každé recenzi – k dokonalosti má totiž stále daleko, a to bohužel i u nejlepších chytrých hodinek na trhu. Čas od času se zkrátka stane, že hodinky vteřinku zaspí. Citelné je to zejména při vstupu do nabídky Nastavení, kde se hodinky téměř pravidelně na vteřinu odmlčí. Stále doufáme, že některá z dalších aktualizací Android Wear zrychlí. Není to sice žádná katastrofa (obzvláště u chytrých hodinek), ale může to být lepší.

Výdrží na jedno nabití dohání konkurenci

První generaci chytrých hodinek Motorola Moto 360 byla vyčítána slabá výdrž na jedno nabití, která často nedosáhla ani na jeden celý den. Druhá generace si polepšila a s klidným svědomím můžeme prohlásit, že při aktivním používání nám hodinky vydržely vždy okolo 1,5 dne (tedy od rána přibližně do poledne druhého dne, v noci byly hodinky vypnuty). V případě mírného šetření a vypnutí stále zapnutého displeje se uživatel dokáže dostat i na 2 dny.

Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) mají ovšem šikovně vyřešené nabíjení, které obecně slabší výdrž chytrých hodinek alespoň částečně smazává. Nabíjí se totiž bezdrátově a nabíječka tvoří velmi šikovný stojánek. Při nabíjení se navíc hodinky změní v užitečné stolní hodiny. Většina uživatelů s chytrými hodinkami na ruce nespí, tak proč je místo na stůl nepokládat do stojánku, kam patří? Nebudou nikde překážet, přes noc se dobijí a navíc slouží i jako noční hodiny. Praktické.

Motorola Moto 360 (2015) -nabíjecí kolébka

Hardware: nepřekvapí, ale ani nezklame

V útrobách hodinek Motorola Moto 360 (2015) nalezneme komponenty, jakými jsou vybaveny i některé loňské modely. Není zde tedy nic, co by nás překvapilo, na druhou stranu to stále na poměry chytrých hodinek dostačuje. Oproti nejvybavenějším modelům postrádají hodinky od Motoroly například NFC či třeba GPS. Nechybí samozřejmě krokoměr, akcelerometr, senzor okolního světla, měření srdečního rytmu či třeba mikrofon.

 • Displej: 1,56'' (1,37
 • Hmotnost: Qualcomm Snapdragon 400, 4x 1,2 GHz
 • Senzory: 512 MB
 • Konektivita: -
 • Úložiště: 4 GB
 • Baterie: 400 mAh nebo 300 mAh

Motorola Moto 360 (2015) - widget, katalog

Motorola Moto 360 (2015): Chytré hodinky, které u nás nekoupíte

Ačkoliv byly hodinky představeny již na začátku září, na český trh se zatím nedostaly. A oficiálně ani nejspíše nikdy nedostanou, protože Motorola zkrátka v našich končinách mobilní telefony a chytré příslušenství oficiálně neprodává. A kde tedy hodinky Motorola Moto 360 (2015) zakoupit a na kolik to vyjde?

Testovaný kousek pochází z německého obchodu Mediamarkt, kde byl k dostání za cenu 345 euro, tedy přibližně 9300 Kč. To není vůbec malá částka, obzvláště s přihlédnutím k faktu, že konkurenční Huawei Watch jsou jen o pár stovek dražší a k dostání na českém trhu.

Závěr: Povedené, ale drahé a nedostupné

Chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) jsou povedené hodinky, které ale na druhou stranu nepřináší nic nového. Elegantní design, výborné zpracování, povedený displej, Android Wear či třeba šikovná nabíječka. To je výborná vizitka, kterou se ale pochlubí i některé starší a levnější modely. Rovněž nevýhody jsme zmiňovali i u konkurence – vysoká cena, výdrž stále “jen” 1,5 dne či občasné zpomalení systému Android Wear.

Nynější majitelé hodinek Motorola Moto 360 nemají moc důvodů přecházet – design se změnil jen mírně a žádné nové funkce na vás nečekají. Odradí také vyšší cena. Hodinky jsme již mezi sebou srovnávali.

A jak je to ve srovnání s hodinkami Huawei Watch? Oba modely fungují prakticky stejně, stojí rovněž podobně, a tak jediný, ale za to podstatný rozdíl, je design. Rozhodněte se zkrátka pro ten model, který lahodí vašemu oku více.

Závěrečný verdikt: Pokud se vám chytré hodinky Motorola Moto 360 (2015) designově líbí, rozhodně chybu neuděláte. Hodinky fungují přesně tak, jak by uživatel očekával, ale zároveň nepřináší téměř nic navíc. Možná kromě šikovné nabíječky.

Klady

+ Elegantní design a luxusní zpracování.
+ Povedený displej.
+ Pohodlný kožený pásek, který lze vyměnit.
+ V prodeji větší i menší verze.
+ Android Wear.
+ Bezdrátové nabíjení a šikovně vyřešená nabíječka.
+ Automatické řízení jasu.

Zápory

– Vysoká cena a špatná dostupnost.
– Výdrž stále pouze 1,5 – 2 dny na jedno nabití.
– občasné zpomalení prostření Android Wear.

 

Komentáře

rokyshit

z aplikace
29.12.2015 13:32

S Moto 360 1gen. se dostanu s výdrží na dva dny.

Faktuzorigamaxik

29.12.2015 15:21

Musím říct, že jsem jako vlastník 360 1. verze vyzkoušel Samsung Gear s2 … a ten systém Tizen je opravdu lepší jak Android Wear. Přemýšlel jsem dokonce, že bych nahradil 360ku druhou verzi a z 1. verze udělal putovní … jenže teď přemýšlím, že přejdu ke konkurenci s odladěnějším systémem.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 17

29.12.2015 15:49

Faktuzorigamaxik
V tomhle asi souhlas, Samsung Gear S2 se letos opravdu povedly.

rokyshit

z aplikace
29.12.2015 16:12

Něco jako Tizen nebo TouchWiz mi nesmí domu

Jirka2014

z aplikace
29.12.2015 16:28

Rokyshit přesně tak touchwiz tizen . To je něco co mi už nesmí přez prách.!!! Nevěřím že se to někdy zlepší.

jaja01

29.12.2015 17:46

Přez prách?! Pane Bože, ty to vidíš!

luke1552

29.12.2015 18:05

Na vanoce jsem dostal motorola moto 360 1.gen. A jsou super vsechno funguje akorat mam jeden problem nevim jak nanich sprovoznit navigaci. Nemuzete mi nekdo poradit jak na to kdyz zapnu navigaci na mobilu tak na hodinkach se nic neobjevi. Na google now mam nastavenej domov takze ldyz nekde jsem ukazuje mi to cestu domu a za jak dlouho tam budu to mi na hodinkach jde ale kdyz zapnu aby me to navigovalo tak na hodinkach se nic nesputi.

Jirka2014

z aplikace
29.12.2015 18:18

Jaja-, pane bože odpusť mi tu hrubou chybu, je jsem netušil že tu jde hlavně o lingvistiku 😃 myslel jsem že jsem na světu androida.

Jirka2014

z aplikace
29.12.2015 18:21

Luke1552 a tím to začíná, já ti bohužel neumím pomocí, ale zkus někoho v této diskuzi oni ten systém mají rádi a užívají ho tak ti jistě poradí.

luke1552

29.12.2015 18:28

No me to zatim nijak neomezuje ale vadi mi ze ldyz uz to ten system umi takze mi to nefuguje no :-) tak snad mi nekdo poradi :-)

JirkaToksa

29.12.2015 18:44

Mám HuaWatch. Před tím jsem měl Sony SmartWatch2 a přišly mi přehlednější na ovládání, ale možná to je zatím jen nezvyk…
Spíš by mne zajímalo, kdy na Android Wear přijde podpora pro reproduktory – jako handsfree jdou používat i čínské hodinky za 20 dolarů, které jsem pořídil dětem :-( a s Wear to nejde :-(

A taky mne štve, že kontinuální měření tepu (alespoň pomocí Endomondo) je hrozně nespolehlivé. Že to nezaznamená údaj o tepu každé 2 sekundy jako hrudní HRM pás, s tím jsem se smířil, Klidně bych snesl údaj třeba každých 20s, jenže někdy to tak zafunguje a někdy ne – na začátku tréningu to různé hodnoty měří a pak ho to přestane bavit a na grafu je tep už jen vodorovná čára :-( Nezbývá než doufat v bugfix.

Škoda, že nepokračuje vývoj směrem prvních gearů – ocenil bych zahnutý obdélníkový displej s opravdu velkou plochou (klidně třetina obvodu ruky) a limitně nulovými rámečky. Ale když vidím dnešní hodinky s obdélníkovým displejem (jako třeba ZenWatch) s brutálně gigantickým okrajem kolem displeje, chce se mi blinkat.

Srandista

Martin 0

29.12.2015 19:17

Ja som si na vianoce spravil radost, a kupil som si prvu generaciu Moto 360. Kedze su to moje prve smartwatche a systemom AW som bol v podstate nepolibeny, rozhodol som sa do nich moc neinvestovat a zohnal som si spominane Moto 360 za 4000 Kc.

Zatial som nadseny. Cakal som, aky bude system s OMAP procesorom zasekany, ale nic vazneho co sa plynulosti nepozorujem. Zatial si na AW zvykam, ale hodinky urcite vracat nebudem. A reci o tom, ako “flat tire” kazi cely dojem z hodiniek mi pridu usmevne, na mojich ciernych hodinkach s tmavymi watchface-ami si tu vykrojenu cast ani neuvedomujem.

Nove Moto 360 som este moznost skusat nemal, ale vzhladom na to, ze je to len evolucia povodnej generacie, tak ich urcite kupovat nebudem, a pockam, s cim pride motorola buduci rok. Bolo by fajn, keby sa im podarilo schovat ambient light senzor za display, ako to maju Apple Watche a Gear S2, keby dokazali do vnutra nacpar reprak a NFC a hlavne ponechat si Qi nabijanie. Uprimne sa fakt cudujem, ze ziaden iny vyrobca do hodiniek nedava tento sposob nabijania, je to daleko pohodlnejsie ako nejake propretiarne pogo piny.

Za seba, ak ma niekto zaujem vyskusat system AW, ale pracujem s mensim budgetom a chce smartwatche, ktore vyzeraju ako hodinky (su kruhove), tak Moto 360 odporucam vsetkymi desiatimi.

Ivanson

z aplikace
30.12.2015 8:48

A co hodinky Garmin Fenix 3. Ty by si zaslouzili test taky.

Cheetah

z aplikace
30.12.2015 15:16

Dokud nebudou umět udělat hodinky s vydrží alespoň pět dní, automatickou detekci spánku a vodotěsné pro plavání, tak to IMHO ztráci smysl pořizovat hodinky, které budu muset pořád sundavat a za rok budou zastaralý…

JirkaToksa

30.12.2015 19:05

Cheetah: Podle mne se na to díváte pohledem běžného Čecha, pro kterého je cena špičkových hodinek (Moto360II, HuaWatch, AppleWatch, Samsung..) poměrně velkou položkou a tak pečlivě zkoumá, co mu to přinese.
Pro Němce to prostě jsou 3 stovky a zejména jde-li o příslušníka vyšší střední třídy (manager, analytik, lékař, právník, …), tak to opravdu neřeší. Klidně má několikery hodinky (sportovní, chytré, několikery luxusní mechanické) a bere si je podle potřeby.
Hodinky za 300-500 USD/EUR si nekupuje někdo, kdo má telefon za 200 EURo, ale někdo, kdo má telefon aspoň za 700, respektive zkrátka má ten nejšpičkovější telefon. Pokud někdo má telefon za 200-400, tak udělá lépe, když těch 300 dá spíše do lepšího telefonu, než do hodinek (tzn. investice do hodinek je spíše pro ty, kteří již mají špičkový telefon, kteří si již v případě telefonu nemají za co připlácet).
Nebude moc nadšenců, kteří raději ušetří na telefonu, jen aby měli na hodinky.

JirkaToksa

30.12.2015 19:10

Cheetah: a co se týče výdrže, tak jistě by bylo příjemné, kdyby vydržely déle. Ale zdaleka to není jediná věc, která by se na hodinkách měla zlepšovat. Rezervy jsou ve voděodolnosti, tloušťce, hmotnosti, výkonu, přesnosti a spolehlivosti čidel, atd… Hodinky jsou bezpochyby na začátku svého vývoje.

Mně osobně výdrž až tak nevadí – stejně když přijdu domů, tak je sundám z ruky (a dám na nabíjecí stojánek). Mobil také nabíjím denně a také mi to nevadí – prostě když si sednu k PC, tak mobil dám do nabíjecí/synchronizační kolébky. Nakonec microUSB nabíjecí konektor mám i v autě.

Možná hodinky dokonce vytlačí telefony – výkon hodinek se zvedne, takže zastanou to, co dnes mobil (a včera PC) a kdo bude potřebovat větší displej, dostane ho vrchovatou porci v chytrých brýlích, které s těmi hodinkami budou propojené nějakým BT 5.0.
Ale kam se vše posune třeba za 3 roky, těžko hádat.

Cheetah

1.1.2016 10:43

Ja vim, ze to myslite dobre, ale ja mam telefon za > 10 000,- a ani na hodinkach nehodlam setrit. Asi jsem to napsal spatne, me vubec nezalezi na cene hodinek, ale na funkcnosti. Nechci hodinky pri prichodu domu odepinat (uz to je opruz) a davat je do nabijecky. Jsem ochotem za hodinky dat bez problemu deset tisic, pokud vydrzi, budou kontinualne merit tep (a to dostatecne presne, aby se podle toho dalo behat, plavat, jezdit na kole), budou mit automatickou detekci spanku a buzeni mimo REM a budou vodotesne alespon pro plavani (cili tak do cca 10-15m). Nezapomente, ze pokud ted poridite nejake dobre mechanicke hodinky, tak za rok to furt budou dobre mechanicke hodinky. Smart hodinky budou za rok zastarale. Proto bez komproomisu uz na zacatku :-)

inzeratyzdarma.cz

8.6.2016 10:15

Ahoj tak jsem si v Březnu udělal radost ale ne trvala dlouho tři měsíce a v háji displej.. Pravděpodobně nenesou vodu i když mají být vodotěsné a do jsem se v nich ani moc nekoukal.. Ale bude to chyba Motoroly první typ taky neprezili normální nošení a pocení.. Ach jo

RSS (komentáře k článku)