Lenovo propustilo více než 95 % původních zaměstnanců Motoroly

lenovo_motorola_ico

Když čínské Lenovo na začátku roku 2014 koupilo od Googlu původně americkou Motorolu (informovali jsme ve článku Lenovo kupuje od Googlu Motorolu – čínský výrobce míří na vrchol?), mohl asi jen málokdo hádat, co tato transakce přesně přinese. Poslední zprávy ale rozhodně nezní optimisticky – ve firmě totiž zbude už jen zlomek původních zaměstnanců Motoroly.

Server Droid Life informoval, že Lenovo spustilo v Motorole doslova “brutální propouštění.” O práci už přišla více než polovina amerických zaměstnanců. Firmu opustil mimo jiné i Jim Wicks, senior vicepresident „designu spotřebitelských zkušeností“ (viz Motorola přišla o šéfa designu. Projeví se to i v Lenovu?), který stojí za legendárním RAZRem V3. Již na začátku roku opustil Motorolu její prezident Rick Osterloh.

Podle jednoho ze zdrojů má být propuštěno více než 700 zaměstnanců ze současných 1200. Není pochyb o tom, že cílem je snížení nákladů – zejména software a vývoj hardware dnes již totiž zajišťuje Lenovo. Bez ohledu na to, nakolik jsou tyto kroky podloženy ekonomickými faktory, je tak trochu smutné sledovat někdejšího giganta v oboru bezdrátové komunikace, jak je postupně sžírán čínskou firmou. Lenovo se snaží konejšit (zejména americká) média tím, že plánované propouštění se dotkne méně než dvou procent z celkového počtu 55 tisíc zaměstnanců. Neříká ale celou pravdu. Číňané sice chtějí mít sídlo Motoroly v Chicagu, nicméně počet zdejších zaměstnanců zredukují na trojciferné číslo. Nejde přitom o první reorganizaci provedenou Lenovem v tomto roce. Již v březnu čínská společnost oznámila, že hodlá rozdělit divizi mobilních telefonů do dvou podnikatelských skupin.

Z původních zaměstnanců Motoroly zbydou jen 2,5 %

V oficiálním tiskovém prohlášení společnosti Lenovo je uvedeno: “Společnost Lenovo dnes oznámila plánovanou redukci zdrojů, která má dopad na méně než dvě procenta z dosavadních zhruba 55 000 zaměstnanců po celém světě. Většina rušených pozic je součástí průběžné strategické integrace společností Lenovo a Motorola, protože firma dále vylaďuje svou organizační strukturu a zefektivňuje produktové portfolio, aby mohla co nejlépe konkurovat na světovém trhu se smartphony.”

Podstatně dramatičtěji ale vypadají statistiky, vrátíme-li se do roku 2012, kdy Motorolu převzal Google. Mobilní divize v té době měla 20 tisíc zaměstnanců. Pokud si jich tedy Lenovo ponechá jen 500, znamená to pouhá 2,5 % z celkového počtu. Tedy 97,5 % propuštěných v průběhu pouhých čtyř let. Je pravdou, že žádný ze zdrojů však neuvádí, zda propouštěl i Google, případně kolik zaměstnanců pod jeho taktovkou přišlo o práci.

Lenovo propustilo více než 95 % původních zaměstnanců Motoroly Lenovo propustilo více než 95 % původních zaměstnanců Motoroly

Co myslíte o postupu Lenova v Motorole? Chová se jako onen pověstný slon v porcelánu, nebo ne? Je dobře, že redukuje počty zaměstnanců, nebo by bylo lepší, kdyby plynule navázalo na dosavadní značku, která má především v západních zemích solidní zvuk a nálepku léty prověřené kvality? Dočkáme se někdy od čínského výrobce podobné legendy, jakou se před pěti lety stal RAZR? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem.

Zdroje: androidpolice.com, androidcentral.com, droid-life.com.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (18)