TOPlist

Jak poznat špatnou baterii v telefonu? Máme pro vás několik tipů

poskozena baterie v telefonu

Baterie patří mezi nejdůležitější komponenty telefonů. Bez ní si neužijete skvělý displej, špičkový výkon a vynikající fotoaparát, tedy ty věci, kteří výrobci hlavně prezentují při představování novinek ve svých telefonech. Baterie v telefonech se časem zhoršují a postupně budete ztrácet kapacitu. Jak ale poznáte, že je baterie stále v dobrém stavu, nebo jestli je například poškozená a potřebuje vyměnit? Na to vám odpovíme v dnešním článku, kde pro vás máme několik tipů k baterii.

Zlobí vás výdrž telefonu? Zkontrolujte si nejprve baterii

Pokud je baterie telefonu poškozená, tak nejjednodušším způsobem, jak to poznat, je prohlédnout si zadní stranu krytu, kde se baterie nachází. Bohužel už to není tak jednoduché, jako před několika lety, kdy většina telefonů měla vyměnitelnou baterii a mohli jste se podívat přímo na ni. S dnešními chytrými telefony už se buď musíte pracněji dostat dovnitř. Pokud se vám to povede, měli byste si na baterii všímat vypoukliny, koroze, případně zelených či bílých skvrn. Pokud některou z těchto věcí uvidíte, je lepší ihned baterii vyměnit.

poskozena baterie v telefonu - vypouknuty kryt

Pokud se přes zadní kryt telefonu nemůžete dostat, tak vypouklina baterie je většinou vidět i přes kryt. Přesně jak se nám to stalo na redakčním telefonu výše. Baterie se může poškodit tím, že vám telefon spadne, k baterii se dostane voda apod. V druhém případě už ale většinou jde o rozsáhlejší problém a výměna baterie nepomůže. Poslední věcí, kterou můžete pozorovat, je zahřívání baterie a nabíječky. Je normální, že se při nabíjení zahřívají. Pozor ale na extrémní teploty, to je také jeden ze znaků špatné baterie.

Čím se snižuje životnost baterie v mobilu?

Baterie na bází lithia, které se používají v chytrých telefonech, se s každým vybitím mírně opotřebují. Jsou ale stavěné tak, aby vydržely roky používání. Každopádně existuje hodně jiných důvodů, které zhoršují životnost baterie. Například extrémní teplo či chlad může hodně zkrátit jejich životnost anebo skladování nepoužívaného telefonu vybitého na 0 %.

Jaký je první náznak špatné baterie?

Jak už jsme psali výše, v dnešní době už většina výrobců nepoužívá odnímatelné zadní kryty, takže se k baterii nedá tak jednoduše dostat. Velmi dobře se dá také stav baterie zjistit jednoduchým pozorováním toho, jak se baterie vybíjí. Většina telefonů umožňuje v nastavení zapnout zobrazení stavu baterie pomocí procent. Pokud tuto položku nenajdete v nastavení, můžete využít také widgety. Problém nastává, pokud vám výrazně vybíjí telefon, i když s ním nic neděláte, anebo se vybíjí takovým způsobem, že klesne rovnou o dvě až tři procenta zároveň, namísto jen jednoho. Pokud se vám tohle stalo, ještě nechoďte do servisu na výměnu baterie. Zkontrolujte si výdrž aplikací ve využití baterie. Nemusí se jednat o problém s baterií, ale aplikací, která na pozadí vysávala baterii. Pokud například uvidíte, že některá aplikace využila 40 procent baterie, zkuste ji odinstalovat a následně pozorujte, jestli se vám výdrž zlepší.

vydrz baterie vybijeni telefonu porovnani

Skryté testovací menu Androidu zobrazí zdraví baterie

Pomocí jednoduchého kódu se také můžete podívat přímo do testovacího menu Androidu, kde se vám zobrazí informace, včetně zdraví baterie. Stačí přejít k aplikaci telefon a otevřít si číselník. Do něj napište následující kód *#*#4636#*#*. Z nabídky, která vám vyskočí, vyberte možnost info o baterii. Bohužel funkčnost kódu se liší telefon od telefonu. Například na starších Samsung telefonech ještě funguje, na nových už ne. Naštěstí existují aplikace, které umí v podstatě to samé. O nich si povíme v následující kapitole.

Kondici baterie v telefonu poznají i aplikace

Samozřejmě se v těchto tipech musí dostat i na aplikace, jedna z těch nejlepších, která se k určení zdraví baterie hodí, je ta s názvem AccuBattery. Věnovali jsme se ji minulý rok v samostatném článku, pokud vás zajímá i analýza výdrže a spotřeby, určitě se na článek podívejte. Dnes nás ale zajímá jen jedna část aplikace. A to kondice baterie. Tvůrci odhadují kondici podle výpočtu aktuální kapacity v porovnání s kapacitou baterie od výrobce, která se udává ve specifikacích. Jak už Honza v původním článku upozorňoval, hodnota aktuální kapacity je získána z průběhu nabíjení, je tedy vhodné se na tento parametr podívat až po několika dnech a nabití telefonu od instalace aplikace.

Accu​Battery
Accu​Battery

Nabíjení telefonu vám může prozradit problém s baterií

Při nabíjení se dá také poznat to, že s baterií je něco v nepořádku. Pokud se nikdy nemůžete dostat na plné nabití (100 procent), a to i když například necháte telefon o hodinu déle na nabíječce, tak se dá předpokládat chyba v baterii. Nedokáže totiž mít dostatek elektrické energie, aby ji telefon registroval jako plně nabitou. Tento problém se vyskytuje hlavně u starších baterií, kde je již vidět opotřebení neustálými cykly nabíjení/vybíjení.

baterie nabíjení

Zajímají vás baterie a nabíjení telefonu? Čtěte dále!

Baterie ve smartphonech je téma, o kterém se dá psát neustále. Ať už to jsou informace o tom, jak správně nabíjet, starat se o baterii, jak zvýšit výdrž atd. I my jsme se tomuto tématu mnohokrát věnovali. V poslední době je například hodně populární test rychlosti nabíjení a porovnání výdrže telefonů. Pokud vás zajímá spíše problematika, můžeme doporučit článek o spořičích baterie, rekalibraci Samsung baterií, případně jsou zajímavé i statistiky vybíjení a nabíjení. Minulý rok jsme rovněž bořili mýty a to konkrétně, jestli novější verze Androidu ovlivní výdrž. V neposlední řadě si můžete přečíst o tom, co je to jednotka mAh u kapacity baterie.

baterie pro telefony

Měnili jste v poslední době ve svém telefonu baterii?

Zdroje: vlastní, androidcentral.com, phonearena.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)