Menu

Spořič baterie do mobilu – k čemu je dobrý a jak funguje?

sporic baterie android mobil

Spořič baterie je aplikace, nebo funkce systému, která váš Android mobil přepne do speciálního módu. V něm je optimalizována spotřeba baterie a výrazně se tak prodlouží doba, než se úplně vybije. Což se občas hodí každému, pokud mobil intenzivně používáte. Asi se ptáte, proč mobil v tomto režimu nefunguje pořád? Vše má svoje pro a proti. Protože pokud se na vašem telefonu zapne “spořič baterie” (režim úspory baterie) telefon sice stále normálně funguje, ale některé jeho funkce se výrazně omezí. Nebojte, stále se dovoláte, nebo půjde mrknout na internet, ale navigace třeba už fungovat nebude. Zajímá vás proč, tak to se dozvíte v našem článku. Navíc vám prozradíme pár jednoduchých tipů a triků, jak prodloužit výdrž vaší baterie, které nic nestojí.

Co se stane, když zapnete Spořič baterie?

Část toho jsme zmínili už v úvodu, teď si prozradíme, co vás telefon dělá a proč. Tak například u telefonu Pixel 2, který jako jeden z mála má čistý Android, dojde k

  • zablokování GPS, nespustíte tedy navigaci
  • omezení většiny přenosů dat na pozadí
  • vypnutí vibrací
  • a odstavení dalších žroutů baterie

 

A teď si řekneme proč. GPS žere velmi mnoho energie, když neustále zpracovává vaši polohu pomocí několika satelitů. Stejně tak vibrace, které vznikají tak, že roztáčí maličký motůrek ve vašem mobilu. Aplikace jako Gmail a další, při běžném režimu neustále kontrolují, zdali nemáte nový email, zprávu ve vašem kecálku atd. Tohle vše je v režimu “spořič baterie” vypnuto a vy se tak o nových emailech/zprávách dozvíte pouze tehdy, až například aplikaci Gmail sami otevřete. Všechna tato omezení mají společné to, že prodlužují výdrž baterie a omezují uživatelský komfort na který jste zvyklí.

Spořič baterie je tedy jeden ze způsobů, jak prodloužit výdrž baterie Android mobilu, ale pro běžné užívání není úplně vhodný, jelikož omezuje pohodlí a funkce telefonu. Kde a jak jej zapnout si ukážeme na přiložených screenech. Ještě bychom měli asi zmínit, že “Spořič baterie” můžete zapnout manuálně v telefonu, nehledě na to jak moc je vybitý (nabitý), nebo automaticky.

Jaký je nejlepší Spořič baterie pro Android?

Zde se to liší mobil od mobilu. My doporučujeme využít ten, který byl ve vašem mobilu, již když jste jej koupili. Můžete to být tedy spořič baterie dodávaný přímo se systémem Android, nebo nástavbou systému daného výrobce. Pokud jej ale v mobilu nemáte, nezoufejte, v Google Play existuje mnoho aplikací, které můžete použít jako spořič baterie. Jen POZOR mnoho z nich nefunguje nejlépe a někdy mohou i uškodit. Vyzkoušet můžete ale třeba tyto šetřiče baterie:

Greenify
Greenify
Developer: Oasis Feng
Price: Free

 

Rychlé tipy a triky, jak prodloužit výdrž baterie Android mobilu?

Tohle téma by vydalo na celý článek, ale poradíme vám alespoň pár základních triků, které pomohou prodloužit výdrž vašeho telefonu.

  1. odinstalujte aplikace, které nepoužíváte
  2. nastavte si zhasínání displeje na 15 max. 30s
  3. snižte si jas telefonu, nebo to nechtě dělal systém
  4. nevystavujte mobil velkým teplotám, ani mrazům
  5. nastavte si “spořič baterie” – občas vás může zachránit

Hodil se vám článek, nebo jste už všechno znali?

Ať už patříte do kterékoliv skupiny, budeme rádi, pokud nám to dáte vědět do komentářů pod článek, případně se s námi rovnou podělíte o vaše zkušenosti, jak řešíte výdrž baterie vy. Potěší nás ale i Like, nebo sdílení článků, přece jenom ne každý ví, co je to spořič baterie do mobilu a můžete tak pomoct.

 

Komentáře

Vorel_vorel

Vorel Vorel -45

27.5.2018 22:41

Je nějaký rozdíl mezi spořičem a režim letadlo?

JerryCZ

JerryCZ 2

27.5.2018 23:13

Režim letadlo tě kompletně odpojí od sítě. Nikam nebudeš moct zavolat a tobě se nikdo nedovolá. Pro ostatní budeš nedostupný.

Luki

luki 5

27.5.2018 23:34

Pixel2 Android P beta: navigace v režimu spořič baterie funguje. Minimálně když je na popředí, ale myslím si, že může fungovat i na pozadí jako tracker, pokud je aplikace signalizována ikonou. WhattsApp mi taky funguje. Možná jsou trochu delší intervaly na aktualizaci, to nevím. Vibrace a AOD jsou vypnutý a určitě je omezena aktivita aplikaci na pozadí, které “pracují” bez upozornění.

Strny

strny -16

27.5.2018 23:37

Mám čistý Marshmallow a v režimu úspory se citelně podtaktuje procesor, vypnou vybrace. Naštěstí funguje GPS, fotoaparát a média. Zažil jsem telefony, které v režimu úspory zamítly otevření fotoaparátu, případně náhledu galerie a člověk s tím nedokázal udělat vůbec nic.
je fakt, že telefon pak vydržel více, ale ten pocit, když chcete fotit a neleze :D to už nechci zažít :D

Kulichoid

kulichoid 148

27.5.2018 23:46

Si děláte srandu? Dokonce mám pocit, že přímo Svetandroida před pár lety před aplikací DuBattery Saver varoval. Sám jsem ho měl (stejně tak Battery Doctor) a není snad větších žroutů baterie, neboť ty samotné apky stále běží v popředí a pořád kontrolují apky na pozadí. A krom toho, že jen vypnou vibrace, gps a omezí data (to umí každej mobil ale sám v rámci úsporného režimu), tak hlavně mají v mobilu přístup úplně do všeho. Takže za mě: Pokud si chcete prodloužit výdrž baterie, odinstalujte si šetřič baterie.

Radeg

radeg 39

28.5.2018 6:34

@kulichoid:
To si nevybereš, dvakrát po sobě doporučí:
https://www.svetandroida.cz/nejlepsi-aplikace-pro-rootnute-telefony-15-dil/
https://www.svetandroida.cz/jak-prodlouzit-vydrz-baterie-zkuste-du-battery-saver/
pak se několikrát špatně vyspí a už je všechno jinak:
https://www.svetandroida.cz/10-aplikaci-ktere-neinstalujte/

@Redakce:
Prosím o vyjádření.

Pix

Pix -1

28.5.2018 7:58

Co mi lehce pomohlo jsou aplikace, které vynutí Doze trochu dříve než by to udělal sám android, koukněte po Naptime nebo ForceDoze, umí to i se správným nastavením Greenify. Nainstaloval jsem ten Naptime, aktivoval potřebné oprávnění po usb debugu a od té doby se mi tolik nestává že zůstane běžet nějaká aplikace, která za chvíli vyžere baterku. Na jednu stranu se některé aplikace musí spustit od 0 když by předtím nemusela, ale na mém telefonu je to rychlejší než ukončení aplikací, aby mohla ta nová nastartovat, takže ve výsledku mi to i zrychlilo telefon.

TonyKuba

TonyKuba 22

28.5.2018 8:50

Rád bych se podělil o svoji zkušenost. DuBattery saver jsem jistou dobu používal v provedení Pro, je to žrout ,baterie nic nepřinášel a tak šel z telefonu pryč, Jsem uživatel dlouhodobě telefonů Samsung. Některé varianty mají (S7,8) í unikátní systém správy bateri, který je schopen jednak málo používané aplikace trvale hybernovat, omezit časově používání GPS i WiFi a spoustu dalších vychytávek. Nastavením maximálního režimu úspory baterie dojde prodloužení doby “života” baterie mezi nabíjecími cykly na více než dvojnásobek.

Wortos

wortos 70

28.5.2018 9:37

na mém galaxy s8 střední uspora energie spíš zpusobuje větší vybíjení telefonu a hlavně dost aplikaci se seka nemá plynulý pohyb např Messenger a jejich otevirani Heads notifikací není uplně hladký. Pokud režim uspory vypnu tak se nic neseká a na baterce to vubec nepoznám. Mám zaplé pouze omezení aplikací na pozadí . Na pozadí mi jede jen AccuBattery a Pebble. Oznamení z messengeru atd mi chodí normalně

Kulichoid

kulichoid 148

28.5.2018 10:09

@radeg:
Díky za ty odkazy. Mě však udivuje, že zdejší redaktoři tak rádi poukazují na průměrnou známku v Obchod play a přitom je tak známé, že ta známka je uměle navyšována programy, které automaticky udělují nejvyšší ohodnocení. :-)

Bkf1

Ondřej Vavroušek 3

28.5.2018 10:51

JEDNOZNAČNĚ ŽÁDNĚ “šetřiče” a “optimalizovače”!!! Vyjímkou je SD Maid, ten mě za ta léta ještě nezklamal, ale už ho instaluji jen na některé telefony, které nejsou od Samsungu a nemají žádný integrovaný čistič…

Karle

karle40 49

28.5.2018 11:18

Můj Ćíňan nemá ovládání spořiče v horní liště a nejde tam ani nijak přidat. Našel jsem Battery Saver Shortcut + Widget, který mi výrazně zjednodušuje zapínání/vypínání systémového spořiče baterie.

Kulichoid

kulichoid 148

28.5.2018 12:11

Tak jsem zkusil ten Avast Battery, kterého jsem doposud neznal, a nestačím se divit. Baterka po 6 hodinách skoro na nule, teplota baterie 44 stupňů, CPU 73 stupňů. Vždyť ta apka je jen obyčejný Task Killer. Neustále to vypíná procesy na pozadí, které se po pár vteřinách opět zapnou a tak pořád dokola. No…jdu se podívat, zda včera nebyl 1. duben. První článek, co mě i vytočil.

Mach4

Petr MišákAdministrátor 27

28.5.2018 14:52

kulichoid:
Doporučujeme využívat především ty aplikace, nebo služby, které jsou součástí systému Android, nebo jeho nástaveb. Pokud je ale v telefonu z nějakého důvodu nemáte, nezbývá než použit nějakou jinou aplikaci. Přínosnost aplikací se liší telefon od telefonu, kde hraje roli i verze Androidu.
Je pravda, že ony uvedené aplikace nemusí být vždy 100%, a tak jsme se interně domluvili, že budeme doporučovat pouze jednu “Greenify”, kde by vše mělo být OK. Díky za upozornění.

radeg:
Doporučení jsme již upravili, ale obecně se jedná o to, že odkazujete na články které jsou několik roků staré a některé informace již nemusí být aktuální, nebo nemusí platit vůbec.

Pix, TonyKuba, kulichoid:
Díky za zkušenosti.

Kulichoid

kulichoid 148

28.5.2018 15:57

@Petr Mišák:
Rádo se stalo. Ale přemýšlím, kolik telefonů dnes nemá úsporné režimy jako součást systému. 0,01 % ??? Zda jste nezaspali. :-) Jinak jako jediný, co tak nějak funguje všude, je Greenify, GSam Battery a SD Maid.

Wortos

wortos 70

28.5.2018 16:30

kulichoid : stahni si AccuBattery který ti zjistí i měřením (nabijením) životnost baterie a hlavně ti ukaže jak krasně Geenify žere baterii ..

Kulichoid

kulichoid 148

29.5.2018 1:02

Wortos:
Zkusil jsem. Oproti tomu, co žere samotný Android, pak Google, launcher, Youtube a Facebook, je Greenify se svou spotřebou zanedbatelné. :-)

Wortos

wortos 70

29.5.2018 9:22

kulichoid : Mě youtuube a facebook zas tak nežere .. Youtube cca 19% za hod a facebook nejak 15% za hod při použivání takže zas tak hrozne to není nevím jak u tebe .. každopadně mi AccuBattery zjistil ze mám realnou hodnotu baterie 2500-2600mAh (85%) což je smutne po roce použivaní Galaxy S8 která ma 3000mAh baterii .. moje stara Xiaomi Mi4 má po 4letech 2900mAh (95%) .. nevím jak je ta aplikace přesná ale

RSS (komentáře k článku)