Jak dobře se staráte o svou baterii v telefonu? AccuBattery vám to prozradí

AccuBattery aplikace baterie

Moderní smartphony a výdrž baterie, to je stále časté téma. O tom, jak správně telefon nabíjet a starat se o svou baterii, již toho bylo napsáno mnoho. Aplikace AccuBattery vám pomůže zjistit, co spotřebovává baterii, v jakém je stavu a jak rychlou máte nabíječku.

AccuBattery: Šikovný nástroj pro analýzu baterie a spotřeby

Nikdo z nás není nadšen, když mu telefon na jedno nabití nevydrží ani jeden den. Občas se může stát, že za to nemůže nízká kapacita baterie ani její stav, ale spíše nějaký proces, který na pozadí spotřebovává příliš mnoho energie. Tyto a spoustu dalších informací nám prozradí aplikace AccuBattery, která je v základní verzi k dispozici zdarma. Jednoduše můžeme vypátrat náročný proces, zjistit aktuální spotřebu telefonu se zapnutým a vypnutým displejem nebo se třeba přesvědčit, jak dlouho byl přístroj v hlubokém spánku. Bonusem je pak informace o zdraví baterie či test rychlosti nabíječky.

Accu​Battery - Baterie
Accu​Battery - Baterie

Co spotřebovává naši baterii?

Nejzajímavější část aplikace je nejspíše záložka Discharging, která nám pomůže analyzovat, co spotřebovává naši baterii v telefonu. Jako první se dozvíme aktuální úroveň nabití baterie a odhad, jak dlouho ještě můžeme telefon používat (v režimu stand by, se zapnutým displejem a v režimu spánku). V následující části nám aplikace AccuBattery prozradí, kolik procent strávil telefon v jednotlivých režimech a kolik to spotřebovalo baterie. Důležité je si všímat hlavně hodnoty hlubokého spánku (deep sleep). Pokud je hodnota velmi nízká (jen pár hodin), může to znamenat, že nějaký proces zabraňuje telefonu do přechodu ke spánku. A to se pak velmi negativně podepíše na výdrži baterie.

V části Discharging speed aplikace zobrazí, kolik energie spotřebovává náš telefon právě není. To může posloužit pro analýzu spotřeby baterie s různými režimy telefonu. Sami si můžete vyzkoušet, jak se razantně změní spotřeba třeba při změně úrovně jasu displeje. AccuBattery dokáže rovněž vypsat, které aplikace spotřebovaly v posledním cyklu nejvíce energie. Záložka Discharging speed zobrazuje jejich náročnost na baterii. Poslední dvě části nás informují o průměrné spotřebě baterie a odhad maximální výdrže v jednotlivých režimech na jedno nabití.

Jak rychlé je nabíjení telefonu?

AccuBattery vám hned na začátek doporučí, abyste svůj telefon nabíjeli maximálně do 80 % úrovně baterie pro její delší životnost. Odvolává se přitom na několik výzkumů, které to potvrzují. Jelikož nejsme úplně názoru, že se to vzhledem ke ztraceným minutám na jedno nabití vyplatí, necháme názor na vás. Tak či tak lze nastavit, aby vás aplikace při dosažení nastavené úrovně nabití upozornila a mohli jste odpojit nabíječku. Tuto funkci jsme nepoužívali.

Více nás zajímaly údaje o rychlosti nabíjení nebo odhadu, za jak dlouho bude baterie dobita. Tyto údaje mohou sloužit k porovnání dvou různých nabíječek nebo kombinaci kabelů. Snadno lze zjistit, která kombinace dobije váš telefon rychleji. Důležité je však sledovat hodnoty při stejné kapacitě baterie, protože nabíjecí proud se v průběhu mění. Nemá cenu tedy porovnávat rychlost nabíjení jednoho zdroje při 20 % a jiného při 80 %.

V jakém stavu je vaše baterie?

Aplikace se snaží odhadnout, v jaké kondici je vaše baterie. To zobrazuje její zdraví vyjádřené v procentech. Podle tvůrců se jedná o výpočet aktuální kapacity v porovnání s kapacitou baterie od výrobce (tedy papírovým údajem). Protože každá baterie z výroby má určitou odchylku, nejedná se rozhodně o úplně přesný údaj. Hodnota aktuální kapacity je navíc získána z průběhu nabíjení, je tedy vhodné se na tento parametr podívat až po několika dnech a nabití telefonu od instalace aplikace. Spodní grafy pak zobrazují opotřebení baterie.

Závěr

Aplikace AccuBattery může posloužit jako jednorázový pomocník při analýze, jak se staráte o svou baterii – jak dobře ji nabíjíte, v jakém je stavu nebo co spotřebovává její energii. Některé bonusové funkce využít nemusíte (například upozornění při dosažení úrovně 80 % při nabíjení), i tak ale stojí minimálně za vyzkoušení. Základní funkce jsou zdarma a za odemčení všech možností zaplatíte 70 Kč.

Jakou aplikaci používáte pro analýzu baterie?

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (12)