Jak najít telefon i po smázání všech dat zlodějem? [návod]

cerberus

O možnostech, jak vyhledat mobilní telefon po odcizení či ztrátě, jsme vás informovali v článku Jak najít ztracený nebo ukradený telefon (návod). Lehce jsme se dotkli také možnosti, jak připravit přístroj na situaci, kdy zloděj provede obnovu do továrního nastavení. Poslouží nám skvělá aplikace Cerberus, která se dokáže zamaskovat mezi systémové aplikace a přežít tak smazání veškerých dat.

Cerberus – váš hlídací agent

Dnes opět využijeme skvělý nástroj Cerberus, který představuje patrona vašeho smartphonu – zahnízděný ve vašem přístroji vyčkává, až jej kontaktujete, a bude jednat.

Aplikaci jsme pro vás detailně otestovali v samostatném článku Cerberus – motorová palice na zloděje.

FW
Cerberus proti krádeži
LSDroid
Verze 2.4.1
Velikost 1,1 MB
2.2+

wMh20DpC5gUaQAAAABJRU5ErkJggg==
Zdarma

Co Cerberus umí?

  • přístroj je možné ovládat SMS příkazy (není tedy nutné internetové připojení)
  • rozpozná změnu SIM karty a pošle na předvolené kontakty její číslo
  • dokáže fotit a natáčet video
  • dokáže ovládat přístroj (zapnout data, poslat zprávu, vytočit číslo, restartovat telefon…)
  • přežije tovární restart (ROOT)
Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu Jeden z nejlepších nástrojů pro ochranu vašeho telefonu

Právě poslední zmíněnou funkci si dnes rozebereme trochu více – Cerberus dokáže přežít tovární restart.

Bez Rootu to nepůjde

Téměř každá nadstandardní vymoženost u Androidu vyžaduje práva Root a tato funkce Cerbera není výjimkou. Stejně tak budete potřebovat konzolu pro zotavení, ze které můžete do telefonu flashnout speciální ZIP soubor. Nám dnes poslouží jedna z nejrozšířenějších – ClockworkMod (zkráceně CWM).

Root

Jak to, že přežije tovární restart? Pamatuje si nastavení?

První věc, kterou zkušenější zloděj s ukradeným telefonem udělá, bude jistě návrat do továrního nastavení. Tím se smažou veškeré aplikace, které by až dosud mohly náš telefon vystopovat. Cerberus se ovšem dokáže vměstnat do části systémových aplikací, které tento restart přežijí. K tomu je potřeba Root práv.

Říkáte si – a co nastavení? Cerberus se pokusí obnovit nastavení ze dvou zdrojů – lokálního úložiště a poté ze serveru Cerbera. Adresář /system/etc by měl tovární restart přežít, a tak se sem podívá Cerberus jako první. V případě, že zde odpověď nenajde, obrátí se na server Cerberus – k identifikaci slouží ID vašeho přístroje, které se továrním restartem nezmění.

Dnešní chytré telefony dokážou nahlásit svou polohu a můžeme je tak znovu najít Cerberus obnoví své nastavení i po továrním restartu – hned tak můžete přístroj lokalizovat

Jak Cerbera integrovat do systému?

Na oficiálních stránkách Cerbera jsou ke stažení dva zip soubory, které budeme potřebovat. My doporučujeme cerberus_disguised.zip, který zároveň zamaskuje aplikaci pod názvem System Framework. Rovněž budeme potřebovat Root práva a ClockworkMod.

  • Stáhneme a nahrajeme do kořenového adresáře paměti telefonu soubor cerberus_disguised.zip
  • Nabootujeme do Recovery (do CWM)
  • Zvolíme možnosti install zip from sdcard a choose zip from sdcard

Cerberus-51

Cerberus-53

  • Po instalaci volbou reboot system now restartujeme telefon a nabootujeme do Androidu

Poznámka: Výše zmíněné volby se mohou mírně lišit v jiných verzích CWM.

Po restartu telefonu zkontrolujeme, zda přibyla aplikace System Framework. Po spuštění by se měla chovat stejně jako klasický Cerberus – doporučujeme tedy aplikaci dodatečně nastavit dle potřeb. Po nastavení je ještě vhodné aplikaci skrýt v seznamu aplikací – to provedeme stejnojmenným příkazem z webového rozhraní.

Vhodné je také skrýt Cerbera v seznamu skrytých aplikací skrze webové rozhraní Vhodné je také skrýt Cerbera v seznamu skrytých aplikací skrze webové rozhraní

A nyní je Cerberus integrován do vašeho systému, přežije tovární restart, není vidět v seznamu aplikací a je maskován jako System Framework, který většinou zůstane bez povšimnutí.

Cerberus přežil tovární restart a podle ID identifikoval náš přístroj Aplikace se maskuje jako System Framework – tento název většinou zůstane bez povšimnutí

Závěr – účinná zbraň proti zlodějům, není ovšem 100%

Nástrojů, které nám umožní vyhledat ztracený přístroj, existuje celá řada. Téměř všechny fungují skvěle, ale mají jednu nevýhodu – po továrním restartu je po všem. Cerberus ovšem přichází s možností, jak se vmísit mezi systémové aplikace a přežít obnovu do továrního stavu. Po restartu se rovněž obnoví nastavení a my můžeme opět získat kontrolu nad naším telefonem. Je sice jasné, že pokud bude zloděj extrémně šikovný, nahraje jinou ROM a jsme opět namydlení. Přiznejme si ale jedno – takových zlodějů bude jen mizivé procento.

cerberus-app

Jan Dolejš
O Autorovi - Jan Dolejš

Uchvácen mobilními technologiemi a veškerým dějstvím v oblasti IT. Google Android se stal mojí srdcovou záležitostí a nehodlám se jej jen tak vzdát. S oblibou… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (50)