Menu

5 prohlížečů, kterými můžete nahradit Google Chrome

Mobilní telefony s Androidem mívají dnes většinou předinstalovaný prohlížeč od Googlu. Ten ovšem nemusí vyhovovat všem. Dnes si proto ukážeme, jakými aplikacemi můžeme nahradit Google Chrome.

Obsah článku – Čím nahradit Google Chrome

  1. Firefox
  2. Opera
  3. Samsung Browser
  4. Naked Browser
  5. Via Browser

1) Firefox (Focus)

Není tajemstvím, že na osobních počítačích je Google Chrome absolutní jedničkou. Konkurovat se mu snaží především prohlížeč Firefox a vlastně obdobná situace panuje i na poli smartphonů. Ani zde nemůže Firefox chybět a oblíbila si jej velká spousta uživatelů. Je asi jasné, že velké procento tvoří uživatelé Firefoxu ze stolních počítačů, neboť právě synchronizace obsahu mezi počítačem a telefonem je v tomto případě největším benefitem.

Firefox láká i na zajímavé funkce nebo doplňky, které jsou rovněž známy z prostředí počítačů. Kromě “běžné” verze Firefoxu mohou uživatelé sáhnout rovněž po verzi Firefox Focus, která zase cílí na jednoduchost a hlavně bezpečí. Může posloužit jako aplikace, kterou lze nahradit Google Chrome, nebo i jako doplňkový prohlížeč pro bezpečnější surfování. Obě aplikace jsou k dispozici zdarma na Google Play.


2) Opera

Podobně je na tom další konkurent – Opera. Ten patří rovněž mezi oblíbené prohlížeče na stolních počítačích, paradoxně víc se mu ale daří na telefonech. A to hlavně jeho verzi mini, která minimaluje přenos dat, což se kvůli FUP dnešních operátorů rozhodně hodí. Poslední dobou však trochu ustupuje (že by se situace s operátory lepšila?) a uživatelé častěji sahají po “standardní” verzi. Ta stejně jako Chrome či Firefox dokáže synchronizovat obsah s verzí pro počítače, a tak se přímo vybízí používat tuto kombinaci na telefonu i počítači. I zde je možné aktivovat úsporu dat, uživatelé si navíc chválí zalamování textu, které není u mobilních prohlížečů samozřejmostí. Přidejme příjemné prostředí a zajímavé funkce.

Opera Browser: Fast and Secure
Opera Browser: Fast and Secure

3) Samsung Browser

Do boje mezi prohlížeči na mobilních telefonech promlouvá i Samsung, který do svých smartphonů předinstalovává své řešení. Kupodivu se ale těší velké oblibě a může nahradit Google Chrome. Uživatelé si pochvalují především rychlost načítání stránek, nechybí základní funkce, podpora gest, přihlášení pomocí otisku prstů a další. Pokud používáte na počítači Google Chrome, je dokonce možné Samsung Browser synchronizovat. A to už je pádný argument pro všechny uživatele. Samsung jej v Google Play uvolnil pro všechny majitele telefonu.


4) Naked Browser

Netradiční, ale možná o to více zajímavý. Naked Browser vypadá jako prohlížeč z prvních mobilních telefonů a při srovnání s ostatními moderními prohlížeči vypadá skoro až vtipně. Důležité ale je, co se skrývá uvnitř. Autor sází hlavně na extrémní rychlost a jednoduchost. Žádné pokročilé funkce nehledejte, na druhou stranu zvládá vše, co od prohlížeče většina uživatelů potřebuje. Potěší, že jediné oprávnění, které Naked Browser vyžaduje, je úložiště. A to kvůli nahrávání a stahování souborů.


5) Via Browser

Posledním tipem na prohlížeč, kterým můžete nahradit Google Chrome, je aplikace Via Browser. O té jsme vás informovali již minulý rok v samostatném článku. Jako největší výhodu jsme tehdy zvolili opravdu minimální nároky na paměť telefonu. Jen připomeňme, že po instalaci zabírá prohlížeč Via necelé 3 MB. Oceňujeme rovněž minimalistické provedení, rychlé a jednoduché prostředí i základní funkce. Via Browser se nechce stát nejvybavenějším prohlížečem na trhu, ale přináší naopak výborný kompromis mezi rychlostí, velikostí a funkcemi. Je samozřejmě k dispozici zdarma a nově také v češtině.

Jakým prohlížečem se vám povedlo nahradit Google Chrome?

 

Komentáře

Uni

uni -53

20.2.2018 19:09

Tím Samsungovým. Adblocky, tmavý režim, fullscreen, quick acces, režim čtení (i zdejší zaostalý web haha), pip,…

Tarqtarq

tarqtarq 0

20.2.2018 19:19

Puffin…. Používám jej při chatování +webcam

SkyblockJeSuper

Fjuro 4

20.2.2018 20:10

Samsung Internet. Je svižný, hezký a rychle načítá stránky. Má také doplňky na blokovánín reklam. Pokud by vám Samsungovský prohlížeč nevyhovoval, moje volba číslo 2 je Firefox. Nabízí velkou spoustu doplňků, včetně většiny těch, co najdete na desktopových verzích prohlížeče.
Shrnutí:
Mobil: Samsung Internet
Desktop: Firefox

Bicista

bicista 14

20.2.2018 20:38

Mam Via Browser a je super.

Abkraka_a

AlešA 5

20.2.2018 23:24

Používám vestavěný samsung browser v beta verzi… jako jediný ukládá hesla pod biometeiku :) a je z nejrychlejsi, umí adbock a jiná rozšíření např. Pomocník pro video což je super ;) navíc ke z nich nejrychlejší a nejlépe se v něm čte navíc umí Noční černý režim.
Bohužel si nerozumí s voyo a GoogleWidevine DRM :( tak že zálohy sáhnou po chrome…

SeppWinkler

SeppWinkler 5

21.2.2018 13:31

Chrome BOHUŽIAĽ nahradiť nejde, aspoň u mňa nie, aj keď by som rád. Dôvodov je niekoľko:
1) najlepšia a najrozsiahlejšia synchronizácia medzi zariadeniami
2) najlepšia previazanosť s G složbami
3) funkčná portable verzia, ktorú potrebujem používať na pracovnom PC
.
.
.
N) skutočnosť, že FF je z verzie na verziu horší a horší, čo je veľká škoda

MartasV

MartasV 0

21.2.2018 20:16

Já jen dodám, že i Opera mini má synchronizaci.

LukABS

LukABS 0

22.2.2018 9:16

Bohužel všechny uvedené prohlížeče zaostávají v oblasti stahování. Léta se pokouším nalézt prohlížeč, který by sám dokázal stáhnout objemnější soubory nad 1gb z Webshare. Stahování se vždy v průběhu pozastaví a již ho nelze navázat. Místo toho začne download od začátku. Nutno podotknout, že využívám placený premium účet, který navazování podporuje. Skutečnost je taková, že ani specializované download managery nepomohou. Telefonem to není, odzkoušeno na čtyřech různých telefonech.

Jediná kombinace, která v této oblasti funguje je prohlížeč Chrome, který po kliknutí na odkaz stažení jako jediný dokáže akci dokončit pomocí download manageru integrovaném v ES file explorer Pro. A právě zde funguje stahování korektně, vždy se dokončí a hlavně ho lze libovolně pozastavovat a navazovat.

Na ostatní využívám Operu, která mi jinak po všech stránkách vyhovuje.

Pokud někdo zná prohlížeč, který zvládá stahování objemných souborů z Webshare korektně sám o sobě, dejte vědět. Děkuji.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 13

22.2.2018 12:05

uni
Díky. V čem zaostalý? :-)

Uni

uni -53

22.2.2018 12:17

Jan Dolejš: Jak jsem zrovna zmiňoval, režim čtení web neumí. Neumí ani verzi pro tisk, pokud si chci něco rozumného poslat do Pocketu. U článků.

Na druhou stranu pravda, v porovnání s jinými CZ technologickými weby jste až “utrla” moderní, RSS ke komentům, responzivní design, touch ikona, notifikace na komenty ve vlákně (novinka?), editace komentu (aspoň těch pár s) jsou věci, o kterých si 90% CZ webu může nechat zdát…:) Resp. čtenáři:(

RSS (komentáře k článku)