Menu

Google Fotky: Naučte se zálohovat a třídit své fotografie zdarma

Asi víte o tom, že existuje aplikace Google Fotky. Co ale aplikace z hlediska funkcí nabízí? Pojďme se na to společně podívat.

To, co očekáváte, samozřejmě umí

Fotky Google vlastně představují galerii, která vám nabídne řadu možností. Tak především, fotky můžete zálohovat třeba z mobilu, a pak k nim přistupovat prakticky odkudkoli, k čemuž využijete desktopové aplikace. Aplikace nabízí řadu funkcí, které byste od tradiční galerie očekávali. Pomocí nejrůznějších filtrů a dalších základních editačních nástrojů tak můžete vaše fotky jednoduše upravit.

Aniž byste fotky nějak označovali, můžete je vyhledávat pomocí klíčových slov. Vyhledávat nemusíte jen podle toho, co je na obrázku, ale taky podle toho, kde jste obrázek pořídili. Ačkoliv je tento způsob až nad očekávání přesný, není ani zdaleka 100%, s čímž je potřeba počítat.

Je jen na vás, jestli chcete fotky zálohovat pouze při připojení přes Wi-Fi, nebo i přes mobilní síť. Pro sdílení můžete přidat i další podmínku, a to, že se zařízení musí nabíjet. Samozřejmostí je pak i to, že vám aplikace umožní výběr kvality, ve které soubory uploadujete.

Určitě oceníte, že úložný prostor k zálohování fotek ve vysoké kvalitě je neomezený. V případě, že se připojíte k Wi-Fi, můžete hned soubory zálohovat, což vám uvolní nějaké to místo na disku. Je ale potřeba upozornit na to, že když budete chtít fotky ukládat v původní kvalitě, bude se vám obsazené místo započítávat do velikosti úložného prostoru u Googlu, která je standardně 15 GB. Za cokoli většího si pak budete muset připlatit. Musíme ale zmínit, že neomezené ukládání ve vysoké kvalitě bude většině uživatelů dostačovat, omezení totiž činí 16 MPx.

Sdílení je základ

Ve Fotkách můžete vytvářet nejrůznější alba, koláže, animace, sbírky nebo třeba filmy. Rychlý vícenásobný výběr, ke kterému stačí tažení prstem, bývá u podobných aplikací samozřejmostí a výjimku netvoří ani Fotky. Sdílet nemusíte jen přes nejrůznější aplikace, ale také pomocí vytvořeného odkazu, a aby toho nebylo málo, můžete využít Chromecastu a sdílet tak vaše zážitky na televizi.

Přes Fotky můžete přistupovat i k obrázkům, které máte uložené na disku Google. V neposlední řadě jistě oceníte i to, že si do fotoaparátu můžete přidat zástupce, který vás kliknutím po pořízení fotografie přenese do Fotek Google a k dispozici je i jakýsi asistent, který vám může nabízet jím vybrané návrhy koláží a filmů.

Jak to tak u aplikací od Googlu bývá, fungují velmi dobře, což se dá říct i o Fotkách. Dalo by se sice namítnout, že Google Fotky toho oproti aplikacím, jako Google Now nebo Google Mapy nenabízí tolik, ale i tak by mělo množství nabízených funkcí vyhovovat většině lidí.

Aplikaci naleznete na Google Play, kde je k dispozici zdarma. Pokud budete chtít nahrávat více fotek v původní kvalitě, budete muset počítat s příplatkem (pokud se nespokojíte s 16MPx fotografiemi a nebude vám následně 15 GB prostoru stačit).

Google Photos
Google Photos
Developer: Google LLC
Price: Free
 

Komentáře

PetrM

z aplikace
7.3.2016 14:03

Nebylo by od věci definovat pojmy jako “původní kvalita” a “vysoká kvalita” a jakou mají vazbu na omezení 16 Mpx. Přijde mi, že se to v článku nějak míchá.
Například jsem z toho nepochopil, zda mé 13Mpx fotky lze zdarma ukládat tak, jak jsou v mobilu.

Jiří Pleskot

z aplikace
7.3.2016 14:46

@PetrM Původní kvalita je to rozlišení v jakém byla fotka vyfocena. Tudíž když máte 13 mpx, tak je jedno jestli se vám fotky nahrají v původní kvalitě (=nahrají se vám na google disk) nebo ve vysoké kvalitě (=nahrají se vám do neomezeného úložiště). Ale pokud byste měl víc jak 16mpx (třeba 20) a zvolil vysoká kvalita tak aplikace zkomprimuje fotku do kvality 16mpx ale pokud byste zvolil původní kvalita, tak bude kvalita fotky (20 mpx) zachována.

Tomd

Tomd 1

z aplikace
7.3.2016 16:56

Pokud nejste paranoidní tak je to výborná aplikace pro zálohování všech fotek. Roztřídí je i podle ksichtů. A to je fakt zajímavé, doporučuji.

Aleq

7.3.2016 17:00

Ještě je dobré dodat, že v případě neomezeného ukládání v “high-quality” jsou i fotky s nižším rozlišením, než 16 Mpix přepakovány. Stupeň komprese nelze ovlivňovat, Google si ho nastaví sám.

PetrM

z aplikace
7.3.2016 18:16

@Aleq: A to je přesně ta informace, která měla v článku zaznít. Fotky zdarma se podruhé projedou ztrátovou kompresí…

bupredik

z aplikace
7.3.2016 18:32

Něco je špatně, fotky netřídí dle data vyfocení, ale např. dle data překopírování z jednoho umístění na druhé.

Farna

8.3.2016 10:14

Díky diskuzi za doplňující info ohledně kvality ukládání. Jen jsem ještě narazil i na možnost zpětně se mezi volbami kvality přepínat. Jak to je, pokud se přepnu z Původní na Vysokou kvalitu a pak zpět? Skutečně dostanu zase původní nezkomprimované fotky? A další věc, článek je jen o fotkách, jak je to s videi? Ty jsou totiž hlavním žroutem místa.

Farna

8.3.2016 10:20

Díky diskutujícím za doplňující informace ohledně přepnutí kvality fotek. Hláška při přepnutí do Vysoké z Původní kvality hlásá možnost zpětného přepnutí do Původní kvality. Bude ale skutečně provedena změna na původní fotky bez komprese? Pochybuju. Škoda, že není zmínka i o videích. Jak je to s videi při přepínání kvalit? Videa jsou tím hlavním žroutem místa!

RadekK.

RadekK. 0

8.3.2016 10:43

Mohli by jste prosím objasnit princip zálohování? Když např. smažu fotku zálohovanou na google disku, tak proč se mě tam nezálohuje znovu, když ji mám stále v mobilu?

McVitas

10.3.2016 23:20

Ano google vaše fotky převzorkuje do vyšší JPEG komprese, ALE proboha nepanikařte! Sám to se svými fotkami dělám už mnoho let – konvertuju je ve Faststone image vieweru hromadně na nějakých 68% JPEG a jediným viditelným výsledkem je asi tak pětinová velikost souborů! Jinak není vidět vůbec žádný rozdíl ani při 100% přiblížení, takže v klidu, žádná viditelná ztráta kvality se nekoná ;)

RSS (komentáře k článku)