Google Mapy: 5 tipů a triků, které by měl znát každý
- Návody
- Jakub Schusser
- 7.12.2022
- 10
Používáte často aplikace od Googlu? Dnes se podíváme na Google Mapy, kde jsme pro vás připravili několik tipů, které možná znáte. Pokud je ale neznáte, určitě je při příštím použití uvítáte.
Tip číslo 1: Ukládání map offline
Pokud jste v aplikaci přihlášeni a máte přístup k internetu, stačí najít oblast, kterou chcete uložit pro použití v režimu offline, v hamburgerovém menu zvolit možnost „offline oblasti“ a kliknout na kruhové tlačítko se symbolem „+“. Poté už jen vyberete oblast, kterou chcete uložit a kliknete na „stáhnout“. Mapové podklady ukládané oblasti mohou mít až 1550 MB. Stejnou nabídku lze vyvolat i vepsáním „ok maps“ do pole vyhledávání.
Tip číslo 2: Časová osa
Věděli jste, že pokud nenastavíte jinak, Mapy automaticky zaznamenávají vaši polohu a ukládají její historii? V praxi tak Google ví, kde jste se v jakou dobu vyskytovali. Chcete- li zjistit, kde jste který den byli, kudy jste jeli a kde jste se zastavili, stačí v hamburgerovém menu kliknout na „Vaše časová osa“ a vybrat datum, které vás zajímá.
I když Google a další aplikace těchto informací využívají a velmi vám tím mohou zpříjemnit každodenní používání telefonu, někoho z vás by mohl překvapit fakt, že Google zaznamenává vaši polohu do takové hloubky (můžete zjistit, kudy jste šli v libovolný den, kde jste se stavili na jídlo,…). Nechcete riskovat, že by se taková informace dostala do cizích rukou? V takovém případě můžete po zobrazení časové osy kliknutím na „Nastavení časové osy“ a „Historie polohy je zapnutá“ zakázat pravidelně získávat informace z vybraných zařízení. Pro smazání historie lze použít možnosti „Smazat celou historii polohy“ nebo „Smazat období Historie polohy“ pro vymazání její části.
Tip číslo 3: Uložení místa pro pozdější použití
Díky automatické synchronizaci s vaším Google účtem si potom můžete na PC naplánovat trasu, ve které si vyznačíte body, které vás zajímají. Po stažení offline oblasti tyto body zůstanou zachovány a při návštěvě dané oblasti už je nemusíte znovu vyhledávat. Pro uložení stačí na displeji podržet prst v místě, které chcete uložit, poté na místo znovu kliknout (případně použít gesto „swipe up“) a zvolit možnost „Uložit“. Seznam míst potom naleznete zase v hamburgerovém menu pod položkou „Vaše místa“.
Tip číslo 4: Vypnutí hlasové navigace během hovoru
Vadí vám, že Mapy používají hlasovou navigaci i během hovoru? Tuto funkci můžete jednoduše vypnout v nastavení. V menu se stačí proklikat přes možnosti „Nastavení“ a „Nastavení navigace“, kde už naleznete řádek „Přehrávat hlas během telefonního hovoru“.
Tip číslo 5: Widget pro okamžitou navigaci
Cestujete často do jednoho místa? Google Mapy podporují možnost přidání widgetu, ve kterém přednastavíte cíl cesty a způsob dopravy (autem, MHD, pěšky). Pro spuštění navigace pak stačí kliknout na widget na ploše a vybrat jednu z nabízených tras. Zástupce si můžete libovolně pojmenovat.
Závěr
Jak je vidět, umí toho Mapy Google opravdu mnoho. Jak tomu tak ale u služeb od Googlu bývá, pokud byste používali angličtinu, nabídly by vám Mapy zase o něco více. Možnost zadávat příkazy hlasem tak platí pouze na území USA pro uživatele využívající angličtiny.
Zdroj: support.google.com
Komentáře (10)
Přidat komentář