Menu

Exploze telefonů: proč k nim dochází a jak jim předejít?

Tu a tam můžeme číst o případu, kdy se telefon během nabíjení vznítil, případně rovnou explodoval. V několika případech bylo výsledkem exploze i zranění nic netušícího uživatele. V zatím poslední větší kauze reagoval Samsung nejprve pozastavením prodejů své novinky Galaxy Note 7, po prošetření pak přišel s tím, že všechny dosud prodané i naskladněné kusy vymění za nové. Ukázalo se totiž, že některá zařízení (dle Samsungu jen 24 kusů z milionu) obsahují vadnou baterii, která může při nabíjení explodovat. V centru pozornosti se tak opět ocitly potenciálně nebezpečné lithium-iontové akumulátory. Co však způsobuje, že se baterie může lidově řečeno “zbláznit”?

Exploze telefonů: proč k nim dochází a jak to můžete ovlivnit?

Exploze telefonů: proč k nim dochází a jak to můžete ovlivnit?

Možné důvody exploze

Lithium-iontové akumulátory se nafukují, případně vybuchují jen výjimečně. Když už se to stane, existují dvě hlavní příčiny. Tou první je proražení, ke kterému může dojít například při pádu zařízení. Následný zlom materiálu mezi buňkami může produkovat vnitřní zkrat, což vede k nafouknutí a následně i možné explozi. V případě levnějších baterií mohou být na vině mikroskopické částečky kovu uvnitř, které mohou přijít do kontaktu s jinými částmi článku. I v tomto případě může být výsledkem zkrat.

V případě Samsungu Galaxy Note 7 lze z dosavadních informací dedukovat, že k nežádoucím projevům dochází během nabíjení. Tím se dostáváme ke druhé hlavní příčině explozí – příliš velkému teplu. Nadměrná teplota může v baterii vyvolat vnitřní zkrat a tím poškodit buňky. K tomu však obvykle dochází jen při velmi vysokých teplotách, a to pouze pokud je baterie vadná. Možnou příčinou může být také přebíjení způsobené tím, že baterie dostává více proudu, než může bezpečně přijmout, což opět způsobuje přehřátí se všemi s tím souvisejícími následky.

Exploze často telefon zcela zdevastují

Exploze často telefon zcela zdevastují

Příliš mnoho tepla v jedné oblasti baterie může vést k takzvanému “tepelnému lavinovému jevu” (“thermal runaway”). Jde o nekontrolovanou tepelnou reakci, kdy zvýšení teploty mění podmínky tak, že způsobuje další zvýšení teploty, což často vede k destruktivnímu výsledku. V praxi se tak baterie, která se nestíhá chladit, přehřeje, což vyústí v řetězovou reakci generující stále více a více tepla. Jinými slovy: nadměrné teplo způsobuje reakci, která urychluje zvýšení teploty. To může nakonec vést k požáru nebo výbuchu.

Kvalitní baterie obsahují bezpečnostní prvky, které obvykle zabrání vzniku takto nebezpečných reakcí. Společnost Samsung uvedla, že koupila akumulátory od více poskytovatelů, a možná některé z nich jsou náchylnější k poruchám než jiné.

V minulosti zaujal veřejnost například tři roky starý případ osmnáctileté Švýcarky, které výbuch telefonu popálil nohu. Značné medializace se dočkal případ Erika Johnsona z Long Islandu, kterému v kapse explodoval iPhone 5C. Následkem výbuchu se vznítil materiál kalhot, který vedl až k popáleninám třetího stupně s desetidenní hospitalizací.

Nabíjení a teplo

U současných chytrých telefonů existuje celá řada možných příčin vzniku nadměrného tepla v baterii a jejím okolí. Ruku v ruce s tímto jevem jde rychlé nabíjení, které se snaží do akumulátoru dostat co nejvíce energie v co možná nejkratším čase. S každým přenosem energie také souvisí vznik tepla v podobě tepelné ztráty. Obecně lze říci, že více energie generuje vyšší potenciální teplo. Zatímco část z těchto tepelných ztrát proběhne přímo v samotné baterii, další se odehrávají v obvodech pro řízení rychlého nabíjení a správu napájení, které jsou obvykle umístěné vedle akumulátoru. Tento faktor může způsobit více tepla na jedné straně baterie.

Muž popálený během exploze baterie v jeho iPhonu

Muž popálený během exploze baterie v jeho iPhonu

Také procesory uvnitř dnešních chytrých telefonů produkují více tepla než v případě předchozích generací. I když obvykle nebývají umístěné vedle baterie, mohou zvyšovat teplotu uvnitř zařízení. Je přitom poměrně složité zajistit odvod tepla pryč z prostoru pro baterii.

Z vyjádření Samsungu je zřejmé, že na vině explozivního chování jsou baterie, nikoli jakékoli části telefonu. Zdá se nepravděpodobné, že by byl Galaxy Note 7 konstruován takovým způsobem, aby produkoval příliš mnoho tepla, které by se nebezpečné drželo kolem baterie. Nejpravděpodobnější je, že malé procento z použitých baterií se nedokáže správně vyrovnat s teplem vyprodukovaným během nabíjení. Důvodem může být nesoulad s požadovanými specifikacemi nabíjení nebo jde jednoduše o vadnou sérii.

Jak chránit sebe i telefon

V konkrétním případě Samsungu Galaxy Note 7 neznáme příčiny explozivního chování, proto ani nemůžeme přesně říci, jak se vyhnout případným problémům. Můžeme ale nabídnout obecně platné tipy, které mohou pomoci chránit vás i váš přístroj před katastrofou. Obecnými varovnými signály, které naznačují, že vaše baterie je poškozená a mohla by explodovat, zahrnují syčivý zvuk, praskání, nebo nafouknutí.

  • Jestliže je telefon příliš horký, přerušte nabíjení. Nechte telefon vychladnout a než ho opět začnete nabíjet, ujistěte se, že není ničím zakrytý a teplo z něj může volně unikat.
  • Používejte originální nabíječky. Tímto jednoduchým opatřením zajistíte, že telefon bude dostávat optimální napětí a proud. Pokud používáte telefon s konektorem USB Type-C nebo rychlé nabíjení, je moudré držet se výbavy, která byla dodána s telefonem.
  • Nenechávejte zařízení během nabíjení v posteli. Víme, že je velmi lákavé sledovat video nebo si číst předtím, než usnete, ale když usnete a telefon zalehnete či přikryjete peřinou nebo polštářem, snadno dojde k jeho přehřátí.
  • Dbejte na to, kde nabíjíte. Snažte se vyhnout dlouhodobému nabíjení na horkých místech, například ponecháním telefonu na palubní desce auta, vedle radiátoru nebo na přímém slunečním světle.

Když zjistíte, že baterie vašeho telefonu se nafukuje, odpojte zařízení od elektrické sítě a vyjměte baterii (platí samozřejmě jen u telefonů s vyjímatelným akumulátorem). Pokud je baterie a/nebo telefon poškozen v důsledku nafouknutí nebo exploze baterie, neváhejte ho reklamovat u svého prodejce. Pokud se neprokáže vina v podobě nějakého nesprávného postupu a zacházení, měli byste mít nárok na výměnu baterie a/nebo telefonu.

Zdroj: androidauthority.com.

 

Komentáře

Natsu

6.9.2016 20:08

Ještě bych dodal že na baterii se vztahuje 2 roční záruka pokud se jedná o nafukování.
Ta několika měsíční co se vztahuje na baterii je v případě kapacity baterie tj. rychle se vybíjí.
Alespoň mě to tak v obchodě uznaly ale chlápek co to reklamoval tomu moc nevěřil :D

jenda42

6.9.2016 21:58

1. Jedine nafoukle baterie jsme videl u hloupych nokii, tamto deformovalo kryt.
2. LG tam ma ochranu a pri vysoke teplote nejprve vypne nabijeni a pote i cely mobil – stava se to treba pri velkem vedru, telefonu umistenem za celnim sklem a pustene navigaci (nebo Pokemon GO – tam je to tutovy).

fotr - Kumquat AOKP ICS, Robyn MiniCM9

7.9.2016 0:11

Na nafukování je expert Samsung. Jinak na kapacitu akumulátoru je jako na energetický článek záruka 6 měsíců. Kapacita by neměla klesnout pod 60% (není dávno zákonem). Na výrobní vady jako nafukování je záruka 2 roky

dunco

z aplikace
7.9.2016 3:01

Společnost Samsung uvedla, že koupila baterie od více dodavatelů 😵, ale no tak, společnost Samsung také uvedl, že vybuchují pouze její baterie vlastní výroby. Proto také bude montovat baterie pouze od jiných dodavatelů.

Rolf

Rolf 9

z aplikace
7.9.2016 7:04

jak předejít ?
Nekupovat Samsung 🔥

Renek11

renek11 4

7.9.2016 8:33

Rolf
Tak ho nekupuj a měj si ten svůj o kterém jsi jistě přesvědčen, že je mnohem lepší, ale nekopej do druhých. Jednou může i tvá značka být na seznamu těch co mají problém. :-)

Mach4

Petr MišákAdministrátor 24

7.9.2016 9:36

renek11:
Naprostý souhlas. Navíc je vidět, že i telefony ostatních výrobců (jablečného nevyjímaje) zaznamenaly podobné problémy, jak popisuje článek. Občas koncový uživatel dokáže velmi těžko rozlišit co je fakt a kdy si jen společností vyřizují názory a jedná se o loby konkurence.

neskutecny16

7.9.2016 16:01

Tyvole nemohli by jste si už konečně pořídit nějakýho grafika? Ty obrázky jsou fakt neskutečný! Kdo má na tyhle blitky koukat? Při přihlášení 4x syntax jqery error? Už se mi to stává tak rok. Serete na to jak na placatej kámen.

Radeg

radeg 9

z aplikace
7.9.2016 17:31

Připojuji se k neskutecny16 s problémy při přihlašování.
Po několikerém pokusu to ukáže nějakou možnost na ověření, na tu kliknu a vše je v pořádku. Nějak jsem ale nepochopil, v čem to ověření spočívá.
To se stane v postranním panelu, ale pro psaní příspěvků pořád nejsem přihlášen.
Jo, a přelouskal jsem celé stránky a nenašel nikde možnost kde byh mohl podobné věci hlásit.

Jirka2014

z aplikace
9.9.2016 6:38

jak předcházet problémům? nekupujte Samsung, kup te si pořádný telefon.

RSS (komentáře k článku)