Proklepněte si domácí Wi-Fi s aplikací Wifi Analyzer

Proklepněte-si-domácí-Wi-Fi-s-aplikací-Wifi-Analyzer

Potýkáte se u své domácí Wi-Fi sítě s problémy se stabilitou a/nebo rychlostí připojení? Prověřit ji můžete například nástrojem Wifi Analyzer od vývojářského studia Webprovider. V tomto článku vám ukážeme, co pomocí tohoto programu můžete zjistit.

Obsah článku

Co Wifi Analyzer slibuje?

Dle popisku v Obchodě Play Wifi Analyzer poskytuje užitečné informace o bezdrátových sítích kolem vás. Aplikace podporuje pásma 2,4 GHz a 5 GHz.

Jako hlavní funkce jsou jmenovány:

  • Pomáhá najít optimální umístění přijímače/vysílače.
  • Poskytuje informace o Wi-Fi kanálech.
  • Graficky zobrazuje sílu signálu v průběhu času.
  • Umí doporučit nejlepší kanál pro nový přístupový bod (Wi-Fi router).
  • Informace o šířce kanálu (20/40/80 MHz).
  • Wifi Heat Map – umí vytvořit mapu signálu bezdrátových sítí kolem vás.

Jak proklepnout domácí Wi-Fi?

Po spuštění se ocitnete na úvodní obrazovce, kde jsou ve formě grafů zobrazeny všechny Wi-Fi sítě, které váš telefon “vidí”. Výška vyjadřuje sílu signálu, šířka pak jeho šířku. Klepnutím do grafu zobrazíte seznam všech Wi-Fi na daném kanálu. V horní části okna pak lze přepínat mezi pásmem 2,4 GHz a 5 GHz (viz článek Jak zjistit, zda váš telefon podporuje 5GHz Wi-Fi síť?).

Do dalších sekcí se dostanete horizontálním odsunutím obrazovky. Hned v té následující směrem vpravo je seznam všech dostupných sítí, obsahující název sítě, MAC adresu, frekvenci, kanál, šířku písma, výrobce přístupového bodu a způsob zabezpečení. V grafické formě je pak prezentována síla signálu. Seznam lze řadit dle času prvního nalezení, síly signálu, podle názvu nebo rušení.

Další obrazovka vpravo ukazuje vývoj síly signálu v čase. Zde můžete sledovat, zda je kvalita konstantní, nebo jestli kolísá. Odhalíte tak i případné výpadky nebo rušení jinou bezdrátovou sítí. Konečně třetí obrazovka vpravo obsahuje nastavení, kde můžete volit jazyk (podporována je i čeština) a velikost písma, případně určit další parametry sledování Wi-Fi sítí.

Ideální kanál a teplotní mapa

Pokud se vrátíme na výchozí obrazovku a budeme se posouvat směrem doleva, najdeme jako první přehled obsazenosti kanálů. Ten využijete při hledání ideálního kanálu pro nový přístupový bod. Nejlepšího výsledku z hlediska kvality a rychlosti přenosů totiž dosáhnete, když Wi-Fi router bude komunikovat na co možná nejméně obsazeném (v ideálním případě úplně volném) kanálu. V přehledu jsou jednotlivé kanály hodnoceny formou hvězdiček – čím více hvězdiček, tím je kanál méně zarušený a tedy vhodný k použití. Doporučujeme ale tuto obrazovku sledovat několik minut, neboť situace se může kvůli řadě vlivů v průběhu času měnit.

Na poslední obrazovce je slibovaná “teplotní mapa”, na které si můžete nechat vykreslit kvalitu signálu zvolené bezdrátové sítě v prostoru. Nejprve v rozbalovací nabídce vyberete sledovanou síť, pak se budete pohybovat a klepnutím do mapy přibližně označovat svou pozici. Aplikace si poznamená sílu signálu v daném místě a postupně vytvoří “teplotní mapu”, vyjadřující sílu signálu v daném prostoru. To se může hodit například při hledání pozice vysílače (pokud je ukryt například v podhledu) či řešení potíží s připojením. Mapu pak můžete sdílet přes standardní systémové sdílení – tedy například odeslat e-mailem v podobě obrázku.

Resumé

Podobných “analyzátorů bezdrátových sítí” najdete pro Android celou řadu – například loni jsme recenzovali open source variantu takového nástroje. Důkladná analýza a následné správné nastavení vysílacího kanálu přitom může zásadně ovlivnit kvalitu připojení, tedy zejména stabilitu a rychlost všech připojovaných zařízení. Tento program poskytuje všechny funkce, jako jeho konkurenti. Liší se grafickým provedením a zásadním důvodem, proč o něm uvažovat, je schopnost vytvářet “teplotní mapy”, vyjadřující kvalitu signálu v prostoru.

Official preview of Wifi Analyzer app

Official preview of Wifi Analyzer app

Wifi Analyzer od Webprovider si během čtyř let stáhlo více než milion uživatelů a průměrná známka 4,3 svědčí o jejich převažující spokojenosti. Aplikace je nabízena zdarma, nicméně obsahuje reklamy. Pokud byste se jich chtěli zbavit, můžete si za 55 Kč pořídit placenou verzi Pro. Instalační balíček velký necelé 3 MB můžete použít na zařízeních s Androidem 3.2 a vyšším.

Wifi Analyzer
Wifi Analyzer

Wifi Analyzer Pro
Wifi Analyzer Pro

Pokud řešíte problém s domácí Wi-Fi, určitě doporučíme vaší pozornosti článek 10 tipů a triků, jak vylepšit Wi-Fi připojení.

Věnovali jste pozornost nastavení své domácí Wi-Fi?
Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)