Menu

Aplikace WiFi Analyzer (open-source): Prozkoumejte sítě okolo vás a zrychlete své připojení

Bezdrátové připojení Wi-Fi je fenomén dnešní doby – skrze tuto technologii se připojujeme k internetu doma, v kavárně i na cestách. Pojďme si dnes představit zajímavý nástroj WiFi Analyzer (open-source), který prozkoumá sítě v okolí a pomůže nám najít optimální nastavení pro rychlejší internet.

WiFi Analyzer (open-source): Novinka mezi aplikacemi podobného typu

Po zadání spojení WiFi Analyzer v Google Play se vám dostane hned několik podobných výsledků. Další variantou je například WiFi Analyzer by Galaxy Developers, který je na poli těchto aplikací celkem nový. My se dnes ale zaměříme na WiFi Analyzer (open-source). Využití podobné aplikace jsme vám předvedli v podobném článku i videonávodu. Pojďme si dnes představit tuto novinku a ukázat si, v čem se nám může hodit. Menší upozornění – aplikace vyžaduje Android 5.1 a novější.

Jednoduché prostředí a užitečné funkce

Aplikace WiFi Analyzer (open-source) nedosahuje velikosti ani 1 MB a je skutečně velmi jednoduchá. Úvodní obrazovka nazvaná Access Points zobrazí dostupné Wi-Fi sítě kolem nás a prozradí i jejich nejdůležitější informace:

  • název sítě (SSID)
  • MAC adresu směrovače
  • signál a vzdálenost
  • rychlost sítě
  • frekvenci a kanál

Jako první je vždy zobrazena síť, ke které jste připojeni. Ve výchozím nastavení jsou zobrazeny pouze sítě na frekvenci 2,4 GHz, toto nastavení lze ale kdykoliv změnit v nastavení a vybrat 5GHz pásmo. Záleží, jaké frekvenční pásmo chcete zrovna analyzovat.

Vyberte si správný kanál pro svou síť a zrychlete své připojení

Síť Wi-Fi běží podle stručného popis na 2,4 či 5 GHz. Ve skutečnosti je ale každé pásmo rozděleno ještě na několik menších, které se značí jako tzv. kanály. Sítě, které vysílají na stejné frekvenci, se mohou rušit, a proto je každé pásmo rozděleno do dalších frekvencí, mezi kterými je možnost vybírat. Ideální je tedy zvolit frekvenci, na které žádná jiná síť ve vašem okolí nevysílá. Případně takové pásmo, na kterém vysílají sítě se slabým signálem (jsou daleko od vás).

Volbou špatného kanálu dosáhneme zarušení – bezdrátový přenos je pomalý, nestabilní a celkově to negativně ovlivní celé naše připojení k internetu či sdílení dat po lokální síti. Své by mohli vyprávět především uživatelé z městských zástaveb, kde se o jeden kanál pere hned několik sítí. Najít zde ideální kanál není snadnou záležitostí a mnohdy je to i nemožné.

Zvolit 2,4, nebo 5 GHz?

Výběr frekvencí závisí na mnoha faktorech. Obecně je lepší použít 5GHz pásmo v místech, kde nepotřebujete velký dosah Wi-Fi, ale oceníte vyšší rychlost a menší zarušení. Musí si s tím ovšem poradit nejen samotný vysílač (modem, router, AP…), ale i zařízení, které se bude připojovat (mobilní telefon, notebook…).

Naopak pásmo 2,4 GHz dnes podporují téměř všechny přístroje a není s kompatibilitou žádný problém, dosah je navíc vyšší. Tím ale výčet výhod končí. Spíše naopak – díky velkému rozšíření jsou pásma mnohdy extrémně zarušená, zejména i proto, že je kanálů o poznání méně než u 5GHz pásma. Volba tedy závisí na vašem okolí, podmínkách i přístrojích.

WiFi Analyzer (open-source) - pásmo 2,4 GHz 5 GHz

Jak vybrat správný kanál?

Aplikace WiFi Analyzer (open-source) s tímto úkolem velmi dobře pomůže. V první řadě v nastavení vyberte, jaké frekvenční pásmo chcete zkoumat – 2,4 či 5 GHz. Následně pomůže záložka Channel rating, která proskenuje všechny kanály v našem okolí a ohodnotí je. Díky skóre snadno poznáme, ke které síti se máme připojit. Aplikace dokonce sama vypíše doporučené kanály, které na směrovači nastavit. V našem případě jsme se dostali do dvou extrémů – 2,4GHz pásmo je v pražské části Prosek tak zarušeno, že není možné najít vyhovující kanál. Naopak 5GHz pásmo je úplně volné.

Při rozhodování může pomoci i obrazovka Channel Graph, která ukáže obsazení kanálů formou grafu.

WiFi Analyzer MAC

Pokud byste sháněli WiFi Analyzer pro MAC, jednoduchou volbou je aplikace NetSpot. Ta ve své verzi zdarma dokáže rovněž zobrazit kanály a jejich obsazení okolními WiFi sítěmi. A to jak pro pásmo 2,4 GHz, tak i pro 5 GHz. Její ovládání je snadné, stačí si v tabulce zaškrtnout zkoumané WiFi sítě a následně dole kliknout na tlačítko Details. Tím získáte WiFi Analyzer i pro MAC.

WiFi analyzer pro MACWiFi analyzer MAC

WiFi Analyzer Windows PC

Stejná aplikace je pak dostupná i pro počítače s Windows. Pokud tedy sháníte WiFi Analyzer pro Windows PC, dobrou volbou je opět aplikace NetSpot. Ovládání probíhá stejně jako u MAC verze v horní části.

WiFi Analyzer Windows PC

Jak nastavit správný kanál na svém zařízení?

S aplikací WiFi Analyzér (open-source) a mobilním telefonem jste provedli analýzu sítí v okolí a zjistili jste kanál, který by měl být ve vašem případě nejlepší – tedy nejméně zarušený. Jak změnu převést do praxe? Budete potřebovat přístup k zařízení, které Wi-Fi signál ve vaší síti vysílá. Zpravidla se jedná o modem, router či Access Point.

Přístupové údaje a nastavení naleznete v manuálu zařízení, případně od vašeho poskytovatele. Jelikož je každé zařízení jiné, nelze popsat konkrétní postup pro vaše zařízení. Bude to však nejspíše podobné jako v našem případě:

  1. Do adresního řádku zadejte IP adresu zařízení, které vysílá Wi-Fi (zpravidla výchozí brána, v našem případě http://192.168.0.1/)
  2. Přihlaste se do prostředí zařízení přihlašovacím jménem a heslem (standardně bývá u spousty zařízení jméno i heslo admin, ale více prozradí manuál či poskytovatel).
  3. Přešli jsme do Pokročilého nastavení – Bezdrátové sítě. Zde jsme našli nastavení kanálu a z volby Automaticky jsme ji změnili na vybraný kanál.
  4. Nastavení jsme uložili a počkali na projevení změn.

WiFi Analyzer (open-source) - změna kanálu

Vyzkoušíte aplikaci WiFi Analyzer (open-source)?

 

Komentáře

faktuzjsemtroll

16.5.2016 7:25

V terenu, praci, kavarne jsem zasadne na datech, coz je asi kazdy clovek, ktery vi, ze z cizi wifiny se mi v klidu muze nekdo dostat na ucet, mail . Pak se tu taky objevuji ruzne clanky o vykradenych uctech, za coz muze jen a jen tupost lidi, kdyz si pomoci nejake aplikace nainstalovali spyware nebo surfovali na cizi wifine…

Vlada_mis

Vlada Mis 0

16.5.2016 8:09

Pod stejnym nazvem je stejna apk a rozhodne to neni NOVINKA. Pouzivam uz pres rok.

Snoop69

snoop69 0

16.5.2016 9:00

Moje LG G3 není prý kompatibilní

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

16.5.2016 9:02

Vlada Mis
Děkuji za komentář. Přímo v článku uvádím, že podobné aplikace v Google Play jsou, dokonce jsem přidal i odkaz na náš starší článek. Tato aplikace je ale novinka. :-)

Vlada_mis

Vlada Mis 0

16.5.2016 9:18

tak jinak, stejny vzhled , stejne funkce a navic v cestine https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

16.5.2016 10:24

Vlada Mis
Ano, přesně na tuto aplikaci je v článku odkaz.

lukynodc

z aplikace
16.5.2016 10:30

Není kompatibilní s tímto zařízením (SG Note III, A 5.0)

Jinak taky mám apku se stejným názvem delší dobu….

czbob

z aplikace
16.5.2016 11:40

Koukám,že autor má modem Compal od UPC :-) Ten je asi nejlepší co UPC nabízí.Umí dualband. Jinak článek kvituji. Měli by si jej přečíst všichni uživatelé, aby zbytečně nenadávali na poskytovatele,že má špatný net,který pořád padá. Klasický hovor na Helpdesk: ” Zase máte něco s internetem,pořád nám padá připojení.Je to určitě vaším modemem.Chci aby přijel technik a vyměnil ho..” Následně se zjisti,že je jen na wifi 2.4 GHz, kanál má na automatiku (akt.kanál 1 kde je dalších 5 wifin) a má na ní připojeno kvantum HW. A ještě si stěžuje,že si platí 200Mb/s a jede mu to “jen” 20Mb/s.. No klasika ;-)

TylerManifesto

TylerManifesto 0

z aplikace
16.5.2016 12:36

Tohle asi neplati pro Domaci Wifi co? Ze bych si to pripojeni nejak zrychlil a vylepsil…?

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

16.5.2016 13:04

TylerManifesto
To je hlavně pro domácí Wi-Fi. Jde ale o to, kde bydlíte a jaké sítě jsou kolem Vás. Na vesnici nalezne telefon třeba 3 Wi-Fi sítě, z toho 2 jsou zanedbatelné, takže kanál řešit ani není třeba a z Wi-Fi už víc “nevytáhnu”. Naopak v pražském bytě, kde se bije jedna Wi-Fi přes druhou, je hodně důležité vybrat dobrý kanál.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

16.5.2016 13:08

czbob
Děkuji za pochvalu. Ano, přesně tento modem. Zpočátku jsme měli jiný, který uměl pouze 2,4, nebo 5 GHz, ale ne současně. Řešil jsem to tedy tak, že jsem u něj vypnul Wi-Fi a připojil další router jen jako APčko, kde už běželo 2,4 GHz i 5 GHz. Je to smutné, ale 2,4 GHz stále potřebuji kvůli jednomu zařízení, které neumí 5 GHz.
Compal již běží v pohodě a nemusel jsem u něj řešit ani další APčko. Použitý firmware a prostředí se mi vůbec nelíbí, ale chápu, že je mířeno pro BFU a ta snaha vše zjednodušit je tam až moc vidět. Hlavní ale tedy je, že funguje. UPC mi jej zaslalo zdarma, protože ten předchozí uměl “jen” 140 Mbps, což bylo po přechodu na tarif 200 limitující.

czbob

16.5.2016 14:47

No, je pravda, že prostředí administrace tohoto Compalu je zpočátku velmi nepřehledná. Ale na druhou stranu je u něj právě tou výhodou dualband. Takže odpadá manuální přepínání jako u stále dodávaných modemů Cisco, Technicolor a Ubee. Nicméně se snažím klienty “vychovávat” a pokud to jde a mají zájem, vždy jim poradím jak si zjistí obsazenost wifi v jejich lokalitě,jak se dostanou do modemu a kde najdou nastavení pro změnu kanálu. A pokud se kl. už do administrace dostane, navedu jej i na 5 GHz pásmo aby si mohl otestovat,zda jeho HW 5 síť dá. Pak si dáme jeden testík rychlosti na speedtestu a kl. je většinou spokojený.

Martin Sloup (Arcao)

16.5.2016 16:23

Uváděná aplikace vyžaduje Android 5.1 a vyšší. Mohl by to tam i někdo do článku dopsat.

Shark.jd

Jan Dolejšexternista 26

16.5.2016 17:06

Martin Sloup (Arcao)
Děkuji, doplněno.

Antonín Vodička

17.5.2016 9:47

Používám tuto skoro totožnou apku:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer&hl=cs
s tím rozdílem, že je v češtině, jde i na Kitkatu a ukazuje graf síly signálu s možností zapnutí zvukového signálu, takže hravě najdu nejsilnější místo signálu anebo si mohu zvolit místo, odkud vysílá router nejlepší signál. I takové polohování antény na co nejsilnější signál je hračka.

ic

18.5.2016 13:37

Už léta používám klasický https://play.google.com/store/apps/details?id=com.farproc.wifi.analyzer ale tahle nová aplikace má určitě lepší vzhled a je více jak 2x menší, takže určitě zkusím a pokud se osvědčí, tak i definitivně změním. Díky za tip.

RSS (komentáře k článku)