Hned zkontrolujte dětem mobily. Tyto appky je (vás) mohou vyjít dost draho

Avast fleeceware report

Fleeceware mobilní aplikace. Nic vám to neříká? Jde o druh, který láká na prvotní používání zdarma, nicméně poté si začne automaticky účtovat nehorázně vysoké pravidelné poplatky. Někdy může jít i o desetitisíce korun, které zmizí z vašeho účtu. Společnost Avast v aktuálním reportu varuje, že v Obchodě Play i App Store našla více než 200 takto zákeřných aplikací. Zaznamenaly téměř jednu miliardu stažení a příjmy z nich doposud údajně přesáhly 400 milionů dolarů. Avast tyto fleeceware aplikace společnostem Apple a Google nahlásil, nicméně jsou nadále ke stažení. Nejčastější cílovou skupinou jsou přitom děti, které nedokáží odolat vábivým reklamám.

wifi-hacker-siet-bezpecnost-internet-virus.jpg

„Oblíbenou strategií fleecewaru je cílit na mladší publikum prostřednictvím hravých a chytlavých reklam na populárních sociálních sítích používající fráze jako ’bezplatná instalace’ nebo ‘zdarma ke stažení’. Ve chvíli, kdy si rodiče všimnou týdenních plateb, může již fleeceware z účtu odčerpat značnou částku,“ říká analytik hrozeb v Avastu Jakub Vávra. Fleecewarové podvody jsou aktivně inzerovány na hlavních sociálních sítích jako je Facebook, Instagram, Snapchat a TikTok*. Aplikace lákají uživatele příslibem bezplatné třídenní zkušební doby, avšak poté požadují neobvykle vysoké předplatné.

Odinstalace občas není dostatečné řešení!

Po skončení zkušební doby je uživatelům aktivováno opakované předplatné, které si musí sami zrušit v nastavení obchodu s aplikacemi svého zařízení. A to i v případě, kdy aplikaci předtím v telefonu odstranili. Jedna z aplikací například nabízí krátkou bezplatnou zkušební verzi následovanou předplatným v ceně 66 dolarů / cca 1500 Kč za týden. Pokud je uživatel nezruší, může oběť potenciálně vyjít i na 3 432 dolarů / asi 75 000 Kč ročně.

Avast fleeceware Google Play - nebezpečné aplikace

„Aplikace, které jsme objevili, jsou převážně zvuky hudebních nástrojů, čtečky e-knih, editory obrázků, fotografické filtry, věštecké aplikace, čtečky QR kódů a PDF a ’simulátory slizu’. Ačkoli aplikace obecně svůj inzerovaný zamýšlený účel plní, není moc pravděpodobné, že by za ně uživatel vědomě dával tak vysoký opakovaný poplatek. Zvláště když jsou na trhu levnější nebo dokonce bezplatné alternativy,“ vysvětluje Vávra. V Česku byly tyto aplikace staženy 3,5milionkrát a příjmy z nich činily jeden milion dolarů.

Které konkrétní fleeceware aplikace Avast objevil?

Seznam fleecewarových aplikací objevených společností Avast najdete v samostatných tabulkách pro Obchod Play i App Store. Byly objeveny prostřednictvím platformy apklab.io a odhady počtu jejich stažení a příjmů z nich jsou založeny na datech od Sensor Tower.

Našli jste některou z aplikací u sebe či u dětí v mobilu?

Zdroj: Avast

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)