TOPlist

Google One VPN končí. Proč a co dál? Poradíme s výběrem VPN

google one vpn
  • Google představil v roce 2020 vlastní VPN jako součást tarifu Google One
  • Jednalo se o dostupnou VPN u důvěryhodného poskytovatele
  • Letos ale služba končí. Poradíme, co dál

říjnu 2020 Google One představil VPN, která byla později dostupná na všech plánech a platformách. Společnost Google dnes oznámila, že VPN od Google One bude v nadcházejících měsících ukončena.

Google One VPN

Google One VPN byla prezentována jako  „další vrstva online ochrany pro váš telefon Android“ a „klid v duši ohledně bezpečí vašich dat“. Společnost zveřejnila bílou knihu, která podrobně popisovala, jak to funguje. Kromě toho společnost Google nechala provést audit systému třetí stranou a otevřela klientská rozhraní API.

jak funguje google one vpnJak funguje Google One VPN

V tuto chvíli je tato VPN k dispozici v aplikacích Google One pro Android a iOS. Je možné ji používat také na Mac a Windows. Původně vyžadoval prémiový tarif 9.99 $ měsíčně, ale v březnu 2023 byl snížen na nabídku 1.99 $/měsíc.

Google nyní „ukončuje funkci VPN, protože zjistil, že ji lidé jednoduše nepoužívají“. Google sdělil, že ukončení umožní týmu „přeorientovat se“ a „podporovat více žádané funkce na Google One“.

Zajímavé je, že začátkem tohoto roku dosáhl Google One 100 milionů předplatitelů a generální ředitel Sundar Pichai jej označil jako oblast budoucího růstu poháněnou umělou inteligencí. Dnešní změna následuje po zprávách z tohoto týdne o tom, že nástroje pro úpravy AI ve Fotkách Google budou v nadcházejících měsících zdarma a již nebudou vyžadovat předplatné.

VPN od Google One bude ukončena v příštích několika měsících, přičemž dnes není k dispozici žádná konkrétní časová osa. Stávající uživatelé budou přesměrováni na alternativy VPN třetích stran. Zde bychom rádi připomněli, že VPN zdarma nemusí být tou nejlepší volbou.

Google One
Google One

Pixel VPN

Kromě VPN v tarifu Google One poskytuje Google také VPN pro řadu Pixel. Tam nedochází k žádným změnám. Bezplatná Pixel VPN byla představena s řadou Pixel 7 v roce 2022. V té době byla dostupnost garantována po dobu pěti let.

Ve skutečnosti na řadu Pixel 7  přichází velký upgrade VPN představený s Pixelem 8. Starší telefony Pixel přestanou používat aplikaci Google One a přejdou na vestavěnou službu, což znamená, že se jim nezobrazují žádná trvalá oznámení o připojené VPN.

google pixel vpn

VPN dostupná s Google Fi také zůstane k dispozici.

Google coby zabiják služeb

Společnost Google je kromě svých inovací známá i tím, že jedná chladně komerčně a neváhá zaříznout službu, která podle ní nedává smysl. V lepším případě provede jen nějaký kulový blesk a službu někam přesune, v horším nechá uživatele na holičkách. Podrobný seznam služeb, který Google zaříznul, najdete na stránkách Killed By Google.

Co dál?

Uživatelé mají zatím čas na to, aby se porozhlédli. Každý má trochu jiné potřeby, proto konečné rozhodnutí musí udělat každý sám. Zde přinášíme tip na některé oblíbené VPN.

Funkce NordVPN Surfshark ExpressVPN PrivateVPN Avast SecureLine VPN
Odkaz NordVPN Surfshark ExpressVPN PrivateVPN Avast SecureLine VPN
Počet serverů Více než 5500 Více než 3200 Více než 3000 Více než 150 Více než 70
Země 60 90 94 60 34
Současná připojení Až 6 Neomezeno Až 5 Až 6 Až 5
Blokátor reklam a malwaru Ano Ano Ano Ne Ne
Cena za měsíc v Kč Od 74,50 Od 59,30 Od 158,70 Od 47,60 Od 104,50
NordVPN – fast VPN for privacy
NordVPN – fast VPN for privacy
Surfshark: VPN für mehr Schutz
Surfshark: VPN für mehr Schutz
ExpressVPN: VPN Fast & Secure
ExpressVPN: VPN Fast & Secure

Poznámka k cenám. Všechny služby nabízejí několik variant, v tabulce je vždy ta nejlevnější. Pro vaše potřeby může být tedy vhodná VPN, která v tabulce má vyšší hodnotu, protože nabídne požadovanou funkci v nižším tarifu. Dále se většinou jedná o závazky na dobu až 3 let a výsledné ceny jsou schované za různé rádoby časově omezené akce, což jsou praktiky, za které je kritizováno Temu a u solidních VPN mě zarážejí. V tomto ohledu je mně nejsympatičtější původně český Avast, který nabízí pouze mírné zvýhodnění při delším kontraktu a nijak se zákazníkem nemanipuluje.

PrivateVPN
PrivateVPN
Avast SecureLine VPN & Privacy
Avast SecureLine VPN & Privacy

Aktualizace 15.4.2024: na přání z diskuze doplňujeme informace o Proton VPN.

VPN Proton: Fast & Secure VPN
VPN Proton: Fast & Secure VPN
Funkce Proton VPN
Odkaz ProtonVPN
Počet serverů 100
Země 50
Současná připojení Až 5
Blokátor reklam a malwaru ?
Cena za měsíc v Kč Od 107

Aktualizace 16.4.2024: Uživatel Daniel_Kyrilak nás upozornil, že služba Google VPN není v ČR k dispozici. Takže nezbývá, než se zaměřit na jiné VPN. Děkujeme

google vpn črGoogle VPN není v ČR k dispozici

Používáte Google One nebo jinou VPN?

Zdroj: 9to5google, vlastní

Libor Foltýnek
O Autorovi - Libor Foltýnek

Libor Foltýnek je redaktor s rozsáhlými zkušenostmi v oblasti technologií a fotografie. Jeho práce je charakterizována důkladným výzkumem, poutavým vyprávěním a praktickými radami, které zpřístupňují… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (10)