Menu

Spása i prokletí: Android doplácí na roztříštěnost, odnášíte to i vy

Nexus 5X Nexus 6P nahled
Spása i prokletí: Android doplácí na roztříštěnost, odnášíte to i vy
Ohodnoťte článek

V roce 2007 si dal Google společně s partnery Open Handset Alliance za úkol přinést široké veřejnosti bezplatnou mobilní platformu. Android měl být spásou pro výrobce, vývojáře i konečné uživatele. O devět let později je výsledkem dominantní mobilní operační systém, který na trhu zabírá celých 58,75 %. Co je špatně?

Androidu se daří. Nebo ne?

Na první pohled by se mohlo zdát, že Androidu se nemůže dařit lépe. Čísla faktu bezesporu napomáhají. Oblíbený operační systém ale čelí čím dál ostřejší a hlasitější kritice – Android ironicky doplácí na svou roztříštěnost. Otevřenost a umožnění všem možným výrobcům instalovat systém na libovolná zařízení sice přináší uživatelům velký výběr designů, specifikací i cen telefonů, rovněž ale méně použitelné prostředí a spoustu dalších potíží.

Problém s roztříštěností celé platformy pociťujeme jako uživatelé dnes a denně – nefunkční nástavby výrobců, pomalé nebo žádné updaty, problémy se zabezpečením a následnou opravou nebo rychle systémem zastarávající přístroje. To vše kazí jméno Androidu jako takového a nepomáhá ani kvalitním výrobcům aplikací, kteří software musí přizpůsobovat tisícům zařízení s různými systémy i rozlišením obrazovky.

Spousta problémů

Jelikož konkurence je velká, výrobci se snaží zaujmout všelijak – mimo jiné i speciálními nástavbami, které jsou často vizitkou celé firmy. Ne vždy se však krok povede – na trhu nalezneme jak funkční nástavby, jež uživatelé opěvují, tak i nepovedené pokusy. Ačkoli zásahy mohou přinést zajímavější design a speciální funkce, rovněž komplikují aktualizace a méně plynulý chod systému.

Apple vs. Android: rivalové bez sebe existovat nemohou

Apple vs. Android, přesněji iOS vs. Android, je vděčné téma, do kterého si jedna nebo druhá strana vždycky ráda kopne. Systémy se od sebe povahou nemohou lišit více – za jedním stojí firma, která systém distribuuje pouze ve svých vlastních zařízeních, kterých každý rok přibude méně, než kolik je prstů na jedné ruce. Systém je exkluzivní bez zásahů zvenčí a zcela spadá pod kompetenci firmy Apple. Na straně druhé strojí Android, o jehož základ se sice postaral Google, v různých podobách a verzích se však nacházel a nachází na bezmála 24 tisících přístrojích.

Oba zásadně odlišné přístupy rodí ovoce, ačkoli se nevýhody nevyhýbají ani jednomu. Shrňme si klady i zápory, které se k roztříštěnému a exkluzivnímu systému vážou:

Android

Klady

+ Velký výběr zařízení.
+ Rozpětí cen u zařízení (dostupné pro každého).
+ Nekonečné možnosti přizpůsobení.

Zápory

– Velmi pomalé nebo žádné updaty.
– Větší bezpečnostní hrozby.
– Kvůli nástavbám méně plynulý systém.

iOS

Klady

+ Rychlé aktualizace.
+ Pouze jedno prostředí (může být chápáno jako nevýhoda).
+ Provázanost.
+ Komponenty na míru.
+ Vyladěnější systém (nikdo do něj nezasahuje).

Zápory

– Nemožnost přizpůsobení.
– Na výběr pouze z několika zařízení.
– Vysoká cena.

Je tedy roztříštěnost negativum nebo pozitivum?

Google vydáváním Nexusů naštěstí situaci s roztříštěností platformy zachraňuje a uživatel vyžadující špičkovou podporu, nejrychlejší aktualizace a povedený hardware, může sáhnout po některém z každoročních Nexusů. Rozhodně však platí, že pojem „roztříštěnost systému“ se u Androidu dá chápat v negativním i pozitivním smyslu – Android by bez nepřeberné nabídky telefonů různých značek a cen, uživatelských ROM a nástaveb zkrátka nebyl Androidem. A aby to vše bylo možné, je potřeba přehlédnout spoustu nedostatků. My Androidu i přes veškeré chybičky dáváme jednoznačně přednost.

Jak vnímáte celkové roztříštění systému Androidu? Je to pro vás spíše negativum nebo pozitivum?

Komentáře

rokyshit

rokyshit

z aplikace
16.2.2016 12:09

U Nexusu nic takového neplatí.Zápory Androidu.

carlyko

carlyko

16.2.2016 12:14

je to negativum!výrobci mobilů by měli instalovat čistý android a nechat na uživateli jak si to sám přispůsobí.

Jan Dolejš

Jan Dolejš externista

16.2.2016 12:15

Za mne ideálně možnost výběru při prvním spuštění telefonu – čistý Android/nadstavba výrobce.

LubiCzech

LubiCzech

16.2.2016 12:20

„Android doplácí na roztříštěnost“ – vždyť má skoro 60% podíl trhu, co by chtěl víc ? 100%

honzah

honzah

16.2.2016 12:35

LubiCzech: myslim ze ma vice nez „skoro“ http://gs.statcounter.com/#mobile_os-ww-monthly-201501-201601 ale zalezi asi kdo to meri a jak

TylerManifesto

TylerManifesto

z aplikace
16.2.2016 12:37

Mimo tema a otazka pro redaktory: Muzu se zeptat co je s Jirkou Pernicou?Uz nebude psat zadny clanky,nic?Nejmene 4 dny uz nic nenapsal.Pritom jeho prispevky a clanky jsem si dost oblibil ptz byli kvalitni a zajimave..Diky za odpoved!

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

16.2.2016 12:41

Mluvím zde o tom prakticky nonstop, jenže na většinu místních lidí v diskuzi je to úvaha nad rámec jejich možností. Číny, ale i uživatelé s R O O T nebo alternativními OS přímo přispívají k záníku Androidu takového, jaký známe.
A nejhorší pro značku Android (resp. Google) je, když se mezi uživatele řadí také lidé, kteří absolutně nerozumí dané IT oblasti a koupí si například krám typu Lenovo nebo Sony :(

jech

jech

16.2.2016 12:46

LubiCzech> Celosvětově má Android skoro 85%. Podíl „pouze“ 60% má jenom v USA.

Zrovna klady iPhonu jako „provázanost“ a „příslušenství na míru“ beru jakou velkou nevýhodu. Mnohem lepší je přece univerzálnost, která mě pak neomezuje při výběru dalšího přístroje.

Zásadním problémem Androidu je nemožnost aktualizovat ho bez ohledu na výrobce HW. Bohužel nedostupnost ovladačů z toho dělá velký problém. Je chyba Androidu, že umožnil používat binární bloby. Jenže na začátku měl tak slabou pozici, že by to jinak nešlo. A za běhu už to měnit jde velmi těžko. Nevím, jak by se s tím dalo něco udělat. Ale je čim dál tím jasnější, že Google bude muset tohle vyřešit.

SeppWinkler

SeppWinkler

16.2.2016 14:04

Hahaha, tak Faktužsom… rozšíril portfólio svojich obľúbených značiek o Lenovo :) Konečne niečo veselé v tento deň :) Mám Lenovo Vibe Z2 Pro a nemôžem si vynachváliť.

K téme: Myslím, že jediný skutočný problém, z tých, ktoré sa spomínajú v článku, je problém s aktualizáciami. Spomaľujúce nadstavby sú možno len otázkou minulosti, alebo hoaxu, nikdy som s tým problém nemal, na Galaxy S2 bol TouchWiz super a v súčasnosti na Lenovo Vibe Z2 Pro je nadstavba Lenova 1000x lepšia ako sparťanský Android (čistý) a stovky pokus omylov pri výbere aplikácií tretích strán platených reklamnými spoločnosťami.

JAZZMAN

JAZZMAN

z aplikace
16.2.2016 14:05

Největší zlo pro Android byl Samsung s jeho nadstavbou!

Masa

Masa

z aplikace
16.2.2016 14:09

faktuž zase úplně mimo, komik

Johanna Kovaczicz

Johanna Kovaczicz

16.2.2016 14:55

LubiCzech napsal: 16.2.2016 12:20

"Android doplácí na roztříštěnost" - vždyť má skoro 60% podíl trhu, co by chtěl víc ? 100%

Zdravím,

doplácí na to ne čísly v podílu na trhu, nýbrž v tom, jak ho vnímají uživatelé a okolí. :) Není nic příjemného být onálepkován jako systém s bezpečnostními hrozbami nebo pomalými aktualizacemi – za což právě může velká roztříštěnost. :)

Hezký den.

Tester0126

Tester0126

16.2.2016 15:07

Faktuž: Jsem IT z povolání a představ si, že plno mých CZ i DE kolegů (včetně mě) používá Lenovo, protože se osvědčilo líp než Samsung, kterej vyletěl z okna :-O hlavně kvůli častým problémům, reklamacím a vyšší ceně.

uni

uni

16.2.2016 15:26

Tester0126: Za Lenovo, které neumí ani vytočit „máma“ kontakt, protože je tam diakritika? Tak to grats:)

Marek Barborik

Marek Barborik

16.2.2016 16:49

Vadí mi, že nové vverze systému nepodporují starší zařízení, jako to umí PC.Proč, sakra, nedělají ovladače univerzální nebo zvlášť (výrobci hardwaru). Šlo to i v MS-DOSu!

Mseby

Mseby

16.2.2016 17:06

Pane bože, to by nebylo, aby tenhleten pablb nemel kecy na Sony. Nevím jak člověk jako on může někomu říkat, že nekdo necemu nerozumí (hraje si na mistra světa, a přitom má v hlavě takový nesmysly..) . Výrobky o kterých mluví nikdy nedržel v ruce.

zdenda4340

zdenda4340

z aplikace
16.2.2016 17:25

Tester0126 komentátor Faktuz…. je proslaven tím ze přispívá jen proto ze mu občas v psychiatrické léčebně dovolí se připojit. S jeho znalostmi by už konečně mohl vědět že 99% komponentu jsou z Číny jen maji jinej cejch 😉😂

zdenda4340

zdenda4340

z aplikace
16.2.2016 17:32

Ps:Mám taky Lenovo,kluk má A7000 a je nad miru spokojen výdrž rychlost atd, já mám Vibe x3 az na male mouchy ze začátku tak už jede super. A můžu ještě rici ze sem byl blázen do Samsungu 😉

Orbit09

Orbit09

z aplikace
16.2.2016 17:36

Úplně zbytečný a ničím nepřínosný článek. Vy už fakt nemáte o čem psát.

Tester0126

Tester0126

16.2.2016 18:52

Uni: To teda nevím, používám celá jména a všechno vždycky s diakritikou ;-) Jak říkám, nikdo zatím neměl problém. Kolega měl S5ku na kterou pořád nadával a pořád s ní něco měl (nejčastěji zpomalenej systém a samovolné vypínání) . Teď má Vibe X2 a je nadmíru spokojen. Já mám Vibe P1 a nemůžu si ten telefon vynachválit. Žádný zpomalení, záseky, vypínání – nic. Mám na něm 3 emaily, zapnutá data, sync a wifi, 2 aktivní SIM a výdrž v pohodě 3-4 dny na jedno nabití a to ho nešetřim. Až tohle bude umět Samsung za 25 tisíc, pak se ti omluvim.

VladaB77

VladaB77

z aplikace
16.2.2016 19:18

Pozitivum nebo negativum, no vezmu to příměrem:
android je jako platforma automobilky Škoda mezi lety 1946 – 1970, Škoda 1101 – 1203, včetně Octavií a Felicií, je jedno jestli šlo o osobák, kombík, kabriolet nebo dodávku, všechno mělo motor 1089 ccm nebo 1221 ccm o různém výkonu, se stejnou čtyřstupňovou převodovkou, motorem vpředu a náhonem na zadní kola s pevným rámem, na kterém byla přišroubována karosérie.
Některé vozy byli pěkné jiné méně, některé byli kvalitní a vychytané a vydrželi dlouho a hodně. Jiné trpěli neduhami.
A tak je to i s Androidem stejné, každý má plus mínus stejná střeva, ale všechno je v podstatě stejné na stejné platformě a případná chyba v koncepci se táhne celou řadou…
Je to negativum nebo pozitivum?, jak v čem. Možná, že to umožní vychytat neduhy a za 20 let vyladit nejlepší a nejodolnější systém. Možná ta stejnost a podobnost otráví časem všechny současné uživatele, kteří by chtěli nějakou časem nějakou pořádnou změnu. Proč? Protože život, je změna !!!

wortos

wortos

z aplikace
16.2.2016 20:36

android aspon nedela tu zhovadilost jako dela apple nerve schvalne narocny system na starsi zarizeni … napr iphone 4s od ios 8 proste nepouzitelny a to vysel i ios 9.2.1 ktery je porad zasekany … doba kdy iphone 4s byl vykonove jak galaxy s3 je ta tam a diky ios 9xxx je nelde na urovni galaxy S1 a i ta bude rychlejsi

xzeit

xzeit

16.2.2016 21:36

Faktuzorigamaxik: A ty jsi asi nějaký IT odborník co? Co je špatného na Sony, nebo Lenovu? Osobně mám Huawei P8 a nemám problém…

Nnicota

Nnicota

z aplikace
16.2.2016 21:58

Musím přiznat, že kdyby Apple nebyl už tak zatraceně drahý tak si ho koupím. Měla jsem 3 pak 4S a kdybych nepotřebovala větší displej nekoupila bych si jiný mobil 📱.Mam Lenovo vibe je to poměrně dost povedený mobil 📱 ale iSO bych se navrátila hned nebýt tý ceny. Nějak Androidu nemůžu přijít na chuť.

Fuzo

Fuzo

17.2.2016 15:28

Xiaomi Mi4 a všeobecně Miui OS
– Velmi pomalé nebo žádné updaty. – týdenní
– Větší bezpečnostní hrozby. – vlastní bezpečnostní aplikace s antivirem
– Kvůli nástavbám méně plynulý systém.- to těžko

tc48

tc48

17.2.2016 17:07

Xiaomi Mi2SC (ano cca 3 roky starej telefon), ale pořád týdenní updaty MIUI. V létě, kdy se objevilo těch pár šílenejch bezpečnostních chyb v droidu, byla pro MIUI oprava ještě ten samý týden, co ji poskytl google výrobcům.
Méně plynulý OS kvůli nástavbě? Na starém mobilu jsem původní systém vyhodil a dal tam port MIUI a nestačil se divit. A od té doby co mám origo čínu jsem s MIUI neuvěřitelně spokojený.
Ale co mě pobavilo nejvíc „Větší bezpečnostní hrozby“ Uvedu příklad z MIUI -> Nainstaluju si nějakou app a ona chce přístup k poloze/kontaktům/SMS a já nevím čemu ještě -> MIUI se mě u každé položky zeptá, povolit / zakázat a uloží si odpověď (nastavení se dá kdykoli změnit). To vůbec nemluvím o integrovaném antiviru s pravidelnou aktualizací databází a dalších věcech. MIUI celkově je velice pěkná věc

Jinak obecně k těm úpravám droida: To že Samsung je schopen udělat nástavbu, která zpomalí i celkem rychlý HW ještě neznamená, že všechny nástavby jsou špatné.

Mis012

Mis012

z aplikace
17.2.2016 17:58

u PC to funguje, výrobci jen musí chtít. UEFI, (proprietární) bootloader a cisty android. Jeste aby UEFI specifikace vnucovala vyrobcum vypinatelnost secure bootu a mame tu idealni funkcni system. A kdyz si vyrobce android upravi, hodime si tam efilinux nebo grub a s tim uz si clovek nabootuje co chce. Takze nastavby budou muset mit co nabidnout.

Pluto

Pluto

z aplikace
18.2.2016 13:17

Hehe… Kdo jinej nez amater Kovaczicz napise takovej odpad… Viz MIUI. Je tu cim dal vetsi sranda :) a do seriozniho odborneho periodika ma porad dal a dal XD

RSS (komentáře k článku)