Menu

Android N opět promění vzhled oznámení a rychlého nastavení

android_70_n_ico
Android N opět promění vzhled oznámení a rychlého nastavení
Ohodnoťte článek

Google v Androidu 5.0 Lollipop poměrně zásadně změnil grafický styl oznámení a panelu rychlého nastavení. Podle informací serveru Android Police se v příští verzi tyto prvky opět promění a nebude se jednat jen o kosmetické změny. Oznámení budou obsahovat více informací, změnou projde i rychlé nastavení. Prostředí rychlého nastavení dostává nový styl se stránkami a editace dlaždic by měla být snazší.

Samozřejmě je nutné brát v úvahu skutečnost, že připravovaná nová verze Androidu ještě není ani ve stádiu beta testování, proto je nutné veškeré informace o ní brát s rezervou. Cokoli se ještě může změnit, případně testované novinky mohou být použity až v některé z dalších verzí nebo třeba vůbec. Jinými slovy: nic není stoprocentní, dokud to není oficiálně potvrzeno.

Oznámení

Obrázek níže, publikovaný serverem Android Police, není ve skutečnosti snímkem obrazovky, ale jakýmsi modelem toho, jak budou nová oznámení vypadat. Skutečné snímky obrazovky totiž v tuto chvíli není možné zveřejňovat. První věcí, které si můžete všimnout, je skutečnost, že oznámení využívají celou šířku obrazovky. Zřetelná je také výrazně menší nápadnost oddělení jednotlivých položek, čímž Google tak trochu vycouval ze svého designu ve stylu karet.

Každá položka v seznamu obsahuje také řádek s názvem aplikace, která oznámení vyvolala. Tyto informace jsou k dispozici v aktuálním uživatelském rozhraní oznámení, nicméně pro jejich zobrazení je nutné dlouze podržet prst na dané položce.

Oznámení také budou schopna zobrazit text v barvách, jejichž paleta ale bude omezená. Ikony aplikací jsou menší a méně výrazné. Nejlépe si představu o připravovaných změnách uděláte z následujícího obrázku, který srovnává stávající a připravovanou verzi.

V horní části notifikací se zobrazuje panel s vybranými rychlými přepínači, které budou jistě vítanou změnou. Tento princip přitom používala a používá celá řada výrobců, kteří poskytují ovládací prvky v horní liště „na první vytažení,“ zatímco Google se až dosud držel konceptu odděleného panelu rychlých nastavení. Dalším potažením pak zobrazíte plnohodnotný panel rychlého nastavení, nicméně ty nejdůležitější prvky by měly být v Androidu N snadněji dostupné.

Rychlá nastavení

Při otevření panelu rychlého nastavení čeká uživatele povedená animace, během které se zmenšené přepínače přesunou do plnohodnotného zobrazení. Stejně, jako notifikace, využívá i rychlé nastavení celou šířku obrazovky. V této verzi nevidíme ikony pro Wi-Fi a Bluetooth s malou šipkou pro vstup do podrobnějšího nastavení.

V pravém dolním rohu je j dispozici tlačítko Edit, což znamená, že Google hodlá přinést rychlejší možnost úpravy uživatelského rozhraní rychlého nastavení. Ze dvou teček v dolní části pak soudíme, že v této části UI bude možné listovat po stránkách horizontálním posunem.

Výše uvedené informace a obrázky vycházejí z velmi rané verze Androidu N, takže je možné, že Google (možná i zásadně) do vydání konečné verze ještě změní způsob, jakým tyto prvky fungují.

Mimochodem si můžete všimnout ikony pro vstup do seznamu aplikací. Redaktoři Android Police totiž zatím neviděli nic, co by naznačovalo, že by z Androidu N měl být tento prvek odstraněn, jak naznačovala například zpráva Android N: Přijde Android o svou ikonickou nabídku aplikací? Opět ale platí, že je ještě příliš brzy na nějaké předčasné, natož pak konkrétní závěry.

Očekává se, že vyhledávací gigant představí Android N na výroční vývojářské konferenci Google I/O, která proběhne 18. až 20. května v Mountain View. Do té doby si můžete přečíst výběr očekávaných novinek, který jsme přinesli ve článku Android 7.0 N přijde za 90 dní. Co víme, tušíme a čekáme?

Zdroj: Android Police.

Komentáře

El Key

El Key

1.3.2016 10:09

Not bad.

Tester0126

Tester0126

1.3.2016 10:14

Osobně bych uvítal, aby při prvním startu (či továrním nastavení) se mě telefon zeptal – jakej ksicht budet mít prostředí (na výběr dejme tomu z 5ti skinů – ať už je to bílá, černá, šedá), aby se mě zeptal, jaký aplikace od google a výrobce chci a nemusel se pak půl dne trápit vypínáním , atd…
Kdysi dávno jsem měl na HTC nějakou customROM co tohle uměla. A bylo to príma.

uni

uni

1.3.2016 10:58

Zabývají se kravinama. Jsou mnohem podstatnější úkoly k řešení. Vývoj Androidu kopíruje vývoj HW. Zmatek, nekoncepčnost, náhodné nápady. Ach jo.

Tom734

Tom734

z aplikace
1.3.2016 11:24

nový vzhled oznámení bych uvítal, vypadá líp :)

Qels

Qels

z aplikace
1.3.2016 11:45

Vzhled je krok zpět. Jsme se dostali do Androidu 2-4. Je to nepřehledné. Když už to dělají jako jeden list ať tam nechají ikonu. Takhle to člověk pohledem projel. Nový vzhled není dobrý pro rychlou notifikaci. Snaha přijít za každou cenu s něčím.

JSvoboda

JSvoboda

z aplikace
1.3.2016 13:12

Vymejsleji kraviny jen aby bylo neco jineho…

Orbit09

Orbit09

z aplikace
1.3.2016 16:27

Tohle je opravdu nepřehledné. Lollipop má skvělé oznámení

bufalobil

bufalobil

z aplikace
1.3.2016 17:42

take mi lízátko plne vyhovuje

Masa

Masa

z aplikace
1.3.2016 18:50

faktuž zase tlachá

Faktuzorigamaxik

Faktuzorigamaxik

1.3.2016 19:10

Takové mini změny se mnou cvičí asi jako změna teploty, která se odehraje o +/- 2 stupně a rosnička mi sdělí, že se ochladí nebo oteplí …

RSS (komentáře k článku)