5 důvodů, proč si (ne)koupit Samsung Galaxy A54 5G

samsung galaxy a54 5g

Minulý týden představila společnost Samsung nové telefony z řady Galaxy A, konkrétně Samsung Galaxy A34 5G a Samsung Galaxy A54 5G. V tomto článku se budeme bavit o druhém jmenovaném telefonu, který bude jistě opět patřit k trhákům nejen na českém trhu. Telefon už od soboty testujeme, takže na plnohodnotnou recenzi je ještě brzy, ale už máme nějaké poznatky a tak si zde můžeme shrnout 5 důvodů, proč si Galaxy A54 (ne)koupit.

Proč si koupit Galaxy A54 5G?

Perfektní softwarová podpora

Oba dva telefony, tedy jak Galaxy A34, tak Galaxy A54 se pyšní naprosto perfektní softwarovou podporou, která je stejná, jako u vlajkových lodí jihokorejského výrobce. To znamená, že jde o vůbec nejdelší podporu, kterou v tuto chvíli Android scéna nabízí. Samsung se zaručil za 4 roky hlavních aktualizací Androidu. Vzhledem k tomu, že již z výroby běží na Androidu 13 je tedy jisté, že se na telefony podívá i Android 17. Bezpečnostní záplaty budou mobilu chodit až do roku 2028, tedy následujících 5 let. To jsou špičkové údaje, které může konkurence i třeba v podobě Pixelů závidět.

Samsung Galaxy A54 5G📱 | 5 důvodů, proč si ho (ne)koupit🔥

Samsung Galaxy A54 5G📱 | 5 důvodů, proč si ho (ne)koupit🔥

Solidní výdrž baterie

Samsung Galaxy A54 dostal stejnou baterii jako loni. Jedná se o 5000mAh akumulátor s podporou 25W nabíjení. Zamrzí absence bezdrátového nabíjení, což ale není v dané cenové kategorii samozřejmostí, takže to lze telefonu odpustit. Samotná výdrž je i díky úspornějšímu 5nm Exynosu 1380 skvělá. Za necelý týden se díváme na hodnoty okolo 7 – 7,5 hodin zapnutého displeje, což je rozhodně nadprůměr. Vzhledem k tomu, že náš průměrný čas zapnutého displeje činí okolo 3 hodin denně nám telefon úplně bez problémů vydržel i dva dny. Bavíme se samozřejmě o běžném používání. V případě hraní náročných her a častého focení jej vybijete pochopitelně mnohem dříve.

Velmi dobrý hlavní fotoaparát

Samsung letos upgradoval hlavní snímač, který je mimochodem stejně velký, jako u telefonů Galaxy S23/S23 Plus. Jedná se o starý známý Sony IMX 766 s rozlišením 50 Mpx, který nahradil 64Mpx senzor IMX 682. Tento snímač můžeme znát z několika skvěle fotících telefonů, ať už se bavíme o OnePlus Nord 2(T), Zenfonu 9 nebo realme GT 2 (Pro). Používají ho také novější telefony od Xiaomi. Jak tedy sami vidíte, výrobci ho často nepoužívají pouze pro vyšší střední třídu, ale také u některých vlajek. Oproti loňsku je tedy skok opravdu znatelný. Telefon je schopen produkovat velice kvalitní snímky s širokým HDR a bohatými detaily a to dokonce i v noci. A nezklame ani video, které je možné natáčet ve 4K při 30 fps. O něm ale až v chystané recenzi.

Design z vlajkových lodí

Není žádným tajemstvím, že se Samsung snaží o sjednocení designu napříč cenovými kategoriemi. Pokud se vám tedy líbí nový design vlajek, který upustil od modulu fotoaparátů, namísto něj jsou čočky zapuštěny přímo do zad telefonu, ale zároveň nechcete dát za telefon přes 20 tisíc, můžete sáhnout právě po jednom z nových „áček“.

Samsung Galaxy A54 zadní strana

Vylepšená haptická odezva

Možná si říkáte, proč se v recenzích často věnujeme haptické odezvě. Vždyť jde přece o otravné vibrace, které stejně vypnete. Nebo ne? No, jak se to vezme. Pokud zrovna testuji nějaký levnější telefon, je pravda, že vibrace za moc nestojí a také je vypínám. U prémiových telefonů je ale haptika zpravidla velice příjemná a zatímco loni byla u Galaxy A53/A52s naprosto příšerná, letos je to úplně jiná káva, která se svou kvalitou blíží vlajkovým Samsungům. Haptika má celkově výrazný podíl na celkovém pocitu z používání telefonu a jsem rád, že se na ní jihokorejská firma nevykašlala a konečně ji vylepšila.

Proč si nekoupit Galaxy A54 5G?

Špatně odladěný systém

Samsung Galaxy A54 5G dostal opět čipset Exynos, tentokrát model 1380, který bohužel způsobuje úplně stejné problémy, které trápily loňské vlajky z řady Galaxy S22. V tuto chvíli je systém i čipset zkrátka špatně odladěný. U telefonu, který je stejně drahý, jako například Pixel 6, Xiaomi 12 či Nothing Phone (1) byste čekali, že bude i podobně plynulý. To se ale bohužel neděje a trhané animace, záškuby a jiné nepříjemnosti jsou tu na denním pořádku. Otázkou je, proč to Samsung furt zkouší. Od Exynosu letos u vlajek odhlédl a přiklonil se ke Snapdragonu. Stejně tak rádi vzpomínáme na Galaxy A52s, ve kterém tikal Snapdragon 778G. Máme tušení, že kdyby Samsung zvolil čipset typu Snapdragon 7 Gen1, nebo klidně MediaTek Dimensity 8000, se záseky bychom se nesetkali. Vždyť i levnější Galaxy A34 s Dimensity 1080 podobné problémy nemá. Více se o této problematice rozepíšeme v recenzi.

Široké rámečky

Hned po prvním zapnutí telefonu vás možná překvapí, jak široké rámečky telefon za cenu 11 990 Kč ve skutečnosti má. Nebavíme se teď o samotném displeji, ten je nadprůměrný a bude o něm řeč v recenzi, ale zejména spodní strana vypadá až nehezky. Možná je to jenom detail, který po pár hodinách používání přestanete vnímat, my jsme si na něj ale doteď nezvykli. Konkurence je v tomto ohledu mnohem dál. Až paradoxní je, že předchozí generace měla rámečky o něco tenčí.

Pouze průměrný výkon

Exynos 1380 není čistě po stránce výkonu špatný čipset. V benchmarcích získává podobná čísla, jako třeba Snapdragon 778G, který je ale téměř dva roky starý. S většinou her jsme zatím neměli problém, ale pokud je pro vás obecně hraní na telefonu důležité, existuje na trhu hromada podstatně výkonnějších alternativ.

Neúprosná konkurence

Samsung Galaxy A54 5G je dražší, než jeho loňský bratříček a svou cenou konkuruje tak trochu i sám sobě. Vždyť o tisícovku levněji dnes koupíte třeba stále slušný Galaxy S21 FE se Snapdragonem 888. Za zmínku ale stojí také Google Pixel 6, Xiaomi 12, Xiaomi 12T, realme GT 2 nebo Motorola EDGE 30 Fusion. Jasně, i Samsung má své výhody, o kterých se dozvíte v naší recenzi a samozřejmě nesmíme opomenout dlouholetou podporu.

Tip

Nechcete si nechat ujít zprávičky, články, návody či recenze ze Světa Androida? Můžete nás sledovat i přímo přes Google News nebo na Facebookové stránce. Máme také komunitní skupiny na Discordu a na Facebooku. Další možnosti sledování najdete v našem návodu.

Přemýšlíte nad koupí telefonu Galaxy A54 5G?

Jakub Kárník
O Autorovi - Jakub Kárník

Jakub je znám svou nekonečnou zvědavostí a vášní pro nejnovější technologie. Jeho láska k mobilním telefonům začala s iPhonem 3G, ale dnes se spoléhá na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)