Kdy bude Xposed Framework pro Android Nougat?

xposed-framework-pro-android-nougat-ico

Existuje několik způsobů, jak přizpůsobit operační systém Android svým představám. Tou nejjednodušší cestou je využití možností nastavení poskytovaných výrobcem zařízení. Na druhé straně pak stojí instalace alternativní ROMky. Někde uprostřed se pohybuje Xposed Framework, který vyžaduje práva roota, jeho schopnosti lze rozšiřovat prostřednictvím modulů, které lze poměrně jednoduše doinstalovat. V podstatě se dá říci, že Xposed Framework poskytuje možnosti alternativní ROMky, aniž by se uživatel musel vzdát původního firmwaru zařízení. Od vydání verze pro Android 6.0 Marshmallow uplynul více než rok, proto se stále častěji objevuje otázka: kdy bude k dispozici Xposed Framework pro Android Nougat?

Hlavní vývojář celého projektu, vystupující pod přezdívkou rovo89, publikoval o víkendu na diskuzním fóru XDA developers příspěvek, ve kterém vysvětluje, jak to s Xposed Framework pro Android Nougat vlastně je. Hned na začátek si řekněme, že termín vydání nové verze s podporou posledního Androidu je zatím stále ve hvězdách. Zásadní informací tedy je, že ačkoli má Android 7.x Nougat zatím jen malý podíl na trhu, na Xposed Frameworku pro tuto verzi se intenzivně pracuje. Bohužel však není možné ani odhadnout, kdy by mohly být dokončeny.

rovo89 vysvětluje, jak to je s Xposed Framework pro Android Nougat rovo89 vysvětluje, jak to je s Xposed Framework pro Android Nougat

Proč je čekání na Xposed Framework pro Android Nougat tak dlouhé?

Hlavním důvodem zpoždění je podpora nainstalovaných aplikací. rovo89 konstatuje, že v Androidu Marshmallow byly změny ve fungování systému v tomto ohledu minimální a jejich implementace stála relativně málo úsilí. Tentokrát je však odlišností více a celá problematika je složitější. Vývojář ale dodává, že většina překážek již byla překonána. Hlavním faktorem, který v současné době omezuje jeho práci, je nedostatek času. Odhaduje, že dokončení projektu by vyžadovalo dva týdny, pokud by se mu mohl věnovat 24 denně, tedy řádově stovky hodin. Proti tomu v předchozím roce strávil prací na Xposed Framework v průměru jen několik hodin týdně. „Stále pracuji na podpoře Androidu Nougat, když mi to volný čas umožňuje, ale nemám ponětí, kdy bude práce dokončena. Budu vás informovat, jakmile bude připravena aktualizace.“ uvedl rovo89.

Budeme-li počítat s tím, že v uplynulém roce mohl autor věnovat projektu pět hodin denně, nečekali bychom vydání nové verze dříve než za dva až tři měsíce, tedy patrně v květnu. Každopádně informace o probíhající práci jsou alespoň malou útěchou a nadějí do blízké budoucnosti.

Používáte na svém telefonu Xposed Framework?

Zdroje: dobreprogramy.pl, androidcommunity.com, gsmarena.com, androidauthority.com, androidheadlines.com.

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)