Xiaomi Mi 9T recenze: skvělý telefon s vysouvacím fotoaparátem

Xiaomi Mi 9T titulka

Xiaomi nás nepřestává zásobovat zajímavě vypadajícími novinkami a potenciálními bestsellery a my se v dnešní recenzi podíváme na zatím poslední z této řady. Po vlajkovém modelu Mi 9 a jeho odlehčené variantě Mi 9 SE přišlo na náš trh Xiaomi Mi 9T – model stojící přibližně uprostřed řady Mi 9. Dokáže novinka ospravedlnit vyšší cenu oproti Mi 9 SE a nebudou naopak kompromisy oproti vlajkové Mi 9 příliš zásadní?

Obsah recenze

Obsah balení Xiaomi Mi 9T

V základním balení Xiaomi Mi 9T žádná velká překvapení nečekejte, nalézá se zde sestava pro smartphony této značky vcelku obvyklá. Vedle samotného telefonu, základních manuálů, nástroje na vytažení SIM, kabelu a 18W nabíjecího adaptéru zde tak naleznete již celkem obvyklý bonus. Tím je zadní obal na telefon. Ten je v tomto případě vyveden ve formě šedé plastové vaničky se soft touch povrchem. Přibalený obal musíme ocenit, neboť se v něm telefon drží pohodlně a neklouže.

Sklo, kov a motorizovaná selfie kamera

Po stránce konstrukce Xiaomi Mi 9T na první pohled příliš nepřekvapí. Tělo telefonu je tvořeno lesklým kovovým rámem a dvojicí tvrzených krycích skel Corning Gorilla Glass 5. Že se zde skrývá i menší překvapení nejspíš ty pozornější napadne při pohledu na čelní stranu tvořenou z více než 86% displejem. Xiaomi se rozhodlo u tohoto modelu zbavit všech výřezů či průstřelů a tak zde chybí přední selfie fotoaparát. Ten se pomocí motorizovaného mechanizmu vysouvá z horní hrany těla telefonu a představuje tak jeden z nejzajímavějších prvků Xiaomi Mi 9T. Aby byl efekt co největší, umístil výrobce po stranách „periskopu“ s fotoaparátem diody jejichž barva závisí na vámi zvolené variantě telefonu. Ty pak svým svícením nejen doplňují vysouvání selfie kamerky, ale díky průhlednému výřezu v horní části periskopu slouží i jako notifikační dioda.

Pokud by vám však k odlišení periskopový selfie fotoaparát a displej téměř přes celou přední stranu nestačil, potěšit vás může zajímavý design zad. Xiaomi Mi 9T se drží současných trendů a sklem překrytá záda oživuje barvami s gradientním přechodem. V tomto případě však zvolil černá záda doplněná o barevné boky se zajímavým holografickým efektem. Za zmínku stojí rovněž uspořádání trojice fotoaparátů na zádech telefonu. Trochu netradičně se Xiaomi rozhodlo vizuálně oddělit vrchní snímač od dvou zbylých a ještě jej doplnit o stříbrný kroužek vrhající duhové odlesky – podobně jako u klasické Mi 9 či Mi 9 SE. Na vrchní hraně se vedle výsuvného selfie fotoaparátu nalézá také 3,5mm jack. Infračervený port zde však nečekejte. Solidně zaplněná je i spodní hrana telefonu, kde se nalézá výstup hlasitého reproduktoru, USB-C konektor a šuplík pro dvojici SIM karet.

Xiaomi Mi 9T selfie

Do rukou padne dobře

Kolébka hlasitosti společně s červeně zvýrazněným napájecím tlačítkem mají své útočiště na pravém boku, kde jsou oba tyto ovládací prvky dobře dostupné. Pohodlnému ovládání napomáhá také zakulacení zad telefonu. Díky tomu Xiaomi Mi 9T padne do ruky poměrně pohodlně a do velké míry jej lze ovládat pouze jednou rukou. Problém můžete mít až u ovládacích prvků u horního okraje, které jsou již palcem hůře dostupné. Například kontrola notifikací či ovládání přepínačů je však díky gestu na obrazovce launcheru hračka. Situaci naopak mírně komplikují kluzká záda. Tento problém však lze vyřešit použitím přibaleného obalu.

Xiaomi Mi 9T držení

Barevné varianty Xiaomi Mi 9T

Jak jsme zmínili o pár řádků výše, vzhled je jedna ze silných zbraní Xiaomi Mi 9T a vzhled každého smarphonu podtrhují i dostupné barevné varianty. Modrá je u chytrých telefonů v poslední době v kurzu a tak není moc velkým překvapením, že se Xiaomi Mi 9T prodává i v této barvě. Pokud prahnete po nějaké méně typické barevné verzi, mohla by vás zaujmout červená verze s identickým holografickým efektem jako u námi testované modré. Výčet možných barevných variant uzavírá černá. Zde je však holografický efekt vystřídala karbonová textura.

Xiaomi Mi 9T barevné varianty

Displej hodný vyšší třídy a průměrný zvuk

Co se hardwaru týče, jednou z dominant Xiaomi Mi 9T je bezesporu jeho displej. Jedná se o 6,39″ AMOLED panel s FullHD+ rozlišení a my bychom se možná i vsadili, že displej je prakticky totožný jako ten od Samsungu, který Xiaomi použilo i u špičkově vybaveného Mi Mix 3. Displej se 403 ppi sice rozhodně nepatří mezi rekordmany v jemnosti obrazu, při běžném používání však rastr nemáte šanci postřehnout. Navíc, jak to u AMOLEDů bývá, nabídne živé barvy a dokonalou černou. Displej nás mile překvapil také skvělou čitelností na přímém slunci a naopak dostatečně nízkým minimálním jasem díky čemuž v noci příliš netáhne zrak.

Xiaomi Mi 9T přední strana

Telefonu pochopitelně nechybí ani čtečka otisků prstů. Ta se, jak správně tušíte, přesunula pod displej. Jedná se pochopitelně o optickou čtečku otisků s čímž je spjata její nižší rychlost a přesnost v porovnání s klasickými čtečkami. Pro každodenní použití je čtečka dostatečně rychlá i přesná, nicméně odemknutí zařízení jí zabere přibližně vteřinu a opětovné přiložení prstu bude občas nutnost. Činnost čtečky pak hodně ovlivňuje čistota displeje či samotného prstu. Měli jsme možnost přímého srovnání se čtečkou otisků v Mi 9 a z našeho pohledu jsou čtečky stejně spolehlivé i rychlé.

Xiaomi Mi 9T potěší i zastánce 3,5mm audio jacku a ti si tak budou moci svá drátová sluchátka k telefonu připojit i bez použití redukce. Zvuk skrze konektor je dostatečně kvalitní pro každodenní poslech a jak je u telefonů Xiaomi zvykem, můžete si jej upravit podle svého gusta softwarově. Vylepšení můžete provést pomocí grafického ekvalizéru a dále jej doladit prostřednictvím některé z automatických předvoleb. Ty jsou určeny pro jednotlivá sluchátka značky Xiaomi, nic vám však nebrání je použít i se sluchátky jiných značek. Škoda jen, že tato vylepšení jsou dostupná pouze po připojení drátových sluchátek. Nicméně nemůžeme tvrdit, že bychom si na kvalitu zvuku při použití bluetooth sluchátek mohli stěžovat. Hlasitou reprodukci má pak na starost jediný reproduktor na spodní hraně telefonu. Jeho maximální hlasitost je dostatečná, kvalitu však můžeme označit přinejlepším jako průměrnou.

Výkon střední třídy

Dnes recenzované Xiaomi Mi 9T perfektně zapadá mezi špičkový model Mi 9 a jeho odlehčenou verzi Mi 9 SE i po stránce výkonu. Ten zde obstarává chipset vyrobený 8nm technologií – Qualcomm Snapdragon 730. Jeho procesor disponuje 8 jádry (6 úsporných + 2 výkonná) o taktu až 2,2 GHz a o grafiku se zde stará Adreno 618. Zklamáni rozhodně nebudete ani ze 6 GB operační paměti. To se však možná změní u prostoru pro vaše data. Mi 9T se totiž prodává ve dvou paměťových variantách – 64 a 128 GB – ale bez možnosti rozšířit úložiště o microSD kartu. Při koupi si tak dobře rozmyslete, zda vám základní varianta bude stačit, nebo si raději připlatíte. Solidní výkon vyšší střední třídy potvrzuje i bechmark AnTuTu, jehož výsledky si můžete prohlédnout v tabulce níže.

Xiaomi Mi 9T AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Xiaomi Mi 9T 191 770 bodů 77 063 58 261 43 757 12 689
Google Pixel 3a 159 396 bodů 61 735 44 166 40 741 12 754
Honor 20 313 028 bodů 113 571 118 153 68 283 13 021
Xiaomi Mi 8 Lite 143 421 bodů 65 123 30 106 39 001 7 066
Samsung Galaxy A7 121 831 bodů 53 075 26 822 35 704 6 230
Huawei Nova 3 223 621 bodů 73 323 92 376 45 251 13 466
Xiaomi Redmi Note 7 141 608 bodů 64 952 30 459 38 580 7 617
Nokia 7 Plus 141 037 bodů 64 759 29 876 38 959 7 443

[aps_product_sz id=“565060″]

Konektivita za jedna

V oblasti konektivity není testovanému Xiaomi Mi 9T prakticky co vytknout. V první řadě musíme zmínit přítomnost NFC, které Xiaomi v rámci úspor rádo vynechává. Placení prostřednictvím Google Pay tak nic nebrání. Wi-Fi konektivita zvládá standardy a/b/g/n/ac a telefon si pochopitelně poradí i s 5GHz pásmem. Bluetooth je přítomno ve verzi 5.0 a přítomna je i podpora audio kodeku AptX HD. Pochválit Xiaomi Mi 9T můžeme také za příjem signálu, jak Wi-Fi tak mobilní signál byl dostupný i v hůře pokrytých místech, kde mívají některé jiné telefony již problém. Menší kaňkou na kráse by mohl být použitý řadič USB 2.0 spjatý s USB-C konektorem.

Xiaomi Mi 9T USB-C

Xiaomi Mi 9T nabídne solidní výdrž

Lákadlem, kterým by Xiaomi Mi 9T mohlo u mnoha uživatelů zabodovat, je bezesporu baterie se solidní kapacitou 4 000 mAh. Když si k té připočtete relativně úsporný chipset a AMOLED s rozumným rozlišením (a navíc podporu tmavého vzhledu systému) dostanete teoretický příslib slušné výdrže na jedno nabití. Xiaomi Mi 9T sice nepatří na úplný vrchol mezi smartphonovými vytrvalci, nevede si však vůbec zle. Během testu jsme měli displej v průměru zapnutý 5,5 hodiny denně a to v plném pracovním nasazení- v tomto režimu jsme se dostali na dvoudenní výdrž na jedno nabití. Pomocí přibalené 18W rychlonabíječky lze telefon nabít z 15 na 100% energie v průměru za 1 hodinu 22 minut. Škoda jen, že se již nedočkalo na podporu bezdrátového nabíjení.

MIUI 10 v celé své kráse

MIUI asi nemá moc cenu představovat. Jedná se o velmi známou nadstavbu, která pohřbívá čistý Android natolik hluboko, že byste jej přes ni mohli hledat mikroskopem. Zde je konkrétně přítomno MIUI 10 běžící nad Androidem 9 Pie. Úvahy zda je lepší čistý Android, MIUI, EMUI, One UI či jiné UI nechme pro tentokrát stranou. To důležité pro každého uživatele je to, že MIUI je uživatelsky přívětivé a již od prvního spuštění obsahuje vše nutné k základním potřebám drtivé většiny uživatelů. To tak možná nebude po chuti zkušenějším uživatelům na druhou stranu to však uvítají začátečníci a nenároční uživatelé. Ostatně obrázek si můžete udělat sami v naší recenzi MIUI 10.

V prostředí nechybí žádný z moderních trendů jakými je například tmavý režim či ovládání gesty. První zmíněné se povedlo Xiaomi postupem času dobře vyladit, takže jsme se zbavili například nečitelného textu v některých aplikacích či podivně vypadajících hybridů světlého a tmavého motivu. Nicméně do tmavé se stále ještě nepřevlékly úplně všechny aplikace. Zrovna tak by ještě trochu péče zasluhovalo ovládání pomocí gest, kde nejvíce zlobí zejména krok zpět tažením od levé či pravé strany. Ten se často plete s některými funkcemi aplikací (například vysunutí postranní nabídky). Optimalizaci prostředí pak musíme hodnotit na výbornou. Vše funguje rychle a plynule a to i při solidním zaplnění paměti aplikacemi.

Fotoaparát: ne tak vzdálený od vrcholu

Dlouhý výčet lákadel nového Xiaomi Mi 9T čítá také fotoaparát, identický s modelem Mi 9 SE. Ten využívá následující trojici snímačů:

  • 48MPx snímač, širokoúhlý objektiv, f/1.75, elektronická stabilizace
  • 13MPx snímač, superširokoúhlý objektiv, f/2.4
  • 8MPx snímač, teleobjektiv s 2x přiblížením, f/2.4

Díky slučování pixelů telefon základním nastavení produkuje 12 MPx fotografie. Ty se za dobrého světla mohou měřit i s telefony vyšší třídy. Ocenit musíme barevnou věrnost, množství detailů, kontrast i široký dynamický rozsah. Ocenit musíme i 48MPx režim, kdy telefon pořizuje snímky v plném rozlišení. Ten si nalezne využití při focení za dobrého světla, je však potřeba počítat s velikostí snímků okolo 19 MB. U snímků z ultraširokoúhlého fotoaparátu zase můžete využít režim opravy zkreslení, sloužící k minimalizaci efektu rybího oka. I zde se dočkáte poměrně přesvědčivých výsledků, ovšem tentokrát již můžete pozorovat větší citlivost na světlo a rozmazání při okrajích. To však není u ultraširokoúhlých snímačů nijak výjimečné.

Výčet snímačů uzavřeme fotoaparátem s dvojnásobným optickým přiblížením. Ten za dobrého světla dokáže pořídit rovněž kvalitní snímky avšak při snižujícím se světle se zde opět rychle dostavuje šum. Přítomen je noční režim, který na první pohled není na takové úrovni jako například u nedávno testovaných telefonů Google Pixel 3a či Honor 20, svou práci však odvede. Jen škoda agresivní redukce šumu, která citelně snižuje množství zachycených detailů. Pozadu nezůstává ani přední 20MPx snímač s objektivem o světelnosti f/2.2. Díky němu se Xiaomi Mi 9T jednoznačně řadí mezi lepší selfie telefony současnosti.

Kde se však cena přístroje již trochu projeví, je video. Nejlepších výsledků jsme dosáhli při natáčení FullHD 30fps H.264 videa s elektronickou stabilizací. Zde jsme se mohli spolehnout na plynulá videa s rychlým přeostřováním. Elektronická stabilizace zde navíc odvádí svou práci na výbornou a ani při chůzi tak video není příliš roztřepané. Problém má však telefon zejména pokud přepnete na H.265, to již při FullHD začíná být video poměrně trhané a dvojnásob se to projeví u 4K záznamu (se kterým se telefon pere už při nastaveném H.264). Při 60 FPS zase není dostupná elektronická stabilizace, což je také velmi znát.

Fotografie

Ukázka z předního selfie fotoaparátu

Xiaomi Mi 9T selfie

Video

Xiaomi Mi 9T ukázkové video 1

Xiaomi Mi 9T   ukázkové video 1

Xiaomi Mi 9T ukázka videa 4K, 30FPS, EIS

Xiaomi Mi 9T   ukázka videa 4K, 30FPS, EIS

Xiaomi Mi 9T ukázka slow motion videa

Xiaomi Mi 9T ukázka slow motion videa

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE.

Zhodnocení a konkurence

Xiaomi Mi 9T ve své 6/128GB variantě na našem trhu aktuálně zakoupíte za cenu okolo 10 tisíc Kč s DPH. Pakliže jste přesvědčeni, že vám bude stačit verze s 64GB interním úložištěm, můžete tisícovku ušetřit.

Tím se testovaná novinka dostává na dostřel dnes několikrát omílaných Xiaomi Mi 9 a jeho menšího a méně vybaveného sourozence Mi 9 SE. Zatímco u vlajkového modelu si budete muset přinejmenším 2 tisíce připlatit, menší SE seženete prakticky za totožnou cenu jako Mi 9T. A právě SE verzi pravděpodobně novinka zavaří nejvíc, jelikož kromě kompaktnějších rozměrů nemá oproti Mi 9T moc co nabídnout. Mi 9T tak boduje téměř o čtvrtinu větší baterií, o generaci novějším chipsetem, 3,5mm jackem a v neposlední řadě také displejem bez výřezu. Naopak, pokud se rozhodnete připlatit, příjdete sice o jack, větší baterii a efektní periskopový selfie fotoaparát, získáte však vyšší výkon, lepší fotoaparát a bezdrátové nabíjení.

xiaomi-mi-9-predni-strana-1-1024×768

Při pohledu mezi konkurenty nemůžeme nezmínit rovněž velmi povedený Honor 20. Ten se nám subjektivně o něco hůře padl do rukou, nemá 3,5mm jack ani AMOLED displej se čtečkou otisků prstů či periskopový fotoaparát. Na druhou stranu Honoru hraje do karet zase vyšší výkon a o stupínek lepší fotoaparát. Oba telefony pak potěší nadprůměrnou výdrží baterie.

Honor 20 titul

Finální verdikt recenze Xiaomi Mi 9T

Pokud jste četli celou recenzi až sem, je vám již jasné, že finální verdikt nemůže být jiný, než pozitivní. Xiaomi se zase jednou podařilo na trh uvést skvěle vyladěný mix zajímavých parametrů a rozumné ceny – tentokrát navíc v designově zajímavém balení. Nic na tom nemění ani fakt, že Xiaomi Mi 9T tak trochu kanibalizuje vlastní řady – v první řadě totiž dokáže zatopit konkurenci. Ocenit musíme skvěle odladěné a funkcemi nabité MIUI, byť musíme uznat, že nějaký větší designový refresh by si už toto oblíbené prostředí zasloužilo. Použitý Snapdragon 730 se ukázal jako skvělá volba pro telefon střední třídy a na použitý AMOLED displej je radost pohledět. Také čtečka otisků prstů funguje dobře a je srovnatelná s optickými čtečkami v současných TOP modelech.

Silnou zbraní jsou rovněž všechny fotoaparáty, včetně toho pro selfie a s přimhouřením oka telefonu odpustíme i špatné výsledky při použití kodeku H.265. Co už se odpouští o trochu hůře je absence bezdrátového nabíjení, zklamání však mírní solidní výdrž telefonu na jedno nabití. Líbil by se nám i nějaký stupeň krytí proti prachu a vodě, vzhledem k periskopové selfie kamerce je však její absence vcelku logická. Někoho by mohla odradit absence podpory pro paměťové karty, my si však troufáme tvrdit, že takových zákazníků bude minim.

Klady

+ optimalizace MIUI
+ dostatek výkonu
+ fotoaparát
+ pěkný displej

+ výdrž baterie
+ zpracování a design

Zápory

– absence bezdrátového nabíjení
– trhané video při použití H.265
– nemá infraport

Jaké řešení selfie kamery se líbí nejvíce vám?

Za zapůjčení děkujeme společnosti Beryko.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (15)