TOPlist

Google Pixel 3a recenze: esence Androidu se špičkovým fotoaparátem

opravdu potřebujeme tak drahé telefony

Google letos poprvé za existenci řady Pixel uvedl „odlehčené“ verze těchto smartphonů. Google Pixel 3a je dostupnější alternativa k poměrně drahému Pixelu 3. Jako taková pochopitelně staví na čistém Androidu, který by měl poskytnout správný uživatelský zážitek z tohoto operačního systému přesně dle představ jeho stvořitele – Googlu. Obrovským lákadlem by však měl být i více než schopný fotoaparát.

Recenze telefonu Google Pixel 3a

V balení naleznete i OTG redukci

Milé překvapení na nás čekalo už při samotném otevření prodejního balení Pixelu 3a. Google totiž doplnil Pixel 3a nejen o povinný nabíjecí adaptér, USB-C kabel a nutné základní manuály. V první řadě zde nalezneme také poslední dobou nepříliš obvyklá sluchátka s 3,5mm jackem a mikrofonem. Nedělejte si však iluze, o nijak zázračně hrající počin se nejedná. Nejvíc nás trápily silně upřednostněné dunivé basy, kterých jsme se nedokázali zbavit ani pomocí vestavěného základního ekvalizéru. Dalším bonusem v balení je pak OTG redukce sloužící primárně pro migraci z jiného telefonu. Tento kousek příslušenství jsme si zatím zvykli pravidelně vídávat snad jen u dražších modelů jihokorejského Samsungu.

Google Pixel 3a obsah balení

Tělo z plastu neohromí

Nebudeme chodit okolo horké kaše a rovnou musíme konstatovat, že design je nejslabší stránkou nového Pixelu 3a. Oproti svému dražšímu vzoru je Google Pixel 3a vyveden v plastu a na první pohled nepůsobí, že by se jeho cena měla pohybovat okolo 10 tisíc korun. Asi nejvíc pocit z ne úplně prémiového smartphonu umocňuje přední strana přístroje. Zde máme sice sklo se zaoblenými okraji a displej s kulatými rohy jak velí současné trendy. Okraje okolo displeje jsou však poměrně tlusté a to jak nad a pod displejem, tak po jeho okrajích. Ostatně displej zabírá „jen“ 75% plochy přední strany, což je v dnešní době „bezrámečkové“ opravdu málo.

Google Pixel 3a zadní strana

Situace na zádech je o kus lepší. I přesto, že se v podání smartphonů Google Pixel nejedná o žádnou novinku, stále nás kombinace lesklého a matného povrchu dokáže upoutat. A to dokonce přes fakt, že se nejedná o kombinaci ze skla a kovu ale jen rozdílnou povrchovou úpravu plastu. Oproti kovovým Pixelům pak lesklá část přechází ze zad na okraje telefonu. Jak již pravděpodobně tušíte, Google Pixel 3a je celkem náchylný na zachytávání otisků. Jediná část, která jim vzdoruje o něco lépe je ona zmíněná matná část zad.

Google Pixel 3a displej

Ta je na dotek navíc příjemná a připomíná soft touch povrch. Pokud vám vyloženě nevadí plastová konstrukce nebo na ni dokážete „zapomenout“, bude se vám Google Pixel 3a používat velmi příjemně. Pixel 3a za to vděčí zejména kombinaci relativně malého displeje a pěkně zaoblené konstrukce. Telefon tak padne do rukou velmi dobře, obsloužíte jej jednou rukou a při používání se nebudete bát, že vám každou chvíli vypadne z rukou. Pro někoho může být nezvyk umístění tlačítka napájení nad kolébku hlasitosti. I nám se během testu stávaly přehmaty, jelikož nám při uchopení telefonu pravou rukou spočinul palec automaticky právě na ovládání hlasitosti. Během pár dní jsme si však na pozici napájecího tlačítka zvykli.

Google Pixel 3a držení

Jak odolná je konstrukce Pixelu 3a?

Zajímavostí je, že se Google u svých levnějších Pixelů rozhodl nepoužít některou z verzí známého krycího skla od společnosti Corning – Gorilla Glass. Namísto toho dal výrobce přednost o poznání méně využívanému (a levnějšímu) sklu Dragontrail. Příležitost potrápit plastovou konstrukci telefonu Google Pixel 3a si nemohl nechat ujít známý YouTube kanál JerryRigEverything a podrobil nejlevnější Pixel standardní sérii útrap. Vyzdvihnout v tomto testu bez debat musíme jak (až překvapivě) dobře odolává krycí sklo Dragontrail poškrábání. Zde je odolnost na úrovni aktuálních Gorilla Glass, což je velmi slušný výsledek. Při pokusu o ohnutí se zase jasně prokázala výhoda plastové konstrukce. I po velmi silném zatlačení na telefon se konstrukce Pixelu 3a vždy vrátila zpět do normálu bez viditelného poškození.

Google Pixel 3a Durability Test! – Is Plastic Weak?!

Google Pixel 3a Durability Test! - Is Plastic Weak?!

Čtečka otisků je kvalitní, na úplnou špičku ale nestačí

Google Pixel 3a, stejně jako klasické Pixely 3, disponuje čtečkou otisků umístěnou v kruhovém výřezu na zádech. Přesnost čtečky je na velmi slušné úrovni. Nevzpomeneme si ani zda jsme během testování museli přikládat prst kvůli špatně rozpoznanému otisku opakovaně. Problém dokonce nepředstavoval ani mokrý prst. O něco horší je to s rychlostí odemykání telefonu, která je přinejlepším průměrná a na špičku třídy mezi kterou patří například nedávno testovaný Honor 20 rozhodně nemá.

Google Pixel 3a čtečka otisků prstů

Barevné varianty Google Pixel 3a

Google Pixel 3a je dostupný ve třech barevných provedeních – vzhled přední strany je přitom neměnný s černě orámovaným displejem. Námi testovaná černá verze je skutečně šedá myš, která na sebe absolutně nestrhává pozornost. Pokud tak toužíte po alespoň trochu designově zajímavém smartphonu, sáhněte raději po bílé verzi. Na bílé navíc budou také o něco méně viditelné otisky, případně mastnota. Pro „nejodvážnější“ si pak Google připravil fialovou barevnou verzi. Nemusíte se však obávat křiklavých barev, i tato varianta je do velké míry decentní a jedná se o velmi jemnou fialovou.

Google Pixel 3a barevné varianty

Google Pixel 3a nabídne kvalitní obraz i zvuk

Plusové body si Google Pixel 3a jednoznačně zaslouží za displej. Jedná se o 5,6″ OLED panel s FullHD+ rozlišením a poměrem stran 18,5:9 a je prostě skvělý prakticky ve všech ohledech. Jemnost zobrazení dosahuje solidních 441 ppi, takže obraz je pro každodenní použití více než dostatečně ostrý. Velkou pochvalu si zaslouží nejen maximální, ale i minimální jas. Díky tomu jsou informace na displeji dobře čitelné za slunečného dne a naopak v noci displej zbytečně netáhne oči. Jak jsme již zmínili, jedná se o OLED panel – samozřejmostí tak je dokonalá černá a výraznější barvy.

Google Pixel 3a displej

Barevné podání si však můžete v nastavení upravit a pokud preferujete spíše přirozenější podání, není problém jej nastavit. Nám vyhovovalo výchozí nastavení, kdy si sytost barev řídí telefon sám. Vděční jsme také za funkci Allways On Display, díky čemuž máte neustále přehled nejen o čase ale především o zmeškaných událostech či naopak těch nadcházejících z kalendáře. Kdo by čekal probouzení displeje poklepáním, bude zklamán, na tu se již nedostalo.

Google Pixel 3a allways on display

Další oblastí, ve které budeme na Google Pixel 3a pět chválu, je zvukový projev. Začít můžeme u návratu 3,5mm jack konektoru, který zajisté řada uživatelů zajisté ocení. Zvukový výstup je zde na solidní úrovni a na každodenní poslech je na více než dostatečné úrovni. Pokud se však i tak hodláte spoléhat spíše na Bluetooth, mohla by vás potěšit podpora kodeku AptX HD. V čem však Google Pixel 3a exceluje je hlasitá reprodukce. V tomto ohledu jsme žádné zázraky nečekali a telefon nám tak připravil velmi milé překvapení. Zvuk dokáže být velmi hlasitý a přitom si zachovává čistotu bez výraznějšího zkreslení. Přítomna je dokonce i jasně rozpoznatelná basová složka. To vše díky dvojici reproduktorů z nichž jeden se ukrývá na spodní hraně telefonu, hned vedle USB-C konektoru a druhý slouží zároveň jako sluchátko.

Extrémně výkonný hardware není potřeba

Po konstrukci je šetření nejvíce znát na hardwaru. I když… „znát“ možná není až tak trefné slovo. Google Pixel 3a totiž sice má hardware střední třídy, nicméně i ten bude, troufáme si tvrdit, drtivé většině uživatelů naprosto stačit a absenci TOP hardwaru ani nepostřehnou. Zpět ale k faktickým údajům. Google Pixel 3a pohání chipset Qualcomm Snapdragon 670 s procesorem o osmi jádrech s taktem až 2 GHz. Grafický výkon zde má na starosti čip Adreno 615 a vše je podpořeno 4 GB operační paměti. Byť se to možná nezdá, tato kombinace s přehledem stačí i na hraní náročných her. Mimo jiné jsme vyzkoušeli třeba i PUBG, se kterým si telefon hladce poradil na vysoké detaily – vyšší nastavení grafiky by prý teprve mělo přijít. Interní úložiště nabízí 64 GB prostoru, bohužel však není dále rozšířitelné a Pixel 3a vyšši paměťovou verzi nenabízí a tak tato hodnota představuje úplné maximum.

Google Pixel 3a AnTuTu Benchmark

Celkově CPU GPU UX MEM
Google Pixel 3a 159 396 bodů 61 735 44 166 40 741 12 754
Honor 20 313 028 bodů 113 571 118 153 68 283 13 021
Xiaomi Mi 8 Lite 143 421 bodů 65 123 30 106 39 001 7 066
Samsung Galaxy A7 121 831 bodů 53 075 26 822 35 704 6 230
Huawei Nova 3 223 621 bodů 73 323 92 376 45 251 13 466
Xiaomi Redmi Note 7 141 608 bodů 64 952 30 459 38 580 7 617
Nokia 7 Plus 141 037 bodů 64 759 29 876 38 959 7 443

Specifikace telefonu Google Pixel 3a

[aps_product_sz id=“558713″]

A co konektivita?

Velmi dobře si Google Pixel 3a vede i v oblasti konektivity. Zde můžeme mít snad jedinou zásadní výtku, a to k absenci podpory Dual-SIM. To může být pro některé uživatele problém. Druhým, z našeho pohledu již méně závažným nedostatkem je absence infraportu, ale opět záleží na uživateli, zda se pro něj jedná o velký ústupek či naopak. Jinak si však v tomto ohledu vede Pixel 3a příkladně. Přítomna je podpora pro všechny „naše“ LTE pásma a k internetu se můžete připojit i přes rychlou dvoupásmovou Wi-Fi a/b/g/n/ac. Zde musíme ještě vyzdvihnout i příjem signálu. Ten je i díky plastové konstrukci na vynikající úrovni a Wi-Fi či LTE jsme díky tomu bez problému chytali i tam, kde byl s jinými telefony signál špatný či dokonce žádný. Pro připojení nejrůznějšího příslušenství vám pak poslouží Bluetooth ve své aktuálně nejnovější verzi 5.0.

Jaká je výdrž baterie telefonu Google Pixel 3a?

Uvnitř Pixelu 3a se našlo místo na baterii s kapacitou 3 000 mAh. Tato hodnota v současnosti představuje přinejlepším průměr a tomu v podstatě odpovídá i výdrž. Telefon nás nikdy ve štychu nenechal a vždy nám vydržel celý den. Když se poté dostal na nabíječku, obvykle mu zbývalo okolo 20% energie. Během našeho testu jsme během dne telefon používali v průměru 5 hodin přičemž rozsah jeho využití byl velmi široký. Od telefonování, komunikaci přes několik různých messengerů a procházení sociálních sítí až po streamování hudby, sledování videí a pár minut hraní her.

Na celé dva dny na jedno nabití se nám během testu bohužel dosáhnout nepodařilo ani při střídmějším užívání. Díky umělé inteligenci by se ale při běžném používání měl telefon lépe naučit hospodařit s energií na základě vašich návyků. My jsme ale během našeho testu museli při nejlepším připojit nabíječku druhý den okolo páté odpoledne. Ta má naštěstí 18W a díky rychlonabíjení se tak kapacita baterie dostane z 15 na 100% za pouhou hodinu 15 minut.

Google Pixel 3a záda

Android přesně podle Googlu

Jedním z velkých taháků Pixelu 3a je bezesporu software. Telefon na trh dorazil s Androidem 9 Pie a garancí softwarových updatů po dobu 2 let a aktualizací bezpečnosti po 3 roky. Jinak se jedná o Android bez jakékoli nadstavby, plný služeb Googlu ale naopak prostý bloatware. Vlastně si ani nevzpomínáme, kdy naposledy jsme viděli v telefonu tak málo předistalovaných aplikací – tedy krom předešlých Pixelů či Nexusů.

Můžete se tak těšit na veškeré novinky, se kterými Android 9 Pie přišel a o kterých se můžete dočíst v našem článku věnovanému právě představení této verze Androidu. Bohužel si však stále musíte nechat zajít chuť na Google Asistenta, který u nás není oficiálně dostupný. Naopak přítomno je inovované ovládání pomocí gest, které například spojuje multitasking a menu aplikací. Přítomna je rovněž umělá inteligence, která předvídá, co s telefonem zrovna máte v plánu.  V neposlední řadě je přítomen i tmavý režim. Ten lze nastavit buď „natvrdo“ či nechat telefon aby téma přepínal podle aktuální tapety. Jedná se však pouze o tmavý režim pro samotný launcher, nikoli celý systém.

Příkladná optimalizace je základ

Jak jsme již naznačili v kapitole věnované použitému hardwaru – systém zde běží ukázkově. Android 9 Pie je zde příkladně optimalizován, takže jsme se nesetkali byť jen s náznakem zpomalení a pád aplikace je zde rovněž něco takřka nemyslitelného. Zkoušeli jsme telefonu trochu „zavařit“ spouštěním nejrůznějších aplikací, včetně streamování hudby na pozadí. Telefon se se vším hravě vypořádal. Pochválit musíme velmi dobře zvládnutou správu operační paměti, která uvolňovala místo inteligentně, bez toho, že bychom si toho všimli či nás to nějak omezilo v práci s telefonem. Pro někoho to možná může být zarážející ale ani dnes není takto zdánlivá maličkost ani zdaleka samozřejmá a proto za ni musíme Google Pixel 3a ocenit.

Jeho fotoaparát spráská i vlajkové lodě

Jedním z největších lákadel nového Pixelu 3a je bezesporu použitý fotoaparát. Jeho hardware je totiž prakticky identický jako u high-endového Pixelu 3. Jediné, co má dražší model navíc je čip nazvaný Pixel Visual Core Imaging. Z jeho absence pak plyne, že dodatečné úpravy, které telefon provádí po pořízení snímku nemusejí být až na takové úrovni, jako je tomu u Pixelu 3 či telefonu trvá déle je provést. Jinak se ale můžeme spolehnout na následující sestavu:

  • 12,2MPx snímač s podporou PDAF ostření, 1,4µm pixely
  • objektiv o světelnosti f/1.8, 76° záběr
  • optická + elektronická stabilizace obrazu

Google Pixel 3a, respektive původní Pixel 3, představuje posledního Mohykána mezi fotografickou špičkou, který se spoléhá na pouhý jediný fotoaparát na svých zádech. Pokud si však myslíte, že jej to nějak zásadně znevýhodňuje, jste na omylu. Ano, přicházíme o možnost použití optického zoomu či pořizování snímků s větším úhlem záběru, to jsou však tak asi jediné citelné nevýhody tohoto řešení. Ostatně kvality fotoaparátu telefonu Google Pixel 3a dokazuje i srovnání s vlajkovými loděmi jiných výrobců či přímo s Pixelem 3.

Pixel 3a přináší světlo do noci

Tentokrát musíme začít od konce, protože tím hlavním trumfem fotoaparátu Pixelu 3a je jeho noční režim „Night Sight“. Díky němu jste s telefonem Google Pixel 3a schopni pořídit skutečně pozoruhodné fotky i v noci. Je až neuvěřitelné, jak dokáže fotoaparát v telefonu „rozsvítit“ noc a pořídit relativně ostré snímky s velmi nízkou měrou šumu či efektu olejomalby. Další, co musíme na fotoaparátu Pixelu 3a vyzdvihnout je skvěle fungující portrétní režim. Umělá inteligence zde odvádí svůj díl práce na výbornou a zaručuje výrazný bokeh efekt (rozmazání pozadí). Ten navíc funguje velmi přesně – rozmazává skutečně jen pozadí a nezasahuje do foceného objektu.

Snímkům obecně nechybí dostatek světla a detailů. Barevné podání je po většinu času příjemně věrné a jen při některých scénách má lehké tendence sklouzávat do sytějších tónů. Asi největší slabinou fotoaparátu, kterou jsme během testování objevili, je focení makra, které mu příliš nejde a pro dosažení ostré fotografie musíte telefon obvykle trochu oddálit.

Fotografie z telefonu Google Pixel 3a

Portrétní režim

Noční režim

Video z telefonu Google Pixel 3a

Google Pixel 3a ukázka natáčení videa ve dne

Google Pixel 3a ukázka natáčení videa ve dne

Google Pixel 3a ukázka natáčení videa v noci

Google Pixel 3a ukázka natáčení videa v noci

Cena a konkurence telefonu Google Pixel 3a

Google Pixel 3a bohužel není na našem trhu oficiálně dostupný – prodejci musí využít individuální dovoz a z toho bohužel plyne i vyšší cena tohoto telefonu na našem trhu. Pokud se přesto rozhodnete pro koupi Pixelu 3a na našem trhu, připravte si 13 490 Kč s DPH. Alternativou je nákup ze zahraničí. V německém Google Store se Pixel 3a prodává od 399 € (přibližně 10 200 Kč) a například u německého Amazonu jej pořídíte o tisícikorunu dráž, tedy přibližně za 11 200 Kč.

Nokia 8.1

Správný konkurent pro Google Pixel 3a se hledá jen velmi obtížně. Ze smartphonů na našem trhu k němu dle nás má nejblíže Nokia 8.1. Smartphone, který se rovněž primárně nesoustředí na co možná nejlepší poměr cena/výkon ale dokáže zabodovat v jiných, hůře měřitelných oblastech. Nokia 8.1 nabídne o něco málo výkonnější chipset Qualcomm Snapdragon 710, rovněž velmi kvalitní fotoaparát (byť na kvality Pixelu 3a stále nemá) a díky zapojení do programu Android One také čistý operační systém Android s garantovanými aktualizacemi. Telefon však nepotěší příznivce OLED panelů, jelikož sází na IPS technologii displeje. Vynahrazuje to však podpora Dual-SIM či o poznání elegantnější kovová konstrukce. Cena telefonu Nokia 8.1 na našem trhu aktuálně startuje na částce 10 590 Kč s DPH.

Nokia 8.1

Xiaomi Mi 9

Tak, srovnání s co možná nejpodobnějším telefonem bychom měli, teď je na řadě telefon prakticky opačného zaměření, avšak s podobnou cenovkou. Pokud chcete v cenové kategorii nad 10 tisíc korun dostat co možná nejlepší poměr ceny a výkonu a nevadí vám odklon od čistého Androidu o 180°, možná byste měli před Google Pixel 3a dát přednost Xiaomi Mi 9. Za své peníze totiž můžete získat povedený smartphone se špičkovým hardwarem, velmi schopným fotoaparátem a stylovým vzhledem. Pravda, použitá čtečka otisků v displeji nepatří mezi aktuální extratřídu a občas jsme měli vážné obavy abychom kvůli kluzkým zádům s telefonem nechtěně nehodili žabku o beton, i tak se ale jedná o velmi povedený počin, který stojí za zvážení. Však si přečtěte naši recenzi, kde se o telefonu dozvíte vše potřebné. Xiaomi Mi 9 v 6/64 GB verzi aktuálně seženete na našem trhu za necelých 13 tisíc Kč s DPH.

Xiaomi Mi 9

Závěr recenze Google Pixel 3a

Chcete za své peníze dostat smartphone s co možná nejlepšími specifikacemi, který si s prstem v nose poradí i s těmi nejnáročnějšími hrami a boří žebříčky AnTuTu? Pokračujte dál, tady není nic pro vás. Chcete za své peníze dostat smartphone, který prostě a jednoduše v každodenním životě funguje k tomu skvěle fotí a s vysokou pravděpodobností vám bude skvěle sloužit i po uplynutí standardní záruční doby? Vítejte, jste zde správně.

Tak asi tak nějak bychom ve stručnosti odpověděli na otázku zda si máte Google Pixel 3a koupit či nikoli. Googlu se podařilo vyrobit TOP model střední třídy, který dokáže udělat velmi dobrou službu velkému procentu uživatelů. Škoda jen plastového provedení, které je sice kvalitní, nicméně první dojem z jinak vynikajícího smartphonu docela kazí. Také nás mrzí, že se v rámci úspor nedostalo na bezdrátové nabíjení, milerádi bychom si za něj přitom i nějakou tu stokorunu připlatili.

Klady

+ fotoaparát
+ čistý a optimalizovaný Android
+ jistota budoucích aktualizací
+ kvalitní OLED displej
+ stereo reproduktory
+ 3,5 mm jack

Zápory

– chybí bezdrátové nabíjení
– nemá zvýšenou odolnost
– plastová konstrukce
– dostupnost a cena v ČR

 

Jaká je podle vás adekvátní cena telefonu Google Pixel 3a?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)