Xiaomi Mi 9 je nový telefon, se kterým se opět čínská společnost snaží konkurovat těm nejlepším modelům na trhu, ale za mnohem nižší cenu. Telefon má celkově 4 fotoaparáty, čtečku otisků prstů v displeji, kvalitní konstrukci i rychlé bezdrátové nabíjení. Zkrátka opět skvělý poměr ceny a výkonu. Jak je na tom ale Mi 9 v reálném použití? To zjistíme v dnešní recenzi.
Xiaomi pro model Mi 9 zvolilo netradiční stříbrnou papírovou krabičku. Uvnitř se nachází klasické věci, které známe z jiných telefonů této značky. Samozřejmostí je samotný telefon, dále je to silikonový ochranný kryt, nabíjecí adaptér, kabel USB typu C, kabel s redukcí USB-C na 3,5mm audio konektor. V neposlední řadě je to jehla pro vysunutí SIM a uživatelské příručky. Sluchátka se v balení nenachází.
Špičkové materiály a skvělé zpracování
Xiaomi už před několika lety dokázalo výrobu telefonů zdokonalit tak, že se na zpracování a použité materiály pěje jen chvála. Vysoký standard si udržuje i u Xiaomi Mi 9. Telefon je vyroben kombinací tvrzeného skla (zadní strana Corning Gorilla Glass 5, přední strana Corning Gorilla Glass 6) a kovu. Z pohledu kvality se nedá vůbec nic vytknout. Vše perfektně drží na místě, doléhá, nikde se nic neprohýbá. Když telefon držíte v ruce, rozhodně budete mít pocit, že máte prémiový mobil. S použitím tvrzeného skla je tu i problém se zašpiněním, šmouhami a otisky prstů. Zabránit se těmto neduhům dá obalem. Bohužel stále se nedostalo na splnění certifikace IP68 a oficiálně nepodporuje ani nic jiného. Od vody jej tak doporučujeme držet dále.
První pohled na Xiaomi Mi 9: Vynikající fotomobil s atraktivní cenou a skvělou výbavou
Po designové stránce není příliš speciální, má trendy prvky, které můžeme vidět u mnoha telefonů v roce 2019. Na přední straně si všimnete malého kapkovitého výřezu pro selfie kameru a mírně větším spodním rámečku. Telefonu nechybí ani malá bílá LED dioda, která je u sluchátkového reproduktoru. Na zadní straně je tvrzené sklo s holografickým designem, kdy si všimnete celé řady odlesků a změn barev. Čtečka otisků na zádech není, přesunula se do displeje. Fotoaparáty jsou na levé straně a i pokud použijete přibalené pouzdro, tak budou mírně vystupovat. Zadní strana má také zaoblení, díky tomu se lépe drží v ruce.
Rozměry telefonu jsou 157.5 x 74.7 x 7.6 mm a váží 173 gramů. Pokud se přesuneme na rám telefonu, tak na spodní straně je USB-C konektor a dvě mřížky, v jedné se nachází hlasitý reproduktor, v druhé mikrofon. Levá strana má speciální tlačítko pro aktivaci Asistenta Google. Vzhledem k tomu, že v Česku oficiálně asistent nefunguje, tak se ve výchozím stavu zapíná aplikace Google. V nastavení si však můžete přiřadit až dvě různé funkce. Dále je na levé straně i slot na dvě nanoSIM karty. Vrchní strana má infračervený port a sekundární mikrofon. Na pravé straně je pak zapínací/vypínací tlačítko a kolébka pro ovládání hlasitosti. Mačkání tlačítek je pohodlné. A to i s obalem na telefonu.
Na českém trhu se Xiaomi Mi 9 dá koupit ve třech různých barvách. Přesněji se jedná o klasickou černou (Piano Black), modrou (Ocean Blue) a fialovou (Levander Violet). Na recenzi máme černou variantu, která má rovněž gradientní efekt, i když není tak viditelný jako u zbylých dvou barev.
Obaly, pouzdra a skla pro telefon Xiaomi Mi 9
Přímo v balení telefonu se nachází jednoduchý silikonový obal. Ten zcela bez problémů ochrání displej před škrábanci a menšími pády, i když samotný fotoaparát mírně vystupuje. Obalů a krytů k Xiaomi je mnoho, obzvlášť v zahraničí, kde se prodávají levně. Přímo Xiaomi v Česku neprodává oficiální kryty.
Pokud nemáte flipové pouzdro, tak si moc neochráníte přední stranu telefonu. Jedna z možností, jak si ochránit displej, jsou ochranné fólie a krycí skla. Tvrzená skla jsou v posledních letech obzvlášť oblíbenější než fólie. A to třeba kvůli tomu, že je jednodušeji nalepíte, a hlavně nabízí větší ochranu. A to proti škrábancům, ale i proti prasknutí, kdy většinou praskne sklíčko a samotný displej už je v pořádku.
Čtečka otisků prstů v displeji potřebuje doladit
V minulém roce Xiaomi přineslo čtečku otisků prstů v displeji u speciální edice Xiaomi Mi 8, letos už je v „základu“. Zatímco u klasických čteček od Xiaomi, které jsou téměř perfektní, jsme v minulých recenzí neměli téměř co kritizovat, zde je to již horší. V minulosti jsme testovali již několik telefonů se čtečkou otisků prstů v displeji a řešení v Mi 9 na nás zatím působí nejhůře. Problémy jsme během testování měli hlavně se správným rozeznáním prstu. Mnohokrát jsme museli telefon odemykat na druhý až třetí pokus. V mnohém nám to připomínalo první dny recenzování Samsung Galaxy S10, kdy telefon neměl finální software.
Jak nás ale naučil právě Samsung, tak se dá čtečka v displeji poměrně značně vylepšit pomocí softwarových aktualizací. Během testování nicméně žádná taková aktualizace od Xiaomi nepřišla, tak snad na to ale společnost v budoucnosti zareaguje.
Potěší alespoň netradiční gesta, která jsou spojená se čtečkou otisků prstů a je to opět něco nového, co jsme u konkurence nemohli vidět. Pokud podržíte prst při odemknutí telefonu, můžete prstem potáhnout do tří směrů. Zapnou můžete rychle skener QR kódů, spustit vyhledávání anebo vytvořit událost v kalendáři. V nastavení telefonu si navíc můžete změnit animaci u odemknutí pomocí čtečky otisků prstů.
Xiaomi MI9 má perfektní AMOLED displej od Samsungu
U displeje se toho nedá moc vytknout. Xiaomi Mi 9 používá AMOLED panel od společnosti Samsung. Velikost displeje je 6,39 palců. Rozlišení je klasické FullHD+ neboli 2340 x 1080 pixelů. Výsledná jemnost displeje je zcela dostatečných 403 ppi. Díky malém výřezu a poměrně malým rámečkům je poměr displeje k tělu 90,7 procent. Zároveň na tomto telefonu potěší nová verze ochranného tvrzeného skla Corning Gorilla Glass 6.
Čitelnost na slunci je perfektní, pozorovací úhly také a stejně tak i barvy. Ty si v nastavení můžete nastavit podle sebe, pokud vám vyhovují teplejší či studenější barvy. Zároveň potěší i to, že displej podporuje zobrazení s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a samozřejmostí je podpora Always On Display, čtecí režim nebo noční režim. Bohužel kvůli menšímu výřezu přišel telefon o pokročilé skenování obličeje, které jsme mohli vidět na Mi 8.
Xiaomi Mi 9 je jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu
O výkon se stará Snapdragon 855, což je zbrusu nový čipset, kterým si Xiaomi pojistilo, že jejich TOP model Mi 9 bude dlouhou dobu patřit k těm nejvýkonnějším telefonům na trhu. V AnTuTu získal telefon Xiaomi Mi 373 tisíc bodů. Pro srovnání Xiaomi Mi 8 má 294 tisíc.
Xiaomi Mi 9 🔥 Antutu Benchmark
A jelikož se jedná o jeden z nejvýkonnějších telefonů na trhu, tak se můžete spolehnout, že vám poběží jakákoliv 3D hra jako PUBG Mobile, Fortnite či The Elder Scrolls: Blades na nejlepší detaily a plynule. A pokud najdete nějakou hru, která ne, tak to není chyba telefonu, ale vývojáře.
Procesor Snapdragon 855 má zcela novou architekturu Kyro 485, jedná se již o čipset vytvořený 7nm technologií. Celkově má osm jader s taktem až 2,84 GHz. Grafický čip je Adreno 640. Níže naleznete výsledek z AnTuTu Benchmarku a srovnání s jinými telefony s podobnými parametry.
AnTuTu benchmark Xiaomi Mi 9 a srovnání s konkurencí
České zastoupení Xiaomi se do Česka rozhodlo přivést pouze variantu s 6GB RAM pamětí. A to i když existuje i 8GB verze. Samotné úložiště také nepatří mezi největší. V základní verzi má 64 GB, dražší verze má 128 GB. Bohužel se telefon nedá dodatečně rozšířit o microSD karty. Používají se LPDDR4x RAM paměti a UFS2.1 vnitřní paměť.
Ano, tento telefon podporuje dvě SIM karty bez větších problémů. Do slotu můžete vložit dvě nanoSIM karty. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data. V nastavení se dá aktivovat duální 4G, kdy se z obou karet dá využít LTE. Dále si můžete vybrat výchozí kartu pro mobilní data a výchozí SIM pro volání.
Xiaomi Mi 9 zároveň podporuje u „česká“ LTE pásma. Bez větších problémů můžete používat telefon i v českých sítích. Níže naleznete podporovaná pásma.
Podporovaná síťová pásma
4G: LTE FDD: B1/2/3/4/5/7/8/12/20/28
LTE TDD: B38/B39/B40
3G: WCDMA:B1/B2/B4/B5/B8
TDSCDMA: B34/B39
CDMA EVDO BC0
2G: GSM: B2/B3/B5/B8
CDMA 1X: BC0
Podporuje 4×4 MIMO | HPUE | HO RxD
Dále potěší podpora NFC, Bluetooth 5.0, po roční přestávce se vrací infračervený port například pro ovládání televize. Podporuje audio technologie AAC/aptX/aptX-HD/LDAC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac a duální GPS (pásmo L1 + L5), AGPS, GLONASS, Galileo )E1 + E5a) a Beidou. S GPS jsme během testování neměli žádný problém, ani s jinou konektivitou.
Xiaomi Mi 9 je jednodenním telefonem
Jedna z věcí, které jsme si mohli u dražších prémiových telefonů poslední doby všimnout je navýšení kapacity baterie. Hodně už má kapacitu baterie kolem hodnoty 4 000 mAh. Xiaomi Mi 9 se k nim ale bohužel neřadí. Baterie má kapacitu 3 300 mAh. A to se odrazí i na výsledné výdrží. Na jedno nabití vydrží jeden den. Do druhého dne se sice dostanete, ale baterie již nevystačí ani do konce pracovní doby. Na druhou stranu to telefon může vynahradit nabíjením, jak si povíme dále.
Už v minulém roce Xiaomi oznámilo bezdrátové nabíjení u modelu Xiaomi Mi Mix 3. U novinky Mi 9 v tom pokračuje. Podporuje se 20W bezdrátové nabíjení. Pokud budete nabíjet klasicky přes USB-C kabel, tak se můžete spolehnout až na 27W rychlé nabíjení. Za půl hodiny se pomocí ní telefon nabije z 0 % na 70 %. Jediná škoda je, že Xiaomi Mi 9 je dodáván s nabíjecím adaptérem 18 W. S ním nabíjení trvá trochu pomaleji. Z nuly na sto procent se dostanete za cca 1 hodinu a 15 minut. Samotné ultra rychlé nabíjení s 20W jsme bohužel nemohli otestovat, protože dostat se k nabíječce není zrovna jednoduché. Otestovali jsme jej však na méně výkonnější, ale stále rychle 15W bezdrátové nabíječce. S ní trvalo nabití zhruba 1 hodinu a 45 minut.
Verze Androidu a aktualizace Xiaomi Mi 9
Novinka běží na Androidu 9 Pie a nadstavbě MIUI 10.2. Rychlost i reakce systému jsou špičkové, telefon běží jako po másle.Pokud vás nadstavba zajímá, doporučujeme naši recenzi MIUI 10. Co se týče zajímavostí, tak jde o první Xiaomi telefon s podporou Mi Turbo. Zároveň telefonu nechybí akcelerace Game Turbo, i když zrovna tento telefon ji vůbec nepotřebuje, protože má výkonu na rozdávání.
V budoucnu můžou majitelé počítat minimálně s aktualizací na Android Q a Android R. I když pravděpodobně nebude tento telefon patřit mezi nejrychlejší, spíše naopak. Jeden z důvodů je i to, že Xiaomi se zaměřuje hlavně na aktualizace své nadstavbu MIUI.
Jedná z novinek, která potěší, je podpora tmavého režimu v nadstavbě. A to včetně nových dynamických tapet, které se automaticky mění podle místního času.
Jak Xiaomi Mi 9 fotí a natáčí video?
Na zadní straně si můžete všimnout rovnou tří fotoaparátů. Hlavní snímač má 48 MPx a světelnost F/1,75, doplňuje jej širokoúhlý 16 MPx fotoaparát a 12 MPx telefoto snímač. Zbylé dva fotoaparáty mají světelnost F/2,2.. Přední selfie kamera má 20 MPx. Telefon již prošel testem u DxOMark, kde získal 107 bodů. Zařadil se tak na třetí místo za dvojicí Huawei telefonů a mimo jiné překonal i Google Pixel 3. Nechybí ani prvky jako je podpora AI, nicméně na optickou stabilizace obrazu (OIS) se nedostalo. Telefon má pouze elektronickou stabilizaci (EIS). Dostalo se i na super zpomalené video v 960 FPS.
Při samotném hodnocení fotografií musíme brát v potaz i cenu, která je mnohem nižší než konkurenci typu Huawei P30 Pro a Samsung Galaxy S10+. I tak ale dokáže vytvořit skvělé fotografie. Obzvlášť v dobrých světelných podmínkách a za dne má velmi věrné barevné podání a hodně detailů. Poměrně jsme si oblíbili focení se zapnutým vylepšením pomocí AI, kterou již společnost vylepšila a v mnoha případech je opravdu pomocníkem.
U nočních snímků jde vidět, že telefonu by prospěla optická stabilizace obrazu. Podobně jako u levnějších Xiaomi telefonů, i u Mi 9 není vidět mnoho šumu, protože se snímky poměrně dost vyhlazují, což má za následek snížení detailů. Podobné je to i u videa, kde například samotná stabilizace nedosahuje takových kvalit jako prémiovější mobily. Pokud ale budeme srovnávat s telefony, které mají podobnou cenu, tak Mi 9 v této kategorii patří k tomu nejlepšímu.
Cena za základní model Mi 9 s 6GB RAM a 64GB vnitřní pamětí je 12 990 Kč. K dispozici je i verze s 6GB RAM pamětí a 128GB úložištěm vás vyjde na 13 990 Kč. Telefon je dostupný v klasických obchodech jako je Alza, CZC, Mobil Pohotovost či třeba Mall, ale i u operátorů.
Xiaomi Mi 9 Transparent Edition
Při představení se mluvilo i o speciální Transparent Edici, která má imitaci zadní průhledné zadní strany. Nejedná se tedy o opravdové průhledné tvrzené sklo. Pokud Xiaomi Mi 9 rozeberete, tak uvnitř vypadá úplně jinak. Nový design je hlavně kvůli efektu. Tato verze je speciální v tom, že má 12GB RAM paměť a 256 GB vnitřní paměti. Před představením se spekulovalo i o vylepšeném fotoaparátu. K tomu nakonec došlo, fotoaparát má světelnost F/1,47.
Konkurence pro Xiaomi Mi 9
Prozatím v tuto dobu mnoho konkurence neexistuje. Poměr ceny a výkonu nasazuje Xiaomi tak vysoko, že se velmi těžko hledá konkurence schopné zařízení ve stejné cenové kategorii. Jediné s čím, by se mohl srovnat, je Honor View 20. Hlavní konkurence pro tento telefon se teprve chystá na trh. Na mysli máme hlavně Honor 20 a OnePlus 7. S těmito dvěma modely bude soupeřit.
Pokud ale chcete koupit nový telefon v cenové kategorii kolem 13 tisíc Kč, tak horko těžko naleznete lepší nabídku. Samsung Galaxy S10 i Huawei P30 Pro jsou vybavenější a v mnoha ohledech i lepší telefony, jenže musíte za ně připlatit mnoho tisíc navíc.
Naznačili jsme to již výše. Xiaomi se opět podařilo vytvořit telefon s perfektním poměrem ceny a výkonu a horko těžko se pro něj hledá konkurence. Xiaomi Mi 9 se chlubí obrovským výkonem, skvělým displejem, perfektním zpracováním, rychlým a bezdrátovým nabíjením. Fotoaparát nás také nezklamal. Celé to završuje atraktivní cena.
Nejvíce nám na telefonu vadí optická čtečka otisků v displeji, která podávala spíše podprůměrné výsledky. Snad se na ni společnost zaměří v dalších aktualizacích. Ocenili bychom i slot na microSD karty, obzvlášť u verze s 64GB pamětí. Telefon nemá voděodolnost a chybí mu optická stabilizace obrazu, to jsou ale věci, které se musí oželet kvůli nízké ceně. Suma sumárum můžeme Xiaomi Mi 9 rozhodně doporučit.
Klady
+ Extrémní výkon + Výborný displej + Nízká cena + Podařený fotoaparát + Rychlé (bezdrátové) nabíjení + Skvělé zpracování
Zápory
– Horší rozpoznání otisků prstů – Telefon klouže v ruce a lehce se ušpiní – Chybí slot na microSD karty
Zpravodajství o Xiaomi vzniká za podpory Xiaomi-Czech.cz
Komentáře (6)
Přidat komentář