Kam se bude ubírat mobilní svět? Veletrh MWC 2017 napověděl

veletrh MWC 2017 nahled1

Veletrh MWC 2017 je za námi, představeno bylo několik klíčových telefonů pro tento rok, podle kterých můžeme alespoň z části určit to, kam se bude mobilní trh ubírat v budoucnosti.

Zmenšující se rámečky

Tento trend začal před několika lety Sharp, ale se svým modelem předběhl dobu. Hlavní boom odstartovalo minulý rok až Xiaomi se svým Mi Mix telefonem. A letošní rok jsme se dočkali dalších telefonů s malými rámečky. LG G6 má na přední straně velmi malé rámečky, co jsme mohli vidět uniklé fotografie Galaxy S8, tak se druhá korejská společnost vydává stejným směrem. Huawei P10 má po krajích minimální rámečky, stejně jako nové Xperia telefony, u těchto telefonů jsou ale větší rámečky na vrchní a spodní straně.

LG G6 01

A díky tomu, že se do tohoto trendu pustila většina velkých firem, dá se čekat, že zanedlouho budeme vídat telefony s minimálním rámečkem mnohem více. A to i ve střední třídě.

HDR displej

Dalším trendem, který budeme moct sledovat tento rok, jsou bezesporu displeje s podporou HDR. Veletrh MWC 2017 představil celkem tři zařízení, o dalších se spekuluje, takže nevidíme důvod, proč by se HDR displeje neměli ukázat i u dalších vlajkových modelů v roce 2017. Opět zmíníme LG G6, ve kterém HDR najdeme, stejně jako v Galaxy Tab S3 a samozřejmě Sony Xperia XZ Premium, který má dokonce 4K HDR displej.

Sony Xperia XZ Premium v chromové barvě Sony Xperia XZ Premium v chromové barvě

HDR se již nějakou chvíli více dostávají do televizí, takže byla jen otázka času, kdy se vše zmenší a dostane i do mobilních telefonů. Plusem je také to, že velké streamovací služby jako Netflix nebo Amazon Prime Video začínají mít obsah v HDR.

Rychlé nabíjení a baterie

Doby bezdrátového nabíjení jsou podle všeho prozatím za námi. Mnohem více se výrobci zaměřují na rychlé nabíjení. Doposud většina telefonů využívala Quick Charge od Qualcommu, jenže veletrh MWC naznačil, že se trh mění. Výrobci více a více představují vlastní technologii rychlého nabíjení, namísto aby použili technologii od Qualcommu. Minulý rok to byl Huawei nebo Oppo. Tento rok se ale vytáhla jiná čínská značka.

Meizu Super mCharge: extrémně rychlá nabíječka nabije mobil za 20 minut Meizu Super mCharge: extrémně rychlá nabíječka nabije mobil za 20 minut

Společnost Meizu představila řešení, které nazvala Super mCharge. Pomocí této nové technologie půjde nabít telefon do 100% během pouhých dvaceti minut. Nejen díky této nové technologii bude upřena velká pozornost na baterie a jejich bezpečnost. Společnosti chtějí mít co nejlepší nabíjecí časy, které na druhou stranu nemusí být příliš dobré pro samotnou baterii.

3,5 mm Audio Jack

Už se několikrát v historii stalo, že Apple u svého iPhonu udal trend, který zbytek mobilního světa následoval. Když se minulý rok odhalil Apple iPhone 7, nejvíce se hovořilo o tom, že nemá 3,5 mm Audio Jack. Mnoho lidí pak začalo říkat věci v tom smyslu, že 3,5 mm Audio Jack končí úplně, protože tento „trend“ začnou postupně přebírat další výrobci. Naštěstí neměli pravdu a po dvou letošních veletrzích se s jistotou dá říct, že 3,5 mm Audio Jack bude v telefonech ještě nějaký ten čas.

creative-aurvana-in-ear3-plus-konstrukce-jack

Našlo se sice několik výrobců, kteří šli ve stopách Applu, nicméně všechny doposud představené vlajkové modely stále mají jack a podle uniknutých fotek to vypadá, že i chystaný Samsung Galaxy S8 bude mít konektor na sluchátka.

Chytré hodinky netáhnou

Trh s chytrými hodinkami trochu začíná řídnout. Společnosti už se nehrnou, aby vydaly jako jedni z prvních novou řadu chytrých hodinek. Veletrh CES 2017 předvedl několik kousků, mnohem horší to ale na MWC. Zde byly ukázány v podstatě jen Huawei Watch 2. Pro některé to nemusí být překvapením, výrobci jsou nyní více opatrní s tím, co vydají. Je to hlavně kvůli tomu, že tržby z chytrých hodinek se zmenšily.

Huawei-Watch-2-FAMILY

Něco s tím mohlo provést představení a spuštění Android Wear 2.0. Pokud výrobci uvidí úspěch, pravděpodobně se dočkáme později tenhle rok dalších chytrých hodinek od vícero značek. Některé zahraniční weby tvrdí, že podobně jako tablety, i chytré hodiny se stanou trhem několika málo modelů.

Veletrh MWC 2017 je za námi. Jaký trend se podle vás uchytí nebo naopak neuchytí?

Zdroje: androidauthority.com, androidcommunity.com, techcrunch.com

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (5)