Menu

Utopený telefon nemusí být konečná: Poradíme, co dělat

Může se to stát opravdu každému a to si na svůj smartphone můžete dávat sebe větší pozor. Všichni si myslíme, že se nás to netýká, ale nehoda je zpravidla i náhoda. Utopený telefon nemusí vždy znamenat nutnost koupit si nový a starý vyhodit. Poradíme vám, co dělat, pokud k této nemilé události už došlo a vy hledáte způsob, kterým byste smartphone dokázali ještě resuscitovat.

Utopili jste telefon? Takhle postupujte dále:

1. Vypněte telefon a vyjměte baterii

První, co byste měli v případě utopení mobilu udělat, je okamžitě ho vypnout a vytáhnout baterii. Pokud jsou součástky stále pod proudem, dochází k jejich korozi rychleji a navíc může dojít k poškození některých součástek na základní desce. Pokud máte v telefonu vestavěnou baterii, nezbude nic jiného než ho vypnout a postupovat dále.

utopeny-telefon-baterka-vlhkost

2. Oddělejte vše ostatní a smartphone otřete

Dalším krokem, ihned po vyjmutí baterie, je utopený telefon rychle otřít od zbytkové vody a vyjmout Sim kartu a microSD kartu, pokud ji přístroj má. Po vyjmutí všech částí, které jdou, začneme zařízení vysoušet papírovými ubrousky nebo kusem látky, který máme zrovna po ruce. Pokud by se tekutina dostala hlouběji, znamenalo by to ještě více práce.

3. Očistěte přístroj

V případě, že máme smartphone zbavený baterie a všech dalších odnímatelných součástí, je dobré ho ještě očistit. I v tom nejlepším případě, že přístroj namočíte v obyčejné vodě, jsou v ní stále minerální látky, které později mohou způsobovat korozi. Telefon však můžete utopit i ve slané vodě, pivu nebo ho polít džusem.

utopeny-telefon-voda-iphone

Pokud si smartphone polijete pivem, džusem nebo vám spadne do moře, nejlepším je ho ještě opláchnout v obyčejné vodě, aby se vyplavilo to nejhorší. Samozřejmě ideálním řešením je například destilovaná voda, kterou koupíte běžně v drogérii.

Někdy se doporučuje i použít izopropylalkohol. Ten však nesmí přijít do kontaktu s displejem zařízení, proto je vhodné ho použít na očištění kontaktů jen v případě, že jste schopni mobil rozebrat. Jestliže je smartphone už mimo záruku a jste si jisti svými schopnostmi, můžete se pokusit telefon rozebrat. Pokud se však na to necítíte, nechte to raději profesionálům, ale ne těm z televizního seriálu.

4. Důkladně vysušte telefon

Předpokládejme, že utopený telefon je už částečně vysušen ubrousky z kroků 2 nebo 3. Teď můžete začít s hloubkovým vysoušením. Nedoporučuje se používat fén, ani dávat smartphone na topení nebo na slunce. To by telefon mohlo poškodit mnohem více, především displej. Také se nedoporučuje pokusit se vodu z přístroje dostat stlačeným vzduchem. To by vodu naopak mohlo dostat ještě hlouběji do přístroje.

Když je smartphone na povrchu suchý a podařilo se nám ho částečně rozebrat, nebo alespoň vytáhnout ty nejdůležitější části, přejdeme k dalšímu kroku. Nejlepším řešením je telefon zasypat silikagelem. Můžete ho znát v podobě malých kuliček v sáčku, které najdete v krabičce s elektronikou nebo v krabici od bot.

Silikagel nejlépe pohlcuje vlhkost. Ten můžete zakoupit například v chovatelských potřebách. Používá se totiž také jako pohlcovač tekutin v záchodcích zvířat. Pokud nemáte silikagel, můžete použít také obyčejnou tvrdou rýži nebo kuskus.

utopeny-telefon-silikagel-vysouseni

Silikagel

Nejlepší je posléze umístit přístroj do uzavíratelné nádoby nebo krabičky. Nasypat trochu preparátu na dno, položit na něj mobil, zasypat úplně a krabičku zavřít. Tak nedochází k tomu, že by silikagel nebo rýže pohlcovala vlhkost z okolního vzduchu.

5. Dále se musí čekat

Telefon byste měli nechat vysoušet minimálně 24 hodin. Doporučuje se však spíše 48 až 72 hodin. Po uplynutí pár dnů ho z krabičky můžeme vytáhnout a zkontrolovat, zda není nikde ještě zbytek tekutiny. Poté se můžeme pokusit do přístroje vložit baterii a přístroj zapnout.

Jestliže smartphone bez problému naběhne, máme částečně vyhráno. Nicméně pokud se voda dostala hlouběji, nebo uvnitř zůstaly nějaké látky, může začít korodovat. Ke korozi může docházet průběžně a problémy mohou nastat kdykoliv. Pokud se však neobjeví se zařízením do půl roku žádné problémy, dá se říci, že jsme „za vodou“.

6. Co udělat pokud přístroj funguje?

Ideální stav je, když přístroj bez problému naběhl. První, co bychom měli udělat, je záloha veškerých dat aplikací v interní paměti. Nemůžeme si být totiž pořád jisti, že telefon bude fungovat i zítra. Posléze do něj můžeme vložit Sim kartu a microSD kartu a začít ho normálně používat.

utopeny-telefon-mobil-utopit

Jsou telefony vodotěsné?

Dnes je mnoho smartphonů voděodolných. To však neznamená, že by byly i vodotěsné a mohli jste s nimy potápět a fotit bez problémů podmořský svět. To můžete maximálně s telefony, které mají stupeň krytí IP67 nebo 68, a i zde si musíte dávat pozor, ať nevystavujete telefon například většímu tlaku. Mezi tyto voděodolná zařízení patří třeba Sony Xperia XZ, Samsung Galaxy S8 nebo Apple iPhone 7. Například ale takový Google Pixel splňuje “pouze” certigikaci IP53, takže je chráněn pouze proti stříkající vodě.

Podařilo se vám už někdy zachránit utopený telefon?

 

Komentáře

josefjilek109

16.8.2017 18:53

Už jsem zachránil tři krát ten samý mobil ale stejně se nakonec rozbil display.

Radeg

radeg 36

16.8.2017 19:46

“Jestliže je smartphone už mimo záruku a jste si jisti svými schopnostmi, můžete se pokusit telefon rozebrat. ”
Tak to je snad jedno v každém případě.
Záruka padá tak či tak.

Martin Velký

16.8.2017 20:15

Nebo si už při nákupu pohlídejte IP68 (ale ať to kryje záruka, né jako u iPhone 7)

Tester0126

Tester0126 0

16.8.2017 20:28

Co ten iPhone na ty fotce? :-D

Liwstter

16.8.2017 20:31

V kterým století žijete ? Vyjměte baterii? Jako vážně?

Honza Koblih

16.8.2017 20:51

Mě muj brácha asi v roce 2013 hodil Samsung Galaxy S2 do sudu, já jsem to zjistil asi po hodině tak jsem ho hned rozebral co to šlo a vysušil. Po týdnu jsem mobil opět složil a funguje až do dnes (ale nemam ho už já ale mladší sestra). Jediný co blbne tak je GPS jinak vše OK.
Jinak teď mam S5mini ten má IP68 a funguje to:)

bkf1

16.8.2017 21:05

“Vypněte telefon a vyjměte baterii…”
Hmm no vezměme situaci že máme třeba S7ku (prostě telefon s nevyměnitelnou baterií), která je sice vodotěsná, ale ono se povede jedním nebo více pády narušit konstrukci a pak jen stačí, aby třeba zmokl a PARÁDA telefon za 16 tis. můžeme v pohodě hodit do konťasu nebo ho rovnou nechat v té kaluži, do které spadl. Opět další SKVĚLÝ nápad zkopírovaný od Applu, fakt super!!!

Alfa Omega

16.8.2017 22:14

Jo, rýže je na to nejlepší. Dej telefon do misky a nasyp na něj rýži. Nech ho tam přes noc. Rýže přiláká asiaty a ti mobil opraví.

Zerthe

Zerthe 5

17.8.2017 0:34

Děkuji za článek – už dlouho dumám, zda by se v tomhle případě dalo použít silikátové kočičí stelivo :-D Toho doma máme totiž mraky – ale pozor, práší :-D

V6ak

v6ak 27

17.8.2017 9:29

Budete se divit, ale izopropylalkoholem (IPA) jsem úspěšně čistil… displej. Ale souhlasím, že je potřeba si dávat pozor. Telefon bych v IPA asi nekoupal, sklo problém nemá, ale některé plasty to nemají rády. U displeje záleží, jestli je kryt sklem, nebo plastem. Úspěšně jsem zničil ochrannou fólii a podobně by mohl dopadnout displej krytý nějakým plastem. Na druhou stranu, plasty to – co vím – nerozpouští, „pouze“ oslabuje, a záleží i na druhu plastu. V případě krycí fólie (TPU) byl asi dost problém v tom, že jsem na ni v průběhu působení IPA tlačil hadříkem. Místa, kde jsem hadřík nepoužíval, vydržela s minimální újmou cca tři týdny, než jsem fólii vyměnil. Zkoušel jsem to i na PLA (nepodařené kousky z 3D tiskárny) a tam to moc neudělalo, jen trochu změnu barvy.

Co jsem četl o dalších druzích plastu, dopady by měly být ± podobné. Možná s displejem ze skla a vytaženou baterií by koupel v IPA moc neuškodila (a u utopeného mobilu nadělala více užitku než škody), ale neručím za to.

Милан4еха

17.8.2017 10:51

Dostal jsem darem telefon vykoupany v dzusu. Strasny. Vyndal jsem baterii a proplachoval ho v ciste vode nekolikrat. Pak jsem ho lepenkou prilepil do bubnu v pračce, samozrejme displejem dovnitr. Tocil jsem ho 3x na 1200 otacek. Pak sel na slunce a za tyden ho jeste prodal. Do dnes pracuje. :)

Vinkltom

vinkltom -4

17.8.2017 13:34

Bkf1: ale samsung ti ten mobil vymění pokud ti do s7 vteče voda. To jako jediny vyrobce co ja znam uznava v zaruce i voděodolnost. Ovšem nesmí být nikde prasklina a nesmí to být z moc velky hloubky

Radeg

radeg 36

17.8.2017 15:31

@vinlltom:
Ale bkf1 napsal:
“…ale ono se povede jedním nebo více pády narušit konstrukci a …”,
ještě mi řekni, že i tohle Samsung uzná na záruku a pak můžeš pokračovat dál o Červené Karkulce.

RSS (komentáře k článku)