TOPlist

Trendyol je po Temu dalším fenoménem v Česku. Láká na levnou módu

Trendyol tržiště e-commerce platforma Česko aplikace
  • Český internet začíná ovládat další on-line tržiště
  • E-commerce platforma Trendyol je původem z Turecka
  • Zaměřuje se především na mladé, kterým nabízí levnou módu

Se zahraničními internetovými tržišti se na českém internetu roztrhnul pytel. Poté, co on-line svět naprosto ovládly čínské platformy Shein a Temu, o kterých už jste pravděpodobně slyšeli, se do povědomí tuzemských spotřebitelů postupně dostává platforma Trendyol. Nabízeje především levné oblečení, k propagaci sebe sama spoléhá na placené spolupráce se známými osobnostmi.

Trendyol je gigantické internetové tržiště původem z Turecka, kde jej v roce 2010 založila podnikatelka Demet Mutlu. Největší podíl ve společnosti však aktuálně náleží čínskému kolosu Alibaba, který kromě stejnojmenného velkoobchodního serveru provozuje také známější portál AliExpress. Kontrolu nad Trendyolem převzal v roce 2018 a tři roky nato do tržiště zainvestoval dalších 350 milionů dolarů (přes 8 miliard korun), čímž svůj celkový podíl zvýšil na 86,5 %.

E-commerce platforma Trendyol se patrně snaží zacílit především na mladší spotřebitele. Jak informovaly Hospodářské noviny, tržiště k tomu využívá známé influencery, třeba konkrétně Annu Šulcovou, kterou na sociální síti Instagram sleduje bezmála jeden milion lidí. Konkurenční Temu mezitím spoléhá především na reklamy ve vyhledávání Google nebo na všelijakých webových stránkách prostřednictvím Google Ads.

Stejně jako Temu nebo Shein se i Trendyol probojoval mezi deset nejstahovanějších aplikací v obchodu Google Play. Pokud započítáme i polské Allegro, bude 40 % aplikací v tomto žebříčku náležet nějakému on-line tržišti. Na App Store pak situace není vůbec jiná, Trendyol v něm zaujímá dokonce třetí příčku.

trendyol aplikace

Trendyol - Online Shopping
Trendyol - Online Shopping

Způsob, jakým se Trendyol snaží zákazníkům prodat oblečení, se příliš neliší od strategie Temu nebo platforem typu AliExpress. Přestože služba nepůsobí až tak barevně jako mnohá konkurence, do očí bijící nápisy upozorňující na slevy, které zasahují prakticky do veškerého sortimentu, v podstatě nelze přehlédnout.

Koupili jste si už něco z Trendyolu?

Zdroje: HN.cz, Google Play, App Store, Bloomberg HT, vlastní

Adam Kurfürst
O Autorovi - Adam Kurfürst

Adam studuje na gymnáziu a technologické žurnalistice se věnuje od svých 14 let. Pakliže pomineme jeho vášeň pro chytré telefony, tablety a příslušenství, rád se… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)