Menu

Test kapacitních stylusů

No Image-02
Test kapacitních stylusů
Ohodnoťte článek

Stylusy byly doménou především zařízení s rezistivními displeji a provázely nás hezkých pár let. S nástupem displejů kapacitních a rychlé orientaci mobilních systémů na ovládání prsty ale vzaly stylusy rychle za své. I přesto se ale stále najde několik situací, ve kterých vám stylus velmi usnadní život a pravděpodobně ušetří vaše okolí několika vámi vyřčených nadávek.

Obecně můžeme stylusy rozdělit na dva druhy – s hrotem a bez hrotu. Ty s hrotem najdeme ve výbavě hlavně u starších zařízení s rezistivním displejem, kde je potřeba na malém displeji velké přesnosti při ovládání a prsty na to prostě nejsou. Existují také hrotové stylusy pro kapacitní displeje. Ty dnes využijí především lidé, kteří při svém vysvětlování pro názornost rádi kreslí obrázky, neb jak je známo, obrázek vydá za tisíc slov.

Stylusy bez hrotu jsou pak vyloženě pro zařízení optimalizované především pro ovládání prsty. Oceníte je v situacích, kdy na kapacitním displeji nemůžete nebo nechcete používat holé prsty. A s takovou situací se zanedlouho budeme setkávat denně – jste venku, kde je teplota pod bodem mrazu a potřebujete napsat zprávu. Bez sundání rukavice nemáte na dnešních dotykových telefonech (s kapacitními displeji) šanci. Nebo si například smažíte snídani a máte příliš mastné ruce a potřebujete si nutně posunout na displeji recept o stránku dolů. To jsou situace běžného života, kdy takový stylus skutečně oceníte. A právě dva kapacitní stylusy se nám dostaly do redakce. Pojďme se na ně blíže podívat.

Stylus SJ2

Tento elegantní stylus, jenž je velikostně stejný, jako kdekterá propiska, má gumové kulovité zakončení, které však není tvrdé jako guma na tužce, ale je naopak velmi měkké a mírně se promačkává. Působí na zařízení stejně jako bříško prstu. Na jeho druhém konci je ukryta klasická propisovací tužka, takže stylus můžete využít i k psaní poznámek na papír. Stylus se díky své tužkovité konstrukci velmi dobře drží a ovládání telefonu je tak opravdu pohodlné.

Stylus SJ4

Tenhle drobeček má dotykovou část naprosto stejnou, jako předešlý SJ2. Oproti němu je ale výrazně menší, což při delším užívání snižuje komfort ovládání (představte si, že píšete dlouhý text velmi malou tužkou). Navíc má také provázek s koncovkou, kterou lze zasunout do 3,5mm zdířky na sluchátka. Koncovka je plastová a menší než samotný jack konektor, takže se nezasouvá až dolů. Zprvu jsme se báli, že spolu se stylusem vyškubneme ven i celou zdířku, ale konstrukce té koncovky je opravdu povedená a dovnitř i ven jde velmi snadno, ale přesto ne natolik snadno, aby stylus sám vypadl. Po třídenním nošení v kapse se mi ani jednou nestalo, že bych vytáhl telefon bez stylusu. Ovšem šňůrka je dost krátká, takže pro komfortní ovládání bude nutné u větších telefonů stylus před použitím vždy nejprve vytáhnout ze zdířky (na HTC Wildfire se nicméně dotknout spodního okraje obrazovky při jistém úsilí dá, viz ukázkové video na konci článku). SJ4 je kovové konstrukce a má tři gumové obroučky, které zamezují vyklouznutí. Dá se tak velmi dobře použít i např. v rukavicích.

Přesnost a citlivost

S použitím stylusu je přesnost ovládání o pár úrovní výš, než s ovládáním prsty. Největší výhodou bezesporu je, že vždy přesně vidíte, kam špičkou stylusu ťukáte, což se o prstu říct nedá. Při tažení či rovnou kreslení však je poznat absence hrotu. Rovné čáry stylusem jsou proti stejným čárám prsty vesměs vlnovitější. Citlivost záleží samozřejmě také na ovládaném přístroji a stavu jeho displeje, leč při testování na telefonech Nexus One a iPhone 3 vykazovaly oba skvělou citlivost, kontinuální dotek nevynechával ani při poměrně malém tlaku na stylus. Na dotek stylusu reagují také doteková tlačítka Nexusu One. Je známo, že ona tlačítka telefonu Nexus One nejsou zrovna ukázkou vrcholné techniky a nejlépe se ovládají přejetím po tlačítku. To samé platí se stylusem. Tlačítka na pouhý dotek reagují, občas se mi ale stávalo, že jsem se trefil mimo dotykovou oblast, proto je lepší stylusem po tlačítku přejet shora dolů. Díky stejné konstrukci mají oba stylusy v podstatě shodné parametry.

Výkyvy teplot? Žádný problém

Jednou z častých otázek je, jak dobře se ovládá telefon stylusem za mrazivého počasí. Protože venku ještě stále není pořádná zima, použil jsem pro testování telefon vychlazený na tři stupně v lednici. Stejně tak jsem k němu přiložil jeden stylus. Po dostatečném snížení teploty jsem zkoušel telefon ovládat jak stylusem o zhruba stejně nízké teplotě, tak stylusem, který byl zahřátý na pokojovou teplotu. Rozdíl v podstatě nelze postřehnout. Telefon reaguje stejně dobře na oba teplotně rozdílné stylusy. Studený stylus jsem pak ještě na chvíli v lednici ponechal a svůj telefon nechal zahřát zase na pokojovou teplotu. I v případě zahřátého telefonu a studeného stylusu byla funkčnost naprosto spolehlivá a bezproblémová. Stylusy tedy lze velmi dobře použít i za chladného počasí.


Druhý pohled

(Roman Nepšinský) Oba stylusy jsem vyzkoušel ještě na HTC Wildfire a kapacitní ploše tabletu Bamboo Pen & Touch. Můj první dojem byl, že je potřeba na stylusy tlačit pocitově o něco víc, než by člověk čekal (na obou uvedených zařízeních bylo potřeba gumovou koncovku trochu promáčknout, aby začala reagovat, nestačilo jen jemně klouzat po ploše). Zejména u Bamboo musí být přítlak už docela silný, aby byl plochou zaregistrován. Zvyknout se ale dá velmi rychle a po chvíli používání už to člověku ani nepřijde. Přesnost tapnutí je o něco lepší než u prstu (tam vždy zareaguje trochu jiná část bříška, u stylusu je to vždy střed), kreslení čar vyjde zhruba nastejno a největší podíl na přenosti tak má položení ruky a třes uživatele (jak je vidět na ukázkovém videu na konci článku, při kreslení na tabletu s velkou přesností a nepodepřenou rukou ve vzduchu ani stylus nepomůže :)). Vyzdvihnout je ale potřeba spolehlivost – po dobu testování se nestalo, že by dotyková plocha na stylus nezareagovala, čemuž se u používání prstů čas od času nelze vyhnout (suché, zmrzlé, mokré prsty, upatlaná plocha displeje apod.)

Ukázkové kresby

Na HTC Wildfire jsme porovnali kvalitu kresby stylusem s kvalitou stejné kresby prsty. Na následujícím obrázku můžete vidět oranžové diagonály, ty jsou kresleny stylusem a zelené, které jsou kresleny prstem.

Další kresba je pouze dílo stylusu.

A na závěr ještě krátké video, ukazující oba stylusy v akci:

Závěr

Oba stylusy splní vše, co by se od nich dalo očekávat. Otázkou tak zůstává, kdo stylus využije, a zde je pár tipů:

  • pokud vám telefon občas nereaguje na prsty
  • pokud se vám špatně trefuje např. na softwarovou klávesnici a řešíte zbytečné překlepy
  • pokud máte často špinavé prsty a nechcete si špinit displej (montér v autoservisu, bodypainter :)) – nicméně k ovládání kapacitní vrstvy můžete využít i jiné části těla, např. odemknout obrazovku pomocí brady (ověřeno v praxi) :)
  • pokud často používáte rukavice (lyžař, chirurg :)) – s lyžařskými rukavicemi bychom kvůli konstrukci spíše doporučili použít SJ2 (zkuste si pro porovnání podržet propisku a tužku ostrouhanou téměř nadoraz).
  • pokud jste náruživým hráčem Fruit Ninja a podobných her – osobně jsem se stylusem dosáhl vždy na vyšší skóre :)

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, u které si můžete oba uvedené stylusy také zakoupit (SJ2 za 329 Kč, SJ4 za 199 Kč)

Komentáře

Pepi

Pepi

27.11.2010 8:55

Jenom takový detail: k Vodafonu 845 není přibalen stylus…

Mem

Mem

27.11.2010 9:03

Pepi: k našemu taky nebyl, ale třeba to Martin vysvětlí :) (záměna s jiným telefonem nebo se VF zamyslel a do posledních balení už ho dává?)

Martin Klapetek

Martin Klapetek

27.11.2010 13:53

Hm..tak teď nevím :D VF845 to teda není, i když bych dal ruku do ohně za to, že jsem ho někde viděl se stylusem :) Zatím jsem to teda dal pryč…

Sarevok

Sarevok

27.11.2010 19:48

Stylus využijí také ti, kteří jsou závislí na funkci rozpoznávání rukopisu (sem tam se někdo takový najde a já se počítám mezi ně). Z kapacitních displejů jsem měl vždy trochu obavy (které přetrvávají i po několikerém vyzkoušení v praxi), za těch několik let jsem vždy používal rezistivní, brzy mě ovšem nejspíš nákup zařízení s kapacitním displejem čeká… proto díky za tento test, je-li kapacitní stylus opravdu použitelný, tak to mé obavy trochu mírní…

Martin Klapetek

Martin Klapetek

27.11.2010 20:09

@Sarevok: Pro rozpoznávání rukopisu bych spíše doporučil stylus s hrotem (není to úplná špička, je přizpůsobená tak, aby displej nepoškrábala), nabízí daleko větší přesnost a jemnost ;)

kozenka

kozenka

27.11.2010 21:31

Nechápu proč se tu lidi baví o VF845 a stylusu, když je toto téma stylus a kapacitní displej :-)

Martin Klapetek

Martin Klapetek

27.11.2010 21:53

@kozenka Protoze o nem byla v textu zminka, ktera se ukazala jako chybna, tak sla z textu pryc ;)

Sarevok

Sarevok

28.11.2010 2:46

@ Martin: pokud je k dispozici kapacitní stylus s hrotem, tak je to pro mně jasná volba – sice u něj asi bude větší riziko poškrábání, ale fólii bych si na displej nalepil tak jako tak, takže není co řešit…

Kriss

Kriss

28.11.2010 11:05

Nemohl byste sem někdo prosím dát link na nějaký takový kapacitn stylus s hrotem? Ať hledám jak hledám, našel sem jen nějaký od Nokie(http://www.nokia.cz/produkty/prislusenstvi/vsechno-prislusenstvi/noseni/pouzdra/kapacitni-stylus-nokia-su-39). Zatím se neprodává a navíc se mi nějak nezdá… krátký, divný. Dík

Martin Klapetek

Martin Klapetek

28.11.2010 20:24

@Sarevok @Kriss

Například tady – je to sice na Slovensku, ale je možné, že u nás v kamenné HTC prodejně to budou mít taky ;)

http://www.htcshop.sk/dotykove-pero-stylus-pre-htc-hd2-leo-apple-iphone-iphone-3g-iphone-3gs.html

Fipíl

Fipíl

29.11.2010 9:26

Jsem zvyklý často se vyjadřovat nakreslením obrázku, takže poté co jsem před lety přešel na iPhone s jeho kapacitním displejem pociťoval jsem nemožnost použít stylus jako velkou ztrátu. Od té doby jsem vyzkoušel snad všechny možné stylusy pro kapacitní displeje, včetně toho výše odkazovaného zde v diskusi s průhlednou ploškou. Moje zkušenost je bohužel taková že je to pro přesnou kresbu pořád nepoužitelné a nedá se to srovnat s hrotovými stylusy pro rezistivní displeje. Bambulka zde popisovaných stylusů stále zakrývá několik pixelů v okolí kreslené čáry. Ano, grafické programy umožňují obrázek přiblížit, ale to zase nevidím malovaný celek a ztrácím kontext. Stylus s průhlednou ploškou vypadal nadějně, takže jsem neváhal utratit az něj ty peníze, ale opět se ukázalo že je poměrně nepřesný a navíc nespolehivý. Občas „nezabere“.
Stále čekám s nadějí, kdy někdo vymyslí nějakou technologii, která tenhle handicap kapacitních displejů vyřeší a přinese stylus s přesným hrotem, žádná bambulka.
O něčem takovém jako je přítlak si asi mohu nechat zdát…. nebo si za nějakých 35 litrů zakoupit wacom tablet… ale ten už zase nedám do kapsy:-)

Uni

Uni

29.11.2010 12:16

Čím je natáčeno video, mám na mysli PIP s plochou zařízení.

Roman Nepšinský

Roman Nepšinský

29.11.2010 14:36

Fipíl: „Bambulka zde popisovaných stylusů stále zakrývá několik pixelů v okolí kreslené čáry.“ Po pravdě toho zakrývá hodně a třeba pro nakreslení navazujících čar (jako v tom ukázkovém nápisu) se člověk musí vnitřně přesvědčovat kreslit o dost víc vlevo a nahoru, aby se tím středem trefil. Takže na kreslení bych ty uvedené stylusy fakt moc nedoporučoval, na ovládání jsou ale v pohodě

U Wacom tabletu (viz ten Bamboo Pen&Touch na videu) mě mrzí to, že kapacitní vrstva má mnohem menší přesnost než vrstva pro stylus. A se stylusem se zase nešikovně pracuje, když to chce člověk používat místo myši. Osobně jsem si pero rozebral a dělám si nástavec na prst a vlastní nadstavbu nad driver, která bude současně snímat dotyky na kapacitní vrstvě pro stisk tlačítek a skrolování.

Uni: Video obrazovky z telefonu je natáčené přes freeware MyPhoneExplorer. Při připojení telefonu přes USB jde zobrazit okno se screenshotem a na něm zaškrtnout automatický refresh. Není to bůhvíjak rychlé a občas to hodí nějaký messagebox s chybou bufferu (ten je potřeba odklepnout a teprve potom zobrazení zase pokračuje), ale při troše trpělivosti se s tím takový záznam dá udělat. Video z okna MyPhoneExploreru se pak snímalo přes opensourcové CamStudio (Capture region 240×320 px) a vzniklé AVI už pak vyrenderovalo ve Vegas ze samostatné stopy.

Uni

Uni

29.11.2010 16:42

Děkuji za info.

Jakub Čížek

Jakub Čížek

30.11.2010 0:59

Ten PiP screencast ve videu je dělaný čím? http://code.google.com/p/androidscreencast?

Martin Klapetek

Martin Klapetek

30.11.2010 1:09

@Jakub Čížek – Viz Romanův komentář výše ;)

S55

S55

10.12.2010 20:01

Nedám za to krk, ale v chirurgických rukavicích kapacitní displej na dotyk reaguje (a na sál telefon stejně nesmí). ;-)

lukas

lukas

20.12.2011 17:37

Dobrý den,
v diskusi na Sunnysoft si u tohoto produktu nespokojený zákazník stěžoval, že stylus lze použít pouze v rukou, tedy že ho nelze používat s hrubými rukavicemi. Mohli byste otestovat toto?

Martin Klapetek

Martin Klapetek

20.12.2011 18:59

@lukas – stylus už bohužel nemáme, ale asi hodně záleží, co je myšleno jako „hrubé rukavice“. Ostatně – nasaď si hrubé rukavice, vem si do ruky propisku a zkus se s ní trefovat do políček křížovky ;)

Patrik

Patrik

4.1.2012 17:51

Zdravím.. jde o to že ty stylusi jsou hliníkové-kovové nebo chcete-li vodivé protože.. to ten display potřebuje a ten stylus přenáši „el. náboj“ těla do tabletu-displaye a takto to funguje to na hrotu není guma ale nějaká speciální vodivá hmota proto a díky tomu to funguje :) navíc to bude důvod přemrštěné ceny :)

RSS (komentáře k článku)