Sony Xperia 1 recenze: dlouhán z japonska se špičkovou výbavou

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sony se letos rozhodlo k poměrně odvážnému kroku a na trh přivedlo smartphone Sony Xperia 1 s netradičním poměrem stran displeje 21:9. Krom toho se však jedná o vlajkový model se vším všudy. Nechybí zde výkonný hardware, solidní fotoaparát ani řada vychytávek, kterými se novinka snaží odlišit od konkurence.

Obsah recenze

Obsah balení Sony Xperia 1

V základním balení telefonu Sony Xperia 1 naleznete, krom smartphonu samotného, 18W napájecí adaptér s USB-C konektorem. Toto řešení je trochu neobvyklé, my jsme se s ním naposledy setkali u telefonu Google Pixel 3a. V krabičce pak  pochopitelně nalezneme také patřičný kabel s USB-C konektory na obou stranách. Sony stále patří k menšině výrobců, kteří do základního balení přidávají také sluchátka. Ta jsou v tomto případě i vcelku použitelná na příležitostný poslech, škoda jen, že se jedná o sluchátka s 3,5mm konektorem – vzhledem k jeho absenci na těle telefonu tak budete muset použít rovněž přibalenou redukci na USB-C.

Sony Xperia 1 balení

Design a konstrukce

Pomineme-li nezvykle protáhlou konstrukci, je Sony Xperia 1 po stránce designu stále tou usedlou a nenápadnou klasikou, na kterou jsme zvyklí. Vlastně na nás aktuální vlajková loď ze stáje japonského gigantu působí spíš jako menší pohled do minulosti. Zatímco u předchůdců v podobě modelů XZ2 a XZ3 jsme si mohli všimnout snahy o změnu designového jazyka, Xperia 1 se svým stylem vrací zpět do zajetých kolejí. Ne že by to však bylo nutně na škodu. Novinka působí na první pohled elegantně a seriozně. Sony Xperia 1 se tak – vzhledem k 21:9 displeji trochu paradoxně – může zalíbit spíše konzervativnějším jedincům, kteří moc neocení hrátky s barvami jaké předvádí třeba Honor 20 nebo Xiaomi Mi 9T.

Sony Xperia 1 čelní strana

Tělo Xperie 1 je tvořeno klasickým „sendvičem“ s hliníkovým rámem umístěným mezi dvojici tvrzených skel. Výrobce nešetřil a tak na obou stranách nalezneme tvrzené sklo Corning Gorilla Glass 6. Když už jsme u odolnosti telefonu, nemůžeme nezmínit přítomnost krytí IP68. Právě Sony navíc patřilo mezi první výrobce smartphonů, kteří své vlajkové lodě vyzbrojilo odolností vůči vodě a prachu a my jsme rádi, že tuto tradici udržuje. Xperia 1 by tedy měla odolat prachu i vodě – v laboratorních podmínkách ponoru v hloubce 1,5 metru po dobu 30 minut.

Sony Xperia 1  zadní strana

Každodenní život s netradičním poměrem stran

Co nás však bezesporu zajímalo nejvíc, bylo jak se Sony Xperia 1 používá v každodenním provozu. Poměr stran displeje 21:9 znamená, že i při jeho 6,5″ úhlopříčce má tělo telefonu jen 72 mm na šířku. Pro lepší představu uvedeme, že okolo této hodnoty se pohybují 6 – 6,2″ zařízení se v současnosti nejvíce využívaným poměrem stran 18:9. Pokud se podíváme ještě trochu do minulosti, stejnou šířku měl i jeden z předchůdců testované Xperie 1 s displejem o poměru stran 16:9 – Sony Xperia XZ. Zde byl dokonce displej s úhlopříčkou jen 5,2″. Z toho je vám asi již jasné, že s šířkou displeje i přes jeho velkou úhlopříčku nebude mít většina uživatelů problém. Úchop telefonu je tedy jistý i v jedné ruce a z trochou cviku dovoluje v případě potřeby i „přeručkovat“.

Sony Xperia 1 držení

Mnohem větší potenciální problém se může skrývat v délce telefonu činící 167 mm. Ta může používání telefonu komplikovat už jen při samotném vytahování z kapsy kalhot v sedě – o případných problémech v situacích kdy nemůžete k jeho používání využít obě ruce nemluvě. Sony si je naštěstí je komplikací spojených s velkou úhlopříčkou a netradičním poměrem stran dobře vědomo. Uživateli se tak snaží ovládání telefonu jednou rukou umožnit pomocí okrajů citlivých na dotyk a samozřejmě také režimu pro ovládání jednou rukou. O tom ale později.

Sony Xperia 1 Sony Xperia 1 vs. Xiaomi Mi 9T

 

Čtečka otisků zůstává na pravém boku

A u boků telefonu Sony Xperia 1 se ještě chvíli zdržíme, konkrétně tedy na tom pravém, který je o poznání zajímavější. Nalézá se zde totiž nejen kolébka hlasitosti spolu s tlačítkem pro napájení, ale také čtečka otisků prstů zasazená do rámu přístroje a dvoustupňová spoušť fotoaparátu. Čtečka otisků prstů na boku smartphonu není v podání Sony žádnou novinkou, výrobce ji na toto místo usadil už u řady svých TOP modelů, výjimkou byly jen již jednou zmíněné modely Xperia XZ2 a XZ3, které ji měly na zádech. Přesto je provedení čtečky otisků u telefonu Sony Xperia 1 odlišné, než jaké využívaly jeho předchůdci, jelikož došlo k oddělení samotné čtečky a napájecího tlačítka. Toto rozhodnutí je z našeho pohledu poněkud rozporuplné. Sice již pro odemknutí telefonu nemusíme mačkat žádné tlačítko, ale právě proto se nám často stávalo, že jsme telefon při vkládání do kapsy nechtěně odemkli. Samotná čtečka je pak na špičkové úrovni – jak rychlostí, tak přesností.

Sony Xperia 1 bok

Barevné varianty telefonu Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 patří spíše mezi designově usedlé smartphony, avšak volbou správné barevné varianty se vše může rázem změnit. Telefon je vedle testované černé varianty dostupný také v, rovněž spíše konzervativní, šedé. Vedle toho jej ale lze zakoupit také v o poznání atraktivnější (ale stále elegantní) bílé. Pro nejvíce extravagantní uživatele je pak připravena velmi zajímavá fialová varianta, a my musíme uznat, že i ta rozhodně má něco do sebe.

Xperia 1 barevné varianty

 

Špičkový 4K OLED displej v hlavní roli

Displej je jedním z hlavních lákadel telefonu Sony Xperia 1 nejen kvůli netradičnímu poměru stran 21:9. Jedná se totiž o vůbec první 4k OLED displej v mobilu. Díky tomu nabídne displej o úhlopříčce 6,5″ jemnost obrazu 643 ppi. Displej pochopitelně podporuje také HDR 10 a nabídne tak opravdu skvělou podívanou s živými barvami a ostrým obrazem. Pokud na svém telefonu navíc často sledujete filmy a seriály, je pro vás Sony Xperia 1 skvělou volbou. Samozřejmostí jsou pak skvělé pozorovací úhly či čitelnost na slunci a chybět nemohou ani možnosti úpravy zobrazení barev. Ty zahrnují několik předvolených režimů a také možnost ručního doladění dle vlastních preferencí. Plusové body pak Sony sbírá také za Ambientní displej s možností úprav jeho vzhledu.

Sony Xperia 1

Smartphony Sony Xperia vždy patřily ke špičce co se zvukového podání týče, velmi jsme se proto těšili až Xperii 1 vyzkoušíme i v tomto ohledu. Ve zkratce musíme konstatovat, že Sony vyloženě nezklamalo a stále nabídne kvalitní hlasitou reprodukci i zvukový výstup do sluchátek. Oproti dřívějšku se zde však již nedostavuje onen příslovečný „wow efekt“ v takové míře. Za to však nemůže ani tak samotné Sony, jako spíše konkurence, která v tomto ohledu dokázala srovnat krok. Nicméně hlasitost reprodukce je zde skvělá, výšky čisté a nechybí ani basová složka, takže Sony v tomto ohledu opravdu nemáme co vytknout. Výrobce ve snaze přinést něco navíc telefon vybavil také dynamickými vibracemi, kdy se Sony Xperia 1 snaží vibracemi doprovodit zvuk z reproduktorů. Tato funkce nás však, zcela upřímně řečeno, příliš nezaujala a víc než cokoli jiného na nás působila rušivě.

Hardwarem na špici

Výrobce rozhodně nepodcenil ani hardwarovou výbavu nové Xperie 1 a ta tak nabídne výkon hodný vlajkových lodí roku 2019. O to se stará dobře známý chipset Qualcomm Snapdragon 855 podporovaný 6 GB operační paměti. Pro uživatele je pak připraveno 128GB interní úložiště, navíc s možností rozšíření o microSD karty. Vzhledem ke špičkovému hardwaru pak není překvapením, že si Sony Xperia 1 s přehledem poradí s jakýmkoli herním titulem. Při hraní her navíc oceníte netradiční poměr stran displeje. V režimu na šířku máte totiž citelně více prostoru pro ovládací prvky, které tak nezakrývají dění ve hře.

AnTuTu benchmark Sony Xperia 1 a srovnání s konkurencí

AnTuTu Benchmark Celkově CPU GPU UX MEM
Sony Xperia 1 335 264 bodů 100 887 156 901 68 267 9 209
Huawei P30 Pro 316 622 bodů 115 359 119 327 68 271 13 665
Samsung Galaxy S10+ 334 839 bodů 103 144 150 612 68 958 12 125
Meizu 16th 285 561 bodů 93 238 121 469 60 415 10 439
Honor 20 313 028 bodů 113 571 118 153 68 283 13 021
LG G7 ThinQ 243 969 bodů 78 929 104 696 52 539 7 805
Xiaomi Mi 9 373 339 bodů 126 923 157 259 77 040 12 147
Apple iPhone XS 357 457 bodů 137 105 143 095 67 419 9 838

Konektivita bez kompromisů

Ani v otázce konektivity Sony nic nenechalo náhodě a Xperia 1 nabídne vše, co se od pořádné vlajkové lodě sluší. V první řadě musíme zmínit dvoupásmovou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, Bluetooth 5.0 s podporu aptX HD a samozřejmě také NFC pro bezkontaktní platby. Škoda jen trochu horšího příjmu signálu, nejedná se sice o žádnou hrůzu ale například v oblastech na pokraji LTE pokrytí si citelně lépe vedlo například nedávno testované Xiaomi Mi 9T o Pixelu 3a s plastovou konstrukcí nemluvě.

Sony Xperia 1

Výdrž na baterii

Sony Xperia 1 spoléhá na baterii s kapacitou 3 330 mAh. Tuto kapacitu lze v současnosti považovat za přinejlepším průměrnou, když k tomu však připočteme výkonný hardware a 4K displej, nemůžeme říct, že by nás použitá baterie naplňovala optimismem. Co nám však naopak dávalo naději byla optimalizace spotřeby, kterou jsou smartphony Sony odjakživa pověstné. Ta naštěstí zaúřadovala i v tomto případě. Nicméně, zázraky nečekejte – Sony Xperia 1 je typickým jednodenním smartphonem. Dobrou zprávou však je, že jeden den vydrží i náročným uživatelům. Nabití baterie z 15 na 100% zabere dodávanému 18W adaptéru přibližně 1 hodinu 10 minut. I tentokrát se však setkáváme s možností prodloužit životnost baterie pomalejším nabíjením, kdy telefon podle vašich zvyků odhadne v kolik hodin ráno má být telefon plně nabit a dle toho upraví nabíjecí cyklus, který se protáhne na celou noc. Velká škoda je pak i absence bezdrátového nabíjení.

Systém Android 9 Pie a lehká nadstavba

V době, kdy je za rohem uvedení Androidu 10 by byla ostuda, kdyby vlajková loď jednoho z předních výrobců fungovala se starším systémem než Android 9 Pie. V době psaní této recenze pak byla v telefonu přítomna červencová bezpečnostní záplata. Oproti velké části konkurence Sony preferuje Android v podobě velmi blízké té od Googlu. Prostředí se zde tedy dočkalo dílčích vylepšení a lehkého faceliftu, který prostředí převlékl do vzhledu typického pro smartphony Sony. Vyjma drobných úprav vzhledu prostředí se výrobce u softwaru Sony Xperia 1 zaměřil na přidané funkce  a aplikace, které by mohli uživatelé ocenit.

Ze zajímavých funkcí musíme jako první zmínit takzvanou funkci Side sense. Díky té Sony Xperia 1 reaguje na gesta prováděná palcem na hraně čelní a boční strany. Poklepáním prstu se na displeji zobrazí seznam nejčastěji používaných aplikací s rychlými akcemi. Přiložení prstu a tažení směrem dolů zase slouží jako krok zpět. Z počátku jsme funkcí Side sense nebyli příliš nadšeni, většinou se nám ji povedlo spustit omylem a když jsme ji zase vyvolat chtěli, mohli jsme klepat jak bylo libo a spustit se nám ji nepovedlo. Musíme ale uznat, že po týdnu s Xperií 1 jsme si na tuto funkci začali zvykat a postupně se ji učili správně používat. Zvlášť musíme vyzdvihnout režim rozdělené obrazovky. Ten zde sice funguje naprosto stejně jako všude jinde, díky displeji s poměrem stran 21:9 však dává smysl jako nikde jinde. Problém nakonec nedělaly ani aplikace třetích stran, které si s netypickým displejem ve většině případů dobře poradily. Jen u některých her jsme se setkali s černými pruhy po bocích.

Skvělá optimalizace ale zbytečně mnoho aplikací

Co nás však úplně nenadchlo jsou předinstalované aplikace, kterých je na náš vkus přeci jen trochu hodně. Vedle aplikací typu Booking, Netflix či her jako Fortnite, které lze považovat za balast však Sony nainstalovalo i několik užitečných aplikací. Mezi ty patří například tradičně velmi dobrý hudební přehrávač či aplikaci Cinema Pro umožňující uživateli pořádně si vyhrát s pořizovaným videem včetně prakticky plně manuálního nastavení či aplikaci různých filtrů. Pak zde máme ještě aplikace, které mohou a nemusejí být užitečné jako například aplikace PlayStation. I přes solidní řádku předinstalovaných aplikací si však Sony Xperia 1 zachovává skvělou optimalizaci na úrovni hodné TOP modelu roku 2019.

Sony Xperia 1 se blíží fotografické špičce

Sony sice patří mezi výrobce nejlepších mobilních fotočipů, přesto se mu dlouhodobě nedaří vyrobit fotomobil, který by konkurenci uštědřil pořádnou lekci. Každým rokem se sice zlepšuje ale, to konkurence taky. Jak je tomu v případě modelu Sony Xperia 1? Ta představuje první TOP model od Sony s více než jedním fotoaparátem, a z jednoho fotoaparátu se Sony rozhodlo poskočit rovnou na tři, přičemž všechny nabídnou shodně 12 MPx.

  • Primární širokoúhlý snímač má světelnost f/1.6, dual-pixel prediktivní fázové ostření a 5-osou optickou stabilizaci.
  • Teleobjektiv nabídne 2x optické přiblížení, světelnost f/2.4, prediktivní ostření a rovněž 5-osou optickou stabilizaci.
  • Ultraširokoúhlý objektiv nabídne záběr 130°, světelnost f/2.4 a fixní fokus

S vývojem fotoaparátu pro Xperii 1 pomáhali odborníci z divize Sony Alpha a telefon získal oproti svým předchůdcům řadu vylepšení. V první řadě je zde procesor Bionz X a technologie Eye-AF, která zajišťuje až pozoruhodně dobře fungující automatické sledování focené osoby. Dokonce si poradí i s focením konkrétního člověka v davu.

Sony Xperia 1

Fotografie

Co se týče fotografií samotných, začít můžeme u dnes hodně sledovaných nočních snímků. I přes to, že Sony nenabízí dedikovaný noční režim, s noční scénou se pere více než statečně. Oproti Pixelu 3a či Honoru 20 však nevypadají noční snímky tak prosvětleně ale zato mnohem víc odpovídají tomu, co sami vidíte. Záleží tak na vás, co více preferujete. Snímkům za dne pak prakticky není co vytknout. Sony u snímků zachovává barevnou věrnost daleko více než většina konkurence, takže na první pohled nemusejí být snímky tolik lákavé jako například z nového Samsungu Galaxy S10, věříme však, že si tento přístup nalezne řadu příznivců. Šum Sony drží na přijatelné úrovni a pochválit musíme i množství detailů, které do snímku dostává. Zrovna tak jsme byli spokojeni i se snímky z teleobjektivu, kterému citelně pomáhá optická stabilizace a ostudu neudělá ani ultraširokoúhlý fotoaparát. Zde si můžete vybrat, zda se smíříte s nižší kvalitou snímku (zejména ztrátou detailů po okrajích) či zachováte efekt rybího oka.

Video

Video dokáže Sony Xperia 1 pořizovat maximálně ve 4K rozlišení při 30 FPS. Škoda, že se nedostalo u 4K i na 60 FPS video, dle nás by však teoreticky v budoucnu mohla přibýt podpora i této snímkovací frekvence. Při pořizování videa pomáhá jak optická tak digitální stabilizace, čekali jsme v tomto ohledu však ještě o něco lepší výsledek – zvlášť když uvážíme, co dokáže například Xiaomi pouze s digitální stabilizací. Naopak ale musíme Sony pochválit za možnost přepínat mezi objektivy i během natáčení videa.

Sony Xperia 1 – test videa (4K, 30 FPS)

Sony Xperia 1 - test videa (4K, 30 FPS)

Cena a konkurence

Sony Xperia 1 se na našem trhu oficiálně prodává za 24 tisíc Kč s DPH. To opravdu není nízká částka a za tuto cenu máte solidní výběr i u konkurence. Jako první můžeme zmínit Samsung a jeho řadu Galaxy Note 10 kdy jeho základní, 8/256GB verze startuje s cenou o tisíc korun vyšší. Za tento příplatek pak získáte například bezdrátové nabíjení, lepší výdrž baterie či přidanou hodnotu v podobě stylusu. Pokud však stylus neoceníte, můžete sáhnout po řadě Galaxy S10.

sm_n975_galaxynote10+_l30_pen_aurablack_190719

Výrazně můžete ušetřit pokud se rozhodnete pro Xiaomi Mi 9, které je o rovných 10 tisíc levnější. Zde již však bude kompromisů o něco více, nicméně hardwarový základ je zde prakticky totožný jako u Xperie 1. Oproti té Xioami boduje především přítomností bezdrátového nabíjení, o něco lepší výdrží baterie a čtečkou otisků v displeji. Xiaomi naopak ztrácí díky absenci voděodolnosti či podpory paměťových karet.

xiaomi-mi-9-predni-strana-1-1024×768

Finální verdikt recenze Sony Xperia 1

Sony Xperia 1 je podařený smartphone a TOP model jak má být. Společnost Sony se rozhodla letos odlišit od zbytku konkurence a přinést něco nového, což se jí, dle nás povedlo a dle vyprodaných skladů snad i vyplatilo. Displej s poměrem stran 21:9 sice nebude pro každého, my jsme si na něj však po týdnu vcelku zvykli a dokázali bychom si představit i úplný přechod na tento formát. Jinak výbava plně odpovídá zařazení telefonu mezi současnou špičku a vše je podtrženo špičkovou optimalizací. Zvlášť vyzdvihnout pak musíme fotoaparát, který sice není to nejlepší, co jsme dosud ve smartphonu viděli, za konkurencí však nijak zásadně nezaostává.

Škoda jen, z našeho pohledu zbytečných, chyb, kterých se zde bohužel našlo hned několik. Tou první je výdrž na baterii, která by rozhodně mohla být lepší. S tím pak nepřímo souvisí také absence bezdrátového nabíjení, které v poslední době zažívá svou renesanci. Po zkušenosti s předešlými vlajkovými smartphony Xperia by se nám také líbilo, kdyby Sony integrovalo čtečku otisků prstů do mechanického tlačítka a neoddělovalo ji.

Klady

+ krásný displej ideální pro multitasking
+ výkonný hardware
+ elegantní design bez výřezů apod.
+ IP68

+ kvalitní fotoaparát
+ stereoreproduktory
+ dobře odladěné a nepřeplácané prostředí

Zápory

– chybí bezdrátové nabíjení
– spíše podprůměrná výdrž baterie
– (nemá 3,5mm jack)

Vidíte v displejích s poměrem stran 21:9 budoucnost?

 

Za zapůjčení děkujeme společnosti Sony.

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)