TOPlist

Meizu 16th recenze: Našlapaný telefon se čtečkou otisků v displeji, skvělým designem i výkonem

meizu-16th-recenze

Společnost Meizu v poslední době teprve proniká na náš trh a zatím zde nemá vybudované takové renomé jako známý čínský gigant Xiaomi. Je to však právě Meizu, které na začátku podnikání v mobilním byznysu platilo za nejtvrdšího konkurenta Xiaomi, a i nyní jsou produkty těchto dvou společností často srovnávány. Dokáže Meizu držet krok nejen s domácí ale celosvětovou konkurencí? To se pokusíme zjistit v recenzi nového Meizu 16th – vlajkového modelu se čtečkou otisků v displeji. Na úvod musíme dodat ještě upozornění. Meizu zvolilo poněkud ošemetné značení svých evropských modelů, a zatímco TOP model nese označení Meizu 16th, jeho „odlehčená“ verze je pojmenovaná Meizu 16, tak pozor ať se vám tyto modely nepomíchají.

Meizu 16th: láska na první dotek

Stylová kazeta ukrývá i malý bonus

Telefon Meizu 16th se prodává v černé kazetě, která dává na první pohled tušit, že uvnitř se rozhodně neukrývá žádné ořezávátko. Vedle telefonu samotného zde pak najdeme adaptér s podporou rychlého nabíjení, USB-C kabel, designově pěkně zpracovanou sponku pro vytažení šuplíčku na SIM karty. Přítomny jsou i nutné základní manuály, češtinu v nich však nečekejte. Základní manuál v češtině obdržíte přilepený na krabičce.

Meizu 16th obsah balení

V balení naopak nečekejte sluchátka – nám to však příliš nevadí, telefony, ke kterým výrobce balí na hudbu použitelná sluchátka stejně spočítáme na prstech jedné ruky. Namísto sluchátek výrobce přibalil potenciálně mnohem užitečnější zadní kryt. Ani ten však není velká výhra. Jedná se o vaničku z tvrdého plastu, která drží jen na rozích přístroje a kryje tak jen jeho záda. Ke všemu pak ještě působí dojmem, že se poškrábe i když se na něj jen špatně podíváte.

Design hodný TOP modelu

Konstrukci telefonu Meizu 16th tvoří lesklý kovový rám obklopený z obou stran sklem. Mělo by se přitom jednat o Corning Gorilla Glass 5, potvrdit tuto informaci se nám však bohužel nepodařilo. Zpracování telefonu plně odpovídá cenové kategorii a před svými konkurenty se Meizu 16th rozhodně stydět nemusí. Velmi dobře jsou zpracovány předěly zasazené do kovového rámu pro odstínění antén, které je po hmatu prakticky nemožné nalézt. Menší hrana se nalézá na přechodu rámu a skleněných zad, nejedná se však o nic, co by výrazně znepříjemňovalo používání telefonu. Hned po vybalení vás na telefonu zaujmou jeho relativně kompaktní rozměry s tloušťkou 7,3 mm a hmotností pouhých 152 gramů.

Meizu 16th přední strana

Displej okupuje 84,3 % plochy přední strany. A to i přes to, že se výrobce obešel bez výřezu. Pro srovnání, například iPhone XS má displej na 82,9 % přední strany. Vzhledem k displeji roztaženém přes velkou část přední strany bez výřezu a se zakulacenými rohy není design nepodobný vlajkovým modelům Samsungu. Zde však není Meizu 16th co vyčítat, jelikož na designu přední strany při tomto roztažení displeje již opravdu není moc co vymýšlet. Oproti zmíněným Samsungům však Meizu 16th nevyužívá zakřivený displej přes boční okraje. Přítomné boční okraje jsou zde zato opravdu velmi tenké. Všimnout si pak můžete také symetrických okrajů pod i nad displejem – jedná se zdánlivý detail, avšak i ten pomáhá utvářet velmi pozitivní dojem z designu celého telefonu.

Meizu 16th záda

Záda telefonu jsou tvořena sklem, zahnutým přes okraje. Na první pohled zde zaujme zajímavě zpracovaný LED blesk. Výrobce zde vyskládal do okolí laserového přisvícení pro lepší ostření celkem 6 LED.  Kousek nad tímto uskupením se pak nalézají objektivy duálního fotoaparátu, jež vystupují nad povrch telefonu. Dále na zádech nalezneme už jen logo výrobce. Meizu 16th do rukou padne i přes větší úhlopříčku vcelku dobře, za což mohou zejména velmi tenké rámečky a zaoblená záda. Telefon je však velmi kluzký a zároveň přitahuje, zejména ze zad, obtížně odstranitelné otisky.

Čtečka otisků v displeji opět na scéně

Po telefonu Huawei Mate 20 Pro je Meizu 16th zatím druhým telefonem se čtečkou otisků prstů v displeji, který jsme měli možnost v redakci vyzkoušet. U Huawei nás čtečka v displeji úplně nepřesvěčila a zanechala v nás smíšené dojmy, avšak i naději do budoucna. Logicky jsme tedy byli velmi zvědaví na to, jak si vede čtečka otisků prstů v Meizu 16th. Odpovědi se nám dostalo velmi záhy – v podstatě stejně. Vše ale hezky popořádku.V první řadě musíme pochválit nápad s umístěním čtečky do displeje. Je zde totiž velmi pohodlně dostupná bez ohledu na to, zda telefon leží na stole, je upevněn v držáku či jste jej zrovna vzali do rukou.

Meizu 16x čtečka otisků v displeji

Zde však hlavní pozitiva tohoto řešení končí. Čtečka v displeji vyžaduje abyste se s prstem vždy trefili do poměrně malé oblasti, a i když si na toto zvyknete, bude vám její používání ztrpčovat pomalost a v porovnání s klasickými čtečkami i nižší přesnost. Nečistoty na displeji či rukou navíc také výrazně snižují přesnost a rychlost rozpoznávání otisků a o odemykání telefonu mokrým prstem nemá cenu se ani bavit. Abyste nás nepochopili zle, netvrdíme, že je čtečka otisků v displeji v případě Meizu 16th nepoužitelná, to ani zdaleka. Jen zkrátka nedosahuje kvalit klasických čteček, které za sebou mají mnohaletý vývoj.

Meizu 16th koupíte ve třech barevných verzích

Telefon Meizu 16th jsme měli možnost testovat v černé barevné variantě, v praxi se však jedná spíše o tmavě šedou, která však v kombinaci s lesklými plochami vypadá velmi elegantně a nás si tato barevná varianta rozhodně získala. Dále máte na výběr neméně zajímavou modro-zelenou barevnou verzi. Výčet dostupných barevných variant pak uzavírá klasická bílá.

Meizu 16th barevné varianty

U nás moc příslušenství neseženete

Vzhledem k tomu, že Meizu na náš trh zatím nijak hluboce neproniklo a Meizu 16th je stále horká novinka, nenajde se u nás ani mnoho příslušenství pro tento telefon. Naštěstí, objednat zboží z čínského e-shopu dnes již není žádná věda a tamní nabídka je vcelku pestrá. Nalézt se dá obligátní příslušenství složené z temperovaných skel, flipových pouzder či „360°“ obalů pro maximální možnou ochranu telefonu. Specialitou jsou pak obaly imitující dřevo nebo koženku. Vzhledem k tomu, jak jsou záda telefonu kluzká, vezme řada majitelů Meizu 16th za vděk i obyčejnému, tenkému TPU obalu. Meizu 16th obal

Super AMOLED a dva reproduktory

Jednou z věcí, která vás na Meizu 16th zaujme je bezesporu displej. Vedle toho, že zabírá velmi solidní část přední strany se totiž jedná o Super AMOLED panel z dílny Samsungu. Rozlišení 2160 x 1080 px zaručuje 6″ displeji jemnost obrazu dostatečných 402 ppi. Jemnost obrazu tedy sice lze považovat za dnes vcelku standardní, ale displej alespoň zbytečně nezatěžuje baterii. Jinak se jedná o kvalitní panel, který se před konkurencí rozhodně nemusí za nic stydět. Nabídne živé barvy, jejichž podání lze navíc v nastavení ještě doladit. Minimální jas je dostatečně nízký, aby displej v noci netáhl zrak a naopak maximální jas je zase dostatečně vysoký aby byl displej čitelný i na slunci. Vedle notifikační diody pak máte k dispozici funkci Allways On Display, ten zobrazuje i polohu čtečky otisků prstů.

Meizu 16th displej

Výrobce vybavil Meizu 16th dvojicí hlasitých reproduktorů. Nejedná se o klasické stereo, nýbrž o systém, který známe i z jiných telefonů kdy se reproduktor na spodní hraně stará o hlubší a střední tóny a z druhého jde převaha výšek. Celkově je kvalita hlasité reprodukce na slušné úrovni, hlasitost je více než dostatečná a plechové zkreslení se výrobci podařilo minimalizovat. I přes nesporné kvality však v přímém srovnání reproduktory v Meizu 16th například proti klasickým stereo reproduktorům v postarším ZTE Axon 7 stále zůstávají kousek pozadu. Meizu zatím nezanevřelo na 3,5mm jack konektor a do tenkého těla jej vměstnalo. My mu za to můžeme jen děkovat. A to zvlášť proto, že výstup z něj je skutečně kvalitní a nebáli bychom se jej srovnat ani s vlajkovými modely od Sony, které jsou kvalitou zvukového výstupu pověstné.

Hardware bez kompromisů

Uvnitř Meizu 16th nalezneme jen to nejlepší, co je v současné chvíli na trhu běžně dostupné. Hlavní je zde výkonný chipset Qualcomm Snapdragon 845, který zajisté netřeba představovat. Tu čest jsme s ním měli již několikrát, například v telefonech LG G7 ThinQ, Xiaomi Pocophone F1, HTC U12+, Xiaomi Mi 8 a dalších. Chipset v sobě ukrývá osmijádrový procesor o taktu až 2,8 GHz a grafický čip Adreno 630. Meizu si je dobře vědomo, že při vysokém zatížení umí tento chipset uživateli i vcelku slušně zatopit (doslova) a tak svou vlajkovou loď vybavilo kapalinu obsahujícím chlazením. Nejspíš i díky tomu byl při hraní her a testování výkonu benchmarky telefon jen lehce zahřátý. Tomuto, velmi výkonnému, základu pak sekunduje 8GB RAM a 128GB interní úložiště, které však není rozšířitelné pomocí paměťové karty

Celkově CPU GPU UX MEM
Meizu 16th 285 561 bodů 93 238 121 469 60 415 10 439
Huawei Nova 3 223 621 bodů 73 323 92 376 45 251 13 466
LG G7 ThinQ 243 969 bodů 78 929 104 696 52 539 7 805
Samsung Galaxy Note 9 239 634 bodů 82 378 125 859 53 297 7 899
OnePlus 6 285 552 bodů 91 476 125 859 58 072 10 145
Huawei Mate 20 Pro 301 846 bodů 109 452 110 466 68 953 12 975
Apple iPhone XS 357 457 bodů 137 105 143 095 67 419 9 838

Specifikace telefonu Meizu 16th

[aps_product_sz id=“506767″]

V konektivitě se skrývá jedna z velkých slabin hardwarové výbavy Meizu 16th. Telefon sice nabídne rychlou Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac s podporou 5GHz pásma, Bluetooth ve verzi 5.0 či USB-C konektor, to se od telefonu v této kategorii však očekává. Výrobce však bohužel zapomněl na implementaci NFC. To je vzhledem k proniknutí Google Pay až na náš trh velká škoda. U služeb určování polohy si už Meizu nedovolilo chybovat, a tak zde nalezneme GPS, Galileo, Glonass i BDS.

S výdrží kousek nad průměrem

Meizu 16th obsahuje baterii s kapacitou 3010 mAh. Ta telefonu při testu výdrže pomocí benchmarku GeekBench 4 vydržet v pohotovosti v průměru 7 h 2 minuty, což je v této kategorii lehce nadprůměrná hodnota. V praxi jsme se na telefon mohli při intenzivním používání, včetně hraní her spolehnout po celý den. Ve dnech, kdy jsme telefon používali výhradně pracovně jsme dosáhli až na dva dny provozu, avšak takříkajíc s „odřenýma ušima“. K telefonu obdržíte také 24W adaptér podporující rychlé nabíjení zvané mCharge. Jak patrně tušíte, stejně jako v případě TurboPower u nedávno testované Motoroly Moto Z3 Play, také zde se jedná jen o upravené Qualcomm Quick Charge. Také zde můžete k rychlému nabití telefonu použít libovolnou Quick Charge nabíjčeku. Nabití z 15 na 100 % telefonu trvá okolo 1 h 32 min, plné nabití úplně vybitého telefonu pak zabere přibližně o 25 minut déle.

Flyme OS má potenciál, ale ještě potřebuje péči

Meizu patří mezi výrobce, kteří si vzhled Androidu hodně upravují podle sebe. Podobně jako MIUI od Xiaomi, také Flyme OS běžící nad Androidem 8.1.0 Oreo razantně mění podobu systému a přidává řadu funkci a doplňkových aplikací. Tento přístup nemusí být nutně špatný, zejména ne úplně zkušení uživatelé tak v telefonu naleznou vše potřebné, a ještě něco navíc ihned po jeho prvním spuštění. Problém Flyme OS je však řekněme, lokálnějšího charakteru. Jak již asi tušíte, problém je v překladu do češtiny. V systému je spousta míst, kde narazíme na angličtinu. A to po ní nemusíme ani příliš pátrat – je v řadě aplikací i v nastavení systému.

To je vážně škoda, jelikož výrobce očividně věnoval své nadstavbě Flyme OS opravdu hodně péče. Pochválit můžeme například volbu mezi třemi způsoby navigace. Buď jsou k dispozici klasická softwarová tlačítka, navigace jedním tlačítkem v kombinaci s gesty či navigace čistě pomocí gest. V případě, že se rozhodnete pro třetí možnost, krátkým přejetím od okraje půjdete o krok zpět, delším tažením se vrátíte na domovskou obrazovku a tažením a přidržením vyvoláte naposledy spuštěné aplikace. V praxi fungují tato gesta až překvapivě dobře, vlastně se jedná o jednu z nejlepších implementací ovládání gesty, se kterou jsme se u Android telefonů zatím setkali.

Flyme OS obsahuje také celou řadu aplikací od výrobce. Mimo ty, které nahrazují standardní aplikace v Androidu můžeme zmínit například užitečnou aplikaci Sada nástrojů, pokročilého správce souborů či povedený hudební přehrávač. Ocenit musíme také vyhledávání aplikací v launcheru. To je možné nejen pomocí i z jiných telefonů známého gesta, kdy se zobrazí vyhledávací pole, ale také přiložením prstu na jeden z bočních okrajů a pomalým tažením ve vertikálním směru. Poté se zobrazí abeceda a po najetí na jednotlivá písmena se ukáží aplikace tímto písmenem začínající. Vedle dvou aplikací vedle sebe na rozdělené obrazovce Meizu 16th podporuje také spouštění některých aplikací v okně.

Reakce jsou bleskurychlé

V telefonu se sice nachází celkem slušná řádka předinstalovaných aplikací, o vyloženě bloatware v podobě aplikací třetích stran se však nejedná. Toho bylo docíleno také tím, že se telefon při prvním spuštění ptá, jaké, potenciálně nevyžádané aplikace může nainstalovat a je jen na uživateli, jestli si některou z těchto „doporučených“ aplikací vybere. Celkový chod systému pak nemůžeme hodnotit jinak než na jedničku. Telefon je maximálně plynulý za všech okolností, reakce systému jsou okamžité a spouštění jednotlivých aplikací je rovněž velmi rychlé. V oblasti optimalizace si tedy výrobce rozhodně zaslouží pochvalu.

Fotoaparát Meizu 16th předčil všechna očekávání

Meizu 16th disponuje duálním fotoaparátem sestávajícím ze dvou snímačů o rozlišení 12 a 20 MPx doplněným o laserové ostření. Primární snímač je 12MPx Sony IMX380 disponující fázovou detekcí obrazu a vylkými, 1,55µm pixely. Hlavní snímač má navíc k dispozici také 4-osou optickou stabilizaci a objektiv o solidní světelnosti f/1.8. Druhý snímač pochází rovněž od Sony, jedná se o IMX350, který je spárován s objektivem o světelnosti f/2.6 a slouží pro dodání lepší hloubky ostrosti a také dvojnásobné optické přiblížení. Výrobce se chlubí až trojnásobným „bezztrátovým“ přiblížením. Trojnásobného zoomu je pak docíleno pomocí hybridního zoomu, podobně jako například Huawei Mate 20 Pro.

Fotografie z Meizu 16th

Kvalita výsledných fotografií nás velmi mile překvapila. Automatické ostření nejenže funguje rychle, ale také spolehlivě. Pochválit musíme také velké množství detailů a rovněž dobrou barevnou věrnost. Detaily se trochu ztrácejí až při focení s využitím zoomu. Ztráta kvality však rozhodně není tak výrazná jako u telefonů, které se musejí spolehnout výhradně na digitální přiblížení. Obstojně si telefon vede i při focení ve tmě, čemuž napomáhá také optická stabilizace. Šum je zde omezen na minimum a až při bližším zkoumání nočních fotografií je znát efekt olejomalby.

Meizu 16th fotografie list

Video z telefonu Meizu 16th

O něco hůře je na tom telefon v oblasti natáčeného videa. To dokáže pořizovat maximálně ve 4K při 30 FPS, vyšší porci snímků za vteřinu pak z telefonu nedostanete ani při FullHD rozlišení. Přesto je i při 4K videu plynulost na slušné úrovni, při pohybu je však znát deformace objektů. V oblasti videa patří Meizu 16th mezi průměr své kategorie a například na LG G7 ThinQ a jeho 4K 60 FPS video opravdu nemá.

Meizu 16th – ukázka videa (4K, 30FPS)

Meizu 16th - ukázka videa (4K, 30FPS)

Meizu 16th – ukázka videa (FHD, 30FPS)

Meizu 16th - ukázka videa (FHD, 30FPS)

Fotoaplikace Meizu

Aplikace fotoaparátu je vcelku jednoduchá a nabízí vše potřebné. Přítomna je automatická detekce scény i automatické HDR.  Nechybí jednoduchý manuální režim, portrétní režim či automatické zkrášlování.

Cena Meizu 16th a konkurence

Meizu 16th ve vrcholné verzi se 8 GB RAM a 128GB úložištěm na našem trhu seženete za 15 999 Kč s DPH. To je na jednu stranu s přihlédnutím k výbavě a kvalitám tohoto telefonu adekvátní cenovka, na stranu druhou Meizu u nás rozhodně nelze označit za zavedenou značku a v kombinaci se (snad jen zatím) problematickou lokalizací to nejspíš nebude mít na trhu úplně snadné. Pokud budete chtít ušetřit, můžete sáhnout po 6/64 GB variantě, která by se do obchodů měla dostavit za cenu 13 999 Kč s DPH.

Za cenu o 1500 Kč nižší totiž lze koupit výborné LG G7 ThinQ. Ve prospěch Meizu bude hovořit dvojnásobná operační paměť i interní úložiště společně s o chlup lepším fotoaparátem a Super AMOLED displejem bez výřezu. Na druhou stranu LG nabídne v první řadě lépe vychytaný software a navrch přidává zvýšenou odolnost se specifikací MIL-STD 810G, bezdrátové nabíjení a skvělé natáčené video. Rozhodování by vám mohl usnadnit také fakt, že zatímco Meizu nepodporuje paměťové karty, do LG zase nedáte dvě SIM.

LG-G7-ThinQ-zadní-strana

Dalším potenciálním konkurentem může být také Huawei Nova 3. Ten si vás může získat větším displejem, lepší výdrží na baterii, a především pak o 4,5 tisíce nižší cenou. Oproti tomu Meizu opět boduje Super AMOLED displejem bez výřezu, vyšším výkonem a lepším zvukem jak z hlasitých reproduktorů, tak přes 3,5mm jack konektor.

Huawei-Nova-3

Finální zhodnocení Meizu 16th

Meizu 16th nejlépe charakterizuje právě nadpis dnešní recenze. Jedná se o telefon, který vás uhrane již při prvním kontaktu s ním. Výrobce totiž do stylového těla vložil jen to nejlepší. Ať už je řeč o hardwaru s výkonným chipsetem a velkou porcí paměti, skvělém fotoaparátu či výborném displeji, vše je takové, jaké by mělo u správné vlajkové lodě být.  Bohužel se však výrobce nevyvaroval několika chyb, které začnete odhalovat s postupem času.

Tou největší je především absence NFC, která nás velmi mrzí. Dále nás zklamal překlad prostředí do češtiny, který zatím působí přinejmenším odflákle. Pevně však věříme, že tento neduh v průběhu času odstraní.  Škoda je také absence slotu na microSD, to však nemusí být v případě vyšší paměťové varianty pro většinu uživatelů velký problém. Čtečka otisků v displeji je zajímavým prvkem, ve kterém se skrývá velký potenciál. Momentálně je však její spolehlivost a rychlost srovnatelná se čtečkami, které na svém těle ukrývali telefony přibližně před čtyřmi lety.

Klady

+ Vysoký výkon
+ Dobrý fotoaparát
+ Dobrý design a zpracování
+ Super AMOLED displej bez výřezu

+ hlasité reproduktory a 3,5mm jack

Zápory

– Absence NFC
– Chybějící slot na microSD

– Překlad prostředí do češtiny
– Absence 60FPS videa

Za zapůjčení děkujeme společnosti Meizu.

Jak se vám líbí mobilní telefon Meizu 16th?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (6)