ZTE Axon 7 recenze: neradno jej podceňovat

ZTE Axon 7 recenze

Je to už nějaký ten pátek, co se čínské ZTE po nesmělém pokusu o průnik na evropské trhy víceméně stáhlo a raději začalo soustředit na Ameriku. Zatímco odnož tohoto čínského giganta, Nubia, se už k nám opět odhodlala, návrat samotného ZTE je otázkou. Má vůbec ZTE v ruce dostatečně silné karty, aby se dokázalo v tvrdé konkurenci prosadit? To se pokusíme zjistit v recenzi telefonu ZTE Axon 7. Jedná se sice již o starší model, stále však představuje vlajkovou loď značky, a navíc se aktuálně dá ze zahraničí pořídit za více než zajímavé částky.

Obsah recenze ZTE Axon 7

Obsah balení

První milé překvapení na nás čekalo ihned po rozbalení zásilky. ZTE Axon 7 se totiž ukrývá v luxusně působící kazetě a vedle samotného telefonu v ní naleznete rovněž nějaké to bonusové příslušenství. Samozřejmostí je napájecí adaptér s podporou Quick Charge 3.0 a USB-C kabel. Vedle toho majitelé obdrží také průhledný silikonový obal, redukci z microUSB na USB-C a nástroj na vytažení šuplíčku na SIM v gumovém obalu, který si můžete dát třeba na klíče. Výrobce nezapomněl přibalit ani sluchátka. Kvalita zvuku z nich je na poměry sluchátek přibalených k telefonu na slušné úrovni. Pecková konstrukce nám však příliš dobře v uších neseděla.

Design z dílny BMW

Jednou ze zajímavostí telefonu ZTE Axon 7 je jeho design, respektive společnost, která se o něj postarala. Na svědomí jej totiž má BMW Designworks. Zaměření na americké trhy pak potvrzuje také fakt, že zde byl telefon navržen. Na to ostatně výrobce upozorňuje také nápisem “Designed in U.S.A.” na zádech přístroje.  Samotným vzhledem pak ZTE Axon 7 mezi konkurencí nezapadne, a to i přes jistou podobnost s některými staršími modely HTC One.

ZTE Axon 7 přední strana

Nejvýraznějším designovým prvkem telefonu ZTE Axon 7 jsou přední stereo reproduktory, respektive jejich krycí mřížka. Okraje okolo displeje bychom si v dnešní “bezrámečkové době dokázali představit i užší, nicméně dostatečnou omluvou jsou pro nás právě zmíněné reproduktory. Těsně pod displejem se navíc nalézají senzorová tlačítka, která (v této kategorii z nepochopitelných důvodů) postrádají podsvícení a práci s nimi nám neulehčuje ani malá vzdálenost mezi nimi. Menší náplastí pak budiž možnost přehození tlačítka multitaskingu a funkce zpět mezi sebou. Alespoň, že výrobce neopomněl vícebarevnou notifikační diodu nad displejem.

A nezapomnělo se ani na čtečku otisků prstů, která se nalézá na zádech přístroje. Přesnost rozpoznávání je u ní na velmi dobré úrovni, horší to však je s její rychlostí. Použití čtečky namísto vyťukání bezpečnostního kódu je sice stále mnohem rychlejší, i přesto ale v této disciplíně ZTE Axon 7 prohrává například i s nedávno recenzovaným Xiaomi Redmi Note 5A Prime. Část viny nese čtečka samotná a částečně za to může i její výrazné zapuštění do zad telefonu. Naopak fotoaparát by mohl být usazený o něco níž, byť v porovnání s některou konkurencí nevystupuje nad povrch zad nijak drasticky.

Převážnou část konstrukce tvoří kov. Výjimku představují plastové krytky reproduktorů a po okrajích zaoblené krycí sklo Corning Gorilla Glass 4. Téměř luxusně na nás pak působí zaoblené tvary s lesklými sraženými hranami. Celkově vnímáme kvalitu zpracování jako velmi dobrou, jednu kaňku na kráse se nám však najít podařilo. Na námi testovaném telefonu se nám nelíbilo nedokonalé slícování šuplíčku na SIM se zbytkem přístroje. V místě, kde se šuplíček nalézá nás tak telefon chvílemi škrábal do rukou.

AMOLED a špičkový zvuk

Většinu přední plochy vyplňuje 5,5″ displej s QHD (2560 x 1440 px) rozlišením spoléhající na AMOLED technologii. Té displej vděčí za typicky živé, až mírně přesaturované barvy a dokonalé zobrazení černé. Telefon navíc uživateli umožňuje úpravu sytosti a teploty barev displeje. Nezklamou ani skvělé pozorovací úhly a zrovna tak čitelnost displeje na přímém slunci je na velmi slušné úrovni. Díky vysokému rozlišení nabídne displej také velmi dobrou jemnost obrazu 538 ppi. Tato hodnota je pro běžné používání až zbytečně vysoká, své využití si však nalezne u virtuální reality. ZTE Axon 7 navíc patří mezi několik málo telefonů s oficiální podporou Daydream VR – tedy platformy pro virtuální realitu přímo od samotného Googlu.

ZTE Axon 7 displej

Stydět se ZTE Axon 7 rozhodně nemusí ani v oblasti audia. V první řadě zde máme již zmíněné stereo reproduktory na přední straně přístroje. Ty dokáží hrát překvapivě nahlas a kvalitně. Při nejvyšší hlasitosti již sice jde znát “plechové” zkreslení zvuku, jinak je však zvuk na poměry mobilních telefonů velmi slušný a dostavily se dokonce i hlubší tóny, se kterými mají malé reproduktory v telefonech obvykle problémy. Celkově musíme hlasité reproduktory ZTE Axon 7 velmi pochválit, jelikož se jedná o jedny z nejlepších reproduktorů, které v telefonu v současnosti můžete mít.

Výrobce ale neošidil ani kvalitu zvukového výstupu skrze 3,5mm jack konektor. Ten je díky kvalitnímu DA převodníku AK4490EN rovněž na velmi slušné úrovni. To sice ze ZTE Axon 7 nedělá telefon, kvůli kterému by audiofilové hromadně zahazovali své drahé přehrávače ale i tak dokáže tento přístroj uspokojit i náročnějšího posluchače. Jak pro sluchátka, tak i pro hlasité reproduktory je navíc dostupné ještě softwarové vylepšení zvuku Dolby Atmos. To má především přinášet efekt prostorového zvuku, který funguje i s hlasitými reproduktory skvěle, vedle toho však software funguje také jako systémový ekvalizér.

Hardware starší, ale stále na výši

Jak jsme již zmínili v samotném úvodu této recenze, ZTE Axon 7 nepatří mezi nejnovější modely a v dohledné době je očekáván jeho nástupce a tomu odpovídá i použitý hardware. O nedostatek výkonu se však rozhodně nebudete muset bát. Ten telefonu totiž zajišťuje chipset Qualcomm Snapdragon 820 obsahující procesor se čtyřmi Kryo jádry a grafiku Adreno 530. Chipsetu pak sekundují 4 GB operační paměti a 64GB úložiště rozšířitelné díky microSD kartám. V praxi tak nebudete mít problém s výkonem u žádné ze současných her pro telefony s Androidem a rovněž s virtuální realitou si ZTE Axon 7 hravě poradí.

ZTE Axon 7 usb

Také v oblasti konektivity vám nic zásadního chybět nebude. Přítomna je plná podpora “českých” LTE pásem, dvoupásmová Wi-Fi 802.11ac, Bluetooth 4.2 a NFC. Menší mínus si telefon odnáší za příjem Wi-Fi i mobilního signálu. Ne že by byl vyloženě špatný, v porovnání s ostatními celokovovými smartphony, které jsme měli možnost testovat však patří do podprůměru. Naopak příjem údajů o poloze byl naprosto bezproblémový, rychlý a stabilní. Údaje o poloze poskytují systémy GPS a Glonass.

Specifikace telefonu

ZTE Axon 7

ZTE Axon 7

 • Displej 5.5", 1440 x 2560 pixelů, AMOLED
 • Procesor Qualcomm Snapdragon 820
 • RAM 4GB
 • Fotoaparát 20 MP
 • Baterie 3250 mAh
 • Cena doplníme

Výdrž na baterii

Kapacita integrované baterie telefonu ZTE Axon 7 činí 3250 mAh. To, vzhledem k danému hardwaru, není příliš vysoká hodnota, a tak i naše očekávání v oblasti výdrže na baterii byla nevelká. Tento předpoklad se nám při každodenním používání potvrdil. Telefon ZTE Axon 7 totiž s přehledem zvládne jeden den plného využití a večer vám před připojením na nabíječku zbude ještě přibližně čtvrtina energie. Víc od něj ale neočekávejte. Na dva dny použití se dostanou opravdu jen spořiví uživatelé.

Android 7.1 a vlastní nadstavba

Telefon běží na operačním systému Android 7.1.1 Nougat, jehož vzhled je značně předělaný díky nadstavbě MiFavor 4.2. Právě ZTE Axon 7 patřilo mezi vůbec první telefony, mimo Nexusy a Pixely, které obdržely aktualizaci na tuto verzi Androidu. O to větší škoda, že si s aktualizací na Oreo výrobce dává takto načas a očekávat ji můžeme nejdříve někdy začátkem letošního léta. Zároveň s ní by pak mělo dorazit i značně předělané prostředí MiFavor 5.0.

Celková odladěnost systému je na slušné úrovni. Jediné, na co si můžeme v tomto směru trochu stěžovat jsou občasné menší prodlevy v prostředí výchozího launcheru a pomalé probouzení při využití funkce poklepání na vypnutý displej. Rozhraní na nás pak působí jako mix MIUI a EMUI. Propracovanosti a promyšlenosti těchto velmi povedených nadstaveb však MiFavor zatím nedosahuje. Vzhled systému je značně pozměněný a na čistý Android zde prakticky nenarazíte. Společně s upraveným uživatelským rozhraním výrobce do systému zakomponoval i řadu zajímavých funkcí.

 • Možnost přehození navigačních tlačítek.
 • Plovoucí tlačítko MiPop pro snadnější ovládání jednou rukou.
 • Možnost ovládat telefon i v rukavicích.
 • Automatické přijmutí hovoru při zvednutí telefonu k uchu.
 • Přepnutí hovoru na hlasité handsfree po oddálení telefonu od ucha.
 • Potřesením zapnout svítilnu.
 • Software Dolby Atmos s několika přednastavenými režimy a grafickým ekvalizérem.
 • Nástroje – kompas, svítilna, tester hluku, měřítko, úhloměr, olovnice…
 • Přehledný správce souborů.
 • Povedený hudební přehrávač.
 • Podpora témat, ovšem u mezinárodní verze telefonu bez online obchodu, ze kterého by bylo možno nainstalovat další.

 

Fotoaparát a natáčení videa

ZTE Axon 7 disponuje snímačem s rozlišením 20 MPx podporujícím fázové ostření a objektivem se světelností f/1.9. Plusové body si výrobce zaslouží také za použití optické stabilizace. Video zvládne telefon natáčet až 4K při 30 FPS. Na výběr přitom máte z kodeků H.264 a H.265. FullHD video telefon zvládne natáčet při snímkovací frekvenci až 60 FPS a opět v obou zmíněných kodecích. Pokud se rozhodnete pro 1080p video při 30 FPS, bude vám k dispozici také stabilizace. ZTE Axon 7 foto

Výsledné snímky jsou na slušné úrovni, byť na současnou špičku rozhodně nemají. To však nemůžeme více než rok starému modelu vyčítat. V cenové relaci do 10 tisíc korun se telefon z tohoto pohledu neztratí ani tak. Snímky nabízí věrné barevné podání a dostatečnou ostrost – byť ta se po okrajích trochu ztrácí. Díky dostatečné světelnosti a optické stabilizaci dokáže telefon pořídit použitelné snímky i za špatných světelných podmínek. Na první pohled jsou takovéto fotografie na velmi dobré úrovni, Počítejte však, že při bližším zkoumání a zvětšení snímku narazíte na patrný šum. Pochválit můžeme i video. Ani zde se sice ZTE Axon 7 neřadí mezi elitu, záznam je však dostatečně ostrý a plynulý. Síla telefonu však spočívá v nahrávaném zvuku. I díky kvalitnímu zvukovému čipu je zvuk ve videonahrávkách velmi dobrý a telefon si poměrně obstojně poradí i při nahrávání hudby, například na koncertě.

Jako povedenou můžeme zhodnotit i fotoaplikaci. Ta nabídne přehledné rozhraní s celou řadou funkcí:

 • automatické HDR
 • propracovaný manuální režim
 • barevné filtry
 • automatický noční režim
 • “super” noční režim s dlouhou závěrkou
 • panorama, vícenásobná expozice, timelapse, zpomalený pohyb, malování světlem
 • automatické zkrášlení
 • režim svítilny s nastavitelnou intenzitou

 

Fotografie

Video

ZTE Axon 7 ukázka videa (FullHD, 60FPS)

ZTE Axon 7 ukázka videa (FullHD, 60FPS)

ZTE Axon 7 ukázka videa (4K, 30FPS)

ZTE Axon 7 ukázka videa (4K, 30FPS)

Fotografie i video v plném rozlišení si můžete stáhnout ZDE

Závěr

Možná jste si všimli, že jsme se celou recenzi vyhýbali konkrétním informacím o ceně telefonu. U nás je telefon prakticky nesehnatelný a pokud o něj tak budete mít opravdu zájem, budete se muset poohlédnout v zahraničí. Jednou z variant je telefon pořídit z německého Amazonu, kde se pohybuje okolo 7 600 Kč se všemi poplatky. Už to je více než lákavá částka, vezmeme-li v potaz výbavu telefonu. Pokud se však nebojíte nákupu z Číny a jistých rizik, které sebou nese, seženete telefon ještě levněji. Nám se podařilo jej zakoupit v akci za 5 300 Kč včetně poštovného. Telefon k nám navíc došel z evropského skladu, takže jsme ani nedopláceli DPH.

Za danou sumu dostanete telefon s kvalitním zpracováním a také poměrně originálním designem. Velkou zbraní, kterou předčí většinu současných telefonů je zvuk, a to ve všech oblastech. Vynikající jsou hlasité reproduktory, výstup přes 3,5mm jack i zvuk v nahrávaném videu. Ocenit musíme také dostatek výkonu, velkou paměť či displej, na který je radost pohledět. Příznivce virtuální reality potěší také podpora platformy Google Daydream VR. V neposlední řadě pak zde máme také stále poměrně solidní fotoaparát.

Už vzhledem k velmi výhodné ceně telefonu je velmi obtížné na něm hledat chyby. Pokud bychom však od ceny, která řadu negativ bohatě vynahradí odhlédli, museli bychom v první řadě zmínit podprůměrnou výdrž na jedno nabití. Dále by si telefon již zasloužil Android 8 Oreo a přepracovanou nadstavbu MiFavor 5.0, která je dle prvních ohlasů více dotažená než její současná verze. Nejvíc nás však zklamala nepodsvícená senzorová tlačítka pod displejem či pomalejší čtečka otisků prstů.

Klady

+ cena
+ skvělé hlasité reproduktory
+ HiFi audio a Dolby Atmos
+ design a zpracování

+ 64GB úložiště a 4GB RAM
+ DualSIM
+ stále velmi slušný výkon
+ slušný fotoaparát

Zápory

– nepodsvícená senzorová tlačítka
– podprůměrná výdrž
– slabší příjem signálu
– pomalejší čtečka otisků prstů
– nedostupnost na našem trhu

Je podle vás škoda, že ZTE na našem trhu oficiálně nepůsobí?

Vašek Švec
O Autorovi - Vašek Švec

Vaška prakticky od dětství zajímaly nové technologie, ať už se jednalo o telefony, počítače či třeba auta. V době, kdy většina jeho kapesného padla na… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (7)