Stabilizace se v telefonech neustále zlepšuje, jenže pokud to s natáčením na telefon myslíte vážně, neobejdete se bez stabilizátoru (gimbalu). Společnost Snoppa nedávno představila svůj stabilizátor Atom, který má perfektní poměr ceny a výkonu. Záběry z telefonu dokáže stabilizovat ve třech osách, nabízí i řadu pokročilých funkcí. Jak si vedl gimbal Snoppa Atom v naší recenzi?
Vzhledem k nízké ceně gimbalu jsme neočekávali v balení mnoho příslušenství. Opak je ale pravdou. Společnost Snoppa překvapila a v balení dodává nadstandardní věci. Kromě samotného Gimbalu je to sada kabelů. A to USB, USB-C, Lightning a kabel pro propojení externího mikrofonu. Dále to je jednoduchý tripod a látkový obal, který ochrání maximálně před poškrábáním. V balení chyběl adaptér do sítě. Využít musíte například ten od vašeho telefonu.
Snoppa Atom je malý gimbal, který schováte do kapsy
Stabilizátor na mobil Atom je prezentován jako miniaturní zařízení, které můžete jednoduše přenášet i v kapse. Svědči o tom i rozměry 123 x 73 x 297 mm. S váhou je na tom stejně, gimbal váží jen 440 gramů. Stále se jedná o skvělé hodnoty a jasně to ukazuje, kam se posunuly gimbaly za poslední roky. Ještě pár let zpátky bylo nemyslitelné, abyste měli podobný miniaturní gimbal do kapsy.
A i když má malé rozměry, dokáže udržet i velké a těžké telefony. Nosnost gimbalu je 310 gramů. Bez problémů bude fungovat například i s masivním odolným telefonem CAT S61, který váží 250 gramů. Vzhledem k rezervě místa, můžete u telefonů používat i externí objektivy bez větších problémů. My jsme testovali gimbal s telefonem OnePlus 6, který rozhodně není žádný drobeček. S hmotností 177 gramů se řadí do standardu dnešního trhu s telefony. Během testování jsme nepocítili žádný problém, který by byl způsoben velikostí či hmotností tohoto telefonu.
Jeden z důvodů je i to, že má rameno vytočené lehce do strany, takže telefonu nevadí a díky tomu se do gimbalu dají vložit i velká zařízení. To je hodně chytré řešení a dáváme za něj rozhodně palec nahoru.
Gimbal Atom je převážně z plastu. Zpracování je ale dobré
Nízká hmotnost gimbalu značí i to, že se na něm zvenčí mnoho kovu nenachází. Vyroben je hlavně z plastu, některá místa držáku jsou pogumovaná. Naštěstí to neznamená, že by vypadal nějak levně. Plast je pevný a bytelnost gimbalu je na vysoké úrovni. Potěší to, že na spodní straně rukojeti je standardní stativový závit. Můžete si gimbal připevnit k vašim stativům bez větších problémů.
Ovládací prvky jsou umístěny zhruba v místech, kde máte palec. Většina ovládání gimbalu bude probíhat právě tímto prstem. Na rukojeti gimbalu je joystick pro naklápění do čtyř stran, menu tlačítko pro výběr režimu, nahrávací tlačítko, možnost zoomu, tlačítko pro přepnutí mezi horizontální a vertikální polohou telefonu a možnost přepnutí režimu chování gimbalu (pomalá chůze, běh…). Nechybí ani programovatelné tlačítko, kde si můžete navolit vlastní funkci.
Zapnutí a příprava gimbalu k natáčení je rychlá, a to i z toho důvodu, že nepotřebuje pro přepravu kufřík. Všechny 3 motory pro otáčení se dají uzamknout. V neposlední řadě potěší i to, že gimbal můžete použít i s akční kamerou a nemusíte využívat telefon. A to rovnou do držáku. Prodává se i speciální držák pro akční kamery, se kterým je připevnění jednodušší. Podporují se například GoPro akční kamery.
Jaká je výdrž baterie gimbalu Atom?
Snoppa Atom využívá Li-Ion baterie. Konkrétně se jedná o typ SP26350, který má kapacitu 2000 mAh. Výrobce udává výdrž na jedno nabití až 24 hodin. Dobrou zprávou je to, že jsme se k této hodnotě dostali a opravdu vám gimbal vydrží cca jeden den. Nepodporuje se rychlé nabíjení, tudíž z nuly na sto procent nabijete stabilizátor Snoppa Atom za cca 3 hodiny.
Jedna ze speciálních funkcí tohoto gimbalu je podpora bezdrátového nabíjení. Pokud váš telefon podporuje standard Qi, bude se nabíjet rovnou při natáčení. Pokud telefon s bezdrátovým nabíjením nemáte, tak to nevadí. Zařízení můžete nabíjet i klasicky kabelem při natáčení, musíte ale počítat s kabelem. Nabíjet lze pomocí dodávaného USB-C nebo Lightning kabelu – micro USB vůbec nepodporuje.
Ukázku stabilizovaného videa včetně porovnání záznamu s a bez stabilizace naleznete v našem videu níže. Ve zkratce – gimbal Atom stabilizuje velmi dobře. Jediný problém se stabilizací jsme měli při pomalých pohybech, kdy se gimbal přestane pohybovat. Velice pravděpodobně je to způsobené tím, že v telefonu je stabilizace, která nepočítá s vložením do gimbalu. Takto to „mezi sebou bojuje“ a například na motion timelapse můžete poznat, že obraz není úplně 100% plynulý.
Snoppa Atom gimbal: Levný a miniaturní stabilizátor pro chytré telefony
Aplikace Snoppa je největším problémem gimbalu
Bohužel se jedná o jeden z těch výrobků, který je perfektně zpracován, funguje velmi dobře, ale má polofunkční aplikaci, která shazuje kvalitu výrobku. Bez aplikace Snoppa se neobejdete, pokud chcete používat pokročilejší funkce. Najdete ji v Google Play, kde o kvalitě hovoří i hodnocení uživatelů. V době psaní recenze má průměrné hodnocení 2/5.
Propojení s telefonem probíhá pomocí Bluetooth. Ovládání následně probíhá přes aplikaci Snoppa. A to včetně kalibrace, změny programovacího tlačítka, aktualizací atd. Největší problém, co s aplikací máme je v tom, že se občas neuložil záznam videa, který jsme právě pořídili. Nebylo to naštěstí nic častého, ale podobná chyba by se v první řadě vůbec neměla objevovat.
Častokrát máte na pořízení videa jen jeden pokus a když po dotočení zjistíte, že se nic neuložilo, tak máte chuť celý gimbal hodit do koše. Občas jsme měli problém i s některými pokročilými funkcemi jako je panorama nebo timelapse, které nefungovaly ideálně – špatně se například poskládaly výsledné snímky. Pokud ale fungují správně, jsou výsledky opravdu působivé.
Klasická stabilizace ale naštěstí funguje i s normální aplikací vašeho telefonu, takže můžete bez problémů nahrávat videa a vědět, že o ně nepřijdete. Výrobce aplikaci postupně opravuje, v seznamu nových funkcí vidíte většinou právě jen opravy bugů. Snad se mu během příštího roku podaří vyladit aplikaci. Například konkurence od DJI s řadou gimbalů Osmo je po softwarové stránce na míle daleko. A to je z pohledu Atomu rozhodně škoda, protože v ostatních aspektech je skvělou konkurencí.
Tento Gimbal jsme obdrželi z crowdfundingové kampaně na serveru Indiegogo, kde výrobce Snoppa vybral více než 1,5 milionu dolarů. V tuto chvíli se rozesílají první zařízení zákazníkům. V době psaní recenze je ještě dostupný přímo na Indiegogo za mírně zvýhodněnou cenu 139 dolarů. V přepočtu vyjde cca na 3 100 Kč. Finální cena v obchodech bude 159 dolarů a dostupný bude po novém roce. To je cca o 500 Kč více.
Závěr recenze Snoppa Atom
Snoppa Atom je velmi dobrý gimbal, který se může pyšnit tím, že je hodně skladný a můžete ho mít v kapse a zároveň vydrží 24 hodin na jedno nabití. Podporuje bezdrátové nabíjení, externí mikrofony a cena navíc není vůbec vysoká. Stabilizace funguje velmi dobře, což můžete vidět na našem srovnání výše. K dokonalosti je tu však jeden problém. A to softwarová stránka gimbalu, respektive Android aplikace. V nejhorším případě se stává, že neuloží právě nahrané video, anebo špatně vytvoří timelapse či panorama a ve výsledku budete mít nepoužitelné záběry. Pokud Snoppa aplikaci opraví, tak zde máme velice schopný gimbal se skvělým poměrem cena/výkon.
Komentáře (6)
Přidat komentář