Sluchátka Creative MA930 a MA330: to pravé pro vaše uši? [recenze]

PS_MA930

Creative se snaží zaujmou rostoucí základnu Android uživatelů dvojicí sluchátek přímo připravených pro naše přístroje. Stojí ta sluchátka opravdu za to? Tak na to se podíváme v dnešní recenzi.

MA930 – dražší znamená kvalitnější. Opravdu?

Jako první se podíváme na toho dražšího zástupce, který v obchodech stojí kolem 1400 korun. Hned po vybalení z krabičky zaujmou sluchátka poměrně bohatým příslušenstvím. Máme zde standardní tři velikosti výměnných silikonových náušníků, takže s padnutím sluchátek do ucha by snad neměl být problém. Dále je zde pytlík, v němž můžete sluchátka přenášet a je zde také rozdvojovací kabel, díky kterému můžete sluchátka připojit k počítači a používat mikrofon (například pro Skype apod.). Balení ještě obsahuje nezbytný návod a nějaké poukazy na nákup hudby v e-shopu Creative.

PS_MA930

MA930 jsou špuntová sluchátka, která na první pohled zaujmou originálním vzhledem. Ten se designerům opravdu povedl a na sluchátka je radost pohledět. Zpracování je taktéž na dobré úrovní a je zde hojně používán kov, který umocňuje dojem kvalitního výrobku. Kabel vypadá bytelně, je spíše tlustší a málo ohebný, ale jestli se bude či nebude kazit by ukázalo až delší testování. Je tak akorát dlouhý (1,2 m), takže zbytečně nepřekáží. Koncovka je rovná, osobně bych spíše preferoval zahnutou koncovku, ale každému holt vyhovuje něco jiného.

Pravé a levé sluchátko jsou od sebe odlišeny barevným proužkem. Pravé má červený pruh a levé modrý. Na kabelu vedoucím k pravému sluchátku se nachází mikrofon s tlačítkem pro přehrávání/pozastavení hudby či pro přijmutí/ukončení hovoru. Bohužel toto je jediný ovládací prvek, který se zde nachází. Ocenili bychom možnost přepnutí na další skladbu a ovládání hlasitosti, což by podstatně rozšířilo uživatelský komfort. Bohužel, možná příště. V uchu sedí sluchátka výborně (pravda, to může být dost individuální) a okolní hluk prakticky není slyšet.

Nyní se dostáváme k tomu nejdůležitějšímu a tím je kvalita reprodukce. Sluchátka nehrají vůbec špatně. Výšky a středy jsou poměrně hodně výrazné a basů je na poměry špuntových sluchátek překvapivě málo. Osobně preferuji trochu basovější zvuk, tak jsem byl nucen pohrát si s ekvalizérem, ale poté byl výsledek velmi uspokojivý. Při přehrávání hudby je slyšet velké množství detailů a pokud nepatříte mezi velmi náročné posluchače, kvalita reprodukce vás uspokojí.

Sluchátka je díky vestavěnému mikrofonu možné použít jako handsfree a k tomuto účelu se hodí více než dobře. Mikrofon je všesměrový a se zachytáváním hlasu nemá problém ani v hlučnějších lokacích. Kvalita hovoru byla na dobré úrovni, protější strana rozuměla bez problémů.

Pro úplnost, zde jsou parametry sluchátek:

– Sluchátka

 • Měniče: 6mm neodymový magnet
 • Kmitočtová odezva: 20 Hz – 20 kHz
 • Impedance: 16 ohmů
 • Citlivost (1 kHz): 105 dB/mW

– Mikrofon

 • Typ: všesměrový
 • Impedance: < 2 200 ohmů

– 3,5 mm pozlacená čtyřpólová zástrčka

– Hmotnost 12 g

Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

MA330 – chudší bráška

Creative MA330 ač stojí polovinu (cca 700 korun) toho, co MA930, ve spoustě věcí jsou si podobné. Jaké jsou zde rozdíly? Příslušenství je prakticky shodné, akorát u levnějších sluchátek chybí pytlík na přenášení.

PS_MA330

Samotná sluchátka již nejsou vyrobena z hliníku, ale pouze z plastu a mají mnohem fádnější vzhled. I tak je ale jejich zpracování kvalitní a netřeba se bát, že se vám hned rozpadnou. Kabel je shodný jako u vyššího modelu. V uších sedí bez problémů, jsou pohodlné a okolní zvuky prakticky neuslyšíte (pozor na přechodu). O mikrofonu platí totéž, co je napsáno výše.

Zvukově jsou MA330 dost odlišné od dražšího modelu. Jsou zde dosti výrazné basy, občas působí trochu zahuhlaným dojmem. Výšky a středy ale nijak výrazně nezaostávají a určitě se najde spousta lidí, pro které bude zvuk těchto sluchátek bez nějakého nastavování přijatelnější. Při přímém srovnání je poznat, že MA330 nevykouzlí tolik detailů jako MA930 a že hudbě něco chybí.

Parametry:

– Sluchátka

 • Měniče: 9mm neodymový magnet
 • Kmitočtová odezva: 6 Hz – 23 kHz
 • Impedance: 16 ohmů
 • Citlivost (1 kHz): 106 dB/mW

– Mikrofon

 • Typ: všesměrový
 • Impedance: < 2 200 ohmů

– Délka kabelu 1,2 m
– 3,5 mm pozlacená čtyřpólová zástrčka
– Hmotnost 11 g

Aktuální cena: zdroj: heureka.cz

Závěr

Myslím, že by se dalo říct, že při koupi některých z dnes recenzovaných sluchátek dostanete to, za co si zaplatíte. Zvukově jsou na tom sluchátka v rámci své třídy dobře, potěší bohaté příslušenství a zamrzí nedotažený ovládací panel. Pokud byste rádi něco lepšího, než jsou sluchátka dodaná k telefonu a potřebujete, aby zároveň sluchátka mohla sloužit jako handsfree, pak již nemusíte hledat. Také se může jednat o vhodný vánoční dárek pro nějakého androiďáka (a nejen androiďáka, mezi podporovanými zařízeními jsou i iOS stroje).

 

Jan Slovák
O Autorovi - Jan Slovák

více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (14)