Creative MUVO 2: Nová generace repráčků, která zná pojem stereo (recenze)
- Recenze
- Daniel Macho
- 29.11.2016
- 6
Je to něco málo přes rok, co k nám do redakce připlul bezdrátový reproduktor Creative MUVO mini. Tehdy jsme byli jeho výkon naprosto unešeni, takže zjištění, že jde na trh Creative MUVO 2, tedy druhá generace, v nás vyvolalo opravdu velkou zvědavost. Zajímá vás, v čem je novinka oproti předešlé generaci lepší? Co přibylo a co naopak ubylo? Pojďme se na to spolu podívat.
Creative MUVO 2: Obsah recenze
- Obsah balení
- Vzhled a dílenské zpracování
- Zvukový výstup a reproduktor
- Konektivita
- Baterie a výdrž
- Kdy, kde a za kolik?
- Resumé
Obsah balení
Karton střídá plast. Krabička od reproduktoru Creative MUVO 2 je nyní vyrobena z průhledného plastu, v němž je na přesné místo zasazen samotný reproduktor. Krabička má ale dvojité dno. Pod samotným reproduktorem se nachází ještě prostor, do kterého bylo ukrytu důležité čtení (uživatelský manuál a prohlášení o záruce) a krátký MicroUSB kablík pro nabíjení reproduktoru. Více toho v balení nečekejte.
Vzhled a dílenské zpracování
Na první pohled působí Creative MUVO 2 bytelně. Stejně jako v případě předchozí verze, i novinka je vyrobena z plastu se „softtouch“ úpravou. Díky tomuto povrchu se reproduktor dobře drží v ruce a nijak zvlášť neklouže. Na druhou stranu na něm ale znatelně ulpívají otisky prstů, které jdou jen těžko odstranit. V případě první generace, byla čelní strana a mřížka reproduktoru vyrobena ze stejného plastu, jako zbytek těla. V případě novinky jsme se ale dočkali změny. Mřížka je nyní kovová a vyplňuje v podstatě celou čelní část.
Zadní strana nabídne pohled na nápis MUVO 2 a především na krytku vstupů. Ta je vyrobena z pryže, aby do nich nenatekla voda, které má reproduktor odolat.
Creative MUVO 2 – první pohled
Na horní straně se již odehrávají poměrně znatelné změny. Místo čtyř tlačítek, které nabízela předchozí generace, jich zde najdeme rovnou šest. Přibylo zde tlačítko pro přehrávání/pauzu a tlačítko „M“, které slouží jako funkční tlačítko hned k několika různým úkonům. Tlačítka jsou opět pryžová a stejně jako v předchozí generaci mají hexagonální tvar. Kromě tlačítek zde pak nejdeme dvojici LED diod, přičemž jedna značí stav baterie a druhá pohotovostní stav či spárování. Mezi diodami se pak ještě krčí mikrofon, který je možné využít například pro uskutečnění hovoru. Na první pohled ale také vidíme, že něco chybí. Chybí značka NFC, které nový reproduktor postrádá.
Na spodní straně najdeme jen pryžové podložky, aby reproduktor necestoval po stole, až spustí svůj mohutný přednes. Za to nám ale na jedné z bočních stran přibylo velké oko, za které můžete reproduktor přivázat. Creative MUVO 2 získal certifikaci IP66, což je stejná, jakou měl i předchůdce. Znamená to tedy, že je zcela odolný prachu a silně stříkající vodě.
Zvukový výstup a reproduktor
Před rokem nás Creative MUVO mini zaskočil svým výkonem, takže jsme byli velice zvědavi, jaký bude mezigenerační rozdíl. Abychom mohli posoudit objektivně, udělali jsme přímé srovnání obou generací. K testu jsme použili dva telefony Nexus, jeden spárovaný s loňským reproduktorem, druhý spárovaný s tím novým. Stejná byla i skladba, kterou jsme poslouchali. A je tedy mezi generacemi rozdíl?
Rozdíl je znát, ale jen při přímém srovnání
Rozdíl ve zvukovém výstupu je jak v hlasitosti, tak v kvalitě zvuku. Creative MUVO 2 je o pár decibelů hlasitější a výsledný zvuk je o něco méně zkreslenější. I když se nám původně zvuk z Creative MUVO mini zkreslený nezdál, při srovnání jsme cítili, že Creative MUVO 2 má výstup čistější.
Na první pohled se sice zdá, že reproduktorová výbava je stejná, ale opak je pravdou. Nová generace nabízí větší a výkonnější měniče (bohužel, přes veškerou snahu se ani nám nepodařilo zjistit, jaký je reálný výkon ve Wattech) i větší pasivní ozvučnici mezi nimi. Ta dodává výslednému zvuku na mohutnosti a znatelně podkresluje basové tóny. Tomu pak pomohl i fakt, že novinka je o drobet mohutnější na objem (ano rozměry nepatrně narostly, ale nijak dramaticky), což umožňuje pasivní ozvučnici snáze rozvibrovat.
Konektivita a možnosti přehrávání
Creative MUVO 2 se s telefonem páruje pomocí Bluetooth 4.2, které je nenáročné na spotřebu. Je také dostatečně rychlé, takže zvládá datové přenosy mp3 souborů ve vysoké kvalitě. Loňská verze nabídla i NFC, pomocí kterého se telefon spároval velice snadno. Letos ale NFC z nepochopeného důvodu chybí. Pro spárování s telefonem je tedy třeba na reproduktoru přidržet tlačítko se symbolem Bluetooth, čímž se spustí párovací režim a poté reproduktor pomocí Bluetooth vyhledat telefonem.
[aps_product_sz id=“414788″]
Novinkou, která v minulé generaci chyběla úplně, je podpora MicroSD karet. A co víc, z paměťové karty umí číst i nejkvalitnější FLAC soubory. Samotnou funkci chválíme, ale zároveň musíme prohlásit, že přehrávání z MicroSD je dle našeho názoru jen nouzové. Je totiž chaotické. Jelikož chybí jakýkoli displej, vůbec se neorientujete v uložených skladbách. Takže pokud budete mezi stovkou skladeb hledat jedinou, bude to poměrně těžké. Mezi skladbami se pohybujete pomocí tlačítek „M + Volume+“ a „M + Volume-“ (stejná zkratka funguje i pro přepínání skladeb hrajících z telefonu). Kvalita zvuku při přehrávání z paměťové karty pak závisí na kvalitě zvukového souboru. Soubory mp3 s datovým tokem 320kbps jsou logicky kvalitnější, než skladby s datovým tokem 128 kbps. Mezi kvalitní mp3 a FLAC je sice znát rozdíl, ale abychom byli upřímní, není tak velký, jak se často očekává. Z takto malého reproduktoru už asi holt víc nedostaneme.
Jelikož je novinek poměrně hodně, je čas se zmínit také o něčem, co jsme mohli vidět již u loňského modelu. Tím je 3,5 mm jack konektor pro AUX vstup. Pokud tedy budete potřebovat přehrávat hudbu i z dalšího jiného zdroje, než je zařízení s Bluetooth, můžete využít kabelu s 3,5 mm jackem na obou koncích.
To nejlepší tkví ve dvojici
Další novinkou, která je u Creative MUVO 2 k vidění poprvé, je možnost spárování dvou stejných reproduktorů mezi sebou. Upřímně, myslíme si, že toto je ta nejmocnější funkce, která dělá druhou generaci tak skvělou. Dva spárované reproduktory totiž hrají ve stereu, čili jsou rozdělené na levý a pravý kanál. Když si poté reproduktory postavíte před sebe a spustíte přehrávání, doslava vám spadne brada a budete ji hledat možná mezi koleny. Teprve v tomto režimu jsme se svými pocity ocitly ve stejné „audio-Valhale“ jako loni a přemítali nad tím, jak tohle dokáží vyloudit takové dvě malé krabičky.
Snad každý, kdo měl tu čest si tento výkon poslechnout se poté ptal, jak takové spárování funguje. A je to jednoduché. Telefon se nepřipojuje na oba reproduktory, jak si mnozí myslí. Postup je přitom ale jednoduchý. V první řadě zapneme levý reproduktor a vypneme Bluetooth na telefonu, aby se nám zařízení automaticky nespárovala. Poté na reproduktoru podržíme tlačítko „M“ po dobu tří vteřin, načež se začne shánět po pravém reproduktoru. Druhý reproduktor tedy zapneme a přivedeme do párovacího režimu pomocí tří vteřinového podržení tlačítka se symbolem Bluetooth. Z levého reproduktoru se ozve dámský hlas, který nás ujistí, že je spárováno. Poté již jen spárujeme levý reproduktor s telefonem a můžeme přehrávat. Veškeré ovládání pak řeší telefon či levý reproduktor.
Čtenáři se nás pak také v prvním pohledu ptali, zda je možné připojit k reproduktoru dva telefony. Zatímco se reproduktory umí navzájem spárovat, ke dvěma zařízením se bohužel připojit nedokáží.
Baterie a výdrž
Výrobce uvádí u reproduktoru Creative MUVO 2 stejnou baterii, jako v případě předchůdce. Kapacita 2200 mAh by údajně měla stačit na 10 hodin přehrávání. A jaká je skutečnost? Větší reproduktory si logicky vezmou trochu více „šťávy“, úspornější Bluetooth jí zase trochu ušetří. Realita je taková, že na hlasitost nižší než střední (chápejte jako doma poslouchatelnou), vydržel reproduktor hrát od plného nabití 9 hodin skrze Bluetooth (výdrž je tedy o něco slabší než loni). Z MicroSD karty pak hrál o hodinu déle. Dobu hraní jsme měřili při spárování ve stereu, ale výsledek bude velmi podobný i za použití jediného reproduktoru, neboť každý má vlastní baterii o shodné kapacitě, hrající na shodnou hlasitost.
Chtěli jsme také vyzkoušet, jak dlouho dokáže hrát na plnou hlasitost, ale úroveň hluku byla tak vysoká, že jsme museli reproduktor ztlumit, jinak bychom brzy ohluchli. A sousedé by to asi také nenesli zrovna lehce.
Reproduktor se nabíjí skrze přiložený MicroUSB kablík. Pokud bychom reproduktor nabíjeli z 0% na 100%, počkali bychom si přibližně hodinu a půl až dvě hodiny, v závislosti na použitém zdroji (v balení je jen kablík bez nabíječky).
Kdy, kde a za kolik?
Bezdrátový reproduktor Creative MUVO 2 je sice novou generací, ale tu původní zcela nenahrazuje. Spíše ji doplňuje. Jelikož cena původního modelu zůstává stejná, je tedy logické, že novější, výkonnější a vybavenější model bude muset být i dražší. V katalogu Heureka.cz jej můžeme najít od 1832,- Kč, což již není málo. Obzvláště pak, pokud hodláte pořídit dvojici reproduktorů, pro stereo přehrávání.
Resumé
Jak jsme již zmínili na samém začátku, byli jsme hodně zvědaví, zda nás Creative MUVO 2 opět něčím překvapí. Změn se událo poměrně hodně, ale nemyslíme si, že je kvůli nim nutné kupovat novou verzi, pokud jste si již koupili minulou. Naopak pokud koupi teprve zvažujete, přikláníme se k názoru, že se vyplatí si pár stovek připlatit a koupit novější generaci. Zvuk je velice silný a mohutný, basy jsou příjemně podkreslené. Ty se ale vytrácí se stoupající vzdáleností vašich uší od reproduktoru. Menší halu s nimi krásně ozvučíte, ale basy se již budou vytrácet.
Novinka v podobě přehrávání MicroSD karet, dokonce s podporou FLAC souborů je sice dobře myšlená, ale mezi skladbami se jen velice těžce orientuje. Primárně je tedy reproduktor určen jako doplněk ke smartphonu.
Úplně nejvíce nás ohromilo skvělé stereo, které vznikne spárováním dvou reproduktorů Creative MUVO 2. Pokud tedy budete ochotni investovat do bezdrátových reproduktorů více než 3000,- Kč, neváhejte.
+ Velmi hlasitý výstup
Klady
+ Slušná výdrž na jedno nabití
+ Stereo párování
+ Možnost přehrávání i bez Bluetooth (Micro SD/3,5mm jack)
+ Podpora FLAC formátu
+ Umožňuje hovory díky mikrofonu
+ Voděodolnost
– Větší rozměry
Zápory
– Vyšší cena
– Přehrávání z MicroSD je nepřehledné
– Chybí NFC
Za zapůjčení děkujeme společnosti Creative.
Komentáře (6)
Přidat komentář