TOPlist

Šest tipů, jak dnes ochutnat Android L i na starším telefonu či tabletu

android_lollipop_ico

Vývojářský náhled Androidu L naznačil poměrně přelomové vizuální změny grafického prostředí tohoto operačního systému, které zaujaly laickou i odbornou veřejnost. Mnozí z těch, kteří si Android L nemohou nainstalovat (je k dispozici pouze pro telefon Nexus 5 a tablet Nexus 7 2013 – viz aktualita Android L: Google uvolnil „vývojářský náhled“ pro Nexus 5 a Nexus 7), by rádi okusili alespoň zlomek nového uživatelského prostředí.

Šest tipů, jak dnes ochutnat Android L i na starším telefonu či tabletu Šest tipů, jak dnes ochutnat Android L i na starším telefonu či tabletu

Není to nesplnitelný sen – díky širokým možnostem přizpůsobení lze do nového kabátku převléknout i stárnoucí zařízení. V Obchodě Play je k dispozici hned několik grafických témat, skinů, „modů“, launcherů a balíčků ikon inspirovaných právě Androidem L, nesoucích se ve stylu plochého barevného rozhraní a jednoduchých ikon, ne nepodobných konkurenčnímu iOS 7. Mnohé prvky uživatelského rozhraní Androidu L se mimochodem s předstihem objevují i v aktuálních grafických nadstavbách Samsung TouchWiz a LG Optimus UI.

Server Phone Arena připravil výběr šesti aplikací, které můžete nainstalovat na svůj telefon a zakusit tak nové prostředí ještě dříve, než Google oficiálně představí finální sestavení (což bude pravděpodobně někdy na podzim).

NOVA Launcher

NOVA Launcher je patrně nejpopulárnější alternativní launcher, přinášející grafiku inspirovanou UI „Material“ z Androidu L. Těšit se můžete na propracovaný vzhled, animace, náhledy složek a seznam aplikací – to vše v jednom společném balíku. Skoro všechny „vizuální dobroty“ tak získáte instalací jediné aplikace.

NOVA Launcher NOVA Launcher

NOVA Launcher NOVA Launcher

NOVA Launcher NOVA Launcher

NOVA Launcher slibuje širokou přizpůsobitelnost a vysoký výkon; nahradí původní domovskou obrazovku a nabídne možnost změny témat ikon, barev, rozložení, animací a dalších prvků uživatelského rozhraní. Aplikace podporuje vyhledávání Google skrze hlasový příkaz „OK, Google“, barevná témata, balíčky ikon, pozicování ikonek a widgetů mimo mřížku, umí několik způsobů zobrazení seznamu aplikací, zálohu a obnovu a celou řadu dalších funkcí.

Pokud vystačíte se základní funkcionalitou, pak můžete NOVA Launcher používat zdarma. Aplikaci si zatím stáhlo více než deset milionů uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,6. 4,2 MB velký balíček lze instalovat na zařízení s Androidem 4.0 a vyšším.

Nova Launcher
Nova Launcher

ExDialer Theme Android L

A co takhle převléknout do stylu Androidu L aplikaci pro vytáčení telefonních hovorů? Ani to není problém! Stačí si nainstalovat ExDialer a k němu stáhnout příslušné grafické téma, obsahující například kontakty v kruzích a další „vychytávky“.

https://www.youtube.com/watch?v=xBQm654agNo

Aplikace ExDialer slibuje jednoduché používání, rychlost, plynulost a nenáročnost na systém, dále inteligentní T9 algoritmus a podporu více než třiceti jazyků, včetně češtiny. Dovoluje například zavolat nebo napsat kontaktu pouhým tahem prstu doleva nebo doprava, jak to znají majitelé telefonů Samsung. Pro tento program je k dispozici množství témat a rozšíření, mezi nimiž nechybí ani moderní styl „Material“.

ExDialer Theme Android L ExDialer Theme Android L

ExDialer Theme Android L ExDialer Theme Android L

ExDialer Theme Android L ExDialer Theme Android L

Číselník podporuje také VoIP aplikace jako jsou System SIP client, Skype, Viber, Fring, MobileVOIP, GrooVe IP, Acrobits Softphone, Media5-fone, UppTalk, Rynga, Bria a Microsoft Lync.

Aplikace i grafické téma jsou k dispozici zdarma. ExDialer – Dialer & Contacts si stáhl přes milion uživatelů a její známka v Obchodě Play je 4,4. Instalační balíček velký 2,0 MB lze použít na Androidu 2.1 a vyšším. Téma ve stylu Androidu L má zatím přes padesát tisíc stažení a známku 4,0.

ExDialer - Dialer & Contacts
ExDialer - Dialer & Contacts

4efbe34c2dc076d068c0146d8ca49739?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Android L Theme – CM11

Jestliže používáte alternativní ROM CyanogenMod, pak patrně víte, že jednou ze silných stránek její jedenácté generace je vylepšená podpora grafických témat. Netrvalo dlouho a v Obchodě Play se objevilo i téma Androidu L, reprezentující nejčistší formu očekávané verze operačního systému, včetně designu a vizuálního dojmu. Proměny se tedy dočká většina prvků uživatelského prostředí, včetně systémových nastavení. Balíček obsahuje ikony, zaváděcí animaci, zvuky, notifikace, vyzváněcí tóny, tapety a další „dobroty“ z Androidu L.

https://www.youtube.com/watch?v=DtnO7nv4k8E

Grafické téma lze použít pouze na alternativních ROM CyanogenMod a z ní vycházejících derivátů, konkrétně jsou podporovány:

  • CyanogenMod
  • Paranoid Android
  • Mahdi
  • Liquidsmooth
  • Carbonrom
  • Dirty Unicorn
  • N5X
  • C-rom
  • Evervolv
Android L Theme – CM11 Android L Theme – CM11

Autor před instalací doporučuje provést aktualizaci ROM na poslední verzi, aby se zabránilo problémům se stabilitou některých možností nastavení.

Android L Theme – CM11 Android L Theme – CM11

Android L Theme – CM11 Android L Theme – CM11

Android L Theme – CM11 Android L Theme – CM11

Alternativní ROMku můžete na svůj telefon nainstalovat zdarma, na pořízení grafického tématu si připravte necelých 55 Kč. Android L Theme – CM11 si sice koupilo jen něco přes tisíc uživatelů, průměrná známka je ovšem velmi vysoko – 4,7 z 5 možných. Celý balík je velký 13 MB.

Lollipop 5.0 CM11/PA Theme
Lollipop 5.0 CM11/PA Theme

Android L Launcher Theme

Grafické téma, které můžete aplikovat na nejoblíbenější launchery, jako jsou Nova, Aviate, Apex, Next 3D, TSF Shell, GO, Solo, Smart, ADW, Action, Holo, Atom, Lucid a mnohé další, přinese plnohodnotný zážitek z Androidu L i na váš telefon nebo tablet. Součástí jsou ikony, widgety, nástrojové lišty, vylepšení složek a tapety ve stylu Material.

Android L Launcher Theme Android L Launcher Theme

Mezi hlavní vlastnostmi autoři jmenují snadné aplikování motivu, více než 2 700 ikonek s možností automatického odeslání žádostí na vytvoření chybějících, různé barevné styly a provedení se snadným přepínáním. Příjemným bonusem může být například widget s aktuálním počasím nebo předpovědí na následujících pět dnů, navržený v nejnovějším stylu Androidu 5.0, šest vyhledávacích widgetů, nebo dvoje hodiny s novou verzí písma Roboto.

Android L Launcher Theme Android L Launcher Theme

Android L Launcher Theme Android L Launcher Theme

Android L Launcher Theme Android L Launcher Theme

Grafické téma, které promění váš launcher do vzhledu Androidu L, pořídíte za 40 korun. 34 MB velký balík si zakoupilo přes pět tisíc uživatelů, přičemž průměrná známka je 4,4. Android L Launcher Theme podporuje zařízení s Androidem 4.0.3 a vyšším.

806dc78a33d1b618d3def0e121e1f0f6?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Android L LockScreen

Na co jsme ještě zapomněli? Ano, na odemykací obrazovku! Právě pro tu je připraven Android L LockScreen, který napodobuje vlastnosti nejnovějšího Androidu a přináší oznámení ve stylu karet, jak je můžete znát z uživatelského rozhraní Material se zobrazením podrobností po klepnutí a odstranění tahem prstu. Tahem doprava odemknete aplikaci číselník, opačným směrem spustíte fotoaparát, tahem dolů pak odemknete telefon. Na pozadí odemykací obrazovky lze nastavit libovolnou tapetu, do oznámení se dostanou jen ty aplikace, kterým to nezakážete. K dispozici jsou také možnosti zapnutí a vypnutí zvuků nebo povolení či zakázání odemykací obrazovky. Do budoucích verzí autoři plánují přidat podporu vlastních zástupců aplikací.

Android L LockScreen Android L LockScreen

Android L LockScreen Android L LockScreen

Android L LockScreen Android L LockScreen

Android L LockScreen můžete instalovat na své telefony a tablety zdarma. Aplikaci si stáhlo více než pět tisíc uživatelů a její známka je 3,3. 2,8 MB velký balíček je možné instalovat na telefony a tablety s Androidem 3.0 a novějším.

ee3cb9c68c5df90283d513bb8331749e?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Android L Icons and Weather Skin

Android L Icons and Weather Skin Android L Icons and Weather Skin

Pokud nechcete stahovat a instalovat celé grafické schéma, můžete zkusit jen změnu ikon aplikací Google v Solo Launcheru. Ikony jsou v rozlišení 144 x 144, součástí balíku je také widget s počasím v moderním stylu pro vaši domovskou obrazovku. Instalace je jednoduchá: stačí stáhnout téma a klepnout na tlačítko Použít.

Android L Icons and Weather Skin Android L Icons and Weather Skin

Android L Icons and Weather Skin Android L Icons and Weather Skin

Android L Icons and Weather Skin Android L Icons and Weather Skin

Balíček, který si stáhlo již přes padesát tisíc uživatelů a jehož známka je 4,2, je k dispozici zdarma a jeho autoři slibují časté aktualizace. 1,9 MB velký soubor využijete na zařízeních s Androidem 4.0 a vyšším.

156fe92cde87b1752cda43f7b06ba5fe?s=128&d=retro&r=G
The app was not found in the store. :-(

Solo Launcher-Clean,Smooth,DIY
Solo Launcher-Clean,Smooth,DIY

Inspirováno články Best Android L Themes, Launchers and Icon Packs You Cannot Miss (IBTimes) a 5 Android L themes, launchers and icon packs to install while you wait (Phone Arena).

Karel Kilián
O Autorovi - Karel Kilián

Karel Kilián je zkušený technický redaktor a copywriter s bohatou praxí v oblasti informačních a komunikačních technologií. Jeho kariéra začala na pozici prodavače, odkud postupně… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)