Samsung QLED TV (Q9FN) recenze: Perfektní obraz ve 4K rozlišení s HDR, za který si připlatíte

samsung qled Q9FN recenze tv

Samsung QLED TV (Q9FN) je posledním špičkovým modelem, který se představil na jaře roku 2018.  Tato nová chytrá televize se může pochlubit skvělým obrazem ve 4K rozlišení a HDR. Mezi hlavní funkce této televize patří přímé zadní podsvícení, režim Ambient, One Invisible Connection apod. Co tyto funkce znamenají a opravdu se tato TV může řadit po bok těch nejlepších? Na to si odpovíme v naší recenzi.

Obsah recenze Samsung QLED TV Q9FN

Konstrukce QLED TV Samsung je špičková

Z přední strany vypadá televizor hodně moderně, má tenké rámečky kolem displeje. Ty obzvlášť vyniknou přitom, když si televizor pověsíte přímo na zeď. Ale ani se základním kovovým stojanem nevypadá televizor špatně. Stojan je hodně minimalistický. Pokud by vám ale nevyhovoval, Samsung nabízí hned několik dalších řešení, jak si televizi umístit do obýváku.

samsung qled chytra televize

Co nás trochu nemile překvapilo, je tloušťka televize. Připomíná spíše starší a levnější televize a u konkurence jsme mohli vidět mnohem tenčí panely. Samotný televizor je pak z velké části plastový, což ale ničemu nevadí. Všimnete si toho v podstatě jen při přenášení televize a pak už vůbec ne. Jeden z důvodů je ten, že v zadní části televize nemusíte nic řešit. Při první instalaci zapojíte jeden neviditelný OneConnect kabel, který můžete elegantně provléct stojanem a následně už vše obsluhujete přes kovovou krabičku, která je mimo televizi.

samsung qled televize design

Ta už svou velikostí připomíná menší počítač, není se ale čemu divit. Požadavky na výkon jsou stále větší, navíc v této krabičce je rovnou i zdroj televize. To je oproti minulému roku novinka. Takže do TV opravdu zapojujete pouze jeden malý OneConnect kabel, zbytek se řeší přes „krabičku“. Televizi jsme mohli vidět i přímo na zdi a teprve až v takovém případě vynikne to, že z televize vede pouze jeden tenký „neviditelný“ kabel, který dokáže přenášet data i elektrický proud. Přesvědčit se můžete na naší fotografii níže.

Co je to režim Ambient?

Jedna z hlavních novinek, kterou Samsung u svých nových televizí prezentuje, je režim Ambient. Ve zkratce jde o takový Always On Displej pro televize. Cílem tohoto režimu je ukončit dobu „černých obrazovek“, neboli dobu, kdy se televize nevyužívá a je vypnutá. Nyní si můžete nastavit několik možností zobrazení. Vybrat si různé barvy, vaše fotografie, ale třeba i informace jako je čas a předpověď počasí.

rezim-ambient-samsung-qled-TV

Z televize, kterou zrovna nepoužíváte, se tak rázem vytvoří živý obraz, který se stane ideálním doplňkem domácnosti. QLED nevypaluje pixely, takže se nemusíte bát toho, že by několik hodin stejné fotografie mělo nějaký vliv na kvalitu panelu. Dalším plusem je to, že přes mobilní aplikaci si můžete nastavit stejnou barvu a vzor, který máte na zdi za televizí. Zrovna tohle nám v testu moc dobře nefungovalo a televize si extra dobře neporadila se vzorem. Ve výsledku jde ale o rozhodně zajímavý počin. Jedna otázka tu však ještě vyvstává. Jak je to z účtem za elektřinu? Velmi dobře, tento režim Ambient je speciální uzpůsoben tomu, aby spotřeboval co nejmenší množství energie. Podle slov Samsungu, pokud budete mít každý den zapnutý Ambient režim po dobu tří hodin, tak za jeden měsíc zaplatíte za elektřinu 18 Kč.

Televize Samsung QLED Q9FN patří v kvalitě obrazu mezi nejlepší

Písmenko Q ve spojení s touto televizí vidíte na každém kroku. Kromě QLED, je zde také Q Colour, Q Contrast Elite, Q HDR 2000, Q Engine apod. Samsung dává opravdu jasně najevo, že se zde používá Quantum Dot technologie. Pojďme si ale popsat samotnou kvalitu displeje. Samozřejmostí je podpora 4K rozlišení a HDR. Výhradně model Q9F je vybaven kontrastní technologií přímého zadního podsvícení. Díky tomu má tato televize mnohem lepší kontrast. Jeden z mínusů minulých QLED Samsung teelvizí v porovnání s OLED je kvalita černé barvy.

quantum dot displej samsung

Rozhodně zde jde vidět posun dopředu, černá a tmavé oblasti vypadají téměř perfektně. V reálném použití už moc nepoznáte rozdíl oproti OLED televizorům. Až když jsme si dva stejné záběry pustili vedle sebe, jsme si mohli všimnout toho, že OLED je v černé přeci jen ještě o malý kousíček dále. Barevné podání je rovněž skvělé, Samsung Q9FN dokáže reprodukovat 99% barevného prostoru DCI-P3. QLED dokáže zobrazit přesní barvy při minimálním i maximálním jasu, zároveň nedochází ke zkreslení. Jas 2000 nitů je možná až moc, maximální jas jsme využili jen krátce kvůli testování, většinu jsme měli jas zhruba na polovině. Pozorovací úhly jsou také velmi dobré.

Reproduktory mají zvukový výkon 60 W, to je o 20 W více než minulý rok. S hlasitostí nebudete mít problém, i samotná kvalita je dobrá. Neměli jsme potřebu propojovat televizor s externími reproduktory. Jedna zajímavá funkce je automatické nastavení hlasitosti, kdy TV upravuje zvuk tak, aby byl pořád stejně hlasitý. To je poměrně užitečná funkce, obzvlášť když skočí reklama, která má úplně jinou hlasitost než film.

QLED vs. OLED vs. LED – jaké jsou rozdíly?

I když na první pohled to vypadá, že QLED je vylepšenou verzí OLED technologie, není tomu tak. Po konstrukční stránce toho nemají moc společného. QLED je stále LCD, které je však vylepšeno o Quantum Dot. Zdrojem světla je stále fluorescenční podsvícení a nadále prochází několika filtry. OLED funguje tak, že každý pixel produkuje vlastní světlo, díky tomu není potřeba podsvícení. To je jeden z hlavních rozdílů těchto dvou technologií. Třetí v pořadí je LED TV, které používají klasické LCD panely podsvícené pomocí LED diod. Jejich výhodou je oproti OLED a QLED nízká cena, na druhou stranu ale nedosahují takových kvalit v barevném podání nebo zobrazení černé.

oled vs qled

 

Výhodou OLED panelů je kvalitní zobrazení černé barvy, a i když se Samsung Q9FN blíží, tak QLED objektivně zaostávají v zobrazení černé a zároveň kontrastu. Na druhou stranu to QLED vynahrazuje lepší a přesnější kvalitou barev. Zjednodušeně by se dalo říct, že při výběru, kterou technologii zvolit, by se uživatelé měli rozhodovat, jestli chtějí lepší černou a kontrast, nebo lepší barvy. A případně jestli chtějí ušetřit.

Specifikace TV Samsung QLED QE55Q9FN

Obraz/displej

 • Displej: 4K, Samsung QLED, HDR 10+
 • Úhlopříčka obrazovky: 55 palců
 • Rozlišení panelu: 3840 x 2160 px
 • Poměr stran: 16:9.
 • Jas: až 2000 cd/m²
 • Vylepšení obrazu: Ultra Black Elite, Q Contrast Elite, PQI 3700

 

Prostředí

 • OS: Tizen
 • Aplikace: Google Play Movies, YouTube, Netflix, VoYo, Kuki, HBO GO, Sledování.TV a další
 • funkce Steam Link
 • SmartThings

 

Další parametry

 • DVB-T2CS2 × 2
 • Vysílání dat: HbbTV 1.5 (CZ,SK)
 • Analogový přijímač: Ano

Konektory

 • 4x HDMI
 • 3x USB
 • RJ45
 • RF
 • Optical Audio Out
 • CI slot

 

Rozměry

 • Rozměry přístroje s podstavcem (Š x V x H): 1231,2 × 789,1 × 284,3 mm
 • Hmotnost výrobku (+ podstavec): 23,2 Kg
 • No Gap Wall-mount

 

Zvuk

 • Výstupní výkon (RMS): 60 W
 • Dolby Digital Plus: Ano
 • Basový reproduktor: Ano
 • Typ reproduktorů: 4.2ch

konektory televize samsung q9fn

[aps_product_sz id=“498142″]

Systém Tizen je svižný a jednoduchý

Chytré televize společnosti Samsung fungují na systému Tizen OS. Nejinak je tomu i v případě Samsung Q9FN. Samozřejmě je zcela upraven pro fungování s televizory a s verzí pro chytré hodinky toho má pramálo společného. Zajímavé je také to, že Samsung zvolil úplně jinou cestu než třeba Android TV. Hlavní menu v podstatě funguje pouze ve spodní části, kde je pruh s několika dlaždicemi. Ty si můžete upravovat a zvolit například jen ty, které používáte. Na celém systému nás nejvíce potěšilo to, že je opravdu rychlý a stabilní. Na druhou stranu nám v některých částech přijde až moc jednoduchý, kdy některé funkce systém schovává zbytečně hluboko.

Co je to Samsung Smart TV

Co je to Samsung Smart TV

Pokud jde o aplikace, tak nám v Tizen OS nechyběla žádná. V televizi můžete mít například Netflix, Amazon Prime Video, Kuki, Sledování TV apod. Mezi aplikacemi je dokonce i HBO GO, což je něco, co majitelé Android TV nemají. Počet aplikací je ve výsledku mnohem menší než u Android TV, stejně tak i počet her je menší. Na takové televizi ale většinou nechcete hrát hry, které mají stejnou nebo horší kvalitu jako mobilní hry.

Podle slov Samsungu je to nejlepší TV pro hráče, což v našich podmínkách nemůžeme přímo potvrdit nebo vyvrátit. Pokud ale připojíte herní konzoli k televizi, ihned ji rozpozná, a je jedno, jestli se jedná o PlayStation 4, Xbox One, nebo třeba Nvidia Shield. Televize také při hraní vypne TV funkce a nastaví maximální výkon procesoru pro plynulé hraní. Druhou možností, jak hrát, je propojit televizi s vaším počítačem přes Steam Link. Funguje to drátově i bezdrátově a co je hlavní, tak velmi dobře. Využívat můžete buď klasické gamepady, nebo přímo k boxu od TV můžete přes USB připojit klasickou myš a klávesnici.

Propojení s telefonem umožní rychlou instalaci Samsung TV

Mobilní telefon hraje ve spojení s touto QLED televizí ještě větší roli. Už při první instalaci a spuštění se vám bude hodit. Televize spolupracuje s aplikací SmartThings a hned v úvodu ji můžete využít k automatickému propojení nebo rychlému nastavení internetu. Po dokončení instalace pak váš telefon může sloužit jako dálkový ovladač, gamepad pro hry, můžete zrcadlit obsah z telefonu na TV, ale i naopak. Slouží k nastavení režimu Ambient a také k notifikacím. K mobilní aplikaci nemůžeme říct ani jedno špatné slovo, funguje perfektně.


Klasický dálkový ovladač nečekejte, opět se využívá chytrý ovladač

Hlavní předností ovladače od Samsungu není to, abyste na něm rychle zadávali text, používali jej jako bezdrátovou myš. Jeho výhodou je to, že dokáže nahradit ostatní ovladače jiných zařízení, které máte k televizi připojené. Na mysli máme Blu-Ray přehrávače, Set-top boxy nebo třeba herní konzole. Vyzkoušeli jsme Nvidia Shield a bez větších problémů si s konzolí ovladač poradil.

Z fotografie si můžete také všimnout, že design ovladače se mírně předělal. Respektive přibylo nové tlačítko. A to pro režim Ambient, Jinak je v podstatě identický jako předchozí verze. Pro pohyb se využívá 4tlačítkový joypad uprostřed. Ovládání hlasitosti a přepínání programů je vyřešeno jako kolébka. Nechybí ani hlasové ovládání, i když pouze jen v angličtině.

Jaká je cena jednotlivých úhlopříček Samsung QLED TV?

Jedná se o vlajkový model společnosti Samsung, tomu odpovídá i cena. Testovali jsme Samsung QE55Q9FN, tedy verzi s úhlopříčkou 55 palců. Ta podle dat serveru Heureka stojí 75 990 Kč. Skladem je tato televize ve většině obchodů s elektrem. Existují i větší verze s úhlopříčkou 65 palců, ta stojí 99 990 Kč. Ještě existuje větší verze s úhlopříčkou 75 palců, ta vyjde na 149 990 Kč

 • 55″ Samsung QE55Q9FN – 75  990 Kč
 • 65″ Samsung QE65Q9FN – 99 990 Kč
 • 75″ Samsung QE75Q9FN – 149 990 Kč

Jak je na tom Samsung QLED TV v porovnání s konkurencí?

QLED televize mnoho konkurence nemají, můžete se maximálně podívat na loňské modely se stejnou technologií. V roce 2017 jsme testovali Samsung QLED TV (QE49Q7F), která už nabízí skvělé podání obrazu, atraktivní konstrukci i rychlý systém. Samozřejmostí je 4K rozlišení a HDR. Velkým plusem je to, že cena již není tak vysoká. Začíná zhruba na částce 35 tisíc Kč, což je cca o polovinu méně. V porovnání s novým modelem si přitom nestojí tak špatně. Mezi hlavní novinky letošního modelu patří o něco lepší barvy, lepší černá a kontrast, režim Ambient, nebo třeba propojení s TV pouze pomocí jednoho kabelu včetně elektriky.

Větší konkurence pro tuto televizi musíme hledat v segmentu OLED televizí. V podobné cenové kategorii se nachází televize jako Sony Bravia KD-65ZD9 nebo LG OLED65E7. Obě tyto by v kvalitě měly být na téměř identické úrovni jako QLED Samsung. Akorát s tím rozdílem, že díky použití OLED technologie mají lepší černou, kontrast a mírně lepší pozorovací úhly. Na druhou stranu ale barevné podání není tak bohaté a nemají také tak velký jas.

Závěr recenze Samsung QLED Q9FN

Pokud hledáte televizi s ideálním poměrem cena/výkon, tak musíte jít trochu někde jinde. Samsung Q9FN je špičková televize, za kterou si ale musíte pořádně připlatit. Za75 až 150 tisíc korun dostanete kvalitně zpracovanou televizi s perfektními barvami, velmi dobrou černou barvou, kontrastem (zobrazení černé zatím nedosahuje kvalit OLED panelů) a zároveň s mnoha funkcemi. Režim Ambient je rozhodně zajímavou novinkou, která může oživit obývák. Mnoho mínusů se na televizi nedá najít, snad jen ta cena by mohla být nižší. Pokud ale chcete ten nejlepší obraz, tak se Samsung televizí chybu neuděláte.

Klady

+ Podpora 4K HDR
+ Výborná kvalita obrazu
+ Kvalitní zpracování, propojení pouze jedním kabelem
+ Režim Ambient
+ Rychlý systém Tizen

Zápory

– Vysoká cena
– V některých částech až moc jednoduchý systém
– Zobrazení černé a kontrast nedosahuje kvalit OLED panelů

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Koupili byste si QLED televizi, nebo dáváte přednost OLED?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (11)