Vyzkoušeli jsme Amazon Prime Video: Vyplatí se nově spuštěná služba?

Amazon Prime Video

Nedávno jsme připravili mini seriál, kde jsme se blíže podívali na online videopůjčovny v Česku. Před několika dny jste určitě zaznamenali zprávu o tom, že na český trh vstupuje další velký hráč. Jak si povede Amazon Prime Video proti velké konkurenci?

Amazon Prime Video sází hlavně na The Grand Tour

Spuštění Amazon Prime Video proběhlo zároveň ve 200 státech, mezi kterými bylo Česko i Slovensko. Přípravu serverů Amazon nepodcenil, nezaznamenali jsme během úvodních hodin žádné technické problémy, které by byly způsobeny přetížením serverů. Stejně tak tomu bylo i při spuštění nejnovější epizody The Grand Tour, kde se dá očekávat největší nápor.

Obsah zatím chybí

A právě na obsah se zaměříme jako první. Zcela bez debat je jasné, že globální spuštění je postavené kolem show The Grand Tour, což je převlečený Top Gear s původní trojicí moderátorů. Co se týče dalšího obsahu, je velmi skromný, čehož si je Amazon vědom, takže to vynahradil alespoň menší cenou na prvního půl roku.

Když srovnáme službu se státy, kde už Amazon Prime funguje delší dobu, dostaneme se na úplně jiná čísla. USA nabízí více než 7 000 filmů a seriálů, sousední Německo zhruba 2 500 titulů a Velká Británie se přehoupla přes hranici 2 000 titulů. Nabídka v České republice je proti tomu chudá, v době spuštění je k dispozici jen zhruba 300 filmů a seriálů.

amazon-prime-video-obsah

Najdeme v něm několik seriálů z produkce Amazonu, trošku nezvykle ale nejsou k dispozici všechny. Seriálovou část táhne The Grand Tour, dále se dají přehrát povedené seriály jako Seinfeld, Hannibal nebo Community. Na své by si do budoucna mohli přijít i fanoušci Anime, mají totiž samostatnou kategorii, kde je prozatím pár titulů jako Onigiri nebo Magical Girl.

Co se týče filmů, dokázal Amazon získat licence na několik legendárních filmů. Česká verze se ale opět moc nedá srovnávat s konkurencí, ta je prozatím po obsahové stránce na míle daleko. Mezi nejlépe hodnocené filmy, které v Amazon Prime Video najdeme, patří Život je krásný, Zelená míle, Zjizvená tvář (Scarface), Zmizelá nebo třeba Tahle země není pro starý. Přehrát jde i třetí díl Kmotra, trošku nepochopitelně ale chybí předchozí díly. A není to jen u Kmotra, na podobnou situaci, kdy chybí první díl, jsme narazili několikrát, jmenovitě například American Pie anebo Hellboy.

Přehrávání je bezchybné

Jak už jsme psali výše, během testování nebyly žádné problémy se servery. S přehráváním to bylo stejné. Za roky fungování služby v zahraničí už Amazon vychytal chyby jak prohlížeči, tak i v aplikaci. Přehrávání je rychlé, přetáčení taktéž, stejně tak bezchybně funguje když chcete dokončit sledování na jiném zařízení, obsah se spustí hned v tom místě, kde jste ho naposledy viděli.

Kvalita přehrávání se dá na telefonu nastavit v nastavení. Na počítači se vždy videa pouští v nejvyšší možné kvalitě, což je až 4K rozlišení s podporou HDR. Dá se také nastavit, aby se videa přehrávala ve standardní kvalitě. Jediná výtka směřuje k podpoře přehrávání na vzdálené obrazovce, chybí totiž podpora Chromecastu. Což je na jednu stranu logické, že Amazon bude tlačit své multimediální centra. Ty ale v České republice zatím nejsou moc rozšířená.

Český dabing nebo titulky u filmů ani seriálů nenajdeme. Vybrat se většinou dá z hlavních světových jazyků jako angličtina, němčina, francouzština, španělština nebo ruština. Poměrně velké množství obsahu podporuje také italštinu, portugalštinu nebo polštinu. U titulků jde nastavit velikost a vzhled.

Zajímavá funkce je X-Ray, která vznikla ve spolupráci s největší databází filmů a seriálů na světe IMDb. Díky ní se můžete dozvědět zajímavosti o hercích, scénách, hudbě, historky z natáčení, nebo třeba chyby. U každé takové položky je pak i tlačítko “Jump to Scene”, díky které se tak můžete rychle podívat na danou scénu, ke které se informace vztahuje.

V poslední části se budeme věnovat offline přehrávání, které funguje v mobilní aplikaci, na počítači bohužel ne. Omezeni při stahování filmů a seriálů jste pouze místem v telefonu nebo tabletu. To jde naštěstí alespoň trochu regulovat výběrem kvality, která se pohybuje od 0,14 GB do 0,46 GB za hodinu záznamu. Jakmile si něco staženého poprvé pustíte, ukáže se vám odpočet na 48 hodin, ve kterých se musíte připojit k internetu, aby se vám odpočet resetoval.

Cena je lákavá… Prozatím…

Amazon Prime Video jde vyzkoušet na jeden týden zdarma, jediné omezení je v tom, že musíte mít účet na Amazonu s aktivovanou kreditní kartou. Zkušební předplatné se musí před koncem zrušit, jinak se vám automaticky naúčtuje první měsíc. Cena předplatného je prvních šest měsíců pouhých 2,99 eur za jeden měsíc, což je zhruba 80 Kč. Po půl roce se cena zvedne na 5,99 eur, což je zhruba 160 Kč, v tu dobu už snad bude mít služba více obsahu.

Vyplatí se tedy Amazon Prime Video? Po technické stránce ano, služba je téměř dokonalá a perfektně funguje. Celé to je o obsahu. Zaplatíte méně peněz, než u konkurence, dostanete ale mnohem méně obsahu, který se v podstatě točí jen okolo The Grand Tour, což je jedna z velkých exkluzivit, které má Amazon k dispozici. Další filmy a seriály nemusí být pro uživatele zase tolik lákavé.

A předpovídat, jaká bude nabídka za půl roku, kdy skončí akční cena předplatného je téměř nemožné. Pokud jste fanoušci The Grand Tour, chcete nové díly sledovat ihned po vydání a nevadí vám anglické titulky, tak se Amazon Prime Video v akční ceně vyplatí. V budoucnosti se obsah pravděpodobně vyrovná konkurenci, v tom případě bude nejlepší možností střídat online videotéky podle dostupného exkluzivního obsahu, který se bude objevovat. Cenově to nebudou tak velké rozdíly.

Amazon Prime Video
Amazon Prime Video

Vyzkoušeli jste už Amazon Prime Video? Plánujete si službu kvůli The Grand Tour ponechat?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)