Menu

Online videopůjčovny v Česku #3: Netflix a HBO GO

Klasickým videopůjčovnám už téměř odzvonilo a po celé republice jich najdeme už velmi málo. Nahrazují je online videopůjčovny, ve kterých je velké množství filmů, ale i seriálů. Pojďme se podívat na ty, které jsou dostupné oficiálně v Česku. Ve třetím díle se blíže podíváme na Netflix a HBO GO.

Kde si nejlépe v Česku půjčit film?

Na českém trhu je poměrně pestrá nabídka služeb, ze kterých se dají koupit nebo půjčit filmy. Během následujících týdnů se zaměříme celkem na sedm služeb, a to Netflix, HBO GO, Google Play Filmy a Alza Media. Prostor také dostanou internetové videopůjčovny českých televizí, jako je Voyo, iVysílání, nebo Prima Play. Všechny mají společné to, že jsou oficiálně podporované v České republice a mají vlastní aplikaci pro Android zařízení. Takže jdou přehrát na přenosných zařízeních.

Do srovnání jsme nezařadili služby, jako O2 TV, UPC Horizon GO, nebo T-Mobile TV, z toho důvodu, že videotéka je součást balíčku televizních programů, ke kterému je potřeba smlouva a nejedná se o ideální způsob, jak si rychle a bez problémů půjčit film. I když u O2 to jde i bez registrace, nicméně bez účtu si film nepřehrajete na přenosném zařízení.

online-videopujcovny

Část třetí: Netflix a HBO GO

Ve třetí a poslední části našeho miniseriálu se zaměříme na legendární Netflix a také HBO GO. Obě služby jsou si velmi podobné, hlavní rozdíl zde najdeme v obsahu, kdy každá nabízí z velké většiny odlišné filmy a seriály.

Netflix

Na začátku letošního roku jsme se konečně dočkali i my. Netflix se oficiálně dostal do Česka 6. ledna 2016. I když to vyvolalo velké pozdvižení a lidi byli nadšení z možnosti streamovat si filmy a seriály, brzy přišla studená sprcha, a to hlavně kvůli malému množství obsahu. To se naštěstí za několik měsíců hodně vylepšilo.

Samotná aplikace pro Android je téměř bezchybná. Kategorie jsou srozumitelné, případné vyhledávání rychlé. Nechybí ani možnost rychlého sdílení a přidání položek do oblíbených. Ty se pak zobrazí na hlavní stránce a Netflix podle nich bude nabízet další obsah ke sledování.

netflix-prehravani

Při výběru filmu nebo seriálu je k dispozici rychlý popis včetně jména hlavních herců a režiséra. U seriálů jsou navíc doplněny popisy jednotlivých epizod. Přehrávání jede taktéž bez sebemenších problémů, přetáčení je téměř okamžité. Přímo při přehrávání jde nastavit zvuk a titulky a také si rychle vybrat jiný díl. O vysoké kvalitě aplikace hovoří i její hodnocení v Google Play, které je v době psaní článku 4,4.

Obsah

Už jsme to načali výše. Pokud bychom srovnali americký a český Netflix, tak by to pro “naši” verzi nedopadlo nejlépe. Nicméně i obsah v české verzi se zlepšil a najdeme tam mnohem více seriálů a filmů, než na začátku roku. A když nabídku srovnáme s ostatními službami, které jsou v Česku dostupné, tak Netflix je bezkonkurenčně na prvním místě, když si srovnáme za jakou cenu všechny filmy a seriály uživatelé dostanou. Jen škoda například toho, že u některých “větších” seriálů chybí i dvě poslední série.

Cena

Celkem se dá vybrat ze tří různých druhů předplatného. Nejlevnější stojí 7,99 eur na měsíc a umožní sledovat obsah současně na jednom zařízení ve standardní kvalitě. Další možnost pak stojí 9,99 eur na měsíc a zpřístupní současné přehrávání v HD kvalitě na dvou zařízeních současně. Poslední druh předplatného stojí 11,99 eur na měsíc a je určen až pro čtyři zařízení v Ultra HD zároveň. Všechny verze jsou po obsahové stránce totožné.

Netflix
Netflix
Developer: Netflix, Inc.
Price: Free+

HBO GO

HBO GO je hodně specifické, v podstatě by se dalo zařadit po bok služeb z prvního dílu, kde jsme se věnovali videopůjčovnám našich televizí. HBO GO je totiž také z velké části postavené na obsahu své televize. A většinou u jejích seriálů a filmů si HBO drží exkluzivitu, takže se nedají pouštět jinak, než v HBO GO.

Hlavní nabídka aplikace je rozdělena do tří velkých částí. První jsou kategorie, ve kterých jsou kromě klasických žánrů, také různé tipy. Jako druhé to je pak nastavení, které je spojeno i s nápovědou a různými informacemi. Ve třetí části najdete oblíbené seriály a filmy.

Každý film a seriál má přehledný panel s informacemi, kde se dá najít vše důležité. Aplikace v pohybu v menu trochu hůře reaguje a například proti Netflixu je pomalejší. Přehrávání videa je ale bezchybné, včetně přetáčení. Přímo při přehrávání jde změnit zvuk a titulky.

Obsah

U HBO GO vítězí kvalita nad kvantitou, nenalezneme v něm tisíce filmů a seriálů. Číslo je menší, ale na druhou stranu se jedná o jediné místo, jak si v Česku pustit online seriály a filmy z jejich produkce. A to včetně těch úplně nejlépe hodnocených, jako třeba Bratrstvo Neohrožených, Rodina Sopránů, Hra o Trůny anebo Temný případ. Nejen pro děti je pak připravena sekce Disney, ve které je mnoho pohádek a filmů od této společnosti, a to třeba včetně posledního dílu Star Wars. Dále v ní nalezneme i filmy, které momentálně běží na stanicích této kabelové společnosti.

Cena

Zde je možná největší mínus. Nemůžete totiž přijít na stránky HBO GO, kliknout na registraci, zaplatit a sledovat. Vše je propojeno přes tzv. operátory, což ve výsledku znamená, že k registraci je potřeba mít objednaný balíček HBO kanálů přímo pro vaši televizi. Cena se tak většinou liší společnost od společnosti. Dá se ale například pořídit i přes sledovanitv.cz, které si může jednoduše pořídit každý a není k tomu potřeba předplácet službu pro televizi.

HBO GO Czech
HBO GO Czech
Developer: HBO Holding Zrt.
Price: Free

Dali jste Netflixu při spuštění na českém trhu šanci? Co vám nejvíce chybělo?

 

Komentáře

jenda42

9.11.2016 13:17

Me prijde ze to srovnani s videopujcovnama zrovna u toho HBO dost kulha.
a) a to tu je zmineno, musite mit predplacene HBO napr. u UPC
b) vyber filmu je veeeelmi omezeny. Reknu si, dnes bych kouknul na Avatara. Zajdu do pujcovny a pujcim, kouknu do HBO GO a mam smulu. To v nabidce neni. A takhle vam tam nejspis bude 99,9 % chybet. Ta nabidka je chuda a pulka z toho jsou serialy. Dale tam byla sekce “Posledni sance” – jde o to ze kazdy film je tam k dispozici jen urcitou dobu (ale muze to byt treba 5 let). Zrejme maji prava na film danou dobu a dokud ho smej vysilat, tak je i v pujcovne (???).
c) funguje to jen na androidu a na win (tam pouzivaji silverlight) – stejne jako Horizon GO (u apple nevin jak na tom jsou).
V zasade totez se da rict o Horizon GO, tam je vic ceskych filmu, ale tam jde spis o to ze na tu telku muzete koukat i na chalupe (teda pokud nemate FUP).

czbob

z aplikace
9.11.2016 14:31

Ano v HGO je v MyPrime cca 9000 titulů ale UPC zakázalo streamování do do smart TV.Takže filmy lze sledovat jen v tom daném HW na kterém se to pouští. Sice je v plánu,že by chromecast mohl streamovat i filmy z MyPrime tedy nejen TV stanice a replay TV, ale zatim je spuštění v nedohlednu..

czbob

z aplikace
9.11.2016 14:33

ustrelila mi jedna 0 ;-) Chtel jsem napsat 900 :-D

Orbit09

z aplikace
9.11.2016 14:56

HBO GO má opravdu úžasnou aplikaci na Android. Když jsem ji používal (když jsem to měl koupený), tak to byla opravdu skvělá aplikace s dobrým ovládáním a příjemným vzhledem.

ja_som

9.11.2016 16:05

HBO GO by som asi ako ‘požičovňu’ nebral, ponúka len ‘pár’ filmov, len na určitú dobu a seriály väčšinou zo svojej produkcie, podobne ako samotné tv kanály HBO…
Á k funkčnosti, je čo vylepšovať, aplikácia po poslaní filmu/seriálu do Chromecast spadne, po znovuotvorení hlasitosť padne na minimum, hlasitosť je možné ovládať len cez aplikáciu, nie pomocou tlačidiel hlasitosti na zariadení. Texty spojené s Cromecastom nie sú preložené a sú v tvare napr. device_chromecast_disconnect (alebo podobne)… A asi mám tlsté prsty (nie nemám ;) ), ale niekedy kliknúť napr. na vyhľadávanie dá zabrať…
Ale čo by sme chceli zadara, nie? :D

Pavel_Bezak60

9.11.2016 17:49

Rozhodně lepší než si to kupovat.

Pavel_Bezak60

9.11.2016 17:50

nejlepší je jít na ulož.to a stáhnout si film.

ja_som

9.11.2016 23:20

Pavel_Bezak60 ale no fúúúúj, takto verejne :)
To sa predsa nesmie ;)

Pavel_Bezak60

10.11.2016 9:58

ja_som: co tím myslíš? Ulož.to je zcela legální a je to lepší než si to kupovat.

Georges68

z aplikace
10.11.2016 10:00

Jen na doplnění k HBO GO
– část obsahu (byť velmi malou) lze přehrát i bez registrace
– rozlišení SD, HD, FullHD se nastavuje automaticky po spuštění během prvních 20 s, kdy si server HBO otestuje datovou kapacitu/rychlost a prpustonst internetového připojení uživatele a zobrazovací možností jeho audio/video řetězce. Podle výsledků se pak automaticky nastaví maximální datový tok a rozlišení videa
A jedna poznámka autorům článků – dle mého by v těchto článcích neměly u každé půjčovny chybě právě informace kódování a kanálech audia a max. rozlišení + kodek videa filmů a seriálů $ zda jsou jen stereo, nebo s DD 5.1, dts 5.1 či dokonce vyšších formátech zvuku, a zda je HD obraz v 720i, 720p, 1080i, 1080p, a u 4K (UltraHD) dtto – použitý kodek kontejneru (HEVC apod.), kodek zvuku a rozlišení videa. Ono u 4K zaplatit 13 EUR a pak zjistit, že obsah kvůli kodeku nepřehraji, nebo, že HD je jen 720i s vysokou komprimaci, díky níž je obraz plný digitálních artefaktů, takže ve tmavých scénách vidim jen podivné fleky a nic víc, není zrovna dobrou investicí. A právě tyto články by nám měly pomoct získat alespoň nějaký přehled k rozhodnuti, zda má význam si službu zaplatit, či ne, jaké předplatné si vybrat…… I při “stahování” si vybíráme z mnoha verzí tipů a remixů právě podle kvality zvuku a obrazu, kodeků, kvality zdroje, a ti nejméně nároční podle velikosti souboru…..

Georges68

z aplikace
10.11.2016 10:00

Jen na doplnění k HBO GO
– část obsahu (byť velmi malou) lze přehrát i bez registrace
– rozlišení SD, HD, FullHD se nastavuje automaticky po spuštění během prvních 20 s, kdy si server HBO otestuje datovou kapacitu/rychlost a prpustonst internetového připojení uživatele a zobrazovací možností jeho audio/video řetězce. Podle výsledků se pak automaticky nastaví maximální datový tok a rozlišení videa
A jedna poznámka autorům článků – dle mého by v těchto článcích neměly u každé půjčovny chybě právě informace kódování a kanálech audia a max. rozlišení + kodek videa filmů a seriálů $ zda jsou jen stereo, nebo s DD 5.1, dts 5.1 či dokonce vyšších formátech zvuku, a zda je HD obraz v 720i, 720p, 1080i, 1080p, a u 4K (UltraHD) dtto – použitý kodek kontejneru (HEVC apod.), kodek zvuku a rozlišení videa. Ono u 4K zaplatit 13 EUR a pak zjistit, že obsah kvůli kodeku nepřehraji, nebo, že HD je jen 720i s vysokou komprimaci, díky níž je obraz plný digitálních artefaktů, takže ve tmavých scénách vidim jen podivné fleky a nic víc, není zrovna dobrou investicí. A právě tyto články by nám měly pomoct získat alespoň nějaký přehled k rozhodnuti, zda má význam si službu zaplatit, či ne, jaké předplatné si vybrat…… I při “stahování” si vybíráme z mnoha verzí tipů a remixů právě podle kvality zvuku a obrazu, kodeků, kvality zdroje, a ti nejméně nároční podle velikosti souboru…..

Ondrej Rosypal

10.11.2016 13:24

Pavel_Bezak60 Uloz.to je samozřejmě legální, ale tvrdit že legální je i stahování chráněného obsahu z uloz.to je trochu na hraně (viz http://www.cpufilm.cz/faq.html#16). Nechci se stavět do role mravokárce, ale rétorika typu “je to lepší než si to kupovat” je na úrovni malýho dítěte.

Tomasvyskocil

tomasvyskocil84 0

1.12.2016 9:51

Rychla poznamka: HBO jde poridit i naprimo bez operatoru https://hbogo.a1m.cz/www/landpage, bud na zkousku nebo poridit jako samostatnou sluzbu.

RSS (komentáře k článku)