TOPlist

Online videopůjčovny v Česku #2: Google Play Filmy a Alza Media

Google Play FIlmy a Alza Media

Klasickým videopůjčovnám už téměř odzvonilo a po celé republice jich najdeme už velmi málo. Nahrazují je online videopůjčovny, ve kterých je velké množství filmů, ale i seriálů. Pojďme se podívat na ty, které jsou dostupné oficiálně v Česku. Ve druhém dílu se blíže podíváme na Google Play Filmy a Alza Media.

Kde si nejlépe v Česku půjčit film?

Na českém trhu je poměrně pestrá nabídka služeb, ze kterých se dají koupit nebo půjčit filmy. Během následujících týdnů se zaměříme celkem na sedm služeb, a to Netflix, HBO GO, Google Play Filmy a Alza Media. Prostor také dostanou internetové videopůjčovny českých televizí, jako je Voyo, iVysílání, nebo Prima Play. Všechny mají společné to, že jsou oficiálně podporované v České republice a mají vlastní aplikaci pro Android zařízení. Takže jdou přehrát na přenosných zařízeních.

Do srovnání jsme nezařadili služby, jako O2 TV, UPC Horizon GO, nebo T-Mobile TV. Z toho důvodu, že videotéka je součást balíčku televizních programů, ke kterému je potřeba smlouva a nejedná se o ideální způsob, jak si rychle a bez problémů půjčit film. I když u O2 to jde i bez registrace, nicméně bez účtu si film nepřehrajete na přenosném zařízení.

online-videopujcovny

Část druhá: Google Play Filmy a Alza Media

Ve druhém díle se podíváme na Google Play Filmy a taky na službu od obchodu se „zeleným mimozemšťaněm“ – Alza Media. Obě se mírně liší v několika bodech, které si více rozebereme níže. Hlavním rozdílem ale je, že v Google Play si půjčujete nebo kupujete jednotlivé filmy, což jde u Alzy také, s prémiovým účtem ale nabízí i přehrávání vybraných filmů.

Google Play Filmy

Sekce filmů je v Google Play poměrně často opomíjená, přitom se jedná o největší online knihovnu zahraničních filmů, která je v České republice oficiálně dostupná. Filmy se můžou dopředu stáhnout a přehrát bez nutnosti být připojen k internetu.

Jedna z unikátních věcí, kterou má Google Play, jsou informační kanály. Pokud ji film podporuje, tak se vám při pozastavení například ukáže název písničky, která se zrovna přehrává. Dále také když je vidět hercům do tváře, aplikace je rovněž při pozastavení označí kolečkem a vy si tak můžete jednoduše zjistit, jak se herci jmenují a dále o nich najít rychlé informace.

google-play-filmy-4

Informace o filmu jsou zpracované jednoduše, pouze se základními informacemi. Výše zmíněné informační kanály ale dodávají potřebný zbytek. Nastavení je oproti konkurenci nadstandardní, kromě detailní úpravy titulků, se dá například nastavit nepřetržité přehrávání, oznámení, streamování anebo stahování. Všechny koupené a půjčené filmy se vám zobrazí i na YouTube, ve kterém je můžete bez problémů přehrávat, a to včetně podpory českých titulků.

Co se týče přehrávání, tak vše funguje v pořádku. Přetáčení je okamžité, podporuje také gesto, kdy se přetažením prstu doleva/doprava můžete rychle přesunout na konkrétní čas filmu. Kvalita se nenastavuje, tu si přímo kupujete/půjčujete. Docela velké množství filmů má pak k dispozici české titulky, některé i český dabing, vzhledem k ceně bychom ale očekávali minimálně ty titulky u většiny filmů.

Obsah

Na české poměry zde není co řešit. Google Play Filmy mají největší online knihovnu. V podstatě každý větší zahraniční film najdete na Google Play, a to i ty starší. Zaostává nicméně u tuzemských filmů, kterých v Google Play moc nenajdeme. Škoda je také, že se v české verzi nedají pořídit seriály. Jakmile film vyjde na DVD, tak ve většině případů je k dispozici na Google Play. Ať už je to Warcraft, X-men: Apocalypse, starší filmy jako Home Alone, anebo klasiky jako Sedm statečných.

Cena

Ta bude rozhodující a pravděpodobně brání k většímu rozšíření této služby u nás. Půjčení filmu v SD kvalitě začíná na 59 Kč a HD verze na 79 Kč. Podmínka, že si jej musíte pustit do 30 dnů od koupě. Jakmile si ho poprvé pustíte, můžete jej libovolně sledovat po dobu dvou dnů. Cena na první pohled vypadá, že je vysoká, nicméně je to problém celého českého trhu. Konkurence má většinou o pár korun levnější půjčování jednotlivých filmů, ale na druhou stranu nemůžou nabídnout tak velkou knihovnu filmů.

Filmy se dají také koupit, kdy se ceny pohybují v rámci několika stokorun, což není vůbec málo. Nepomáhá tomu ani fakt, že slevy na filmy jsou v českém Google Play obchodě velmi vzácné.

Google TV
Google TV

Alza Media

Alza se také přidala k online videopůjčovnám, a to se svou sekcí Media. S Alza Media je pak propojený i prémiový Alza účet, což by se dalo jednoduše charakterizovat jako český Amazon Prime. Za předplatné, které činí 249 Kč měsíčně, dostanete různé služby a výhody.

Mezi nimi i přehrávání vybraných filmů zdarma. Bohužel se tedy nevztahuje na celou nabídku a většinu si musí uživatelé vypůjčit zvlášť. Alespoň ale v menu existuje nabídka přímo pro filmy s premium účtem, takže je nemusíte pracně hledat.

Jako nevýhoda se dá považovat nutnost nainstalování druhé aplikace pro procházení nabídky filmů. V Alza media se vám budou zobrazovat pouze vypůjčené filmy. Po vypůjčení filmu se vám objeví v knihovně, ve které si můžete pročíst popis, zjistit jazyk, titulky, maximální dostupnou kvalitu a ukážou se také podobné filmy. Film se dá stáhnout i do zařízení, pokud u přehrávání nebude uživatel u internetu.

Přehrávání filmů funguje bez jakýchkoliv problémů, přetáčení je okamžité. Aplikace také umí gesta, kromě posunutí do stran pro rychlý přesun, také nahoru/dolů pro úpravu hlasitosti. Bonusové body služba určitě získává za možnosti pustit si zhruba prvních deset minut zdarma a až poté se rozhodnout, jestli se vyplatí půjčit. Většina filmů má k dispozici české titulky, hodně jich má i český dabing, takže v tomhle směru Alza boduje.

Obsah

Zde už je to horší, oproti Google Play zaostává značně u zahraničních filmů. Nahrazuje to ale podporou českých filmů, kterých v nabídce najdeme opravdu hodně, včetně těch nejnovějších. Jak už jsme informovali výše, videotéka je u Alzy rozdělena na dvě pomyslné verze. Tou první jsou filmy, které jsou zdarma k premium účtu, těch je v době psání článku zhruba 550. Ve druhé jsou pak filmy, které se musí vypůjčit samostatně, těch je pochopitelně více.

Cena

Za Alza Premium zaplatíte 249 Kč na měsíc, za to dostanete mimo jiné právě přístup k několika stovkám filmům. Vypůjčení samostatného filmu začíná na 39 Kč, většina filmů je ale za 59 nebo 69 Kč, což je o pár korun levněji než Google Play. Film se vám k knihovně uschová na jeden týden. Po prvním spuštění filmu bude k dispozici ještě další dva dny, poté výpůjčka vyprší. Koupi online filmů Alza Media nepodporuje.

Aktualizováno: Pozor na to, že Alza Premium po vypršení zkušební doby předplácíte na celý rok, i když platit jde i po měsících. Doporučujeme velmi pečlivě přečíst podmínky  Za připomínku děkujeme uživatelovi s přezdívkou sinco.

Alza Media
Alza Media

Půjčovali byste si více filmy online, kdyby byla cena nižší?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (8)