Online videopůjčovny v Česku #1: Prima Play, iVysílání a Voyo

Online videopůjčovny 1

Klasickým videopůjčovnám už téměř odzvonilo a po celé republice jich najdeme už velmi málo. Nahrazují je online videopůjčovny, ve kterých je velké množství filmů, ale i seriálů. Pojďme se podívat na ty, které jsou dostupné oficiálně v Česku.

Kde si nejlépe v Česku půjčit film?

Na českém trhu je poměrně pestrá nabídka služeb, ze kterých se dají koupit nebo půjčit filmy. Během následujících týdnů se zaměříme celkem na sedm služeb, a to Netflix, HBO GO, Google Play Filmy a Alza Media. Prostor také dostanou internetové videopůjčovny českých televizí jako je Voyo, iVysílání, nebo Prima Play. Všechny mají společné to, že jsou oficiálně podporované v České republice a mají vlastní aplikaci pro Android zařízení. Takže jdou přehrát na přenosných zařízeních.

Do srovnání jsme nezařadily služby jako O2 TV, UPC Horizon GO, nebo T-Mobile TV. Z toho důvodu, že videotéka je součást balíčku televizních programů, ke kterým je potřeba smlouva a nejedná se o ideální způsob, jak si rychle a bez problémů půjčit film. I když u O2 to jde i bez registrace, nicméně bez účtu si film nepřehrajete na přenosném zařízení.

online-videopujcovny

Část první: Videopůjčovny českých televizí

Ještě předtím, než se podíváme na klasické služby, máme tady televizní stanice, které také nabízí přehrávání filmů a seriálů přes internet, a to jak na PC, tak i v mobilu/tabletu. Představíme si tři hlavní hráče na našem trhu. Oproti ostatním online videopůjčovnám se liší v tom, že většina jejich obsahu pochází z vlastní produkce. Najdou se ale občas i výjimky.

Prima Play

V Prima Play najdete většinou seriály a pořady TV Prima, respektive všech kanálů této televize. Samotná aplikace pro Android je rychlá, nabízí možnost vložit si pořady a seriály do oblíbených, případně jej rychle sdílet. Problémy jsme měli hlavně s kategoriemi, kdy v podstatě existují pouze dvě, jedna hlavní pro všechno a druhá speciálně pro děti, kde se ukazují pohádky.

Nějaké další podkategorie kromě záložky “Minulý týden v TV” budeme těžko hledat. Musí stačit jednoduché dělení na hlavní stránce, nebo případně použít hledání. Informace o pořadu se dají jednoduše zobrazit. Bohužel v informacích chybí údaj o tom, jak dlouho ještě bude dostupný vybraný film, seriál nebo pořad. O kousek dále se dozvíte, proč je to důležitá informace. Bonusem je možnost pustit si všech pět programů TV Prima živě v aplikaci zdarma.

S přehráváním jsme neměli žádný problém, posouvání videa funguje v pořádku, stejně tak nastavení kvality. Rozhodně překvapilo to, že u některých filmů a pořadů se dá přepnout český dabing na ten původní. Titulky už ale nejsou tak časté.

Obsah

Z velké části tam nalezneme seriály a pořady z produkce TV Prima. Dají se tam najít i seriály jako Top Gear, Walking Dead nebo Letopisy Rodu Shannara a filmy jako Želví ninjové, Iluzionista atd. Potěší i řada dokumentů z Primy Zoom. Celkový počet filmů a seriálů se počítá ve stovkách. Většina dostupného obsahu funguje tak, že po odvysílání v televizi, jsou jednotlivé seriály a filmy určitou dobu dostupné na Prima Play, kde se na ně může každý podívat. Nicméně přesný čas, na jak dlouho budou položky dostupné, se zjistit nedá. Při hledání si můžete jen nastavit možnost “Poslední šance”.

Cena

Všechno na Prima Play je zdarma, musíte ale počítat s tím, že stejně jako v televizi, i zde narazíte na mnoho reklam, klidně i tři po sobě. Stejně tak jsou reklamy ve filmech nebo seriálech. Existuje ale premium předplatné za 49 korun na měsíc, se kterým se vám všechny reklamy a bannery vypnou a navíc budete moc sledovat videa v HD kvalitě. Po obsahové stránce premium nic nepřidává.

iVysílání

Podobně jako výše, i v iVysílání České televize nalezneme hlavně seriály a pořady z produkce ČT. Výběr pořadů, seriálů nebo filmů je možný pomocí kategorií, jména, podle data, nebo případně jsou k dispozici možnosti jako nejsledovanější, archiv apod. Přidat k oblíbeným se dají pořady i bez registrace. V aplikaci nám rozhodně chybí možnost nějakého rychlého popisu přehrávaného obsahu.

Hodně pořadů ale má na druhou stranu k dispozici různé bonusy ve formě videí, kde se dá podívat například na rozhovory, nebo do zákulisí natáčení anebo úkazky. Maximální kvalita je pro všechna videa 720p, i když samozřejmě hlavně ty starší filmy a seriály můžou mít maximální dostupnou kvalitu menší.

Přehrávání občas dělá problémy, ale když se vyskytla chyba, většinou stačilo chvíli počkat a poté přehrávání fungovalo. Přetáčení funguje bez problémů a stejně tak i změna kvality videa.

Obsah

Podobně jako v Prima Play, je obsah dělen na věci z produkce České televize, které jsou z velké části dostupné kdykoliv a na ty, které mají časové omezení dané podle data vysílání. Počet pořadů je samozřejmě mnohem větší, než u Primy. V době psaní článku je k dispozici celkem 3918 dní a 17 hodin videa k přehrání, a to včetně seriálů jako Most, 1864 nebo Trabantem z Austrálie do Asie. Filmy jsou většinou podle toho, co se zrovna vysílá, což v době psaní článku vyšlo třeba na Kill Bill.

Cena

Prozatím je vše zdarma, bez reklam včetně HD přehrávání. Česká televize se ale nedávno nechala slyšet, že se možná iVysílání v tomto směru bude upravovat, protože jej využívá stále více a více lidí.

iVysílání České televize
iVysílání České televize

Voyo

Služba Voyo má nejblíže ke klasickým online videopůjčovnám jako je Netflix, alespoň na první pohled se to tak může zdát. V hlavní nabídce najdete přehledné rozdělení do několika kategorií, včetně možnosti puštění online přenosu. Možnost sdílení nebo přidání do oblíbených funguje bez problémů.

Potěší detailní informace o přehrávaném videu, včetně bohatého popisu. Škoda jen, že chybí možnost vybrat si kvalitu přehrávaného videa, nebo nastavit si odlišný jazyk.

Samotné přehrávání videa ale funguje bez problémů, a to i včetně posouvání videa. Přímo na PC se dá navíc video přehrát v televizi díky podpoře Chromecastu. Při přehrávání videí má Voyo blokované pořizovaní snímků obrazovky, takže vám nemůžeme ukázat ovládací prvky. Nicméně jedná se o klasické rozhraní.

Obsah

A opět se hlavně jedná o službu, ve které najdete hlavně seriály a pořady z vlastní produkce. Mezi seriály je výjimkou například Arrow, ale nepochopitelně se dá podívat pouze na osm dílů ze čtvrté série. U filmů už je to ale mnohem lepší, k dispozici je zhruba 1700 filmů. Najdou se tam i velké hollywoodské filmy jako je třeba Iron Man. Převládají ale festivalové a menší filmy s menším rozpočtem. Je také dobré, že s předplatným se zpřístupní i online přenos, včetně Nova Sport kanálů.

Cena

Zde už je to komplikovanější, Voyo je placená služba, kterou můžete vyzkoušet na sedm dní, případně si pustit dva filmy úplně zdarma. Předplatné stojí 189 Kč na měsíc. Pokud koupíte celý rok, tak vás jeden měsíc vyjde na 154 Kč. Z dnes ukázaných služeb sice nabízí nejvíce obsahu, ale jiné online videopůjčovny jsou na tom většinou mnohem lépe, co se týče filmů a seriálů. Nemusí ale třeba nabízet online přenosy, včetně sportu.

V příštím díle tohoto mini seriálu se podíváme už na klasické online videopůjčovny, a to Google Play Filmy a český počin Alza Media.

Co by ideální online videopůjčovny měly mít? Připlatily byste si více peněz za větší porci obsahu?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (27)