Galaxy Z Fold3 posunul svou kategorii o level dál (recenze)

Samsung Galaxy Z Fold3 recenze

Jsou ohebné telefony skutečně budoucnost, nebo nejsou? Odpověď na tuto otázku nám zatím nikdo s naprostou jistotou nedá, nicméně korejský Samsung se příliš neohlíží za pochybami či nejistotami, prapor flexibilních mobilů drží hrdě dál a kráčí s ním vpřed. Před pár týdny oficiálně představil a před pár dny i pustil do prodeje nové modely Galaxy Z Flip3 a Galaxy Z Fold3. První jmenovaný je pokračovatelem „véčkového“ stylu, ten druhý zase více revolučního trendu s horizontálním otevíráním. Flip už u nás svou recenzi má a v následujících řádcích si můžete přečíst i tu k nejnovějšímu Foldu…

Recenze telefonu Samsung Galaxy Z Fold3

Balení a design

Hned čtvercový a hodně nízký box dává na odiv, že se v něm nenachází úplně obyčejný telefon. Kromě toho, že ukrývá nejnovější Fold, ale obsahuje jen další běžné prvky, které mají standardně ve výbavě i jiné Samsung telefony. Balení vás může překvapit pouze v případě, že jste v minulých měsících totálně minuli informaci o tom, že korejský gigant přestal k mobilům dávat i nabíjecí adaptéry. V krabici jsou tedy jen telefon, oboustranný napájecí USB-C kabel, kolíček pro otevírání slotu na SIM karty a základní manuál.

Na těle telefonu došlo v porovnání s loňským modelem jen k lehkým designovým změnám. Nejviditelnější je ta, která se odehrála u panelu s fotoaparáty. Ty jsou tentokrát seřazeny pod sebou společně s bleskem a modul je o dost užší a zaoblenější. Nový Fold je pak celkově o malinko menší a lehčí, za což může i nová slitina rámečku nebo kapacita baterie. K těm se dostaneme. Pozornému detailistovi také neunikne, že byl přesunut slot na SIM kartu ze spodní stany nahoru a designéři si tentokrát odpustili několik zaoblení na zádech. Jako u minulého modelu je i zde spoleh na doléhání všech hran a „doklapávání“ pantu ve správných pozicích.

Jedna velmi významná vzhledová změna nastala na hlavním displeji, ale to probereme později. Flexibilní obrazovka je jinak z hlediska kvalit zobrazování téměř stejná jako u minulé generace, má i stejnou velikost a rozlišení. Tady se paradoxně žádné velké vylepšení nekonalo. Displej je na dotyk dál hodně plastický a oproti tomu přednímu je to velký rozdíl. To je ale prostě dosavadní daň za flexibilitu. U tmavšího zobrazovaného obsahu či v některých úhlech je vizuálně znatelný středový „žlábek“, ale pro prst je mnohem méně obtěžující než u Flipu. Skvělé je, že vnější displej nově také dostal možnost adaptivní změny frekvence až do hodnoty 120 Hz.

wide displej voda IPX8

Hlavní specifikace

  • Android 11 / One UI 3.1.1
  • rozměry 158,2 x 128,1 x 6,4 mm rozložený / 158,2 x 67,1 x 14,4 (16) mm složený a hmotnost 271 g
  • displeje
    • hlavní: adaptivní 120Hz 7,6″ AMOLED 2X s rozlišením 1768 x 2208 pixelů
    • vnější: adaptivní 120Hz 6,2″ AMOLED 2X s rozlišením 832 x 2268 pixelů
  • procesor Qualcomm Snapdragon 888
  • paměťové varianty 12/256 a 12/512 GB
  • fotoaparáty
    • hlavní 12 MPx, f/1.8, 26mm, 1/1.76″, 1.8µm, Dual Pixel PDAF, OIS
    • telefoto 12 MPx, f/2.4, 52mm , 1/3.6″, 1.0µm, PDAF, OIS, 2x optický zoom
    • ultraširoký 12 MP, f/2.2, 123˚, 12mm, 1.12µm
    • přední vnější 10 MPx, f/2.2, 26mm, 1/3″, 1.22µm
    • přední vnitřní (pod displejem) 4 MP, f/1.8, 2.0µm
  • baterie s kapacitou 4 400 mAh (25W rychlé, 11W bezdrátové a 4,5 reverzní bezdrátové nabíjení)
  • odolnost IPX8, Gorilla Glass Victus na vnějších plochách
  • 2x nano SIM, nebo 1x nano SIM + eSIM
  • podpora pera S Pen (speciální verze pro Fold)

Stejně ohebný, více odolný

Z hlediska mechaniky otevírání je telefon téměř stejný jako jeho loňský předchůdce. Konstruktéři se ovšem postarali hned o několik zajímavých novinek, které na první pohled vůbec nejdou vidět. Třetí Fold například splňuje, stejně jako nový Flip, standard odolnosti IPX8, který podle běžných definic zaručuje dostatečnou ochranu „proti nepřetržitému ponoření do vody“ (pozor, neplatí pro prachové částice, to by byl například IP68). Něco takového je u elektronického přístroje s pantem rozhodně pozoruhodné. Samsung nedávno v samostatném videu vysvětlil, jak se mu to podařilo.

Telefon je celkově odolnější také díky tomu, že má nejen na vnějším displeji i na zádech sklo honosící se standardem Gorilla Glass Victus. To zvládne mobil ochránit před spoustou nechtěných zásahů od klíčů v kapse nebo následky nepříjemných pádů. Prostor dostal také rám z nově vyvinuté hliníkové slitiny. Hlavní dominanta celého telefonu, tedy flexibilní 7,6″ displej, by měl být podle výrobce také o něco odolnější. Po několika dnech běžného používání se na něm žádné škrábance neobjevily a ani jsem neměl v plánu je cíleně vytvářet. Pokud ale chcete vidět, co nejen přední obrazovka zvládne, můžete mrknout na test odolnosti v podání JerryRigEverything.

Fotoaparáty

Pokud vedle sebe postavíte parametry všech pěti fotoaparátů v modelech Z Flip2 a Z Flip3, zjistíte, že došlo k jedné jediné změně. Z hlediska pouhých čísel jde dokonce o změnu k horšímu, neboť vnitřní přední foťák (tedy ten, který se nachází v prostoru ohebného displeje) se „zmenšil“ z dřívějších 10 megapixelů na čtyři. Důvodem je ale to, že efektivita nově ustoupila efektu. Čočka tohoto foťáku je totiž tentokrát „neviditelně“ ukrytá pod vrstvou displeje.

To přináší větší komfort při sledování obrazovky (překryvná mřížka je různě viditelná v různých úhlech a při různých zobrazovaných barvách), ale také trochu horší komfort při selfie focení. Zákonitým důsledkem tohoto řešení zatím je, že (kromě pomalejší reakce po stisknutí spouště) jsou fotky či videa méně kvalitní.

To ale konkrétně u Foldu nevadí hlavně proto, že selfie umí fotit i skrze vnější přední senzor a v rozloženém složeném stavu dokonce i hlavními fotoaparáty s náhledem na menším displeji. Tento ukrytý foťák tedy může v pohodě sloužit třeba při videohovorech nebo odemykání pomocí tváře.

Hlavní zadní fotoaparáty možná budou pro některé nadšence zklamáním. Po roce nedošlo k vůbec žádnému pokroku a Samsung jako by mezi řádky říkal „tohle nemá být fotomobil“. Měl by pravdu, ale alespoň 48mpx hlavní senzor si možná telefon zasloužil. Takto Galaxy Z Fold3 vlastně končí po stránce focení tam, kde třeba vlajkový S21 Ultra teprve začíná. Neberte to ale tak, že by snad měly být fotky nekvalitní. Vzpomeňme, co se svou papírově podceňovanou výbavou dokáží třeba telefony Pixel.

Stvořený pro multitasking

Když ještě chvilku zůstanu u focení či natáčení a současně přejdu k funkcím, tak se hodí zmínit například tzv. pohled režiséra, živý náhled na vnější obrazovce nebo okamžité zobrazení pořízené fotky na jedné polovině velkého displeje. Tyto věci už uměl i druhý Fold, ale je dobré je připomenout. Rozhodně patří přesně k těm vychytávkám, kvůli kterým tyto telefony chtít. Rozdělení displeje na zobrazovací a ovládací část nabízí i staronový Flex mód. Ten se dá v nastavení nově manuálně „vnutit“ v podstatě jakékoli aplikaci. Stejně tak se dá u jednotlivých nástrojů zvolit, zda mají „pokračovat“ na vnějším displeji po zavření telefonu.

Možnosti pro multitasking zůstaly z hlediska počtu oken nezměněné. Systém zvládne v jeden moment vykreslovat tři aplikace na rozdělené obrazovce a nad nimi ještě dalších pět v plovoucích oknech. Jak se ale můžete přesvědčit v galerii, takový maximální stav už je slušný vizuální perkelt. Trojice aplikací na takto velkém rozděleném displeji je ovšem velmi příjemné prostředí. Perfektně se hodí třeba na sledování několika sportovních přenosů naráz. Aktuálně nejsilnější Snapdragon čipset s tím nemá, v kombinaci s 12 GB RAM, žádné problémy.

Na velkém displeji se samozřejmě parádně sledují videa i fotky, tvoří kresby, procházejí mapy a také hrají hry. Jen je škoda, že se jinak skvělé stereo reproduktory opět nacházejí na místě, kde je při běžném otočení mobilu doleva jednoduše zakryjete dlaněmi. Velký krok ale udělal Samsung v případě třetího Foldu tím, že mu umožnil spolupracovat s perem S Pen. V mém případě bohužel nebyl součástí testovací sady a ten od Galaxy S21 Ultra k novému ohebňáku „nepasuje“, ale rozhodně to beru jako dobrou zprávu. Nevím, k jakému jinému mobilu by se pero hodilo víc. V situaci, kdy minimálně na několik měsíců zamrzla řada Note, je to skvělé řešení, u kterého si může výrobce i zmapovat zájem o podobné kombinace.

Výdrž je dost na hraně

V případě kapacity baterie nastal dost překvapivý krok zpět oproti druhému Foldu. Možná i kvůli odlehčení a vmáčknutí mobilu do hudebnějšího rámečku z ní „zmizelo“ 100 mAh, což vyústilo ve finální hodnotu 4 400 mAh. Nebýt adaptivní frekvence u obou displejů, šlo by téměř o technologickou sebevraždu. Takto baterie zvládá vydržet i celý den, ale to opravdu jen s odřenýma ušima. Pokud budete telefon používat jako jiný smartphone s tím, že si pro každý úkon vždy otevřete hlavní obrazovku, budete si nejspíš už k večeru kousat nehty nervozitou. Což je u telefonu, který má sloužit primárně zaneprázdněným manažerům a jiným náročným uživatelům, vcelku nemilá zpráva.

Cena a dostupnost

Nový horizontálně otevíraný Samsung telefon už je v tuto chvíli v ČR ve volném prodeji. Varianta s 12GB RAM a 256GB úložištěm vyjde na 46 999 Kč a je dostupná v provedeních Phantom Black a Phantom Green. Model s dvojnásobnou kapacitou úložného prostoru stojí 48 999 Kč a je dostupný i ve třetí variantě Phantom Silver. Objednávat může třeba rovnou z webu Samsungu.

Závěrečné hodnocení

Obecně je jistě skvělou zprávou, že se Samsungu daří u flexibilních mobilů snižovat cenu. Potěší to zákazníky a pomůže to této technologii trochu rychleji prorazit. Nemůžu se ale zbavit dojmu, jako by daní za několikatisícové zlevnění bylo zmenšení baterie nebo ponechání stejných foťáků. I přes tyto kaňky jde každopádně o skvělý mobil, který má potenciál posloužit nejen kravaťákům, ale i technologickým nadšencům.

wide logo

Mezi nejpříjemnější změny oproti předchozí generaci patří rozhodně adaptivní frekvence obou displejů, zvýšená odolnost včetně krytí IPX8 a odvaha nasadit foťák ukrytý pod displejem. V tomto ohledu mobil ve své kategorii posunuje hned tři významné laťky. Současně mi přijde, že trochu lépe a rychleji reaguje boční senzor na otisk prstu, což je fajn pocit.

Klady

+ Kvalita zpracování
+ Multitasking, focení a prohlížení médií
+ Adaptivní frekvence obou displejů
+ „Neviditelný“ přední foťák

+ Zvýšená odolnost včetně IPX8
+ Kvalitní stereo zvuk

Zápory

– Poměrně slabá baterie
– Hlavní fotoaparáty bez upgradu

Čím vás nový Fold nejvíc zaujal?

Za zapůjčení děkujeme české pobočce Samsungu

 

Marek Houser
O Autorovi - Marek Houser

Fanoušek technologií už od chvíle, kdy jako malý kluk zadával příkazy Lemíkům na "dvaosmšestce". V záloze stále uchovává starý a podle všeho nezničitelný OnePlus2, ale… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (2)