Samsung Galaxy S20 Ultra recenze: Špičkově vybavený telefon za vysokou cenu

recenze telefonu samsung galaxy s20 ultra 5g

Nejnovější řada telefonů Samsung Galaxy S20 je pro korejskou společnost značně specifická. Že se jedná o velký krok dopředu značí i skok v názvu, kdy namísto Galaxy S11 máme Galaxy S20. Kromě toho si Samsung připravil i zbrusu novou verzi Ultra, která nabízí jen to nejlepší, včetně 108 MPx fotoaparátu. Telefon Samsung Galaxy S20 Ultra 5G už nějakou tu dobu v redakci testujeme. Co se nám na telefonu líbilo, nebo naopak nelíbilo, si povíme v dnešní recenzi.

Recenze Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Balení Galaxy S20 Ultra bylo po letech změněno

Balení telefonů Samsung Galaxy S bylo po dlouhé roky téměř identické. Až v roce 2020 se korejská společnost rozhodla pro změny a v porovnání s předchozími roky nejsou příliš pozitivní. Kromě samotného telefonu jsme v balení nalezli kvalitní USB-C sluchátka, nabíječku, USB-C kabel, sponku na vytažení šuplíku s kartami a manuály.

Nedostalo se na redukci z 3,5mm na USB-C kabel, ani jiné redukce. V minulých letech Samsung ještě přibaloval redukce na microUSB a klasické USB-A. V prodejním balení by se mělo nacházet alespoň ještě průhledné pouzdro, jak můžete vidět na fotce níže. Malé plus by mohl být fakt, že je na displeji rovnou nalepena ochranná fólie. Není ale příliš kvalitní a pravděpodobně ji brzy odlepíte, ať už kvůli škrábancům anebo tomu, že zavazí na okraji displeje při používání systémových gest.

samsung galaxy s20 ultra 5g prodejni baleni

Design Galaxy S20 je téměř identický, potěší ale malé změny

Samsung si udržuje stále podobný design jako u řady Galaxy S10 a později u Galaxy Note 10. Rozdíly se musí hledat hlavně na zadní straně, kde přibylo „pár“ fotoaparátů, a tudíž se jejich umístění muselo vymyslet jinak. Kromě toho proběhlo několik menších změn, se kterými jsme ale vesměs spokojeni. Samsung se také rozhodl již definitivně přemístit průstřel na prostředek. Využívá se už pouze jedna kamera, takže průstřel není tak výrazný jako u Galaxy S10+ a během používání nám vůbec nevadil a nepřekážel.

Jedna z těch „menších“ úprav je zaoblení displeje. V současné podobě už je zaoblení pouze designové, aby v uživatelích vyvolávalo dojem, že telefon nemá boční rámečky. Doby Samsung Galaxy S6 Edge už jsou dávno pryč. Má to vliv hlavně na používání telefonu, u minulých modelů Samsung jste se čas od času setkali s tím, že jste při držení telefonu mačkali displej po krajích. Během dvou týdenního testování Galaxy S20 Ultra se nám to stávalo minimálně. A to hlavně při ovládání telefonu jednou rukou.

Z telefonu již zmizelo tlačítko Bixby, aktivace nyní probíhá podržením hlavního zapínacího tlačítka. Díky tomu je levá strana telefonu bez jediného tlačítka. Na právě straně se nachází kolébka ovládání hlasitosti a zmiňované tlačítko zapnutí/vypnutí. Na horní straně se nachází jeden mikrofon, a šuplík na SIM kartu a microSD kartu, případně dvě SIM karty. Spodní strana je oproti minulým rokům chudší. A to kvůli absenci 3,5mm audio konektoru, spodní rám tak má pouze USB-C konektor a další mikrofon.

Galaxy S20 Design

Galaxy S20 Design

Co se nám už tolik nelíbilo, je velikost telefonu. S rozměry 166,9 x 76,0 x 8,8 mm a váhou 222 gramů bude mít problém i zdatný muž s velkou rukou. Velikost je již na hranici použitelnosti a při delším používání není příliš pohodlné držet takhle velké „pádlo“. Zajímavé je ale to, že se dá poměrně dobře ovládat jednou rukou (budete ale často přehmatávat). Důvodem je nadstavba One UI 2.1, která byla ideálně vyladěna k používání telefonu jednou rukou.

Zpracování telefonu Galaxy S20 je špičkové

Ke zpracování telefonu se nedá napsat ani jedna negativní věc. Snad jedině to, že se jedná o lapač otisků a šmouh, což je ale problém většiny telefonů, které používají sklo. Samsung si u zpracování udržuje vysoko nastavenou laťku. Kombinuje se kovový rámeček a tvrzené sklo Gorilla Glass 6 na přední i zadní straně. Vše přesně sedí, nikde nic nevrže a pevnost celého telefonu je špičková. Pokud jde o voděodolnost, zůstává identická – tedy certifikace IP68.

Trochu nás při testování vylekaly komponenty fotoaparátu. Stačí trochu telefonem zatřást a uslyšíte hodně hlasité hrkání, které připomíná, jak kdyby uvnitř těla telefonu lítal šroubek. Naštěstí se nejedná o chybu, ale pouze o neaktivní fotoaparáty. Jakmile zapnete aplikaci fotoaparátu a zatřesete telefonem, hrkání už neuslyšíte. Velice dobře to ukazuje video níže.

Samsung Galaxy S20 Rattling Issue – No One Caught This

Samsung Galaxy S20 Rattling Issue - No One Caught This

Galaxy S20 Ultra 5G koupíte ve dvou barvách

Samsung se rozhodl na český trh přijít se dvěma barvami. U nejdražší 512GB verze se dočkáme pouze jedné barvy. A to šedé (Cosmic Gray). U levnější verze se 128GB úložištěm se kromě šedé barvy dočkáme i černé (Cosmic Black). My v redakci máme k dispozici šedou verzi ve variantě se 128GB pamětí.

Ultrazvuková čtečka otisků prstů byla vylepšena. Stačí to ale?

V minulém roce jsme se dočkali první generace ultrazvukové čtečky, která nebyla ještě zcela vyladěná. Existovaly problémy s rozeznáním prstu, rychlostí odemčení a také vyvstaly otázky ohledně bezpečnosti, kdy stačilo gelové pouzdro pro překonání otisku. U Samsung Galaxy S20 Ultra5G už však problémů ubylo. Odemykání funguje spolehlivěji a snad si to Samsung v následujících měsících nezkazí nějakou podobnou bezpečnostní chybou.

ultrasonická čtečka otisků prstů samsung galaxy s20 ultra

Bohužel se stále více ukazuje, jak nepohodlná je čtečka otisků v displeji. Zatímco klasická čtečka na těle telefonu se dá nahmatat poslepu, zde máte stále problémy s tím, jestli jste správně dali prst na místo displeje, kde jsou senzory. Dokud se nezvětší plocha, na které jsou senzory, tak se přesnost rozeznání příliš nezlepší.

AMOLED displej nabízí nově i 120Hz obnovovací frekvenci

Samsung použil Dynamic AMOLED 2x panel, který má až QuadHD+ (3200 x 1440 pixelů) rozlišení, v nastavení si však stále můžete nastavit FullHD+ nebo HD+ rozlišení. V základu je aktivní FullHD rozlišení. A to hlavně díky 120Hz obnovovací frekvenci, která nefunguje u nejvyššího QuadHD+ rozlišení. Není to ale příliš velké negativum, obzvlášť když vezmeme v potaz, jak je vysoká obnovovací frekvence náročná na baterii.

displej samsung galaxy s20 ultra

V minulosti bylo Samsungu vyčítáno, že v prémiových telefonech nepoužíval vyšší obnovovací frekvenci, i když konkurence jako OnePlus, Asus, Xiaomi nebo Google už dávno využívala minimálně 90Hz displeje. Samsung implementaci neuspěchal a přešel rovnou na 120Hz frekvenci, která funguje skvěle i při nižším jasu. Podobné problémy, o jakých se psalo například u Google Pixelu 4, zde nejsou. A vyplatí se vůbec mít aktivní vyšší frekvenci?

Rozhodně ano. Jakmile jednou okusíte 120Hz displej, tak se velmi těžce vracíte zpět k 60 Hz, Připadá vám, že se vše v telefonu seká, i když ve skutečnosti je to plynulé. Nejedná se však taky o funkci, kvůli které byste si museli kupovat tento telefon. Pokud na 120Hz displej nejste navyklí, tak se pro vás v podstatě nic nemění. Přirovnat se to dá k tomu, když jste před lety měli v PC klasický HDD a poprvé jste použili rychlý SSD disk. Dokud jste rychlý disk neměli, nebyl to zase takový problém, jakmile jste si ale navykli na rychlost SSD a museli jste se například kvůli poruše vrátit k HDD, bylo to utrpení. Stejné to je i u vyšší obnovovací frekvence.

Galaxy S20 Ultra: Official Introduction

Galaxy S20 Ultra: Official Introduction

Zpříjemní používání telefonu, ale nejedná se o nic, co byste za každou cenu museli mít. Obzvlášť s tím, jak je 120Hz displej náročný na baterii. Částečně by tohle mohl vyřešit adaptivní režim, který by obnovovací frekvenci přepínal podle potřeby. Bohužel však v telefonu něco takového chybí. Galaxy S20 Ultra s 5000 mAH baterií se promění v sotva jednodenní telefon. Pokud aktivujete 60Hz, dostanete se bez problémů na dva dny. O tom ale níže v sekci věnující se výdrži baterie.

Pokud jde o další parametry displeje, tak úhlopříčka je 6,9 palců, poměr stran 20:9 a výsledná jemnost displeje 511 ppi. Samozřejmostí je podpora HDR10+ nebo Always-on display. U samotné kvality displeje se nedá nic vytknout. Jedná se o absolutní špičku mobilních telefonů. Displej má skvělé barvy, vynikající pozorovací úhly, čitelnost na slunci je bezproblémová a jas může být tak vysoký, že se dá displej použít pomalu jako baterka.

Výkon Galaxy S20 Ultra je ukázkový

I když Samsung rozšířil Snapdragon verzi Galaxy S20 do dalších regionů, tak Evropa se stále musí spokojit s Exynos verzi. A to konkrétně s Exynosem 990. A i když se tento čipset nemůže rovnat se Snapdragonem 865 nebo čipsetem Apple A13 Bionic, tak má stejně tolik výkonu, že stačí i na nahrávání videa v 8K rozlišení. V současné době se dá tento výkon reálně využít maximálně na emulování herních konzolí. Na veškeré Android aplikace a hry máte ještě pár let vystaráno. Níže můžete vidět výkon v AnTuTu Benchmark a Geekbench 5.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5g AnTuTu Benchmark a Geekbench 5

U Samsung Galaxy S20 můžete mít až 16GB RAM

Velikost paměti RAM u tohoto telefonu začíná na hodnotě 12 GB, menší velikost neseženete. Pokud máte zájem, tak nejvyšší verze má 16GB RAM a také 512GB úložištěVnitřní paměť má v základu 128 GB. Existuje i verze s 256GB pamětí. Do telefonu můžete vložit i microSD karty. Přijdete tím ale o slot na druhou SIM kartu.

Galaxy S20 Ultra: Official TVC

Galaxy S20 Ultra: Official TVC

Parametry telefonu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

1.0
  • Displej 6,9", 1440 x 3200px, AMOLED
  • Procesor Exynos 990
  • RAM 12/16 GB
  • Fotoaparát 108 + 48 + 12 + 0,3 MP
  • Baterie 5 000 mAh
  • Cena 34 999 Kč

Podporuje Galaxy S20 Dual Sim?

Ano, tento telefon podporuje DualSIM. Využívá nano SIM kartu a je úplně jedno, jestli ji dáte do prvního nebo druhého slotu. Z obou SIM karet můžete volat, posílat SMS a používat data. Jde ale o hybridní režim, pokud tak máte v telefonu microSD kartu, nemůžete využít druhý slot pro SIM kartu. Po stránce konektivity je na tom telefon špičkově. A to třeba díky podpoře 5G sítí, což je funkce, kterou v současné době vyzkoušíte maximálně v zahraničí, a proto vám nemůžeme přinést bližší dojmy z toho, jak telefon funguje na sítích nové generace. Samozřejmostí je podpora NFC, Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax (2.4/5GHz), Bluetooth 5.0, GALILEO a zůstává i podpora Samsung DeX.

samsung galaxy s20 ultra soucastky

Podobně jako u předchozích Samsung Galaxy S telefonů, i zde se v balení nachází AKG sluchátka, která se svou kvalitou vyrovnají sluchátkům s cenou kolem 1 000 Kč. Změnou je však to, že na konci naleznete USB-C konektor. Řada telefonů Samsung Galaxy S20 totiž nemá 3,5mm jack.

Kapacita baterie narostla. U výdrže to ale nepoznáte

Baterie v telefonu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G má kapacitu 5 000 mAh. To na první pohled zní velkoryse, bohužel se ale netěšte na nic zázračného, co se týče výdrže. V klasickém režimu, kdy je aktivní 60Hz obnovovací frekvence se dostanete na dva dny. Jakmile ale přepnete displej na 120Hz obnovovací frekvencí, tak doslova vidíte, jak jdou procenta baterie dolů. Ve výjimečných případech se nám stávalo, že jsme museli ještě v podvečer prvního dne nabíjet. A to jsme navíc nepoužívali 5G sítě, kde se očekává vyšší energetická náročnost než u 4G sítí.

Jednotlivé časy můžete vidět na screenshotech výše. Bohužel Samsung z nepochopitelného důvodu předělal měření výdrže baterie. Od verze systému One UI 2.0 se výdrž počítá po jednom dnu, takže nikdy nezískáte přesné informace o výdrži. K měření jsme tak využili aplikaci AccuBattery.

Za nejrychlejší nabíjení si musíte připlatit

Tento telefon podporuje až 45W nabíjení, což je určitě skvělá hodnota. Menší problém nastává v tom, že už vám Samsung nedodá nabíječku, která v těchto hodnotách dokáže nabíjet. Musíte si ji pořídit zvlášť za cenu cca 1000 Kč. V balení naleznete pouze 25W nabíječku. Zajímavá je podpora USB Power Delivery 3.0, dokonce se jedná o první telefon na světě s touto certifikací. Nabíječky s touto certifikací podporují rychlejší nabíjení a je zajištěno také bezproblémové fungování. Pokud jde o samotnou rychlost nabíjení, tak s 45W nabíječkou telefon z nula procent do 100 nabijete během jedné hodiny. S 25W nabíječkou jsme se dostávali na hodnoty kolem 1 hodiny a 5 minut. Rozdíl je tak minimální. Rychlejší nabíječka se hodí hlavně na chvíle, kdy máte maximálně pár desítek minut času na nabíjení a málo procent baterie.

Samsung Galaxy S20 Ultra 5G samozřejmě také podporuje 15W bezdrátové nabíjení a v případě potřeby jej můžete proměnit v 9W bezdrátovou nabíječku. Například pro nabíjení kamarádova telefonu anebo vašich bezdrátových sluchátek.

Verze Androidu a aktualizace Galaxy S20 Ultra

Telefon již rovnou z krabice běží na Androidu 10 a nadstavbě One UI 2.1. A i přesto, že jde o jeden z nejdražších Android telefonů na trhu, tak Samsung slibuje pouze dvě velké aktualizace Androidu (Android 11 a 12). V porovnání s pěti letou podporou u Apple je to až výsměch zákazníkům. Smutné je to ale i z pohledu Androidu, kdy někteří výrobci už začali přicházet alespoň se softwarovou podporou 3 roky. Ukázková je alespoň vydávání bezpečnostních aktualizací, na kterých Samsung v poslední době zapracoval a vychází pravidelně.

Pokud jde o samotnou nadstavbu One UI 2.1, tak Samsung příliš změn nepřichystal, což ale ani nebylo třeba. Nadstavba prošla minulý rok kompletním redesignem a teď už se jen pilovaly nedostatky. Zmenšily se například některé nabídky, které zabíraly zbytečně moc místa na displeji, vylepšil se tmavý režim apod. Až na nepochopitelnou úpravu zobrazení výdrže se jedná o pozitivní změny, na které si rychle zvyknete.

Jak Samsung Galaxy S20 Ultra 5G fotí a natáčí video?

Fotoaparát je alfou omegou tohoto telefonu a jeden z hlavních důvodů, proč byste měli o Samsung Galaxy S20 Ultra uvažovat. Celkově jich má telefon pět, na přední straně v průstřelu jednu selfie kameru, na zadní straně pak rovnou čtyři. Hlavní širokoúhlý má 108 MPx, světelnost F/1.8 a podporuje OIS. Speciální to není jen počtem megapixelů, ale i velikostí čipu ISOCELL Bright HM1 (1/1.33″). Teleobjektiv má 48 MPx a světelnost F/3,5, nechybí opět ani OIS. Ultra širokoúhlý fotoaparát má 12 MPx a světelnost F/2,2. Součástí je i 0,4 MPx senzor hloubky ostrosti. Selfie kamera má 40 MPx a světelnost F/2,2.

samsung galaxy s20 ultra 5g fotoaparat

Jak můžete vidět i výše, po hardwarové stránce má Samsung v podstatě to nejlepší, co se dá u fotomobilů sehnat. Jenže jak už jsme v minulosti mohli několikrát vidět, skvělý hardware nemusí být vždy výhrou. Obzvlášť pokud kulhá softwarová stránka. Minimálně po prvních dvou týdnech používání máme pocit, že Samsung ještě nedokázal zcela tento hardware zkrotit. Ve většině případů telefon dělá perfektní fotografie. Čas od času ale vyplynou chyby, které Samsung řeší již delší dobu, A to třeba rozmazaný snímek, jakmile se objekt pohybuje, občasné artefakty anebo problémy s nočním režimem.

Jedná se ale o problémy, které se dají vychytat pomocí aktualizací. Samsung již vydal jednu velkou aktualizaci, která se z části zaměřovala právě na vylepšení fotoaparátu. Pokud budou následovat podobně i další aktualizace, má na to stát se nejlepším fotomobilem na trhu. Fotografie v původní kvalitě si můžete prohlédnout nebo stáhnout.

Novinkou je možnost digitálního přiblížení až 100x. Obrovské přiblížení je v reálném použití k ničemu, protože výsledkem je většinou rozmazaná kresba vodovými barvami. Jakmile se ale trošku s přiblížením uskromníte, tak 30x už je poměrně použitelné. Potěší i taková drobnost, jako je malý náhled, díky kterému se dá lepé orientovat.

Podobně je na tom i nahrávání videa v 8K rozlišení. V současné době je docela problém vůbec takové video přehrát. Funguje navíc pouze v „omezené“ podobě 24 FPS a maximálně 5 minut. Počítat musíte také s vysokou náročností na volné místo. Mnohem více budete využívat nahrávání ve 4K rozlišení, které funguje skvěle anebo FullHD s aktivní super stabilizací.

Videa z Galaxy S20 Ultra

Cena a dostupnost telefonu Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

V České republice bude nový Samsung Galaxy S20 Ultra dostupný ve dvou barevných variantách – černé Cosmic Black (verze 128GB) a šedé Cosmic Gray (ve verzích 128GB a 512GB). Doporučené maloobchodní ceny jsou 39 990 Kč za 512GB verzi a 34 990 Kč za 128GB verzi, jak ukazují i data serveru Heureka. Datum vydání je plánováno na 13. března.

Galaxy S20, S20 Plus, S20 Ultra

Závěr recenze Samsung Galaxy S20 Ultra 5G

Samsung Galaxy S20 Ultra je velice drahý telefon a po právu se dá zařadit k tomu nejlepšímu na trhu. Otázkou je však to, jestli se takto drahému zařízení mají odpouštět i ty menší chyby. Telefon netrpí žádným velkým neduhem, ale věci jako průměrná výdrž, pouze dvě „velké“ aktualizace a nekonzistentní čtečka otisků prstů v displeji nepotěší.

Je tu však plno věcí, které dělá telefon správně. Ať už je to špičkový výkon, ukázkový displej, skvělé zpracování včetně certifikace IP68 anebo dobrý periskopický fotoaparát (do přiblížení 30x). Většinu z těchto věcí však dostanete i u levnějších Galaxy S20+ a Galaxy S20, u kterých navíc díky nižší ceně můžete odpustit i nějaký ten zápor.

Vyvstává zároveň otázka, pro koho je vlastně Ultra verze telefonu určená. Napadá nás jedině stejná skupina lidí, pro které byl určen i první ohebný telefon Galaxy Fold – tedy technologičtí nadšenci, kteří si za něco speciálního neváhají připlatit.

Klady

+ Vysoký výkon
+ Perfektní zpracování
+ Dobré fotoaparáty
+ Špičkový displej

+ Skvělá výbava

Zápory

– Vysoká cena
– Pouze dvě aktualizace na nový Android
– Nekonzistentní čtečka otisků prstů
– Kluzká záda telefonu, která se rychle špiní

Za zapůjčení děkujeme společnosti Samsung.

Jak se vám líbí Samsung Galaxy S20 Ultra 5G?

David Trlica
O Autorovi - David Trlica

Už od dětství ho bavily telefony, na půdě byste určitě našli mnoho a mnoho časopisů o telefonech. První setkání se smartphony proběhlo právě u Androidu.… více o autorovi

Mohlo by vás zajímat

Komentáře (0)